Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Портфельний аналіз підприємства



 

Аналіз бізнес портфелю підприємства «ТопкарСервіс».

Проведемо стратегічний аналіз послуг компанії графічним методом. Для цього використаємо матричний метод 'Бостон консалтинг груп'.

«ТопкарСервіс»займає 15% ринку; конкурент ЛайтСервіс -5%

Дохід «ТопкарСервіс»за 2014р. – 9,73 млн.грн.

Дохід ЛайтСервіс за 2014р. – 6,90 млн.грн.

ВДР(наша компанія)=9,73/6,90=1,4

ВДР(конкурентна комп.) = 6,90/9,73=0,7

Графічний аналіз продукції та послуг методом 'Бостон консалтинг груп'.

Рис.3.2.1. – Графічний аналіз продукції та послуг методом ‘Бостон консалтинг груп’.

Отже, після проведеного аналізу методом матриці БКГ можемо зробити такий висновок : за результатами аналізу «ТопкарСервіс» - є «Зірка», а це означає високий темп росту,висока частка ринку. Послуг яку надає ця компанія приносить значні прибутки та за рахунок цього існує на ринку та процвітає; «ЛайтСервіс» - за результатами аналізу є – «Собака»,а це значить – низький темп росту, низька частка ринку, тому ця компанія може мати великі прибутки.(підприємство не є досить рентабельним).

Матриця «привабливість – конкурентоспроможність» («McKinsey» – «GeneralElectric»)

Для того щоб встановити ступінь привабливості галузі, необхідно виконати наступні дії.

Встановлюється набір параметрів, за якими буде оцінюватися привабливість галузі. Параметри,які оцінюємо в компанії «ТопкарСервіс» : прибутковість галузі, зростання галузі, її розмір, технологічна стабільність.

Кожному з параметрів дається оцінка ступеня його привабливості для компанії в оцінюваної галузі. Ця оцінка параметрів ведеться в залежності від того, наскільки укладена в параметрі характеристика галузі несе в собі можливості для досягнення цілей фірми. Оцінка ведеться за п’ятибальною шкалою: 5 – найбільш привабливий, 1 – найменш привабливий параметр. Наприклад, якщо фірма прагне до розширення, а галузь зовсім не росте, то параметр зростання галузі отримає оцінку 1. Це буде означати, що він несе в собі загрозу для фірми. Оцінка відносної значущості кожного параметра множиться на відповідну оцінку привабливості цього параметра і всі ці твори складаються. У сумі виходить інтегральна оцінка привабливості галузі. Максимальна оцінка привабливості галузі може бути 5, а мінімальна – 1. У табл.. 3.5 наведено гіпотетичний приклад розрахунку привабливості галузі.

Таблиця 3.5. – Приклад оцінки привабливості галузі

Критерії Вага Оцінка Зважена оцінка
Розмір 0,1 5 0,1*5=0,5
Темп зростання 0,2 5 0,2*5=1
Технологічна стабільність 0,5 4 0,5*4=2
Зростання галузі(прибуток) 0,3 4 0,3*4=1,2

Оцінка привабливості галузі

0.5+1+2+1.2=4.7

 

Для того щоб оцінити конкурентну позицію СЕБЕ в їх галузі, застосовується наступна процедура.

Для кожної галузі, в якій функціонує фірма, складається список ключових факторів успіху. Цими факторами можуть бути, наприклад, витрати, продуктивність, дослідницький потенціал, частка ринку і т.п.

Розробники визначають відносні ваги факторів, що відображають ступінь їх значимості для досягнення в галузі стійкої конкурентної позиції. Сума ваг повинна дорівнювати одиниці.

Для кожної СЕБ (продукту) визначається ступінь її конкурентної сили в галузі по кожному з ключових факторів успіху. Ступінь конкурентної сили вимірюється від 1 до 5. Якщо розробники ставлять 5, то це означає, що за даним критичного фактору успіху стратегічна одиниця бізнесу в своїй галузі має сильну конкурентну позицію. Якщо ж виставляється 1, то конкурентна позиція по оцінюваному фактору дуже слабка.

Обчислюється узагальнена оцінка конкурентної позиції СЕБ в її галузі. Для цього відносна вага кожного ключового фактора успіху множиться на відповідну оцінку ступеня конкурентної сили стратегічної одиниці бізнесу. Всі отримані твори складаються. Результат складання дає інтегральну оцінку конкурентної позиції СЕБ в її галузі.

У табл. 3.6. наводиться гіпотетичний приклад розрахунку конкурентної позиції СЕБ в галузі.

Табл.3.6. - Оцінка конкурентної позиції СОБ в галузі

Ключові фактори Успіху Відносна вага Оцінка конкурентної сили Результат
1.Дослідницький потенціал 0.3 5 0.3*5=1.5
2.Витрати виробництва 0.2 3 0.2*3=0.6
3.Якість продукції 0.2 5 0.2*5=1
4.Доля ринку 0.3 4 0.3*4=1.2

Оцінка конкурентної позиції

1.5+0.6+1+1.2=4,3

За отриманими даними зробимо висновок :рис.3.2.2. Конкурентна позиція

По відношенню до тих СЕБ (продуктам), які потрапили в квадрати "Успіх", фірма повинна застосовувати стратегію розвитку. Ці бізнеси мають хорошу конкурентну позицію в привабливих галузях, тому явно їм належить майбутнє. Бізнеси (продукти), що опинилися в квадраті "Знак питання", можуть мати хороше майбутнє, але для цього фірмі слід докласти великі зусилля з поліпшення їх конкурентної позиції. Бізнеси (продукти), що опинилися в квадраті "Прибутковий бізнес", є джерелом отримання грошей. Вони дуже важливі для підтримки нормального життя фірми. Але вони можуть померти, тому що привабливість для фірми галузі, в якій вони перебувають, низька.

Попадання в квадрат "Середній бізнес" не дає можливості однозначно судити про подальшу долю СЕБ. По відношенню до неї рішення може бути прийняте тільки за результатами аналізу стану всього портфеля бізнесів (продуктів). Хоча значною мірою це зауваження відноситься і до СЕБ, що потрапили в один з трьох розглянутих типів квадратів.

Щодо СЕБ, що потрапила в квадрат "Поразка", слід зробити висновок, що вона знаходиться в дуже небажаною позиції, потребує досить швидкого і ефективного втручання з метою запобігання можливих серйозних негативних наслідків для фірми.

Матриця МакКінзі дає хороший інструментарій для аналізу портфеля бізнесів (продукції). Основний висновок, до якого вона підводить дослідника, полягає в тому, що збалансований портфель повинен мати у своєму складі в основному бізнеси, що знаходяться в квадратах "Успіх", трохи бізнесів, що знаходяться в квадраті "Знак питання", і строго певне число бізнесів, які перебувають в квадраті "Прибутковий бізнес". Їх кількість повинна бути достатньою для того, щоб забезпечувати підтримку "успішних" бізнесів і "знаків питання".

Отже, за результатами матриці "McKINSEY" - підприємство має високу привабливість ринку та високу конкуруючу позицію на ньому .


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 223; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.013 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь