Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


У розподілі прибутку можна виділити два етапи.



    Перший етап – це розподіл загального прибутку. На цьому етапі учасниками розподілу є держава й підприємство. У результаті розподілу кожний з учасників одержує свою частку прибутку.

Пропорція розподілу прибутку між державою і підприємствами має важливе значення для забезпечення державних потреб і потреб підприємств. Це одне з принципових питань реалізації фінансової політики держави, від правильного вирішення якого залежить розвиток економіки в цілому.

Пропорції розподілу прибутку між державою (бюджетом) і підприємством складаються під впливом кількох чинників. Істотне значення при цьому має податкова політика держави щодо суб'єктів господарювання. Ця політика реалізується в сумі податків, що сплачуються за рахунок прибутку, у визначені об’єктів оподаткування, ставках оподаткування, порядку надання  податкових пільг.

З 1 квітня 2011 року набрали чинності нові правила оподаткування податком на прибуток, що встановлені у розділі ІІІ Податкового Кодексу України, прийнятого у 2010 р.[3]. До цієї дати чинним був Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств».

У Податковому кодексі податок на прибуток підприємств зазнав «революційних» змін, що пов’язані із необхідністю усунення економічно необґрунтованих розбіжностей між правилами податкового обліку і положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку України щодо визнання і оцінки доходів та витрат. Перехід від методу «першої події» на метод «нарахувань та співставлень» при визнанні доходів та витрат у податковому обліку дозволить значно скоротити тимчасові різниці між податковим та бухгалтерським обліком.

Найсуттєвіші зміни відбулися у механізмі розрахунку об’єкта оподаткування та правилах визнання доходів та витрат. Відтепер прибуток до оподаткування визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду (ст.ст. 135–137 Кодексу) на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду (ст.ст. 138–143, ст. 152 Кодексу).

За підсумками діяльності у першому кварталі 2011 року прибуток оподатковувався за ставкою 25 %. Податковим кодексом передбачено поступове зниження ставки податку на прибуток до 16 % (з 01.04.2011 р. застосовується ставка 23 %; з 01.01.2012 р. – 21 %; з 01.01.2013 р. – 19 %; з 01.01.2014 р. – 16 %).

Для розвитку малого бізнесу Кодексом передбачено застосування нульової ставки податку на прибуток на п`ять років для підприємств з річним оборотом до 3 млн. грн. та кількістю працюючих до 20 осіб.

Прибуток від страхової діяльності юридичних осіб у випадках, встановлених п. 156.2 Податкового кодексу (страхування життя) оподатковують за ставкою 0%.

    Другий етап – це розподіл і використання прибутку, що залишився в розпорядженні підприємств після здійснення платежів до бюджету. На цьому етапі за рахунок прибутку можуть створюватися цільові фонди для фінансування відповідних витрат.

Прибуток, що залишається після сплати податків і платежів, (тобто чистий прибуток) – надходить у повне розпорядження підприємства.

Основні напрямки використання прибутку – це виробничо-технічний розвиток підприємства, соціальний розвиток, матеріальне заохочення, включаючи виплату дивідендів в акціонерних товариствах, інші витрати (рис 11.4) [3].

 

 

Рис. 11.4. Структурно-логічна схема розподілу і використання

Прибутку підприємства

Чистий прибуток підприємства спрямовується на формування резервного фонду, виплату дивідендів, поповнення статутного фонду, на інші цілі.

    Ефективність роботи підприємства значною мірою залежить від якості управлінських рішень, що стосуються використання прибутку, який залишився у розпорядженні підприємства. Приймаючи ці рішення, власники (менеджери) повинні враховувати потребу підприємства у фінансових ресурсах, резервах, необхідність виробничого і соціального розвитку підприємства, можливості прибуткових фінансових вкладень тощо.

ПРАКТИКУМ

 

План семінарського заняття

1. Сутність і функції фінансів підприємств.

2. Основи організації фінансів підприємств.

3. Фінансові ресурси підприємств, їх сутність і значення.

4. Прибуток підприємства: його роль, формування, розподіл та використання.

 

Теми рефератів

 

1. Фінанси підприємств як основа фінансів суспільства.

2. Особливості організації фінансів підприємств різних організаційно-правових форм господарювання.

3. Галузеві особливості організації фінансів.

4. Джерела формування фінансових ресурсів підприємств.

 

Контрольні запитання

 

1. Визначте особливості фінансів підприємства порівняно із державними фінансами.

2. Наведіть загальні і специфічні ознаки, властиві фінансам підприємств.

3. Визначте сутність фінансів підприємств.

4. Охарактеризуйте групи фінансових відносин, що належать до фінансів підприємств.

5. Дайте характеристику функцій фінансів підприємств.

6. Назвіть обов’язкові передумови ефективного функціонування фінансів підприємств.

7. Охарактеризуйте сутність грошових коштів, грошових фондів та фінансових ресурсів підприємства.

8. Дайте характеристику формування та використання фінансових ресурсів підприємств.

9.  Охарактеризуйте організацію фінансів підприємств.

10.  Визначте як організаційно-правова форма господарювання впливає на організацію фінансів підприємств.

11.  Визначте як галузева специфіка впливає на організацію фінансів підприємств

12.  Розкрийте економічну сутність прибутку.

13.  Визначте діючий порядок оподаткування прибутку підприємств.

14.  Охарактеризуйте процес формування чистого прибутку підприємства.

15.  Охарактеризуйте зміст розподілу та використання прибутку.

Тести

 

1. Які з перелічених нижче відносин не входять до складу фінансів підприємств:

1) між підприємством та його робітниками;

2) між підприємством та державою;

3) між робітниками підприємства та торговельними організаціями;

4) між підприємствами?


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 233; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь