Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Основні принципи господарювання
Тема 1 Господарське право Та господарська діяльність
Задача № 1 Громадянин Іванов протягом року скуповував лом кольорових металів з наміром перепродувати його за більш високою ціною. Проте перепродати скуплене він не встиг і ніякого прибутку від своєї діяльності не одержав, оскільки її було припинено працівниками міліції. У судовій практиці постало питання: чи є діяльність Іванова підприємницькою? Районний суд визнав її за таку. Вищий суд це рішення скасував, пославшись на те, що судом першої інстанції діяльність Іванова помилково було кваліфіковано як підприємницьку. Оскільки в діях Іванова були відсутні такі ознаки підприємницької діяльності, як реальне отримання прибутку, що досягається тільки в разі продажу скупленого лому кольорових металів, а також систематичність, яка повинна була, на його думку, виражатися у вигляді повних циклів торгового обороту, що повторюються, від скупки товару до його продажу. Чи підпадає діяльність Іванова під ознаки підприємницької діяльності?
Завдання Дайте відповідь, чи є перелічені нижче дії підприємницькою діяльністю: а) громадянин будує дім сусідові за винагороду; б) громадянин купив акції АТ з метою отримання дивідендів; в) некомерційне підприємство продає надлишки майна, що перебуває у нього на балансі; г) фірма здійснює операції з цінними паперами та отримує від такої діяльності прибуток.
Тема 2 Джерела (форми) господарського права
Задача № 1 При розгляді справи в господарському суді, провадження якого порушено 10 липня 2003 року, суд керувався Законом СРСР, який було прийнято у вересні 1974 року.
Питання: 1. Чи є правомірним використовування господарським судом указаного закону? 2. Які умови використовування на території України актів колишнього СРСР? Обґрунтуйте свою відповідь, посилаючись на відповідні положення чинного законодавства України.
Задача № 2 У нормативно-правовому акті, виданому Міністерством аграрної політики України, було зазначено, що він набуває чинності через 8 днів після його публікації. Питання: 1. Яким нормативно-правовим актом реґулюється порядок набрання сили нормативно-правовими актами міністерств та інших органів виконавчої влади? 2. Чи відповідає зміст указаного нормативно-правового акта законодавству України? Дайте арґументовану відповідь. Задача № 3 Нормативно-правовий акт, виданий Міністерством фінансів України, яке розташоване в м. Києві, було зареєстровано в головному управлінні юстиції м. Києва.
Питання: 1. Чи відповідає вказана реєстрація чинному законодавству України? 2. Який порядок установлено для державної реєстрації нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади, органів господарського управління й контролю?
Тема 3 Суб'єкти господарської діяльності
Задача № 1 Один з учасників повного товариства "Вандерлес, Коробкін і компанія" Федоров запропонував акціонерному товариству "Міст" укласти вигідну угоду. На підтвердження своїх повноважень щодо підписання договору Федоров подав нотаріально засвідчену копію установчого договору повного товариства, з якої виходило, що Федоров є його учасником; власноручний лист Коробкіна, якому установчим договором доручено ведення справ товариства і який не заперечує проти укладення договору; візитну картку, у якій зазначено домашню адресу й телефон Федорова.
Питання: Які документи необхідні для підтвердження повноважень Федорова?
Задача № 2 Двоє фізичних осіб вирішили утворити товариство з обмеженою відповідальністю, подавши всі необхідні документи до державної адміністрації. Проте працівник органу реєстрації відмовив їм, посилаючись на ст. 63 Закону України "Про господарські товариства", згідно з якою ревізійна комісія, яка утворюється зборами учасників товариства з їх числа, повинна налічувати не менше трьох осіб.
Питання: 1. Які документи подаються для державної реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю? 2. Чи правомірною є відмова державного реєстратора? Якою повинна бути мінімальна кількість учасників товариства з обмеженою відповідальністю? 3. Чи є підстави для розгляду спору в суді?
Задача № 3 Підприємець Іванов – один з учасників повного товариства з торгівлі нерухомістю вирішив розширити свою справу, організувавши ще одне підприємство у формі командитного товариства в тій же галузі. Знайшовши заінтересовану фірму, Іванов запропонував їй у новому підприємстві роль повного учасника, зберігши за собою статус вкладника. У засновницькому договорі товариства було передбачено, що керувати ним буде сам Іванов як директор. Оскільки частка Іванова в пайовому капіталі склала 90%, підприємство одержало назву "Командитне товариство «Іванов і компанія»". Незабаром після реєстрації підприємства другий його учасник спробував усунути Іванова від керівництва фірмою на підставі того, що, будучи вкладником, Іванов міг би керувати командитним товариством лише на основі довіреності, яка йому видавалася. На це Іванов заявив, що йому як органу юридичної особи – директору довіреність на здійснення операцій від імені товариства не потрібна. Виниклий спір було перенесено на розгляд третейського суду. Виступаючи в ролі арбітра, розгляньте доводи сторін і прийміть рішення.
Задача № 4 Підприємство з іноземними інвестиціями звернулося з позовом до господарського суду стосовно дій акціонерного комерційного банку про визнання недійсним кредитного договору. У преамбулі кредитного договору було вказано, що генеральний директор підприємства з іноземними інвестиціями діяв на підставі статуту підприємства. Згідно з пунктом 6.2.12 статуту рішення питання про укладення кредитного договору відноситься до компетенції правління підприємства, причому за наявності одноголосного рішення всіх членів правління. Генеральний директор на укладення цього кредитного договору згоди правління не одержав, подальшого схвалення договору теж не було. Суд визнав, що оскільки конкретно повноваження генерального директора в статуті підприємства не визначені, то вони не можуть бути й перевищені, тобто дії директора не можуть бути розцінені як перевищення повноважень. Оцініть доводи суду, вирішіть справу і арґументуйте рішення.
Задача № 5 Товариство з обмеженою відповідальністю в результаті невдалої господарської діяльності мало заборгованість перед кредиторами в розмірі 10 тис. грн., а податкових зобов’язань – на 23 тис. грн. Передбачаючи фінансовий крах, учасники ТОВ, у тому числі й директор, вирішили ліквідувати товариство. Порадившись із юристом, на загальних зборах вони ухвалили рішення про вихід з ТОВ всіх учасників одночасно й викупу їх частини власного майна. Оформивши при цьому відповідний протокол і затвердивши зміни до засновницьких документів, вони подали їх до місцевої адміністрації для реєстрації. Але в цьому їм було відмовлено на підставі того, що законодавством не передбачена можливість виходу всіх учасників товариства одночасно.
Питання: 1. Який порядок ліквідації господарського товариства? 2. Чи можна "позбутися" підприємства без його ліквідації, шляхом одночасного виходу всіх учасників? 3. Що відбудеться з товариством, з якого вийдуть усі учасники?
Задача № 6 Глава правління відкритого акціонерного товариства "Неон" (він же – власник 60% акцій), зловживаючи своїм службовим становищем, почав заподіювати збиток підприємству. Він без плати або за пониженими цінами забирав зі складу товарно-матеріальні цінності, укладав невигідні для АТ угоди.
Питання: 1. Чи має право власник 60% акцій, не посідаючи посади голови правління АТ, укладати договори йдіяти від імені товариства? 2. Який орган може відкликати членів виконавчого органу ВАТ? 3. Чи має при цьому значення кількість акцій, які перебувають у власності акціонера? 4. Що можна порекомендувати акціонерам у цій ситуації? Задача № 7 На загальних зборах відкритого акціонерного товариства було утворено Спостережну раду в строки, передбачені статутом АТ. Разом із тим, група акціонерів оскаржила в суді рішення загальних зборів АТ, оскільки частина членів Спостережної ради не є акціонерами, а один з акціонерів (юридична особа) уповноважив свого працівника за дорученням здійснювати повноваження в Спостережній раді.
Питання: 1. Яким є порядок формування органів управління АТ? 2. Яким є статус Спостережної ради АТ? Чи є він органом управління? 3. Хто має право входити до складу Спостережної ради? 4. Яким має бути рішення суду?
Задача № 8 Один з учасників товариства з обмеженою відповідальністю виїхав за кордон на постійне місце проживання. Решта учасників вирішила виключити його зі складу товариства та ввести іншу особу. Ухваливши відповідне рішення і склавши протокол, вони звернулися до держадміністрації з проханням зареєструвати зміни в статутних документах, але їм було відмовлено з посиланням на те, що виключити учасника можна тільки з його згоди.
Питання: 1. Чи правомірною є відмова держадміністрації? 2. Яким чином можна довести, що учасник систематично не виконує обов’язки, покладені на нього товариством? 3. Що робити з часткою в статутному фонді учасника, який виїхав за кордон?
Задача № 9 Громадянин Васильєв, перебуваючи в складі учасників повного товариства, яке займалося виготовленням металопластикових вікон, вирішив заснувати власне підприємство. Не виходячи з товариства, він заснував приватне підприємство, основним видом діяльності якого було виробництво жалюзі й віконних склопакетів. На неодноразові вимоги товариства припинити випуск ідентичної продукції він не реаґував. Товариство звернулося до суду з позовом до Васильєва про відшкодування збитків у вигляді упущеної вигоди.
Питання: 1. Який законодавчий акт забороняє учасникам повного товариства конкурувати з повними товариствами? 2. Чи підпадає під ознаки конкуренції діяльність приватного підприємства? 3. До якого суду повинне звернутися товариство? Яке рішення він повинен прийняти?
Задача № 10 Для того щоб мати нагоду займатися ломбардними операціями, товариство з обмеженою відповідальністю подало документи для перереєстрації в повне товариство. Працівник державної реєстрації поставив вимоги щодо подання довідки банку про сплату кожним учасником не менше 30% внеску до статутного фонду.
Питання: 1. Які документи подають для перереєстрації суб’єкта підприємницької діяльності? 2. Яким документом може бути підтверджено розмір статутного фонду діючого підприємства? 3. Чи правомірною є вимога працівника державної адміністрації?
Задача № 11 У 2000 році було створено та зареєстровано в установленому порядку товариство з обмеженою відповідальністю "Мрія". У серпні 2005 року в товариства виникла необхідність внести зміни до установчих документів, пов’язані зі зміною його місцезнаходження, включенням до складу учасників нових осіб і виходом частини інших учасників. Було зібрано всі необхідні документи, й подано для реєстрації змін. Проте районна державна адміністрація відмовила в прийнятті документів, поставивши вимоги щодо обов’язкової перереєстрації товариства та збільшення статутного фонду до величини, еквівалентної 100 розмірам мінімальної заробітної плати.
Питання: 1. Який мінімальний розмір статутного фонду передбачено законодавством для товариств з обмеженою відповідальністю? 2. Чи правомірними є вимоги державної адміністрації щодо проведення перереєстрації товариства і збільшення розміру його статутного фонду? 3. Чи є підстави для розгляду спору в господарському суді?
Задача № 12 У квітні 2002 року було зареєстровано товариство з обмеженою відповідальністю "Тема" зі статутним фондом у розмірі 50 тис. грн. На момент реєстрації товариства фактично було внесено 20 тис. грн. У лютому 2003 року засновники товариства ухвалили рішення про зменшення статутного фонду до розміру частини, яку було фактично внесено ними. Оформивши необхідні документи, засновники звернулися до місцевої державної адміністрації. Але працівник органу реєстрації відмовився зареєструвати зміни до засновницьких документів, поставивши вимоги про первинне внесення всіх оголошених сум.
Питання: 1. Який мінімальний розмір статутного фонду передбачено для товариств з обмеженою відповідальністю? 2. За яких умов можна зменшувати розмір статутного фонду? 3. Чи правомірну вимогу поставили працівники державної адміністрації? Що можна порадити засновникам?
Задача № 13 Для отримання дозволу на виготовлення гербової печатки державний науково-дослідний інститут "Укренергопроект" звернувся до місцевого відділу внутрішніх справ. Але йому було відмовлено у видачі дозволу з посиланням на те, що печатку з зображенням Державного герба України можуть використовувати тільки органи державної влади й управління (наприклад Міністерство палива і енергетики України, до складу якого належав вищезазначений інститут).
Питання: 1. Які органи можуть використовувати зображення Державного герба України? 2. Чи правомірною є відмова місцевого відділу внутрішніх справ?
Задача № 14 У 2003 році між АКБ "Альянс" і малим приватним підприємством "Радість" було укладено договір депозитного внеску строком на два роки. У 2005 році банк подав позов на МПП про визнання недійсними його засновницьких документів, посилаючись на те, що в статуті МПП не зазначено його повне найменування. Як наслідок банк просив визнати недійсним і договір депозитного внеску.
Питання: 1. Назвіть обов’язкові реквізити статуту приватного підприємства. 2. Що розуміється під поняттям "повне найменування підприємства"? Чи може бути відсутність у статуті підприємства його повного найменування підставою для визнання його засновницьких документів недійсними? Якщо це можливо, то за яких умов? 3. Яке рішення повинен прийняти господарський суд?
Задача № 15 П’ять комунальних підприємств із прибирання сміття вирішили добровільно створити асоціацію на підставі поєднання своїх виробничих і комерційних інтересів. Але незабаром місцева державна адміністрація ухвалила рішення про ліквідацію асоціації. Об’єднання звернулося до господарського суду з позовом про визнання рішення недійсним. Відповідач проти позову заперечував, посилаючись, зокрема, на те, що оскільки об’єднання вже ліквідовано, спір господарському суду непідвідомчий.
Питання: 1. Хто може прийняти рішення про ліквідацію об’єднання підприємств? 2. З якого моменту об’єднання підприємств втрачає статус юридичної особи (а отже, і право на звернення до господарського суду)? 3. Яке рішення повинен прийняти суд?
Задача № 16 За договором купівлі-продажу для приватного підприємства "Літо" з Єгипту було завезено пляжні рушники й розміщено їх на митному складі "Поле" згідно з угодою зберігання вантажів, укладеною між підприємством "Літо" і відкритим акціонерним товариством "Поле". На підставі розпорядження Київської реґіональної митниці частину вантажу (120 місць) було передекларовано на підприємство з іноземними інвестиціями "Опттранс". Ухвалою господарського суду м. Києва вищезазначене розпорядження Київської реґіональної митниці та передекларування вантажу на підприємство з іноземними інвестиціями "Опттранс" було визнано незаконним. Але за період, коли ПП "Літо" було фактично позбавлене можливості користуватися вантажем (з квітня до грудня), ціни на предмет договору на внутрішньому ринку України значно знизилися, що було підтверджено експертним висновком Київської торговельно-промислової палати. Приватне підприємство звернулося до суду з позовом до Київської реґіональної митниці про стягнення збитків, які складали різницю від реалізації товару за ціною, нижчою за собівартість, і, власне, його собівартістю. Відповідач вимогу відхилив, посилаючись на її необґрунтованість.
Питання: 1. Чи несуть відповідальність митні органи за шкоду, заподіяну суб’єкту підприємницької діяльності? 2. Чи має право торговельно-промислова палата проводити експертизи, аналогічні вищезгаданій? 3. Яке рішення повинен прийняти суд?
Задача № 17 Асоціація рекламних фірм уклала договір на організацію та проведення рекламної компанії невеликого підприємства. Порушивши ряд умов договору, асоціація заподіяла рекламодавцеві значні збитки. Підприємство звернулося до господарського суду з позовом до асоціації, вимагаючи відшкодувати суму збитків. Заперечуючи проти позову, юрист асоціації заявив, що причиною порушення умов договору став вихід з асоціації групи рекламних фірм, яким передбачалося доручення виконання договору, тому до них і слід пред’являти позов.
Питання: 1. Чи могла асоціація скласти від свого імені договір на проведення рекламної компанії? 2. Хто несе відповідальність за зобов’язаннями об’єднання підприємств? 3. Яке рішення повинен прийняти суд?
Задача № 18 Чотири промислові підприємства колективної форми власності, у яких було недостатньо коштів для виробництва нової продукції, разом із комерційним банком створили концерн. Згідно зі статутом концерну, затвердженим усіма учасниками, фінансування діяльності учасників здійснював банк, якому належало 60% голосів на зборах учасників об’єднання та виконавчого органу останнього. Статутом також було надано право банку накладати вето на вихід учасників зі складу концерну.
Питання: 1. Чи правомірною є ця умова? Обґрунтуйте свою відповідь. 2. До якого виду об’єднань належить указаний концерн? 3. Чим відрізняються добровільні господарські об’єднання від державних?
Задача № 19 Промислові підприємства (добувні, обробні, з виробництва комплектуючих і устаткування верстатобудування), які забезпечували всі стадії виробництва складного устаткування, а також страхова компанія й акціонерний банк виступили ініціаторами створення промислово-фінансової групи. Своє рішення вони відобразили шляхом укладення між собою Генеральної угоди про виробництво кінцевої продукції. Згідно з цією угодою обов’язок головного підприємства, яке повинне діяти від імені ПФГ, покладався на акціонерний банк. Ініціатори створення ПФГ звернулися до Міністерства економіки з Генеральною угодою, обґрунтуванням створення ПФГ, чекаючи рішення. Питання: 1. Чи достатньо вказаних дій для створення ПФГ? 2. Якими є умови створення ПФГ? 3. У якому порядку вона створюється? 4. Хто з учасників ПФГ може бути головним підприємством? 5. Якими є особливості діяльності ПФГ?
Тема 4 |
Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 324; Нарушение авторского права страницы