Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
ЯК ОСНОВА ПОДОЛАННЯ МІФОЛОГІЗМУ
Основні проблеми лекції: ü Історико-культурний контекст зародження історіографії: творчість Геродота. ü Історико-культурний контекст зародження й розвиток риторики (реторики) у Давній Греції: класичний період і доба еллінізму. ü Історико-культурний контекст зародження й розвиток риторики у Давньому Римі та Римській імперії. ü Світоглядно-естетичний контекст: поезія і проза – традиційне протиставлення й розвиток. ü Первісна спорідненість прозових жанрів. ü Поетикальні особливості художньої прози в «логографіях» Ксенофонта. Основні проблеми для самостійного опрацювання: ¨ Виникнення прози у Давній Греції. ¨ Геродот як особистість та його «Історія». ¨ Фукідід – історик Пелопоннеської війни. ¨ Життя і творчість Ксенофонта, його внесок у розвиток грецької логографії. ¨ Історичні та художні особливості твору Ксенофонта «Анабасіс». ¨ Виникнення та розвиток красномовства у Давній Греції. ¨ Ораторське мистецтво Демосфена (Демостена) та його життя. ¨ Розвиток риторики в Римі та Римській імперії. ¨ Життя і творчість Цицерона (Ціцерона). Додаткові проблеми для самостійного опрацювання: ¨ Розвиток історіографії в Греції. ¨ Політичне красномовство. ¨ Судове красномовство та його найвидатніші представники. ¨ Життя та творчість Теофраста (Феофраста). Текст «Характеристики». ¨ Риторика доби еллінізму. ¨ Основні ідеї тексту Псевдо-Лонгіна «Про високе». ОСНОВНА ЛІТЕРАТУРА ДО ТЕМИ 1. Пащенко В. І., Пащенко Н. І. Антична література. 2. Пригодій С.М. Література Давньої Греції. 3. Антична література / Миронова В.М., Михайлова О.Г., Мегела І.П. та ін.
ДОДАТКОВА ЛІТЕРАТУРА ДО ТЕМИ 1. Мегела Іван. Історія давньогрецької літератури: Курс лекцій. 2. Ніколаєв Б.І. Жанрова системність вербальної культури: Історіософський аспект // Літературознавчі студії: Збірник наукових праць: Вип. 11. – К.: Вид Дім Дм. Бураго, 2004. – С. 294-301. 3. Ткаченко А.О. Мистецтво слова: Вступ до літературознавства.
ТЕМА 4 (8 ЛЕКЦІЯ) ХУДОЖНЯ СПЕЦИФІКА ЕЛЛІНІСТИЧНОЇ ПРОЗИ Основні проблеми лекції: ü Культурно-історичний контекст зародження європейського пригодницького та любовного романів. ü Світоглядно-естетична специфіка: індивідуальні пригоди персонажів – основа розвитку подієвості в грецькому романі. ü Жанрові особливості пригодницького та любовного роману античності на тлі інших прозових жанрів. ü Поетикальні особливості романів «Херей і Калліроя» Харітона (Харитона) й «Ефіопські історії» Геліодора. ü Світоглядно-естетичні, жанрові і поетикальні особливості роману Лонга «Дафніс та Хлоя». Основні проблеми для самостійного опрацювання ¨ Художня специфіка та жанрово-тематичне розмаїття давньогрецького роману. ¨ Історіографічна орієнтація роману Харітона «Херей і Калліроя». ¨ Сюжетна побудова роману Харітона. ¨ Поетика роману Харітона. ¨ Специфіка міфологізму в романі Лонга «Дафніс і Хлоя». ¨ Особливості сюжетики роману Лонга. ¨ Жанрова специфіка роману Лонга. ¨ Вплив грецького роману на подальший розвиток великої епічної форми в європейській літературі. Додаткові проблеми для самостійного опрацювання: ¨ Сюжетна побудова роману Геліодора «Ефіопські історії». ¨ Інтерпретація історії та міфології у романі Геліодора. ¨ Спільні риси у поетиці романів Харітона та Геліодора.
ОСНОВНА ЛІТЕРАТУРА ДО ТЕМИ 1. Пащенко В. І., Пащенко Н. І. Антична література. 2. Пригодій С.М. Література Давньої Греції. ДОДАТКОВА ЛІТЕРАТУРА ДО ТЕМИ 1. Антична література / Миронова В.М., Михайлова О.Г., Мегела І.П. та ін. 2. Мегела Іван. Історія давньогрецької літератури: Курс лекцій. 3. Ткаченко А.О. Мистецтво слова: Вступ до літературознавства.
ТЕМА 5 (9 ЛЕКЦІЯ) «НИЗЬКИЙ» РЕАЛІЗМ РИМСЬКОЇ ПРОЗИ Основні проблеми лекції: ü Історико-культурний контекст розвою жанру менніпеї в античній літературі ü Змалювання письменниками специфічних рис відчуження людини в пізньоримському суспільстві. ü Світоглядно-естетичний вимір «Сатирикону» Петронія. ü Пошуки порятунку від бездуховності та занепаду в романі Апулея «Метаморфози, або Золотий Осел». ü Жанр менніпеї в античній літературі та в красному письменстві подальших епох. ü Поетикальні особливості «Сатирикону» Петронія. Карнавалізація дійсності у тексті. ü Художня функція і специфіка біографізму, його фікціональність у романах Петронія й Апулея. Основні проблеми для самостійного опрацювання: ¨ Життя і творчість Апулея. Апулей як особистість і письменник. Його «Апологія». ¨ Подієва основа роману Апулея «Метаморфози». ¨ Характеристика типажів римського суспільства за романом Апулея. ¨ Роль вставних новел в романі Апулея. Наслідування їхніх сюжетів у подальшій європейській літературі. ¨ Значення чаклунства у романі та, відповідно, віри в чаклунство у тодішньому житті римських громадян. ¨ Ставлення до традиційної міфології за твором письменника. ¨ Релігійна ситуація у Римській імперії за доби Апулея. ¨ Подія навернення Луція у віру в богиню Ізіду (обставини, психологічна ситуація). ¨ Роль в ідейному значенні роману вставної казки про Амура і Психею. ¨ Метаморфози, агон, гра – наскрізні мотиви античної літератури.
Додаткові проблеми для самостійного опрацювання: ¨ Відображення в романі Петронія «Сатирикон» кризи римських традицій. ¨ Доля Гая Петронія Арбітра. Петроній як персонаж роману Г.Сенкевича «Quo vadis» ¨ «Апологія» Апулея як зразок пізнього римського красномовства і самохарактеристика письменника.
ОСНОВНА ЛІТЕРАТУРА ДО ТЕМИ Пащенко В. І., Пащенко Н. І. Антична література.
ДОДАТКОВА ЛІТЕРАТУРА ДО ТЕМИ 1. Антична література / Миронова В.М., Михайлова О.Г., Мегела І.П. та ін. 2. Ткаченко А.О. Мистецтво слова: Вступ до літературознавства.
|
Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 189; Нарушение авторского права страницы