Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Вимоги при відборі корів для комплектування стада



Вирішальне значення в інтенсифікації молочного скотарства має комплектування стада високопродуктивним поголів'ям корів.

 

Щоб в середньому по стаду отримати максимальну продуктивність, воно повинне складатися з корів, здатних повною мірою використати кормові можливості господарства або цієї ферми. Отже, в стаді небажано мати корів, генетичний потенціал яких значно нижче середнього рівня по стаду, і тим більше в стаді не повинно бути корів, що втратили в силу тих або інших причин свої продуктивні якості. В зв'язку з цим в кожному господарстві або на орендній фермі потрібно освоїти систему комплектування стада, що забезпечує швидку заміну низкопродуктивного поголів'я і поповнення стада тваринами з більш високим потенціалом продуктивності, чим початкове поголів'я. Ця система повинна передбачати не лише виведення окремих видатних тварин, але і масове поповнення стада коровами із заданим рівнем продуктивності, здатними в максимальному ступені реалізувати кормові можливості господарства.

При плануванні чисельності первісток, необхідних для ремонту стада, слід враховувати тривалість продуктивного життя корів свого стада, що склалася в господарстві. Звичайно, кожен тваринник повинен прагнути до продовження терміну господарського використання маточного поголів'я. В середньому корів доцільно експлуатувати 6-7 лактацій. У подальшому надій зазвичай знижується. Триваліший період бажано використати видатних за продуктивністю тварин, які стійко передавають свої продуктивні якості потомству.

При середньому терміні вибуття корів за віком 6-7 лактацій потрібно щорічно в стаді замінювати 15-16% корів, отже, для їх заміни вимагається стільки ж первісток. Крім того, із стада вибувають корови і з інших причин: приблизно впродовж року 2-3% корів втрачають відтворювальну здатність, стільки ж корів втрачають продуктивні якості через атрофії часток вимені і 1-3% корів вибувають у зв'язку з різними незаразними захворюваннями. Таким чином, і складається потреба в первістках для ремонту стада без відбору по продуктивності у кількості 22-25 голів на 100 корів. При введенні меншого числа первісток в стаді неминуче накопичуються корови, що в тій чи іншій мірі втратили свої продуктивні якості. Таке стадо не реагує на поліпшення годівлі. В той же час тільки заміна таких корів тваринами з надоєм, близьким до середніх показників стада, забезпечить підвищення надою по стаду на 200-300 кг.

Вказана потреба в первістках розрахована на ремонт стада без відбору по продуктивності. В той же час для прискорення селекційного поліпшення стада бажано відбирати для його ремонту кращих первісток на підставі оцінки їх по власній продуктивності. Тому в стадах з надоєм 3000-4000 кг рекомендується вводити 30-35 первісток з розрахунку на 100 корів і з них відбирати 22-25 кращих для заміни вибуваючих тварин, в стадах з продуктивністю корів 5000 і більше - 40-47 первотелок на 100 корів, а для ремонту стада залишають стільки ж кращих, як і в першому випадку.

Практично система інтенсивного ремонту стада здійснюється таким чином: у господарстві або на орендній фермі усіх телиць, що народилися, як від дорослих корів, так і від нетелей, зберігають і вирощують до однорічного віку. Потім їх оцінюють по розвитку. Для подальшого вирощування залишають нормально розвинених телиць, а 10-15% вибраковують або виранжировують і продають на плем'я в інші господарства. Якщо телиця, що відстала в рості, походить від корови видатної продуктивності, то вживають заходи, щоб компенсувати відставання в рості за період до її запліднення. Усіх залишених для ремонту стада телиць запліднюють у віці 18 місяців і після отелення інтенсивно роздоюють, так щоб вже до початку другого місяця лактації їх молочна продуктивність досягала найвищого добового рівня. По добовому надою проводять першу оцінку первісток і виранжировують самих низкопродуктивних. За підсумками 3 місяців лактації проводять другу оцінку, після якої в стаді залишають 22-25 кращих з розрахунку на 100 корів.

З урахуванням планованої продуктивності на найближчу перспективу в кожному господарстві мають бути встановлені вимоги для відбору первісток в стадо. Для цього можна користуватися таблицею, в якій показано, який надій має бути у первісток в перші три місяці лактації залежно від продуктивності за повну лактацію.

Щоб мати уяву, наскільки правильно йде комплектування стада первістками, потрібно порівняти за останні 2-3 роки показники щорічного зростання надоїв по першій лактації і середнього надою по стаду. Більш високий приріст надоїв по першій лактації, чим в цілому по стаду, свідчитиме про те, що що вводяться в стадо первістки, які за своїми продуктивними якостями перевершують початкове поголів'я. Якщо ж первістки по зростанню надоїв відстають від середнього приросту по стаду, то це рано чи пізно зупинить зростання надоїв по стаду в цілому.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-11; Просмотров: 202; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.013 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь