Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Тема 10. Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування



План самостійної роботи

· Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування".

· Платники, база нарахування та ставки єдиного внеску.

· Закони України: "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", "Про загально- обов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку па виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

Питання 1. Закон України "Про збір та облік єдиного внеску ; на загальнообов’язкове державне соціальне страхування "

Література: 4.2.

Цим законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску та пропорції його розподілу за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.

Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов’язкового державного

соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок.

Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску - максимальна сума доходу застрахованої особи, що дорівнює 15 (п’ятнадцяти) розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок.

Мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.

Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього закону зобов’язані сплачувати єдиний внесок.

Питання 2. Платники, база нарахування та ставки єдиного внеску

Література: 4.2; 6.1; 6.2.

Платниками єдиного внеску є:

· роботодавці, тобто підприємства всіх форм власності, а також фізичні особи - підприємці, які використовують працю найманих робітників;

· фізичні особи, тобто наймані працівники, які отримують доходи;

· особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю тощо.

60

Базою для нарахування суми ЄСВ є фактичні витрати на оплату праці, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а також нараховану суму допомоги з тимчасової непрацездатності, крім допомоги із вагітності та пологів.

Єдиний внесок для платників встановлюється у відсотках до бази нарахування єдиного внеску (за винятком винагороди за цивільно-правовими договорами) відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності.

Термін сплати нарахованого та утриманого єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду - день отримання грошових коштів на виплату заробітної плати в установі банку, але не пізніше 20 числа наступного місяця за звітним місяцем.

Сума ЄСВ, яка надійшла на окремий рахунок Пенсійного фонду, розподіляється за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування і в межах встановлених пропорцій автоматично перераховується на рахунки фондів соціального страхування на наступний робочий день і використовується за цільовим призначенням.

Питання 3. Закони України: "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності"

Література: 4.5; 4.6; 4.7; 6.1.

Загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв’язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслі-

док тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім’ї), вагітністю та пологами, смертю застрахованої особи або членів її сім’ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником, громадянами.

Страхувальник - це роботодавець: власник підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників.

Страховик - Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Найманий працівник - фізична особа, яка працює за трудовим договором (контрактом) на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання або у фізичної особи.

Страховий випадок - подія, з настанням якої виникає право застрахованої особи або членів її сім’ї на отримання матеріального забезпечення або соціальних послуг.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, і за який сплачено страхові внески.

Страхові внески - відрахування на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.

Загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, підлягають:

· особи, які працюють за умовами трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб;

· члени колективних підприємств, сільськогосподарських та інших виробничих кооперативів.

62

Допомога з тимчасової непрацездатності виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу в таких розмірах:

60 відсотків середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж до 5 років;

80 відсотків середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж від 5 до 8 років;

100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж понад 8 років;

100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, віднесеним до 1—4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - система прав, обов’язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Суб’єкти страхування на випадок безробіття - застраховані особи, страхувальники та страховик.

Застраховані особи - наймані працівники, на користь яких здійснюється страхування на випадок безробіття.

Страхувальники - роботодавці та застраховані особи, які сплачують страхові внески.

Страховик - Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Страховий випадок - це подія, через яку застраховані особи втратили заробітну плату внаслідок втрати роботи з незалежних від них обставин та зареєстровані в установленому порядку як безробітні, готові та здатні приступити до підходящої роботи і дійсно шукають роботу.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає страхуванню на випадок безробіття та за який сплачено страхові внески (нею, роботодавцем).

Страхуванню на випадок безробіття підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), вклю-

чаючи тих, які проходять альтернативну (невійськову) службу, а також тих, які працюють неповний робочий день або неповний робочий тиждень, та на інших підставах, передбачених законодавством про працю.

Завданнями страхування від нещасного випадку є:

· проведення профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози здоров’ю застрахованих, викликаним умовами праці;

· відновлення здоров’я та працездатності потерпілих на виробництві від нещасних випадків або професійних захворювань;

· відшкодування матеріальної та моральної шкоди застрахованим і членам їх сімей.

Держава гарантує усім застрахованим громадянам забезпечення прав у страхуванні від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

Суб’єктами страхування від нещасного випадку є застраховані громадяни, а в окремих випадках - члени їх сімей та іниті особи, страхувальники та страховик.

Застрахованою є фізична особа, на користь якої здійснюється страхування. Страхувальниками є роботодавці, а в окремих випадках - застраховані особи.

Страховик - Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Об’єктом страхування від нещасного випадку є життя застрахованого, його здоров’я та працездатність.

Обов’язковому страхуванню від нещасного випадку підлягають:

· особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту);

· учні та студенти навчальних закладів, клінічні ординатори, аспіранти, докторанти, залучені до будь-яких робіт під час, перед або після занять; під час занять, коли вони набувають професійних навичок; у період проходження виробничої практики (стажування), виконання робіт на підприємствах;

64

· особи, які утримуються у виправних, лікувально-тру- дових, виховно-трудових закладах та залучаються і до трудової діяльності на виробництві цих установ або на інших підприємствах за спеціальними договорами.

Страховий ризик - обставини, внаслідок яких може статися страховий випадок.

Страховим випадком є нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання, що спричинили застрахованому професійно зумовлену фізичну чи психічну травму, з настанням яких виникає право застрахованої особи на отримання матеріального забезпечення та/або соціальних послуг.

Нещасний випадок - це обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися в процесі виконання ним трудових обов’язків, унаслідок яких заподіяно шкоду здоров’ю або настала смерть.

Запитання для самоперевірки

]. У чому полягає суть єдиного соціального внеску?

· Хто є платниками ЄСВ?

· Що є базою нарахування ЄСВ?

· Що враховується при визначенні суми ЄСВ?

· Укажіть термін сплати ЄСВ до Пенсійного фонду.

· Який порядок розподілу ЄСВ між загальнодержавними цільовими фондами?

Індивідуальні завдання

· Повноваження Пенсійного фонду України щодо збору та обліку єдиного соціального внеску.

· Державний реєстр загальнообов’язкового державного соціального страхування.

· Порядок обчислення і сплати єдиного соціального

внеску.

· Порядок розподілу суми страхових коштів за видами загальнообов’язкового соціального страхування.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 195; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.029 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь