Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Державний вищий навчальний заклад



Державний вищий навчальний заклад

«ЗАПОРІЗЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ»

Міністерства освіти і науки України

 

 

В. В. Городовенко, О. Л. Макаренков

 

СУДОВІ ТА ПРАВООХОРОННІ ОРГАНИ УКРАЇНИ

 

 

Навчальний посібник

 

 

 

 

 

Запоріжжя – 2014


 

УДК: 342.56:347.97/.99(075.8)

ББК: Х9(4УКр)301.113-3я73

Г 701

 

 

Городовенко В. В. Судові та правоохоронні органи України: [навчальний посібник для студентів освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр» напряму підготовки «Правознавство»] / В. В. Городовенко, О. Л. Макаренков. – Запоріжжя: Запорізький національний університет, 2014. – 206 с.

 

Викладення матеріалу в посібнику здійснено на основі навчальної програми з навчальної дисципліни «Судові та правоохоронні органи України». Містить конспект лекцій, завдання на семінарські заняття, теми контрольних і курсових робіт, питання до екзамену та рекомендовану (у т. ч. нормативну) літературу.

Покликаний сприяти якісному засвоєнню знань студентами юридичного факультету денної та заочної форм навчання, практикуючих юристів, а також усіх тих, хто цікавиться питаннями організації та діяльності судових, правоохоронних і правозахисних органів України.

 

 

Затверджено

Вченою радою ЗНУ

Протокол № __ від 21.10.2014 р.

 

Рецензент  д. ю. н., професор Т. О. Коломоєць

Відповідальний за випуск  В. Ф. Вінокурова

 

 




ЗМІСТ

І. ПЕРЕДМОВА …………………………………………….................................4

ІІ. РОЗДІЛ: СУДОВІ ТА БАЗОВІ ПРАВООХОРОННІ ОРГАНИ УКРАЇНИ…………………………………………….

Тема 1: Загальні положення правоохоронної діяльності………………….

1. Предмет, завдання і методологія науки «Судові та правоохоронні органи України» та її співвідношення з іншими юридичними науками………………..

2. Поняття «правоохоронна діяльність» та його співвідношення із суміжними поняттями («правозахисна діяльність», «адміністративно-юрисдикційна діяльність» тощо).

3. Правова основа організації та діяльності судових та правоохоронних органів України. Система навчальної дисципліни «Судові та правоохоронні органи України».

Тема 2: Загальні засади судової влади в Україні

1. Поняття та ознаки судової влади.

2. Правосуддя та інші напрями діяльності судів.

3. Загальна характеристика принципів судочинства.

4. Судова система України.

5. Місце та роль судової влади у механізмі Української держави.

Тема 3: Функціонування судів в Україні

1. Конституційний Суд України – єдиний орган конституційного судочинства в Україні

2. Функціональне призначення і типова структура загальних місцевих, апеляційних і касаційних судів.

3. Підсудність справ загальних спеціалізованих судів.

4. Третейські суди та інші квазісудові органи.

5. Верховний Суд України: повноваження і структура.

6. Європейський суд з прав людини: виникнення, правова основа діяльності, структура і основні положення щодо звернення до нього.

 

Тема 4: Організація та гарантії роботи незалежних судів в Україні. Зарубіжний досвід організації судової влади.

1. Матеріально-організаційне забезпечення судів. Державна судова адміністрація: повноваження і структура.

2. Органи суддівського самоврядування: призначення, види, повноваження, порядок діяльності, склад.

3. Правові і соціальні гарантії суддів.

4. Моделі судових систем зарубіжних країн. Судова система і статус суддів зарубіжної країни ФРН (Італії,Франції).

Тема 5: Формування професійного корпусу суддів та їхня дисциплінарна відповідальність в Україні. Вища рада юстиції України.

1. Вимоги до кандидатів на посади суддів і порядок їх призначення (обрання).

2. Дисциплінарна відповідальність та звільнення суддів з посади: підстави і порядок.

3. Вища кваліфікаційна комісія суддів України: повноваження, структура, порядок роботи.

4. Вища рада юстиції України: правова основа діяльності, зарубіжні аналоги функції.

5. Порядок формування, структура та акти Вищої ради юстиції України. Процедури участі Вищої ради юстиції України у дисциплінарних провадженнях щодо суддів і прокурорів.

І. ПЕРЕДМОВА

Навчальна дисципліна «Судові та правоохоронні органи України» (далі – СПОУ) викладається для студентів юридичного факультету освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр» напряму підготовки «Правознавство».

Метою дисципліни СПОУ є формування у майбутніх юристів фундаментальних знань про структуру і повноваження судових і правоохоронних органів України, про порядок взаємодії між ними, а також концептуальних аналогічних знань про правозахисні і адміністративно-юрисдикційні органи нашої держави. За результатами вивчення цієї дисципліни у студентів повинні сформуватися вміння і навички користування відповідним тематичним законодавством, уявлення про його застосовування у практичній діяльності.

Відповідно до мети, завданнями навчальної дисципліни СПОУ є:

- ознайомлення студентів із структурою та повноваженнями судових, правоохоронних органів України, специфікою правоохоронної діяльності згідно із чинним законодавством;

- засвоєння студентами порядку функціонування і взаємодії між судовими і правоохоронними органами України;

- вивчення студентами законодавства, яке регулює структуру і правовий статус судових та правоохоронних органів України;

- формування у студентів навичок користування законодавством, яке регулює діяльність судових і правоохоронних органів України;

- формування у студентів вмінь застосовувати отриманні знання у практичній юридичній діяльності.

Вивчення студентами юридичного факультету навчальної дисципліни СПОУ має як когнітивне, так і профорієнтаційне значення. Після ознайомлення із специфікою судової та правоохоронної діяльності майбутній юрист може зробити перший попередній, але свідомий, вибір щодо майбутньої професії, напряму юридичної діяльності.

Структура цих рекомендацій відповідає вимогам кредитно-модульної системи і весь курс розділений на два основні модулі: «Судові та правоохоронні органи України» та «Інші правоохоронні, правозахисні та адміністративно-юрисдикційні органи України». Кожен модуль розділений на вісім тем, які вміщують питання і методичні рекомендації для підготовки до семінарських занять. Окремо подано рекомендовану літературу, питання для самостійної роботи, завдання для індивідуальної роботи і тестові завдання для перевірки знань. Це дозволяє студентам протягом семестру зосередити увагу на вивченні основних тем навчальної дисципліни та якісно підготуватися до іспиту.

Список використаних джерел містить посилання на Інтернет-ресурси щодо кожного правоохоронного органу, що надає можливість швидко знайти необхідні ресурси для опанування матеріалу.



Питання для самоконтролю:

1. Охарактеризуйте предмет навчальної дисципліни СПОУ.

2. Назвіть основні методи вивчення навчальної дисципліни СПОУ.

3. Перелічить органи держави, для яких правоохоронна функція є основною.

4. Перелічить органи держави, для яких правоохоронна функція є додатковою (факультативною).

5. Дайте визначення поняттю «адміністративно-юрисдикційні органи».

6. Назвіть українських та зарубіжних вчених, які досліджували проблеми побудови та функціонування судових та правоохоронних органів.

7. Що є головною метою діяльності правоохоронних органів України.

8. В чому полягає основна відмінність правоохоронних органів від правозахисних.

 

Судова система України.

Принципи організації судової влади в Україні: територіальності, спеціалізації та інстанційності.

Суди загальної юрисдикції утворюються і ліквідовуються Президентом України за поданням Міністра юстиції України на підставі пропозиції голови відповідного вищого спеціалізованого суду.

Місцеві суди: 1) загальні – районні, районні у містах, міські та міськрайонні; 2) господарські – Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; 3) адміністративні – окружні адміністративні суди, а також інші суди, передбачені процесуальним законом.

 Апеляційними судами з розгляду цивільних, кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення є: апеляційні суди областей, апеляційні суди міст Києва та Севастополя, Апеляційний суд Автономної Республіки Крим.

Апеляційними судами з розгляду господарських справ, апеляційними судами з розгляду адміністративних справ є відповідно апеляційні господарські суди та апеляційні адміністративні суди, які утворюються в апеляційних округах відповідно до указу Президента України.

Суди загальної юрисдикції спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.

У судах загальної юрисдикції може запроваджуватися спеціалізація суддів з розгляду конкретних категорій справ.

Ознаки ювенальної спеціалізації вітчизняної юстиції

У місцевих загальних судах та апеляційних судах областей, міст Києва та Севастополя, Апеляційному суді Автономної Республіки Крим діє спеціалізація зі здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх.

Судді (суддя), уповноважені здійснювати кримінальне провадження щодо неповнолітніх, обираються з числа суддів відповідного суду зборами суддів цього суду за пропозицією голови суду або за пропозицією будь-якого судді цього суду, якщо пропозиція голови суду не була підтримана, на строк не більше трьох років і можуть бути переобрані повторно. Кількість суддів, уповноважених здійснювати кримінальне провадження щодо неповнолітніх, визначається окремо для кожного суду зборами суддів цього суду. Суддею, уповноваженим здійснювати кримінальне провадження щодо неповнолітніх, може бути обрано суддю із стажем роботи суддею не менше десяти років, досвідом здійснення кримінального провадження в суді і високими морально-діловими та професійними якостями. У разі відсутності в суді суддів з необхідним стажем роботи суддя, уповноважений здійснювати кримінальне провадження щодо неповнолітніх, обирається з числа суддів, які мають найбільший стаж роботи на посаді судді.

Судді, уповноважені здійснювати кримінальне провадження щодо неповнолітніх, не звільняються від виконання обов'язків судді відповідної інстанції, проте здійснення ними таких повноважень враховується при розподілі судових справ та має пріоритетне значення.

Слідчі судді у кримінальному провадженні

З числа суддів місцевого загального суду (першої інстанції) обираються слідчі судді (суддя), до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому КПК, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні, та у випадку, передбаченому ст. 247 КПК, - голова чи за його визначенням інший суддя Апеляційного суду Автономної Республіки Крим, апеляційного суду області, міст Києва та Севастополя. Слідчий суддя (слідчі судді) у суді першої інстанції обирається зборами суддів зі складу суддів цього суду (п. 18 ч. 1 ст. 3 КПК);

Кількість слідчих суддів визначається окремо для кожного суду зборами суддів цього суду. Слідчі судді (суддя) обираються зборами суддів цього суду за пропозицією голови суду або за пропозицією будь-якого судді цього суду, якщо пропозиція голови суду не була підтримана, на строк не більше трьох років і можуть бути переобрані повторно. До обрання слідчого судді відповідного суду його повноваження здійснює найстарший за віком суддя цього суду. Слідчий суддя не звільняється від виконання обов'язків судді першої інстанції, проте здійснення ним повноважень із судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні враховується при розподілі судових справ та має пріоритетне значення.

 

Питання для самоконтролю:

1. Опишіть історію виникнення перших судів і судової влади.

2. Охарактеризуйте становлення судової системи в незалежній Україні.

3. Розкрийте систему господарських судів України.

4. Охарактеризуйте систему адміністративних судів України.

 

Питання для самоконтролю:

1. Розкажіть про порядок притягнення суддів до кримінальної відповідальності.

2. Охарактеризуйте порядок відбору кандидатів на посаду судді та призначення суддів на посаду.

3. Розкрийте сутність та систему суддівського самоврядування в Україні.

4. Охарактеризуйте роль та значення Державної судової адміністрації України, порядок та напрямки її діяльності.

 

Питання для самоконтролю:

1. Опишіть особливості дисциплінарної відповідальності суддів.

2. Охарактеризуйте роль та значення діяльності Вищої ради юстиції України, порядок її формування.

3. Назвіть основні повноваження Вищої ради юстиції України.

4. Охарактеризуйте роль Вищої ради юстиції України у формуванні суддівського корпусу та притягненні суддів і прокурорів до дисциплінарної відповідальності.

 

Питання для самоконтролю:

1. Опишіть історію виникнення органів прокуратури у світі та в незалежній Україні.

2. Охарактеризуйте співвідношення між функціями та повноваженнями прокуратури України.

3. Назвіть акти прокурорського реагування, охарактеризуйте їх та покажіть різницю між ними.

4. Охарактеризуйте роль прокуратури у координації діяльності інших правоохоронних органів України.

5. Розкажіть про порядок кадрового забезпечення органів прокуратури.

6. Охарактеризуйте основні сфери прокурорського нагляду.

7. Визначте перспективні напрямки реформування органів прокуратури.

 

Питання для самоконтролю:

1. Опишіть історію виникнення міліції України.

2. Визначте правові гарантії забезпечення прав і свобод людини у правових відносинах з органами внутрішніх справ України.

3. Назвіть основні права міліції та наведіть приклади їх реалізації.

4. Охарактеризуйте порядок кадрового забезпечення міліції України та проходження служби в органах внутрішніх справ.

5. Опишіть структуру та напрямки діяльності Інтерполу в Україні.

Питання для самоконтролю:

1. Визначте роль Служби безпеки України у системі правоохоронних органів.

2. Визначте правові гарантії забезпечення прав і свобод людини у правових відносинах із Службою безпеки України.

3. Розкрийте сутність правоохоронних функцій органів розвідки України

У ЗБРОЙНИХ СИЛАХ УКРАЇНИ.

IV. ТЕМАТИКА І ПЛАНИ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ

Питання для самоконтролю:

9. Охарактеризуйте предмет навчальної дисципліни СПОУ.

10. Назвіть основні методи вивчення навчальної дисципліни СПОУ.

11. Перелічить органи держави, для яких правоохоронна функція є основною.

12. Перелічить органи держави, для яких правоохоронна функція є додатковою (факультативною).

13. Дайте визначення поняттю «адміністративно-юрисдикційні органи».

14. Назвіть українських та зарубіжних вчених, які досліджували проблеми побудови та функціонування судових та правоохоронних органів.

15. Що є головною метою діяльності правоохоронних органів України.

16. В чому полягає основна відмінність правоохоронних органів від правозахисних.

 

ТЕМА 2: Судова влада

План

6. Поняття та ознаки судової влади. Місце та роль судової влади у механізмі української держави.

7. Поняття та форми правосуддя. Загальна характеристика принципів організації судової влади і судочинства.

8. Правова основа діяльності і стисла характеристика ланок судової системи України.

9. Конституційний Суд України: повноваження і структура.

10. Верховний Суд України: повноваження і структура.

11. Касаційні, апеляційні та місцеві суди: призначення і структура.

12. Третейські суди та квазісудові органи.

13. Європейський суд з прав людини: виникнення, правова основа діяльності, структура і основні положення щодо звернення до нього.

Питання для самоконтролю:

1. Опишіть історію виникнення перших судів і судової влади.

2. Охарактеризуйте становлення судової системи в незалежній Україні.

3. Розкрийте систему господарських судів України.

4. Охарактеризуйте систему адміністративних судів України.

ТЕМА 3: Окремі питання функціонування судів в Україні.

План

5. Вимоги до кандидатів на посади суддів і порядок їх призначення (обрання).

6. Матеріально-організаційне забезпечення судів. Державна судова адміністрація: повноваження і структура.

7. Органи суддівського самоврядування: види, повноваження, порядок діяльності, склад.

8. Правові і соціальні гарантії суддів.

9. Моделі судових систем зарубіжних країн. Судова система і статус суддів зарубіжної країни ФРН (Італії,Франції).

Питання для самоконтролю:

5. Розкажіть про порядок притягнення суддів до кримінальної відповідальності.

6. Охарактеризуйте порядок відбору кандидатів на посаду судді та призначення суддів на посаду.

7. Розкрийте сутність та систему суддівського самоврядування в Україні.

8. Охарактеризуйте роль та значення Державної судової адміністрації України, порядок та напрямки її діяльності.

 

Питання для самоконтролю:

5. Опишіть особливості дисциплінарної відповідальності суддів.

6. Охарактеризуйте роль та значення діяльності Вищої ради юстиції України, порядок її формування.

7. Назвіть основні повноваження Вищої ради юстиції України.

8. Охарактеризуйте роль Вищої ради юстиції України у формуванні суддівського корпусу та притягненні суддів і прокурорів до дисциплінарної відповідальності.

Питання для самоконтролю:

1. Опишіть історію виникнення органів прокуратури у світі та в незалежній Україні.

2. Охарактеризуйте співвідношення між функціями та повноваженнями прокуратури України.

3. Назвіть акти прокурорського реагування, охарактеризуйте їх та покажіть різницю між ними.

4. Охарактеризуйте роль прокуратури у координації діяльності інших правоохоронних органів України.

5. Розкажіть про порядок кадрового забезпечення органів прокуратури.

6. Охарактеризуйте основні сфери прокурорського нагляду.

7. Визначте перспективні напрямки реформування органів прокуратури.

 

Питання для самоконтролю:

1. Опишіть історію виникнення міліції України.

2. Визначте правові гарантії забезпечення прав і свобод людини у правових відносинах з органами внутрішніх справ України.

3. Назвіть основні права міліції та наведіть приклади їх реалізації.

4. Охарактеризуйте порядок кадрового забезпечення міліції України та проходження служби в органах внутрішніх справ.

5. Опишіть структуру та напрямки діяльності Інтерполу в Україні.

 

Питання для самоконтролю:

4. Визначте роль Служби безпеки України у системі правоохоронних органів.

5. Визначте правові гарантії забезпечення прав і свобод людини у правових відносинах із Службою безпеки України.

6. Розкрийте сутність правоохоронних функцій органів розвідки України

Питання для самоконтролю:

1. Назвіть завдання державних податкової, прикордонної, митної служб України.

2. Які функції виконують державні податкова, прикордонна, митна служба України?

3. Охарактеризуйте структуру державних податкової, прикордонної, митної служб України.

4. Проаналізуйте організацію діяльності державних податкової, прикордонної, митної служб України.

5. Які покладаються права та обов'язки на державні податкову, прикордонну, митну служби України, відповідно до визначених законом завдань?

6. Хто та як здійснює контроль і нагляд за діяльністю державних податкової, прикордонної, митної служб України?

7. Наскільки органи державної податкової і/або митної служби своєю діяльністю сприяють розвитку українського суспільства?

 

ТЕМА 9: Органи виконання рішень суду

План

6. Виникнення і становлення органів виконання кримінальних покарань.

7. Державна кримінально-виконавча служба України: завдання, принципи і система.

8. Характеристика підприємств і установ виконання покарань.

9. Державна пенітенціарна служба України та її територіальні управління.

10. Державна виконавча служба: завдання, функції, система органів, вимоги до особового складу.

Питання для самоконтролю:

1. Дайте визначення поняття органи виконання рішень суду і класифікуйте ці органи.

2. Охарактеризуйте систему органів виконання рішень суду в Україні.

3. Які завдання виконують органи та установи виконання рішень суду?

4. Визначте основні напрямки діяльності органів і установ виконання рішень суду щодо захисту прав і свобод людини.

5. Охарактеризуйте територіальні органи управління органів виконання рішень суду.

6. Назвіть функції та повноваження органів і установ виконання рішень суду.

7. Наскільки ефективною є діяльність кримінальної виконавчої служби України з виправлення засуджених? Якою мірою дотримуються права осіб, взятих під варту?

 

ТЕМА 10: Управління охорони державної влади України, Військова служба правопорядку у Збройних силах України, органи рибо- та лісоохорони.

План

1. Управління державної охорони органів державної влади України та посадових осіб: виникнення і становлення, правова основа діяльності, вимоги до кандидатів на посади.

2. Управління державної охорони органів державної влади України та посадових осіб: завдання, принципи, функції і структура.

3. Взаємодія з відповідними структурами іноземних держав, а також зі Службою безпеки України, Міністерством внутрішніх справ та іншими правоохоронними органами України.

4. Військова служба правопорядку у Збройних силах України: історія становлення, завдання і правоохоронні функції, структура.

5. Ключові напрями правоохоронної діяльності органів державного агентства рибного господарства України: правова основа, основні поняття, завдання, система, права і обов’язки працівників правоохоронних підрозділів.

6. Основні напрями правоохоронної діяльності органів державного агентства лісових ресурсів України: правова основа, основні поняття, завдання, система, права і обов’язки працівників правоохоронних підрозділів.

Питання для самоконтролю:

1. З якою метою в Україні створені органи охорони державної влади України, державна контрольно-ревізійна служба в Україні та інші правоохоронні органи України, які розглянуті в цій темі навчального курсу?

2. Схарактеризуйте структуру та систему управління органами охорони державної влади України, органами державного фінансового контролю в Україні та іншими правоохоронними органами України, які розглянуті в цій темі навчального курсу.

3. Назвіть основні функції органів охорони державної влади України, органів державного фінансового контролю в Україні та інших правоохоронних органів України, які розглянуті в цій темі навчального курсу.

4. Охарактеризуйте права органів охорони державної влади України, органи державного фінансового контролю в Україні та інших правоохоронних органів України, які розглянуті в цій темі навчального курсу.

 

 

ТЕМА 11: Органи державного фінансового контролю в Україні, правоохоронна діяльність Антимонопольного комітету України і Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

План

7. Історія становлення та правова основа діяльності система органів державного фінансового контролю в Україні.

8. Завдання, правоохоронні функції і система органів державного фінансового контролю в Україні. Її взаємодія з іншими правоохоронними органами.

9. Правоохоронні функції Рахункової палати в Україні.

10. Правоохоронна діяльність Антимонопольного комітету України: правова основа, вимоги до уповноважених, детальна характеристика напрямків і ролі у забезпеченні правопорядку.

11. Правоохоронна діяльність Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку: правова основа, детальна характеристика напрямків і ролі у забезпеченні правопорядку.

12. Особливості правоохоронної діяльності державного регулятора ринку цінних паперів у США (чи іншій високорозвиненій країні).

Питання для самоконтролю:

1. Яким чином взаємодіють органи охорони державної влади України, органи державного фінансового контролю в Україні та усі правоохоронні органи України за темою з іншими правоохоронними органами?

2. Хто уповноважений здійснювати контроль за діяльністю органів охорони державної влади України, органів державного фінансового контролю в Україні та іншими правоохоронними органами України, які розглянуті в цій темі навчального курсу?

3. Наскільки актуальною є проблеми корупції в діяльності органів державного фінансового контролю в Україні? Якщо актуально, то чому? (наприклад, наскільки законодавство, що стосується витрачання бюджетних коштів не відповідає змісту фактичних суспільних відносин? Наскільки це означає, що таке законодавство виконане бути не може, а тому порушується? Якою мірою для уникнення відповідальності за порушення такого законодавства, виявлені органами державного фінансового контролю в Україні під час перевірки, суб’єкт порушення використовує корупційні схеми тощо)?

4. Наскільки Антимонопольний комітет України (далі – АМКУ) забезпечує дотримання правопорядку в сфері економічної конкуренції? (наприклад, якою мірою дії монополіста «Укрзалізниці» відкориговані актами АМКУ у бік покращення якості її послуг, здешевлення вартості квитків тощо)?

5. У чому полягає позитивний ефект від діяльності Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку? Які проблеми в діяльності цього органу?

 

ТЕМА 12: Адвокатура в Україні

План

7. Адвокатська діяльність: основні поняття, правова основа, принципи та основні напрями.

8. Умови та організаційні форми здійснення адвокатської діяльності, реєстрація адвокатських об’єднань.

9. Історія адвокатури України: основні віхи розвитку. Професійні права та обов'язки адвоката.

10. Дисциплінарна відповідальність адвокатів і кваліфікаційно-дисциплінарні комісії.

11. Адвокатське самоврядування: повна характеристика.

12. Правові гарантії адвокатської діяльності.

 

Питання для самоконтролю:

1. Дайте визначення поняття адвокатури, нотаріат, юстиція, омбудсман.

2. Охарактеризуйте організаційні форми діяльності адвокатури, нотаріуса, органів Міністерства юстиції України, омбудсмана.

3. Назвіть принципи діяльності адвоката, нотаріуса, органів Міністерства юстиції України, омбудсмана.

4. Проаналізуйте основні напрями діяльності адвоката, нотаріуса, органів Міністерства юстиції України, омбудсмана.

5. Проаналізуйте професійні правозахисні і правоохоронні права та обв'язки адвоката, нотаріуса, працівників органів Міністерства юстиції України, омбудсмана.

 

 

ТЕМА 13: Нотаріат, Міністерство юстиції України, омбудсман в Україні

План

8. Правова основа діяльності, поняття, завдання, система, повноваження нотаріату в Україні.

9. Вимоги до осіб, які бажають стати нотаріусом та помічником нотаріуса, права і обов'язки нотаріуса. Правові гарантії нотаріальної діяльності.

10. Вища кваліфікаційна комісія нотаріату: правова основа діяльності, склад, повноваження.

11. Правова основа діяльності і завдання Міністерства юстиції України та система його органів.

12. Органи реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції України: правова основа, завдання, система органів, повноваження. Напрями впливу органів Міністерства юстиції України на нотаріат.

13. Завдання і повноваження Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, вимоги до особи, яка бажає стати омбудсманом в Україні.

14. Правові акти і апарат управління омбудсмана в Україні.

Гарантії і проблеми діяльності омбудсмана в Україні.

Питання для самоконтролю:

1. Визначте правове становище кваліфікаційно-дисциплінарних комісій України.

2. Назвіть підстави для притягнення до дисциплінарної відповідальності адвокатів та нотаріусів.

3. Які існують гарантії діяльності адвоката, нотаріуса, працівників органів Міністерства юстиції України, омбудсмана?

4. Наскільки адвокат є захищеним від порушення його професійних прав під час здійснення адвокатської діяльності?

 

ТЕМА 14: Сучасний розвиток і міжнародне співробітництво правоохоронних органів України.

План

5. Сучасні функції і тенденції розвитку правоохоронних органів України

6. Роль судової влади у правовій державі.

7. Координація правоохоронної діяльності: поняття, зміст і проблеми. Роль Верховної Ради України, Президента, Кабінету Міністрів, Генеральної прокуратури та Ради національної безпеки і оборони України в координації діяльності правоохоронних органів України.

8. Міжнародне співробітництво правоохоронних і правозахисних органів України: правова основа, зміст та організаційні форми.

 

Питання для самоконтролю:

1. Який правоохоронний орган України є найбільш ефективним і чому?

2. Складіть схему взаємодії правоохоронних органів України з Міжнародною організацією Інтерпол.

3. Визначте основні тенденції сучасного розвитку правоохоронних органів України

4. Окресліть роль судової влади у правовій державі.

5. Зробіть таблицю про координаційні функції правоохоронної діяльності Верховної Ради України, Президента, Кабінету Міністрів, Генеральної прокуратури та Ради національної безпеки і оборони України

6. Вкажіть основні напрями та міжнародні інститути з якими здійснюють співробітництво вітчизняні правоохоронні органи



VI. ПИТАННЯ НА ІСПИТ

 

1. Предмет і методологія науки, система і завдання навчальної дисципліни «Судові та правоохоронні органи України» та її співвідношення з іншими юридичними дисциплінами.

2. Поняття, ознаки і види правоохоронної діяльності. Співвідношення судової, правоохоронної, правозахисної та адміністративно-юрисдикційної діяльності.

3. Класифікація правоохоронних органів України, проблеми їх ефективної організації та діяльності. Види нормативних актів, що регулюють діяльність судових та правоохоронних органів України.

4. Поняття судової влади та її місце в системі державної влади. Моделі організації судових систем в зарубіжних країнах: назвати і порівняти (з прикладами).

5. Місце та роль судової влади у механізмі української держави. Судові реформи незалежної України.

6. Поняття, ознаки та форми правосуддя. Умови забезпечення єдності системи судів України.

7. Характеристика принципів організації та діяльності судів в Україні.

8. Правова основа діяльності судів в Україні. Визначення складових судової системи України та їх взаємозв’язків.

9. Місцеві, апеляційні та вищі спеціалізовані суди в Україні: система, їх повноваження.

10. Європейський суд з прав людини: виникнення, правова основа діяльності, структура і основні положення щодо звернення до нього.

11. Верховний Суд України: історія і тенденції реформування останніх років; нинішні функції і структура. Повноваження Пленуму ВСУ.  

12. Конституційний Суд України: кількісний склад, порядок призначення/обрання, вимоги до кандидатів на посаду судді, повноваження, форми і суб’єкти звернення до КСУ.

13. Вимоги до кандидатів на посади суддів різних судів. Порядок призначення (обрання) суддів на посади.

14. Забезпечення незалежності, обов’язки судді. Вимоги до осіб, які бажають брати участь у здійсненні правосуддя в якості народних засідателів чи присяжних; кандидатів на посаду помічника судді.

15. Дисциплінарна відповідальність та звільнення судді: підстави, суб’єкти і порядок.

16. Вища кваліфікаційна комісія суддів України: повноваження та інші складові правового статусу.

17. Підстави і порядок звільнення судді з посади.

18. Правові і соціальні гарантії суддів. Моделі судових систем зарубіжних країн: назвати і порівняти (з прикладами).

19. Матеріально-організаційне забезпечення судів. Державна судова адміністрація: нормативні і правові засади організації та діяльності, структура і повноваження.

20. Органи суддівського самоврядування: види, повноваження та інші складові правового статусу.

21. Судова система і статус суддів зарубіжної країни (однієї на вибір: Австрії, Великобританії, Індії, Італії, Китаю, США, Франції, ФРН).

22. Правова основа діяльності, повноваження і зарубіжні аналоги Вищої ради юстиції України.

23. Вимоги до кандидатів і призначення/обрання членів, структура та функції Вищої ради юстиції України. Суб’єкти звернення до ВРЮ щодо подання про звільнення суддів.

24. Склад Вищої ради юстиції України і порядок його формування. Розгляд ВРЮ питань про звільнення суддів.

25. Повноваження Вищої ради юстиції при розгляді справ, які законом віднесені до її компетенції. Акти ВРЮ: характеристика.

26. Роль Вищої ради юстиції у формування суддівського корпусу та притягненні суддів і прокурорів до дисциплінарної відповідальності.

27. Історія становлення та розвитку органів прокуратури. Моделі організації системи органів прокуратури в зарубіжних країнах: назвати і порівняти (з прикладами).

28. Правова основа діяльності. Поняття, завдання та функції органів прокуратури України.

29. Акти прокурорського реагування: характеристика (підстави винесення, строки виконання і/або підстави їх оскарження тощо)

30. Сфери та напрями прокурорського нагляду. Вимоги до кандидатів на посади прокурорів.

31. Система органів прокуратури. Класні чини працівників прокуратури.

32. Міліція України: виникнення і становлення, правова основа діяльності, поняття, завдання. Вимоги до осіб, які бажають працювати в міліції. Правовий і соціальний захист працівників міліції.

33. Правоохоронні і правозахисні функції міліції України. Види дисциплінарних стягнень до працівників міліції. Напрями реформування органів внутрішніх справ на сучасному етапі.

34. Система органів внутрішніх справ (за територіальним, предметно-галузевим та іншими принципами). Національне центральне бюро Інтерполу як складова Міністерства внутрішніх справ України: повноваження та інші складові правового статусу.

35. Права і обов’язки співробітників міліції. Гарантії прав громадян у взаємовідносинах з міліцією. Випадки, коли працівники міліції мають право застосовувати вогнепальну зброю.

36. Історія становлення, правова основа діяльності, структура і правоохоронна діяльність Національної гвардії України.

37. Служба безпеки України: історія виникнення і становлення, поняття, правова основа діяльності, система органів.

38. Принципи організації і діяльності, завдання та функції Служби безпеки України.

39. Права і обов’язки співробітників Служби безпеки України.

40. Взаємодія Служби безпеки України із органами внутрішніх справ, з іншими правоохоронними органами та громадянами України. Контроль і нагляд за діяльністю СБУ.

41. Досудове розслідування: нормативно-правове врегулювання, поняття, підслідність, види слідчих дій; органи, що його здійснюють.

42. Правоохоронна діяльність органів розвідки України.

43. Оперативно-розшукова діяльність (негласні слідчі дії): нормативно-правове врегулювання, поняття, підстави, зміст, органи, що її здійснюють.

44. Виникнення, становлення, правова основа організації та діяльності органів, що здійснюють правоохоронну діяльність у сфері оподаткування.

45. Податкові підрозділи Державної фіскальної служби України: завдання, правоохоронні функції, система їх побудови за принципом спеціалізації в середині цього міністерства і за принципом територіальності, напрямки взаємодії з митними підрозділами цього міністерства.

46. Правоохоронна діяльність податкової міліції: передумови виникнення, історія становлення, функції і повноваження, структурні підрозділи.

47. Виникнення і становлення після здобуття Україною незалежності, правова основа діяльності органів, що здійснюють правоохоронну діяльність у сфері митної справи.

48. Митні підрозділи Державної фіскальної служби України: основні поняття у сфері митної справи, принципи, система їх побудови за принципом спеціалізації в середині цього міністерства і за принципом територіальності, напрямки взаємодії з податковими підрозділами цього міністерства.

49. Правоохоронні завдання і функції митних підрозділів Державної фіскальної служби України.

50. Система митних підрозділів Державної фіскальної служби України. Їх співробітництво з іншими органами у сфері правоохоронної діяльності.

51. Державний кордон України: нормативно-правове регулювання та основні поняття. Історія прикордонної служби України.

52. Виникнення, становлення і правова основа діяльності державної прикордонної служби України.

53. Правоохоронна діяльність органів державної прикордонної служби: завдання, принципи, функції і повноваження.

54. Система органів державної прикордонної служби.

55. Виникнення і становлення органів виконання кримінальних покарань в Україні.

56. Державна кримінально-виконавча служба України: завдання, принципи і система.

57. Характеристика підприємств і установ виконання покарань в Україні.

58. Державна пенітенціарна служба України та її територіальні управління: повноваження та інші складові правового статусу.

59. Державна виконавча служба: правова основа діяльності, завдання та правоохоронні/правозахисні функції, система органів, вимоги до кандидатів на посади.

60. Органи державної охорони органів державної влади України та посадових осіб: виникнення і становлення, правова основа діяльності, вимоги до кандидатів на посади.

61. Взаємодія органів державної охорони державної влади України з відповідними структурами іноземних держав, а також зі Службою безпеки України, Міністерством внутрішніх справ та іншими правоохоронними органами України.

62. Завдання, принципи, правоохоронні/правозахисні функції і структура органів державної охорони державної влади України.

63. Історія становлення, правова основа діяльності та місце в системі органів державного фінансового контролю України.

64. Органи державного фінансового контролю в Україні: правова основа діяльності, завдання, повноваження.

65. Система органів державного фінансового контролю в Україні та її форми державного фінансового контролю.

66. Правоохоронні функції органів державного фінансового контролю в Україні, зміст питань та форми її взаємодії з іншими правоохоронними органами.

67. Військова служба правопорядку у Збройних силах України: передумови виникнення та становлення, правова основа діяльності, зарубіжні аналоги.

68. Завдання, правоохоронні функції і структура Військової служби правопорядку у Збройних силах України.

69. Правоохоронна діяльність державного агентства рибного господарства України та підпорядкованих йому органів: правова основа, основні поняття, завдання, функції та система органів.

70. Правоохоронна діяльність у сфері лісового та мисливського господарства: правова основа, основні поняття, завдання, функції та система органів.

71. Правова основа діяльності, вимоги до членів, порядок їх призначення (обрання) і напрями правоохоронної діяльності Антимонопольного комітету України.

72. Правоохоронна діяльність Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку: правова основа, детальна характеристика напрямів і ролі у забезпеченні правопорядку. Особливості правоохоронної діяльності відповідного органу влади у США (чи іншій високорозвиненій країні).

73. Адвокатська діяльність: основні поняття, правова основа, принципи та основні напрями.

74. Умови та організаційні форми здійснення адвокатської діяльності, реєстрація адвокатських об’єднань.

75. Історія адвокатури України: основні віхи розвитку. Професійні права та обов'язки адвоката.

76. Дисциплінарна відповідальність адвокатів і кваліфікаційно-дисциплінарні комісії.

77. Адвокатське самоврядування: повна характеристика.

78. Правові гарантії адвокатської та нотаріальної діяльності.

79. Правова основа діяльності, поняття, завдання, система, повноваження нотаріату в Україні.

80. Вимоги до осіб, які бажають стати нотаріусом та помічником нотаріуса, права і обов'язки нотаріуса.

81. Вища кваліфікаційна комісія нотаріату: правова основа діяльності, склад, повноваження.

82. Правова основа діяльності і завдання Міністерства юстиції України та система його органів.

83. Органи реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції України: правова основа, завдання, система органів, повноваження. Напрями впливу органів Міністерства юстиції України на нотаріат.

84. Завдання і повноваження Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, вимоги до особи, яка бажає стати омбудсманом в Україні.

85. Правові акти і апарат управління омбудсмана в Україні.

86. Гарантії і проблеми діяльності омбудсмана в Україні.

87. Сучасні функції і тенденції розвитку правоохоронних органів України

88. Роль судової влади у правовій державі: основні поняття та взаємозв’язки.

89. Координація правоохоронної діяльності: поняття, зміст і проблеми. Роль Верховної Ради України, Президента, Кабінету Міністрів, Генеральної прокуратури та Ради національної безпеки і оборони України в координації діяльності правоохоронних органів України.

90. Міжнародне співробітництво правоохоронних і правозахисних органів України: правова основа, зміст та організаційні форми.



VII. РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

 

Нормативні джерела:

1. Конституція України: Прийнята Верховною Радою України 28 червня 1996 року // http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi; http://www.ligazakon.ua/

 

Міжнародні правові акти:

2. Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 : підписана членами Ради Європи [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/995_004

3. Про взаємну допомогу у кримінальних справах : Європейська конвенція від 20.04.1959 [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/995_036/print1330255552590959

4.  Устав Международной организации уголовной полиции Интерпола від 13.06.1956 [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/995_142

5. Рекомендація Комітету міністрів Ради Європи «Про свободу професійної діяльності адвокатів» № R(2000)21 від 25 жовтня 2000 р.

6. Основні положення про роль адвокатів, прийняті VIII Конгресом ООН по запобіганню злочинам 01 серпня 1990 року.

Кодекси України:

7. Кримінальний процесуальний кодекс України від 13.04.2012 № 4651-VI [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/4651%D0%B0-17

8. Кодекс адміністративного судочинства України від 06.07.2005 № 2747-IV [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2747-15

9. Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 р. № 8073-X // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/80731-10

10. Цивільний процесуальний кодекс України від 18.03.2004 № 1618-IV [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/1618-15

11. Господарський процесуальний кодекс України від 06.11.1991 № 1798-XII [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/1798-12

12. Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2755-17

13. Митний кодекс України від 13.03.2012 № 4495-VI // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4495-17

14. Кримінально-виконавчий кодекс України від 11.07.2003 № 1129-IV [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1129-15/print1330255552590959

 

Закони України:

15. Про судоустрій і статус суддів: Закон України від 07.07.2010 № 2453-VI // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2453-17

16. Про Конституційний Суд України: Закон України від 16.10.1996 № 422/96-ВР // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/422/96

17. Про Вищу раду юстиції : Закон України від 15.01.1998 № 22/98-ВР // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/22/98

18. Про прокуратуру: Закон України від 05.11.1991 № 1789-XII // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1789-12

19. Про міліцію: Закон України від 20.12.1990 № 565-XII // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/565-12

20. Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України : Закон України від 22.02.2006 р. № 3460 // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3460-15

21. Про внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ України : Закон України від 26.03.1992 № 2235-XII// [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2235-12

22. Про охоронну діяльність : Закон України від 22.03.2012 № 4616-VI // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/4616-17/print1330255552590959

23. Про Національну гвардію України : Закон України від 13.03.2014 № 876-VII // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/876-18

24. Про Службу безпеки України: Закон України від 25.03.1992 № 2229-XII // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2229-12

25. Про контррозвідувальну діяльність: Закон України від 26.12.2002 № 374-IV // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/374-15

26. Про оперативно-розшукову діяльність: Закон України від 18.02.1992 № 2135-XII // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2135-12

27. Про засади запобігання і протидії корупції : Закон України від 07.04.2011 р. № 3206-VI // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/3206-17

28. Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю: Закон України від 30.06.1993 р. № 3341-XII // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/3341-12

29. Про розвідувальні органи України: Закон України від 22.03.2001 № 2331-III // [електронний ресурс]. – Режим доступу :  http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2331-14

30. Про державний кордон України : Закон України від 04.11.1991 р. № 1777 // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1777-12

31. Про Державну прикордонну службу України : Закон України від 03.04.2003 р. № 661 // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/661-15

32. Про прикордонний контроль : Закон України від 05.11.2009 р. № 1710-VI // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/1710-17

33. Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону : Закон України від 22.06.2000 № 1835-III // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1835-14

34. Про Державну кримінально-виконавчу службу України : Закон України від 23.06.2005 р. № 2713 // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2713-15

35. Про попереднє ув'язнення : Закон України від 30.06.1993 р. № 3352 // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/3352-12

36. Про державну виконавчу службу : Закон України від 24.03.1998 р. № 202/98-ВР // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/202/98-вр

37. Про виконавче провадження : Закон України від 21.04.1999 р. № 606-XIV // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/606-14

38. Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб : Закон України від 04.03.1998 р. № 160 // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/160/98-вр

39. Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України : Закон України від 07.03.2002 р. № 3099 // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3099-14

40. Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів : Закон України від 08.07.2011 № 3677-VI // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3677-17

41. Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні : Закон України від 26.01.1993 р. № 2939 // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/2939-12

42. Про Рахункову палату : Закон України від 11.07.1996 № 315/96-ВР // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/315/96

43. Про Антимонопольний комітет України : Закон України від 26.11.1993 р. № 3659-XII // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3659-12

44. Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні : Закон України від 30.10.1996 р. № 448/96-ВР // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/448/96-вр

45. Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів : Закон України від 23.12.1993 р. № 3781-XII // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3781-12

46. Про державну службу : Закон України від 17.11.2011 № 4050-VI // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/4050-17

47. Про адвокатуру та адвокатську діяльність : Закон України від 05.07.2012 р. № 5076-VI // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/5076-17

48. Про нотаріат : Закон України від 02.09.1993 р. № 3425-XII // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3425-12 

49. Про безоплатну правову допомогу : Закон України від 02.06.2011 № 3460-VI // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3460-17/print1330255552590959

50. Про державну реєстрацію актів цивільного стану : Закон України від 01.07.2010 № 2398-VI // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2398-17

51. Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини: Закон України від 23.12.1997 р. № 776/97-ВР // [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/776/97-вр

НАВЧАЛЬНА І НАУКОВА

Основна :

1. Городовенко В. В. Судові, правоохоронні та правозахисні органи України: [навчально-методичний посіб.] / В. В. Городовенко, О. О. Ганзенко, О. Л. Макаренков. – Запоріжжя: Запорізький нац. ун-т, 2012. – 182 с.

2. Городовенко В. В. Принципи судової влади : монографія / Віктор Валентинович Городовенко Городовенко. – Х. : Право, 2012. – 448 с.

3. Городовенко В. В. Проблеми становлення незалежної судової влади в Україні : [монографія] / Віктор Валентинович Городовенко. — К. : Фенікс, 2007. — 224 с.

4. Організація судових та правоохоронних органів : підручник / за ред. І. Є. Марочкіна. – Х. : Право, 2013. – 448 с.

5. Овчаренко О. М. Юридична відповідальність судді: теоретико-прикладне дослідження : [монографія] / Олена Миколаївна Овчаренко. — Х. : Право, 2014. — 576 с.

6. Рємєскова Ю. О. Судова влада в системі поділу влади : [монографія] / Ю. О. Рємєскова. — Х. : Право, 2014. — 192 с.

7. Юревич І. В. Єдність судової влади : [монографія] / І. В. Юревич. — Х. : Право, 2014. — 264 с.

8. Суходубов Д. В. Координаційна діяльність прокуратури у сфері протидії злочинності : [монографія] / Д. В. Суходубов. — Х. : Право, 2014. — 248 с.

9. Кирилюк Р. І. Державна судова адміністрація України як суб'єкт забезпечення діяльності судів : монографія / Р. І. Кирилюк. – К. : Логос, 2012. – 188 с.

10. Москвич Л. М. Ефективність судової системи: концептуальний аналіз : монографія / Л. М. Москвич. – Х. : ФІНН, 2011. – 384 с.

11. Ківалов С. В. Судоустрій України : [підручник] / С. В. Ківалов, Ю. Є. Полянський, М. В. Косюта, В. В. Долежан ; за ред. С. В. Ківалова. – К. : Юрінком Інтер, 2011. – 384 с.

12. Актуальні питання реформування системи правоохоронних органів: зарубіжний досвід і проблеми України / Вип. 29 за заг. ред. В. П. Горбуліна. — К. : ДП «НВЦ «Євроатлантикінформ», 2006. — 260 с.

13. Бевзенко В.М. Адміністративні суди України: Навчальний посібник. – К.: Алерта; КНТ, 2006. – 271 с.

14. Сердюк В.В. Верховний Суд України в системі розподілу функцій влади: Монографія. – К.: Істина, 2007. – 232 с.

15. Назаров І. В. Правовий статус Вищої ради юстиції: [монографія] / Іван Володимирович Назаров. — Х. : Право, 2006. – 207 с.

16. Михайленко О. Р. Прокуратура України : [підручник] / О. Р. Михайленко. – К. : Юрінком Інтер, 2011. – 336 с.

17. Приватне життя і поліція. Концептуальні підходи. Теорія та практика. – Авторський колектив / Відп. редактор: Ю.І. Римаренко. – К.: КНТ, 2006. – 740 с. – (Людина. Суспільство. Поліція).

18. Оперативно-розшукова діяльність. Нормативно-правове регулювання. // Ю.Я. Кондратьєв, О.М. Джужа, Д.Й. Никифорчук, В.В. Матвійчук. – К.: КНТ, 2005. – 552 с.

19. Голосніченко І. П. Новітні тенденції реформування державної податкової служби України : [монографія] / Іван Пантелійович Голосніченко. — К. : МП «Леся», 2007. — 336 с.

20. Гальский К. Е. Митниця України : кроки становлення та поступу / К. Е. Гальский, О. Б. Егоров, С. Г. Демьянчук . — О. : Пласке, 2009. — 516 с.

21. Основи митної справи в Україні : підручник / За ред. П. В. Пашка. — К. : Знання, 2008. — 652 с.

22. Макогон Ю. В. Митна справа [навчальний посібник] / Ю. В. Макогон, А. Б. Яценко. — К. : Центр навч. літ., 2005. — 224 с.

23. Оксфордська історія в’язниць : практика покарання в західному суспільстві / За ред. Норвала Морріса та Девіда Дж. Ротмена ; [пер. з англ. І. Яндола розд. 1-8, В. Носенко розд. 9-11, К. Кузьменко розд. 12-14]. — К. : Всесвіт, 2009. — 560 с.

24. Сторчоус О. Адміністративна відповідальність за лісопорушення: практика застосування державною лісовою охороною України [монографія] / О. Сторчоус. — К. : ТОВ «Версо-04», 2011. — 348 с. (С. 24-59; 205-227).

25. Матвійчук В. К. Незаконне полювання: відповідальність, протокольна форма провадження розслідування і запобігання : [монографія] / В. К. Матвійчук, С. А. Голуб. — К. : КНТ, 2006. — 306 с. (С. 24-59; 205-227).

26. Матвійчук В.К. Забруднення, засмічення, виснаження водних об’єктів: відповідальність, досудове слідство, судовий розгляд і запобігання : [монографія] / В. К. Матвійчук, В. М. Присяжний — К. : КНТ, 2007. — 272 с.

27. Река В. А. Правове регулювання та організація здійснення фінансового контролю державною контрольно-ревізійною службою в Україні: [Монографія] / В. А. Река, О. А. Кузьменко, Ю. І. Пивовар. - К. : ТОВ "Три К", 2011. – 194 с.

28. Адвокатура України: Навчальний посібник: У 2 кн. / За ред. проф. С.Я. Фурси. – К.: Видавець Фурса С.Я.: КНТ, 2007. – Кн. 1. – 940 с.

29. Комаров В. В. Нотаріат : перспективи унормування, законодавство, судова практика / В. В. Комаров, В. В. Баранкова. — Х. : Право, 2008. — 534 с.

30. Марцеляк О. В. Інститут омбудсмана : теорія і практика / Олег Володимирович Марцеляк. — Х.: Вид-во Нац. ун-ту внутр. справ, 2003.—450 с.

Додаткова:

1. Калашник О. А. Становлення й розвиток місцевих загальних судів Україниі: історичний аспект / О. А. Калашник // Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Сер. Юриспруденція. – 2014. – Вип. 8. – С. 21–24.

2. Коваленко В. Концептуальні засади модернізації правоохоронної діяльності та вдосконалення системи органів охорони правопорядку в Україні / В. Коваленко \\ Право України. – 2013. – № 3-4. – с. 356-364.

3. Городовенко В. В. Проблеми дотримання розумних строків судового розгляду за процесуальним законодавством України / Віктор Валентинович Городовенко // Право України. — 2012. – № 1. – 404–413 с.

4. Тихий В. Правова природа Конституційного Суду України, його повноваження, рішення та висновки / В. Тихий // Право України. — 2012. — № 1. — С. 97—110.

5. Онопенко П. Види та зміст правоохоронних функцій держави // Підприємництво, господарство і право. – 2004. – № 11. – С. 66 – 68.

6. Півненко В. Правоохоронна система України: визначення і функціонування // Вісник прокуратури. – 2003. – № 2 (20). – С. 39 - 45.

7. Прокурорський нагляд в Україні: Підручник для студентів юрид. спеціальностей вищих навч. закладів / І.Є. Марочкін, П.М. Калкач. – Харків: ТОВ „Одіссей”. – 2006. – 240 с.

8. Мікуліна М. Щодо правової природи інституту відшкодування шкоди, завданої фізичним і юридичним особам незаконними діями оперативних підрозділів Служби безпеки України // Підприємництво, господарство і право. – 2004. – № 11. – С. 40 – 41.

9. Лєтошко К. А. Основні етапи змін правового статусу митної служби незалежної України / К. А. Лєтошко // Питання державотворення в Україні та зарубіжних країнах на різних етапах історії : Зб. наук. праць за матеріалами І всеукраїнської наукової історико-правової конф. молодих учених, 01 грудня 2011 р. — Х. : НУ «ЮАУ ім. Я. Мудрого», 2011. — С. 32—34.

10. Макаренков О. Л. Вдосконалення структурної складової правоохоронної діяльності Державної прикордонної служби України // Тези доповідей V Всеукраїнської наук.-практ. конф. «Освітньо-наукове забезпечення діяльності правоохоронних органів і військових формувань України», Серія: Юридичні науки та державне управління, 7 грудня 2012. — Хмельницький : Академія ДПрСУ, 2012. — С. 45-46 (124 с.).

11. Романуха О. М. Делімітація сучасного кордону України / О. М. Романуха // Наука. Релігія. Суспільство. — 2009. — № 4. — С. 110—116.

12. Литвин М. М. Структура і функції центрів управління службою органів Державної прикордонної служби України / М. М. Литвин // Стратегічні пріоритети. — 2009. — № 4. — С. 173—182.

13. Сліпченко М. Система органів державної влади, що забезпечують охорону режиму державного кордону України / М. Сліпченко // Піприємництво, господарство і право. — 2008. — № 11. — С. 87—88.

14. Серватюк Л. В. Державна прикордонна служба України як правоохоронний орган / Л. В. Серватюк // Південноукраїнський правничий часопис. — 2006. — № 3. — С. 121—123.

15. Самборська Ю. Л. Формування стратегії розвитку митної служби України – вимога сьогодення / Ю. Л. Самборська // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2010. — № 6. — С. 169—176.

16. Сиволоцький В. Держмитслужба взяла участь у чергових сесіях Ради ВМО / В. Сиволоцький // Митниця. — 2010. — № 8. — С. 13.

17. Поташнікова Г. Кадри і у минулому вирішували все / Г. Поташнікова // Митниця. — 2010. — № 6. — С. 24—26.

18. Декілька каналів контрабандного переміщення наркотиків викрили співробітники Держмитслужби та СБУ // Митниця. — 2009. — № 9. — С. 12.

19. Курсаніна Н. Український митний округ. Сторінки, що випали / Н. Курсаніна // Митниця. — 2009. — № 8. — С. 23—25.

20. Гальський К. Перші кроки новоствореної української митниці / К. Гальський // Митниця. — 2009. — № 6. — С. 6, 7, 28.

21. Белікова С. Історія становлення та розвитку інституту виконання судових рішень / Світлана Белікова // Вісник прокуратури. — 2012. — № 7. — С. 113—117.

22. Стаднік Г. В. Державна виконавча служба України як субкт публічної фінансової діяльності / Г. В. Стаднік // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2009. — № 10. — С. 24—32.

23. Головчук В. А. Законодавча регламентація діяльності правоохоронних та правозастосовних органів у реалізації конституційного принципу обовязковості рішень суду / В. А. Головчук // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2009. — № 3. — С. 88—94.

24. Литвак О. М. Місце Державної кримінально-виконавчої служби України в системі органів державної влади / О. М. Литвак // Наука і правоохорона. — 2009. — № 1-2. — С. 163—167.

25. Зливко С. Функції Державної кримінально-виконавчої служби України / С. Зливко // Піприємництво, господарство і право. — 2009. — № 12. — С. 30—32.

26. Яцишин М. Теоретико-методичні проблеми сучасного кримінально-виконавчого процесу / М. Яцишин // ЮридичнаУкраїна. — 2009. — № 11-12. — С. 116—121.

27. Каменський В. П. Взаємодія оперативних підрозділів міліції та установ кримінально-виконавчої системи в запобіганні та розкритті злочинів / В. П. Каменський // Наук. вісник Київ. нац. ун-ту внутрішніх справ. — 2007. — № 3. — С. 239—245.

28. Кіслов С. Контроль за діяльністю Управління державної охорони України / С. Кіслов // Піприємництво, господарство і право. — 2009. — № 2. — С. 20—23.

29. Аністратенко Ю. І. Проблеми організації контрольної діяльності органів державної контрольно-ревізійної служби України / Ю. І. Аністратенко // Південноукраїнський правничий часопис. — 2008. — № 2. — С. 50—51.

30. Мухатаєв А. О. Принципи, форми й методи діяльності державної контрольно-ревізійної служби України // Проблеми законності : респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В. Я. Тацій. — Х. : Національна юридична академія України, 2003. — Вип. 59. — С. 73—78.

31. Кочарян О. С. Особливості симптомокомплексу стресостійкості / стресовразливості у військовослужбовців ВСП / О. С. Кочарян, В. І. Мозговий // Наукові записки Харківського військового університету. Соціальна філософія, психологія. — Х. : ХВУ, 2004. — Вип. 2 (20). — с. 198—204.

32. Сарнавський О. Тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців як вид покарання / О. Сарнавський // Право України. — 2012. — № 3-4. — С. 446—451.

33. Ромашко О. Ю. Регулювання міжнародних фондових ринків: навч. посібник / Олексій Юрійович Ромашко. – К. : КНЕУ, 2000. – 240 с.

34. Матвійчук В. К. Кримінально-правова охорона навколишнього природного середовища (кримінально-правове та кримінологічне дослідження) : [монографія] / Валерій Костянтинович Матвійчук. – К. : «Азимут-Україна», 2005. – 464 с.

35. Киндюк Б. Правові засади охорони лісів на землях козацької України / Б. Киндюк // Право України. — 2009. — № 8. — С. 166—172.

36. Логвиненко О. І. Перші радянські документи про охорону лісів / Олена Іванівна Логвиненко // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. — 2001. — № 5. — С. 280—286.

37. Андрєєвський В.В. Основи юридичної природи адвокатури: теорія, історія та сучасність. // Бюлетень Міністерства юстиції України. – 2005. – № 6. – С. 87 – 92.

38. Святоцька В. Адвокатура в Україні крізь призму загальних принципів організації та діяльності адвокатури у державах ЄС / В. Святоцька // Право України. — 2012. — № 1. — С. 375—379.

39. Сафулько С. Ф. Українська адвокатура в очікуванні вчорашнього дня / С. Ф. Сафулько // Право України. — 2010. — № 3. — С. 133—139.

40. Іванцова О. В. Організаційні форми здійснення адвокатської діяльності в Україні: проблеми вдосконалення правового регулювання / О. Іванцова // Адвокат. — 2008. — № 3. — С. 41—44.

41. Коваленко Т. Актуальні проблеми правового регулювання дисциплінарної відповідальності адвокатів / Т. Коваленко // Піприємництво, господарство і право. — 2008. — № 2. — С. 156—158.

42. Яновська О. Співвідношення мети і засобів у адвокатській діяльності / О. Яновська // ЮридичнаУкраїна. — 2007. — № 9. — С. 99—104.

43. Фурса С.Я., Фурса Є.І. Нотаріат в Україні: Теорія і практика: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. – К.: А.С.К., 2001. – 690 с.

44. Ємельянова І. І. Міністерство юстиції та пріоритети його діяльності / І. І. Ємельянова // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2010. — № 6. — С. 6—26.

45. Єфіменко Л. В. Передумови зародження нотаріату в українському праві / Л. В. Єфіменко // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2010. — № 4-5. — С. 12—20.

46. Черниш В. М. До питання про історіографію вітчизняного нотаріату: історико-правовий акпект / В. М. Черниш, В. Д. Степаненко // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2009. — № 12. — С. 39—47.

47. Бондарєва М. Англосаксонський нотаріат: особливості організації та функціонування / М. Бондарєва // Вісник Київського національного університету ім. Т. Шевченко. Юридичні науки. — 2007. — Вип. 74-76. — С. 43—46.

48. Барчук В. Б. Роль і місце Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в юридичному механізмі забезпечення прав людини / В. Б. Барчук // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2010. — № 4-5. — С. 90—99.

49. Горбатенко В. В. Органи юстиції. Здобутки та перспективи / В. В. Горбатенко // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2009. — № 12. — С. 128—142.

50. Железняк Наталія Анатоліївна. Правові та організаційні форми діяльності Міністерства юстиції України у здійсненні державної правової політики (теоретичні та практичні питання) : Дис. канд. юрид. наук: 12.00.07. — К., 2004. — 258 с.

51. Павловска-Данева А. Омбудсмен как особый вид контроля над органами управления / А. Павловска-Данева // Вестник Москю ун-та. Серия 11. Право. — 2001. — № 3. — С. 105—110.

52. Международные договоры и другие акты по правам человека // СССР и международное сотрудничество в области прав человека: Документы и материалы. – М.: Международные отношения, 1989. – 712 с.

 

ІНТЕРНЕТ ДЖЕРЕЛА:

1. http://www.scourt.gov.ua/ - Офіційний сайт Верховного Суду України.

2. http://www.judges.org.ua/ - Центр суддівських студій.

3. http://www.gp.gov.ua/ - Офіційний портал Генеральної прокуратури України.

4. http://mvs.gov.ua/ - Офіційний сайт МВС України.

5. http://www.sbu.gov.ua/ - Офіційний сайт Служби безпеки України.

6. http://minrd.gov.ua/ - Офіційний сайт Міністерства доходів і зборів України.

7. http://www.dvs.gov.ua/ - Офіційний сайт Державної виконавчої служби.

8. http://www.kvs.gov.ua/ - Офіційний сайт Державної пенітенціарної служби України.

9. do.gov.ua/udo/ – офіційний сайт Управління державної охорони України.

10. www.dkrs.gov.ua/kru/ – офіційний сайт Державної фінансової інспекції України.

11. www.mil.gov.ua/ – офіційний сайт Міністерства оборони України.

12. http://www.scwm.gov.ua/ – офіційний сайт державного агентства рибних ресурсів України.

13. http://dklg.kmu.gov.ua/forest/ – офіційний сайт державного агентства лісових ресурсів України.

14. www.vkka.gov.ua/ – офіційний сайт Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури.

15. www.palata.notariat.org.ua/ – офіційний сайт Української нотаріальної палати.

16. www.minjust.gov.ua/ – офіційний сайт Міністерства юстиції України.

17. www.ombudsman.kiev.ua/ – офіційний сайт Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

18. http://www.kmu.gov.ua/ - Офіційний портал Кабінету Міністрів України.

19. http://www.rada.gov.ua/ - Офіційний портал Верховної ради України.

20. http://www.nbuv.gov.ua/ - Офіційний сайт Національної бібліотеки імені В.І. Вернадського.

21. http://www.ligazakon.ua/ - Нормативно-правові акти України.

 


 

Навчально-методичне видання

(українською мовою)

 

Городовенко Віктор Валентинович д. ю. н., доцент

Макаренков Олексій Леонідович к. ю. н., доцент

 

 

СУДОВІ ТА ПРАВООХОРОННІ ОРГАНИ УКРАЇНИ

 

 

Навчальний посібник

 для студентів освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр»

 напряму підготовки «Правознавство»

 

 

Рецензент   д. ю. н., професор Т. О. Коломоєць

Відповідальні за випуск  В. Ф. Вінокурова

Коректор  В. Ф. Вінокурова

 


[1] Хоча у п. 22 ч. 1 ст. 85 Конституції України вказано, що затвердження загальної структури, чисельності, визначення функцій Збройних Сил України, СБУ, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також МВС України, здійснює Верховна Рада України (далі – ВРУ).

[2] До цих змін у профільному законі, голову СБУ призначала ВРУ за поданням Президента України.

[3] До внесення цих змін ВРУ мала право здійснювати контроль над СБУ, а саме: окрім зазначеного положення ст. 31, у її частинах 1-3 також вказувалося, що постійний контроль за діяльністю СБУ, дотриманням нею законодавства здійснюється Комісією ВРУ з питань оборони і державної безпеки. Голова СБУ регулярно інформує ВРУ, … та Комісію ВРУ з питань оборони і державної безпеки про діяльність СБУ, стан державної безпеки, дотримання чинного законодавства, забезпечення прав і свобод людини та з інших питань. СБУ у порядку, встановленому законодавством, зобов'язана відповідати на запити комісій ВРУ та народних депутатів України.

 



Державний вищий навчальний заклад

«ЗАПОРІЗЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ»


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 203; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.596 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь