Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Закон кількості грошей, необхідних для обороту, його суть, вимоги та наслідки порушення вимог



     Щоб забезпечити стійкість грошей, необхідно витримувати пропорційність між товарною масою і обсягом грошових послуг населенню, з одного боку, і грошовою масою в обігу – з другого. Розвиток кредитних відносин і банківської справи сприяв зменшенню потреби в наявних грошових знаках. Кількість грошей, необхідних для обігу, визначається за формулою:

 

                               ,          (9.1)

де

КГ – кількість грошей в обігу; ЦТ – сума цін товарів, що реалізуються; К – сума цін товарів, проданих в кредит; П – платежі, за якими настав строк оплати; ВР – взаємні розрахунки; О – число оборотів однойменної грошової одиниці; ГР – грошовий резерв для сфери обігу.

Перевищення кількості грошових одиниць в обігу над сумою товарних цін (і як результат – поява грошових одиниць, що не мають товарного покриття) призводить до інфляції.

 

 

     3.6 Проблема монетизації Валового внутрішнього продукту

 

Виконуючи функції засобів обігу і платежу, гроші безперервно переміщуються від одного суб`єкта економіки до другого, обслуговуючи тим самим купівлю-продаж товарів та послуг, тобто реалізацію ВНП.

Процес руху грошей, що обслуговує реалізацію ВНП називається грошовим обігом.

Між процесом реалізації ВНП та грошового обігу існує внутрішній зв`язок: чим більший номінальний обсяг реалізації ВНП, тим більшим буде потік грошового обігу, і навпаки.

Номінальний ВНП визначається двома факторами: фізичним обсягом товарів та послуг, що реалізується (Q), та рівнем їх цін (P).

А обсяг грошового обсягу визначається масою грошей, що знаходяться в обігу (М), і швидкістю обігу грошової одиниці (V).

Згадані величини враховуються в рівнянні обліку :

 

                                     ,                                   (3.1)

 

На його базі можна визначити закономірності зміни основних ринкових процесів і показників, зокрема: рівня товарних цін, швидкості обігу грошей, маси грошей в обігу (див.п.3.3 – 3.5).

Рівень товарних цін визначається рівнянням :

 

                                    ,                                (3.2)

 

Швидкість обігу грошей :

 

                                    ,                                 (3.3)

 

Масу грошей в обігу характеризує рівняння :

 

                                    ,                                (3.4)

Це рівняння часто називають законом грошового обігу.

 

Питання наповнення грішми економіки є надто важливим для України. Вважається, що низький (порівняно з іншими державами) ступінь монетизації є чи не головною причиною зростання заборгованостей та інших численних негараздів.

Ступінь (рівень) монетизації економіки розраховується як частка від ділення грошей, що знаходяться в обігу, на обсяг ВВП. Обидва показники використовуються в натуральному виразі.

Приріст грошової маси, має своїм джерелом приріст ВВП. Зростання монетизації означає, що все більша і більша частка ВВП зберігається у грошовій формі і навпаки.

Таким чином, зростання ступеню монетизації вказує на зростання мобільності економіки, за зростання потенціальної гнучкості поведінки економічних суб’єктів.

 

 

     3.7 Механізм поповнення маси грошей в обороті

 

При розгляді цього питання необхідно зауважити, що поняття "випуск грошей" та "емісія грошей" не є тотожними. Так випуск грошей в оборот відбувається постійно. Безготівкові гроші випускаються в оборот, коли комерційні банки надають позику своїм клієнтам, а готівкові – коли банки в процесі здійснення касових операцій надають їх клієнтам з своїх операційних кас.

Емісія – випуск грошей в оборот, який призводить до загального зростання грошової маси в обігу.

Емісія грошей у їх широкому розумінні здійснюється на двох рівнях: першій – Центральні банки, другий – Комерційні банки та прирівняні до них за функціональним призначенням фінансово-кредитної установи.

Емісія безготівкових грошей відбувається системою комерційних банків, готівки – Центральним банком (в Україні – Національним банком).

Центральним банкам належить виняткове право здійснення банкнотної емісії. Чинним законодавством таке право не надається кожному з інших банків будь-якої держави. Право емісії банкнот не мають і міністерства фінансів (казначейства, скарбниці).

Як в умовах золотого стандарту, так у в умовах сьогодення зберігається принцип товарного забезпечення банкнотної емісії на кредитних засадах. Проте на відміну від золотого стандарту не діє механізм реалізації функцій кошторисної скарбниці за яким кількість в обігу паперових грошей, у тому числі банкнот, урівноважувалася з урахуванням відповідного коефіцієнту наявним золотим запасом. Еволюційно розвиток емісійного процесу пішов в іншому напрямку – почали зміцнюватися інституційні структури та механізм функціонального регулювання грошової системи. Помітно зросла в цьому роль головної ланки – Центрального банку.

Існують три напрямки емісійної діяльності Центрального банку:

– фінансування дефіциту державного бюджету через здійснення операцій на ринку державних цінних паперів;

– рефінансування комерційних банків – надання в їх розпорядження певної суми платіжних інструментів;

– закупівля за національні гроші іноземної валюти, яка спрямовується в офіційні валютні резерви.

 

Механізм емісії діє на основі банківського (кредитного, депозитного) мультиплікатора. Банківський, кредитний та депозитний мультиплікатори характеризують механізм мультиплікації з різних позицій.

     Банківський мультиплікатор характеризує процес мультиплікації з позиції суб'єктів мультиплікації та діє незалежно від того, кому надана кредити: комерційним банкам або уряду. Крім того він може бути задіяний і в тому випадку, коли Національний банк купує у комерційних цінні папери або валюту. Внаслідок цього зменшуються ресурси банків, що вкладені в активні операції, зростаються вільні резерви цих банків, які використовуються для кредитних операцій, тобто включається механізм банківського мультиплікатора. "Включити" цей механізм Національний банк може й тоді, коли він зменшить норму обов’язкових резервів.

     Депозитний мультиплікатор відображає об’єкт мультиплікації – гроші на депозитних рахунках комерційних банків.

Кредитний мультиплікатор – розкриває двигун процесу мультиплікації, тобто те, що вона може здійснюватись тільки в результаті кредитування господарства.

     Управляє механізмом банківського мультиплікатора, а, як наслідок, емісією безготівкових грошей, виключно Національний банк, в той час, як емісія здійснюється системою комерційних банків.

Комерційні банки утворюють банківські гроші наданням своїм клієнтам кредитних позик. Коли банки надають позики, грошова маса зростає, а коли отримана позика повертається – зменшується.

     Здатність будь-якого комерційного банку утворювати банківські гроші (здійснювати емісію грошей) залежить від розміру наднормативної суми його резерву. Банк може видавати нові позички і утворювати додаткові гроші лише тоді, коли має вільні резерви, тобто резерви, що перевищують установлену законом мінімальну суму, яку він за будь-яких умов повинен зберігати.

Обов’язковий банківський резерв є часткою (нормою у відсотках) банківських депозитів та інших пасивів, отриманих банком з інших джерел, яка згідно з законодавством або встановленими нормативними актами має зберігатись у формі касової готівки комерційних банків та інших депозитів у Центральному банку.

За допомогою регулювання норми обов'язкового резерву вирішується декілька завдань: по-перше, нормативне визначення обов'язкових резервів має метою забезпечення захисту інтересів клієнтів і надійності комерційних банків, підтримки їх ліквідності; по-друге, при виникненні нестандартних ситуацій комерційні банки мають можливість отримати додаткову суму готівки в Національному банку; по-третє, вони використовуються як провідний важіль регулювання можливостей комерційних банків здійснювати емісію банківських грошей (за допомогою високої норми резерву звужувати таку емісію, низької – стимулювати).

При визначенні потенційних можливостей розвитку емісійного процесу і відповідно до цього – прогнозування динаміки грошової маси використовується показник грошової бази. За змістом грошова база – це об'єднуючий показник резервних грошей наявної в країні банківської системи, на підвалинах якої через ефект кредитного мультиплікатора формується загальна маса грошей, що перебуває в обігу.

Ефект кредитного мультиплікатора полягає в автоматичному розширенні емісійного процесу, що здійснюється багаторазовим примноженням сформованих у банківській системі нових резервів. Мультиплікаційний ефект характеризує спосіб функціонування не окремого банку, а банківської кредитної системи в цілому. При цьому реалізується принцип: "те, що не в змозі зробити окремий банк, здатні зробити всі банки разом". Йдеться про кумулятивне зростання грошової маси на підставі того, що резерви рухаються від одного економічного суб’єкта до іншого – від банку до економічного агента в нефінансовому секторі, і назад – знову до банку.

Процес мультиплікатора пов’язаний з надходженням нових грошей (депозитів) у систему комерційних банків. Таке надходження може здійснюватися у різних формах:

– надходженням готівки;

– проведенням операцій на відкритому ринку цінних паперів казначейства

– надходженням чеків, виписаних на інший банк;

– отриманням прямих кредитів від Національного банку.

Процес мультиплікатора є непреривним. Розраховують коефіцієнт мультиплікації який відображає наскільки в певний період часу зросла грошова маса в обігу.

Розглянемо взаємодію чинників, що впливають на пропозицію грошей (формування грошової маси) з боку банківської системи (див. рисунок 3.2). У верхній частині схеми представлено групу чинників, які впливають на формування грошової бази, від якої залежить величина наднормативних резервів. У нижній частині – визначено чинники, від яких залежить величина коефіцієнта експансії (кредитного мультиплікатора). Взаємодія двох величин – грошової бази і грошового мультиплікатора визначає потенційні можливості банківської системи з забезпеченні приросту грошової маси, додаткової пропозиції грошей.

 

 

 


Рисунок 3.2 – Чинники, що впливають на зростання грошової маси

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 324; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.016 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь