Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Роль племінної роботи в підвищенні ефективності скотарства



Основні елементи племінної роботи в скотарстві

Основними елементами племінної роботи є: відбір, підбір, методи розведення, техніка відтворення, спрямоване вирощування молодняку, зоотехнічний та племінний облік.

Основні ознаки селекції у молочному скотарстві

У молочному скотарстві основними ознаками є величина надою, білковомолочність, жирномолочність, інтенсивність молоко виведення і жива маса. Ці ознаки основні, тому що мають економічне значення при виробництві продукції. У мясному скотарстві до основних ознак відносять: тип конституції, жива маса корів, добовий приріст, оплата корму, ж.м. телят при відлученні і забійні якості.

Додаткові ознаки селекції у молочному скотарстві

Крім основних ознак, які мають економічне значення при виробництвіві продукції розрізняють і другорядні – тип конституції, форма і розміри молочної залози, окремі показники екстер’єру і інтер’єру, показники груп крові (імуногенетичні тести). У м’ясному скотарстві – розвиток окремих статей екстер’єру, гармонійність будови тіла, а також окремі інтер'єрні показники. До другорядних ознак відносять і відтворну здатність корів.

Великомасштабна селекція

В умовах спеціалізації та інтенсифікації тваринництва племінна робота в скотарстві грунтується на принципах великомасштабної селекції. Великомасштабна селекція – система ведення племінної роботи з великими масивами худоби в масштабах цілих порід. Поліпшення існуючих і створення нових порід, типів, ліній худоби здійснююється за єдиною державною програмою. Тому великомасштабна селекція охоплює великі масиви худоби в масштабах країни і є централізованою системою організації племіної роботи на основі інтенсивного використання бугаїв-поліпшувачів, а також використання сучасних досягнень науки і техніки, в тому числі ЕОМ.

На сучасному етапі ведення племінної роботи системою великомасштабної селекції молочних порід передбачається:•оцінка та добір матерів ремонтних бугаїв за єдиною програмою для породи незалежно від її ареалу та чисельності;

•вирощування, оцінка та відбір ремонтних бугаїв за розвитком, екстер’єром та показниками відтворної здатності;

•накопичення запасу сперми перевірюваних бугаїв;

•оцінка бугаїв за якістю потомства;

•регламентація використання сперми перевірених і оцінених за потомством плідників;

•створення системи збирання, накопичення і обробки даних племінного обліку в породі з застосуванням сучасних ЕОМ і генетико-математичних методів;

•використання в селекції досягнень біотехнології, імуногенетична атестація походження племінних тварин, цитогенетична оцінка бугаїв-плідників, трансплантація ембріонів тощо.

Теоретичною основою великомасштабної селекції є популяційна генетика, що вивчає закономірності зміни спадкової структури великих груп організмів, об’єднаних деякою генетичною спільністю і специфікою умов існування. Впровадження великомасштабної селекції відбувається за такою схемою: в кожній породі або окремій зоні її розведення всі племінні господарства об’єднують у невеликі групи, в яких відбір та підбір проводять за єдиним планом. Кожна група племінних стад спеціалізується на розведенні певних ліній, не споріднених з лініями інших груп племінних стад. Вітчизняний та зарубіжний досвід показав, що для популяції від 100 до 500 тис. корів таких груп бажано мати не більше 5-6. З кожної групи племінних господарств щорічно виділяють по одному бугаю-лідеру, спермою якого запліднюють найбільш цінних корів цієї ж групи для одержання ремонтних бугайців. Під час складання плану замовного парування рекомендується застосовувати споріднене парування у різних ступенях інбридингу. Під час запліднення корів товарних стад для одержання ремонтних теличок застосовується аутбридинг за загальноприйнятою ротацією ліній або споріднених груп. На елеверах на одного плідника, відібраного за якістю потомства, має бути не менше трьох ремонтних (перевірюваних) бугаїв. На кожного перевірюваного бугая протягом 2-3-х років створюють запас сперми (до 20-30-ти тисяч доз), а потім плідників вибраковують. Найкращих бугаїв за походженям переводять у групу ”очікуваних” без подальшого накопичення банку сперми. Якщо ці бугаї виявилися поліпшувачами, то в них відновлюють взяття сперми й загальний спермобанк збільшують до 50-100 тисяч доз і більше. Їх використовують для масового поліпшення худоби.

У системі великомасштабної селекції для оцінки племінних якостей бугаїв застосовується метод порівняння продуктивності дочок з ровесницями. В практику почав запроваджуватися і метод оцінки ВLUР. В його основу закладена модель визначення стандартизованих корів шляхом коригування факторів, здатних вплинути на оцінку. Серед поліпшувачів виділяють бугаїв-лідерів для одержання від них ремонтних бугайців наступної генерації.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-11; Просмотров: 227; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.009 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь