Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Функції грошей та їх еволюція



 

     В розвинутому товарному виробництві можна виділити такі функції грошей:

· міра вартості;

· засіб обігу;

· засіб платежу;

· засіб утворення скарбів та нагромадження.

· світові гроші.

Функція міри вартості полягає в тому, що гроші є загальним втіленням і мірилом вартості найрізноманітніших товарів. Щоб визначити вартість товарів у грошах, треба певну кількість грошового матеріалу прийняти за одиницю (визначити масштаб цін). Масштаб цін встановлює держава в законодавчому порядку, тоді як функцію міри вартості гроші виконують об’єктивно. Масштаб цін не залежить від зміни вартості грошового металу, бо він є фіксованою ваговою кількістю металу.

Функція грошей як засобу обігу полягає в тому, що гроші є посередником при обміні товарів. Цю функцію виконують реальні повноцінні і неповноцінні гроші.

Функція засобу платежу тісно пов’язана з функцією грошей як засобу обігу. В товарообігу, опосередкованому грошима (продаж заради купівлі), гроші виступали як швидкоплинний посередник і виконували функцію засобу обігу. Коли ж гроші здійснюють самостійний рух, переходячи від одного власника до іншого, то вони здійснюють функцію засобу платежу (тобто їх використовують для виплат без прямого обміну на товари (сплата податків, комунальних платежів, заробітної плати тощо)).

Функцію засобу утворення скарбів та нагромадження гроші виконують тоді, коли залишають сферу обігу (“випадають” із обігу) і затримуються в руках певних осіб. Гроші, виступаючи в своїй золотій та срібній формі, тобто це реальні повноцінні гроші, утворюють скарб. Зауважимо, що поряд з безпосереднім нагромадженням скарбів у монетній формі відбувається їх нагромадження у вигляді предметів розкоші з золота та срібла. Це призводить до того, що, з одного боку, все більше розширюється ринок для з золота та срібла незалежно від виконуваної ними функції, а з другого – створюється приховане джерело пропозиції грошей, яке є особливо дійовим у періоди суспільних потрясінь.

Функція світових грошей полягає в тому, що світові гроші функціонують як загальний купівельний засіб (при оплаті міжнародної товарної угоди наявними грошима); як загальне втілення суспільного багатства (коли багатство переноситься з однієї країни в іншу). Крім того, золото у вигляді скарбу одночасно є резервним фондом світових грошей. Зауважимо, що зростає також реальна роль у цій функції національних резервних валют та інших різновидів грошей.

 

     Для того, щоб будь-який товар міг вважатися грошима і виконувати відповідні функції, він повинен мати такі якості: транспортабельність, портативність, довговічність, одноманітність, недостатність, визнаність, стійкість і таким, що може бути прийнятим, збереженим, ділимим, розпізнаним.

     Транспортабельність: грошима можуть бути тільки ті товари, що можуть транспортуватися з одного місця в інше.

     Портативність: гроші повинні бути такими, щоб існувала можливість їх довгострокового зберігання.

     Одноманітність: будь-яка держава повинна мати за одиницю виміру єдині гроші.

     Недостатність: грошима можуть виступати тільки такі товари, які складно знайти і яких постійно не вистачає для задоволення потреб у них.

     Визнаність: всі громадяни держави повинні визнавати даний товар як засіб взаємних розрахунків, тільки в цьому випадку цей товар може претендувати на те, щоб називатись грошима.

     Можливість розпізнання: товар, що виступає як гроші, повинен мати такі характерні риси, які дозволили б відрізнити дійсні гроші від фальшивих.

     Можливість зберігання: гроші повинні легко зберігатися і не вимагати значних витрат на зберігання.

     Властивість ділитися: гроші повинні ділитися на дрібніші одиниці, що дозволить здійснюватися будь-якій операції.

     Стійкість: властивість грошей зберігати свою вартість при відносно незначних змінах економічних умов у державі.

 

 

     1.6 Роль грошей у ринковій економіці

 

     В сучасних умовах всі товари, послуги, природні ресурси, а також здатність людей до праці, набувають грошову форму.

     Якісно нова роль грошей (на відміну від простого товарного виробництва) полягає в тому, що вони перетворюються в грошовий капітал, або самозростаючу вартість. Ця роль прослідковується через функції грошей.

     В першій функції гроші не тільки змінюють вартість всіх товарів та послуг, але й капіталу. При купівлі-продажу різних цінностей за готівковий розрахунок гроші виступають засобом обігу як товару так і капіталу. Гроші як засіб утворення скарбів та нагромадження концентруються в кредитній системі і забезпечують володарю прибуток. Нагромадження в формі тезаврації золота захищає грошові багатства від знецінення.

     Гроші обслуговують різні платіжні відносини, в тому числі, і трудові. Саме ця функція грошей забезпечила широкий розвиток капіталістичної кредитної системи.

     Функціонуючи на світовому ринку, гроші забезпечують перелив капітала між країнами. Гроші обслуговують виробництво і реалізацію суспільного капіталу через систему грошових потоків між сферами господарства, галузями виробництва і регіонами країни.

     Організаторами цих грошових потоків є держава, господарюючі суб’єкти і деякі окремі особи. При цьому оборот вартості суспільного продукту починається і закінчується у володаря капітала.

Вивчаючи роль грошей, потрібно з'ясувати, як вона проявлялась в умовах командно-адміністративної системи та яких змін зазнала в умовах переходу до ринкової економіки. Особливо слід розібратись у тому, яку роль відіграють гроші як засіб обліку праці, у функціонуванні ринку, у стимулюванні та регулюванні суспільного виробництва, нагромадженні та переливі капіталу.

 

 

Контрольні питання:

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 254; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.014 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь