Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Внутрішні відмінності країни



Казахстан складається з п'яти великих економічних районів. На Півночі розвинуте зернове господарство, видобуток залізної руди і кам'яного вугілля, машинобудування, виробництво нафтопродуктів і феросплавів, енергетика. У Східному Казахстані переважають кольорова металургія, енергетика, машинобудування і лісове господарство. Західний Казахстан - найбільший нафтогазовидобувний регіон не тільки Казахстану, але й СНД. Основні галузі господарства Центрального Казахстану - чорна і кольорова металургія, машинобудування, тваринництво. У Південному Казахстані виробляються бавовна, рис, зерно, фрукти, овочі, виноград; розвинута кольорова металургія, приладобудування, легка і харчова промисловість, рибне і лісове господарство. Розміщення промислових об'єктів прив'язане до родовищ корисних копалин, великих міст і водних ресурсів. Висока концентрація гірничодобувної промисловості зумовила погіршення екологічної обстановки, що особливо характерно для міст Східного, Центрального і Південного Казахстану.

Астана́ (519 тис. мешканців) — столиця Казахстану. Місто розташоване на річці Ішим (притока Іртиша). Вузол залізничних і автомобільних шляхів.

Колишні назви: Ак-Мола (1824—1832), Акмолінськ (1832—1961), Цілиноград (1961—1992), Акмола (1992—1998).

Із 10 грудня 1997 року місто є столицею Казахстану, у 1998 Акмола отримала статус міста республіканського значення (окрема адміністративна одиниця), перейменована на Астану. До квітня 1999 року місто було центром Акмолінської області.

Сьогодні Астана — великий економічний центр Казахстану. Великий вплив на економічний розвиток міста зробила залізниця на Картали, побудована у 1931—1936 роках. В Астані знаходиться найбільший у Казахстані завод сільськогосподарських машин — ВО "Акмоласільмаш", а також завод "Казахсільмаш", який спеціалізується на виготовленні сільськогосподарських машин для районів, які піддаються вітровій ерозії. Інші заводи: "Металіст", насосний, чавуноливарний, вагоноремонтний та інші підприємства машинобудування та металообробки; хімічний, маслозавод, м'ясокомбінат, молочний комбінат, лісопильний, цегельний; підприємства легкої промисловості; друкарня та ін. Виробництво будматеріалів. Поблизу Астани знаходяться кам'яновугільні шахти.

Найбільші вузи: Євразійський національний університет імені Л. Гумільова, медична академія, Аграрний університет імені С. Сейфулліна. Акмолінська обласна філармонія, бібліотеки. Театри: опери та балету, обласний драматичний театр імені Максима Горького. Музеї: історико-краєзнавчий, мистецтв. До культурних закладів також можна віднести Палац цілинників і Палац молоді. Тут видаються дві великих газети. Готелі: "Окан-Інтерконтиненталь", "Комфорт-Готель", "Турист".

Алмати (Алма-Ата, 1,5 млн осіб), місто засноване в 1854 році, до 1921 називалося Вірний, було столицею республіки Казахстан з 1929 до 1998.

Алмати — найбільше місто і колишня столиця Казахстану, розташоване біля підніжжя гір Заїлійського Алатау. «Алма-Ата» походить від казахських слів «алма» (яблуко) і «ата» (дід, але в даному контексті - отець) і в перекладі означає «Батько Яблук». Алмати є науковим, культурним, історичним, виробничим і фінансовим центром країни. 1 липня 1998 року був ухвалений Закон про особливий статус міста. Алмати неофіційно називають «Південною столицею». У Алмаі розташована штаб-квартира Народного банку Казахстану.

У загальноміському обсязі 63,7 % доводиться на харчову галузь, целюлозно-паперову промисловість і видавничу справу і машинобудування.

Південна столиця по праву вважається культурним центром республіки.

У Алмати є 270 культурних організацій. Зокрема 14 театрів, 7 концертних залів, 2 філармонії, 11 оркестрів, 13 ансамблів. Діють 32 музеї, 20 художніх галерей, 39 бібліотек, два будинки дитячої творчості. 115 пам'ятників історії, архітектури і монументального мистецтва. Працюють 12 кінотеатрів, цирк, 920 спортивних споруд.

Назва і склад територій          Галузі спеціалізації

Північний Казахстан (Північно-Казахстанська, Кустанайська, Кокчетавська, Тургайська, Акмолинська області)              

Гірничодобувна, машинобудування (сільськогосподарське, тракторне, транспортне), харчова (м'ясна, молочна, маслоробна). Сільське господарство зернового напряму.

Центральний Казахстан (Карагандинська, Джезказганська області)

Вугільна, міцна, хімічна, чорна металургія. Тваринництво. 

Східний Казахстан Семипалатинська, Східноказахстанська області)          

Кольорова металургія, хімічна, харчова (м'ясна, борошномельно-круп'яна), легка (швейна, взуттєва).

Південний Казахстан Алматинська, Джамбульська, Кзил-Ординська, Талди-Курганська, Чимкентська області)    

Сільське господарство рослинницько-тваринницького напряму. Харчова (цукрова, плодовоовочева, тютюново-ферментаційна), легка (бавовняна).

Західний Казахаан Актюбінська, Актауська, Уральська, Мангишлацька області)      

Нафтова, газова, нафтохімічна, кольорова металургія (хроміти), хімічна, харчова (рибна, макаронна, кондитерська), легка (хутряна, трикотажна).


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 204; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.01 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь