Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Оцінка рівня фінансової безпеки України



Стан економічної безпеки є головним критерієм оцінки ефективності державної політики і діяльності владних структур під час реформування й розвитку економічної системи держави, і зокрема, регулювання змін її фінансово-кредитної сфери. У зв’язку з цим, механізм забезпечення фінансової безпеки держави можна визначити як сукупність організаційної структури, методів, технологій та інструментів, завдяки якій має забезпечуватися економічна безпека, яка складається з таких компонентів:

1. Організаційна структура, що являє собою впорядковану сукупність державних інститутів і господарюючих суб’єктів та узгоджених взаємозв’язків між ними.

2. Система принципів забезпечення безпеки економічної системи держави.

3. Методи забезпечення безпеки усіх складових економічної безпеки.

4. Правові засади регламентування відносин у сфері розвитку та функціонування систем забезпечення економічної безпеки.

5. Основні функції щодо підтримки належного рівня економічної безпеки.

6. Сукупність індикаторів економічної безпеки (показників стану кожного з різновидів економічної безпеки).

7. Підсистема моніторингу рівня безпеки макроекономічної системи держави.

8. Підсистема інформаційного та аналітично-прогнозного забезпечення [149].

Для оцінки (виміру) економічної безпеки держави запропоновані наступні методи (хоча експерти зазначають, що загальновизнані і такі, які отримали практичне застосування, серед них поки що невідомі):

• спостереження основних макроекономічних показників і порівняння їх з пороговими значеннями, що приймаються як значення не нижче середньосвітових;

• оцінка темпів економічного зростання країни по основних макроекономічних показниках і динаміки їх зміни;

• методи експертної оцінки, які слугують для описання кількісних і якісних характеристик досліджуваних процесів (використовують логічні правила вибору рішень, які формують експерти на основі власних уявлень і знань про будь-яку галузь проблем; бальну оцінку рівня кризи і ранжирування територій за ступенем загроз економічній безпеці на основі аналізу результатів розпізнавання фактичних індикаторів економічної безпеки за допомогою послідовних вирішальних правил, отриманих після навчання на запропонованих навчальних наборах індикаторів економічної безпеки);

• метод аналізу і обробки сценаріїв;

• методи оптимізації;

• теоретико-гральні методи;

• кориснісні методи;

• методи розпізнавання образів;

• методи теорії нечітких систем;

• методи багатомірного статистичного аналізу.

Стан фінансової безпеки характеризується певними показниками – індикаторами. Кожен з індикаторів має своє граничне (найменше чи найбільше) значення. Граничні значення індикаторів А.І. Сухоруков [68] називає «пороговими» і вважає, що відхилення фактичного значення індикатора від порогового свідчить про необхідність профілактики або усунення причин, що викликають ці відхилення.

Порогові значення індикаторів визначаються залежно від специфіки досліджуваного явища. Вони, звичайно, не можуть бути визначені точними розрахунками, а визначаються експертно на основі досвіду. При визначенні порогових значень фінансової безпеки України слід враховувати також граничні рівні критеріїв, встановлених для країн – кандидатів на вступ до ЄС. Крім того, для України як порогові значення фінансової безпеки можуть прийматися значення відповідних показників інших країн [68].

Індикатори фінансової безпеки – це реальні статистичні показники розвитку країни, які найбільш повно характеризують явища і тенденції у фінансовій сфері [99].

Порогові значення індикаторів – це кількісні величини, порушення яких викликає несприятливі тенденції в економіці [33].

Ступінь впливу загроз визначається на підставі розрахунку і моніторингу системи зазначених індикаторів та порівняння їх із пороговими значеннями.

Нижче наводимо методику розрахунку індикаторів фінансо­вої безпеки (система індикаторів є відкритою і може коригуватися відповідно до ситуації).

Порогові значення індикаторів визначаються залежно від специфіки досліджуваного явища. Вони, звичайно, не можуть бути визначені точними розрахунками, а визначаються експертно на основі досвіду. При визначенні порогових значень ФБ України слід враховувати також граничні рівні критеріїв, встановлених для країн – кандидатів на вступ до ЄС. Крім того, для України, як порогові значення ФБ, можуть прийматися значення відповідних показників інших країн.

Рівень дефіциту бюджету (Lbds) визначається з позицій фінансової безпеки на кожен рік, як відно­шення обсягу дефіциту (BD) до обсягу ВВП (GDP):

 

                                 

 

Рівень бюджетного дефіциту належить до найважливіших індикаторів фінансової безпеки держави. Існують різні оцінки його граничного розміру. Наприклад, Маастрихтський договір серед інших умов потенційним учасникам валютного союзу ставить і таку, як межа дефіциту держбюджету (3 % від ВВП). Згідно з даними міжнародної статистики «нормальна» величина бюджет­ного дефіциту в індустріально розвинутих країнах коливається у межах 3-4 % від розміру ВВП за середньосвітової його величини 4,5 %. Існує тенденція до стабілізації бюджетного дефіциту у середньосвітовому вимірі 4-5 % ВВП.

Інформація щодо дефіциту державного бюджету України міститься у законі про державний бюджет України та у звітних ма­теріалах Міністерства фінансів, що стосуються виконання державного бюджету, а також у матеріалах Держкомстату України.

Обсяг внутрішнього і зовнішнього боргів держави – це обсяг непогашених на конкретну дату запозичень, здійснених державою на внутрішніх і зовнішніх ринках. Рівень боргової безпеки держави (Ldis – для внутрішнього боргу і Ldfs – для зовнішнього боргу) визначається співставленням, відповідно, внутрішнього або зовнішнього боргу (Di, Df) з обсягами ВВП (GDP):

 

                                  

 

Інформацію щодо обсягу внутрішнього і зовнішнього боргів та витрат державного бюджету України на їх погашення та обслуговування надає Міністерство фінансів. Критерієм «безпечності» боргів є спроможність держави їх погашати та обслуговувати. З огляду на це визначається порогове значення відношення боргу до ВВП. У міжнародній практиці вважається безпечним зовнішній державний борг, який не перевищує 60% ВВП. Через недостатні фінансові ресурси та обсяги міжнародних резервів безпечний рівень абсолютного державного боргу не повинен перевищувати 30% ВВП.

Рівень інфляції визначається зростанням цін, що викликає знецінення коштів населення і господарюючих суб’єктів. Рівень інфляції є визначальним щодо оцінки внутрішньої фінансової стабільності у країні. Для центральних банків головним завданням є дотримання певних інфляційних орієнтирів. Європейський центральний банк виходить, насамперед, з того, щоб рівень ін­фляції у країнах зони євро не перевищував 2%. Проведення будь-яким центробанком грошово-кредитної політики пов’язано з урахуванням інфляційного чинника. Рівень інфляції в Україні розраховує Держкомстат у відсотках, і він залежить від зміни вартості кошика основних споживчих товарів. Держкомстат України рівень інфляції відніс до основних соціально-економічних показників, він має назву «індекс споживчих цін».

Рівень монетизації економіки ( Lms ) у конкретному році визначається у відсотках як відношення обсягу грошової маси за агрегатом МЗ (MSМЗ) до річного обсягу ВВП (GDP):

 

                           

 

Фактично, цей індикатор відображає рівень забезпечення економіки держави грошовими ресурсами. Дані щодо обсягів грошової маси містяться у бюлетенях Національного банку України. В них міститься також інформація щодо обсягу іноземної валюти у загальному обсязі грошової маси МЗ.

Міжнародні резерви НБУ. Від рівня міжнародних резервів НБУ значною мірою залежить зовнішня стабільність гривні, яка визначається абсолютністю її валютного курсу, а також платоспроможність держави стосовно погашення і обслуговування зовнішнього боргу. Інформація щодо обсягу міжнародних резервів НБУ міститься у бюлетенях НБУ

Вартість банківських кредитів визначається річними відсотками, що сплачує позичальник комбанку за користування його кредитами. Що вищий відсоток позичальник виплачує банку за користування кредитами, то менш привабливими і доступними ці кредити будуть для позичальника. І навпаки, зі зниженням вартості кредитів рівень їх доступності і привабливості для позичальника підвищується.

Слід зазначити, що рівень ставок кредитування економіки з боку комбанків залежить від рівня облікових ставок центрального банку, зміну яких використовують останнім для регулювання обсягів грошової пропозиції для економіки. Дані щодо рівня відсоткових ставок банківських кредитів для економіки містяться у бюлетенях НБУ.

Порогові значення індикаторів фінансової безпеки України подано у табл. 17.9 – 17.10 [33].

 

Таблиця 17.9


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 244; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.021 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь