Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Правовий статус підприємств



 

 

Задача № 1

У 2003 р. було створено та зареєстровано дочірнє підприєм­ство "Водограй" шляхом виділення частини майна і фінансів з основних та оборотних фондів материнського підприємства. У статуті материнського підприємства містилося положення про те, що дочірнє підприємство не відповідає своїм майном за боргами засновника, а засновник не відповідає за борги дочірнього підприємства. Пізніше материнське підприємство – засновник підприємства "Водограй" – було визнано банкрутом і ліквідовано в установленому порядку. У зв’язку з цим прокуратурою було ініційовано господарський розгляд питання про визнання недійсною вищезазначеної частини статуту дочірнього підприємства, яка виключала взаємну відповідальність за боргами та зобов’язаннями засновників материнського підприємства й дочірнього підприємства.

 

Питання:

1. Хто є власником майна дочірнього підприємства? Чи відповідає дочірнє підприємство за боргами материнського підприємства?

2. Які правові наслідки мають місце при виокремленні з підприємства одного або декількох нових підприємств? Чи несуть у такому разі виокремлені підприємства відповідальність за боргами засновника?

3. Яке рішення повинен прийняти суд? Чи можуть кредитори материнського підприємства вимагати задоволення своїх вимог за рахунок майна дочірнього підприємства?

 

 

Задача № 2

До міської адміністрації Луганська звернулися Марков і Лаєвський із заявою про реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю. До заяви додавалися статут і свідоцтво про сплату державного мита. У статуті підприємства зазначалося, що товариство створюється для розроблення індивідуальних систем очисних фільтрів для підприємств хімічної промисловості з урахуванням особливостей кожного конкретного підприємства. Крім того, у статуті було вказано таку юридичну адресу товариства: місто Стаханів, вулиця Красіна, будинок 50а. У місті Луганську адміністрація відмовила підприємству в реєстрації.

 

Питання:

1. Хто повинен проводити реєстрацію підприємства?

2. Чи може бути зареєстровано назване підприємство в місті Луганську?

 

 

Задача № 3

У 1998 р. приватне підприємство було зареєстровано за місцем мешкання засновника. Протягом року воно придбало окреме приміщення під офіс, у якому впродовж шестимісячного терміну здійснювало свою діяльність. Дізнавшись про це, представники державної адміністрації, у якій було зареєстровано підприємство, скасували рішення про його реєстрацію, посилаючись на те, що підприємство своєчасно не повідомило орган реєстрації про зміну свого місцезнаходження. Підприємство звернулося до господарського суду.

 

Питання:

1. У якому порядку скасовується державна реєстрація в разі невчасного повідомлення суб’єктом підприємницької діяльності про зміну свого місцезнаходження?

2. Чи треба було повідомляти орган реєстрації про зміну місцезнаходження підприємства, якщо засновник не змінював свого місця проживання?

3. Яке рішення повинен прийняти суд?

 

 

Задача № 4

Українсько-бельгійське підприємство "Аґрус", зареєстроване в 2004 р., протягом року не подавало до органу державної податкової служби податкових декларацій та інших документів бухгалтерської звітності згідно з законодавством. Районна державна податкова інспекція подала позов до суду про скасування державної реєстрації підприємства.

 

Питання:

1. З яких причин, передбачених законодавством, може бути скасовано державну реєстрацію суб’єкта підприємницької ді­яльності?

2. Чи має право податкова інспекція подавати позови про скасування державної реєстрації суб’єкта підприємницької ді­яльності?

3. Яке рішення повинен прийняти господарський суд?

 

 

Задача № 5

У 2004 р. було створено та зареєстровано в установленому порядку мале підприємство у формі товариства з обмеженою відповідальністю.

У 2006 р. у підприємства виникла необхідність внести зміни до установчих документів, пов’язані зі зміною юридичної адреси, прийняттям до складу засновників нових осіб і вибуттям частини старих засновників. Було зібрано всі необхідні документи й подано для перереєстрації змін. Проте районна держадміністрація відмовила в прийнятті документів. Відмова мотивувалася таким: необхідно збільшити статутний фонд до 9375 грн.; необхідно перейменувати мале підприємство в підприємство з іноземними інвестиціями, оскільки в складі засновників, є громадянин Італії; необхідною є довідка паспортних органів, що підтверджує леґальність перебування іноземця на території України.

 

Питання:

Чи можна вважати відмову районної держадміністрації за­реєструвати вищезгадані зміни до установчих документів обґрунтованими, а відмову – відповідною чинному законодавству?

 

 

Задача № 6

Громадянин Петров вирішив заснувати приватне підприємство. Державна адміністрація, до якої звернувся Петров з необхідними документами, відмовила в реєстрації підприєм­ства, посилаючись на недостатність розміру статутного фонду, передбаченого установчими документами підприємства. Петров не погодився й звернувся до суду із заявою про примушення державної адміністрації здійснити реєстрацію приватного підприємства.

 

Питання:

1. Які реквізити статуту приватного підприємства є обо­в‘язковими?

2. Яким законодавчим актом визначено мінімальний роз­мір статутного фонду приватного підприємства?

3. До якого суду має звернутися Петров? Чи може він виграти справу?

Задача № 7

Вирішивши заснувати приватне підприємство, громадянин Санін зібрав всі необхідні документи й подав їх до органу реєстрації. Але працівник держадміністрації відмовився приймати документи, мотивуючи це тим, що офіційна назва підприємства – "Інтернешнл Фуд Компані" (назва написана англійськими буквами) – є порушенням ст. 37 Закону "Про мови в Україні" від 28 жовтня 1989 року.

Питання:

1. Які документи необхідно подавати для реєстрації приватного підприємства? Який передбачено порядок подання документів на реєстрацію?

2. Якою мовою повинна бути оформлена назва підприємства?

3. Що можна порадити Саніну в цій ситуації?

 

 

Тема 5

Державне реґулювання

Господарської діяльності

 

 

Задача № 1

Громадянин Павлов, одержавши сертифікат на право зай­няття аудиторською діяльністю, був зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності. Для здійснення своєї діяльності Павлов уклав договір із фірмою "Еко" на проведення її комплексного бухгалтерського й аудиторського обслуговування. Податкова інспекція подала позов про визнання договору недійсним, мотивуючи це тим, що у Павлова немає ліцензії на зайняття аудиторською діяльністю. Крім того, у позові вона просила стягнути з Павлова всі кошти, які він одержав за договором, у дохід держави. Фірма "Еко" проти позову заперечувала, посилаючись на те, що договір повинен бути визнаний недійсним за ст. 207 ГК України як такий, що не відповідає вимогам закону. Тому стороні (тобто фірмі "Еко") повертаються всі кошти, одержані її контраґентами за недійсною угодою.

 

Питання:

1. Яким є порядок отримання ліцензії на здійснення господарської діяльності? Чи підлягає ліцензуванню аудиторська діяльність?

2. У яких випадках здійснюється стягнення всього одержаного за угодою в дохід держави?

3. Яке рішення повинен ухвалити суд?

 

 

Задача № 2

Підприємство, яке займалося виробництвом предметів із кольорового скла, напередодні Нового року вирішило орендувати кіоск у центральній частині міста і протягом 1, 2 січня здійснювати продаж ялинкових прикрас власного виробництва. Оскільки продавати прикраси передбачалося населенню за готівку, підприємство звернулося до місцевої податкової інспекції з заявою про видачу короткострокового торгового патенту. Але працівник податкової служби відмовив підприєм­ству у видачі патенту, посилаючись на те, що короткостроковий патент видається тільки для проведення ярмарків і виставок-продажів. Підприємство звернулося до господарського суду.

 

Питання:

1. Яким є порядок придбання й видачі короткострокового патенту?

2. Де міститься застереження про те, що короткостроковий патент видається тільки для проведення ярмарків і виставок-продажів?

3. Яке рішення повинен прийняти суд?

Задача № 3

Посадовці органу державної податкової служби, здійснюючи перевірку правильності обчислення й сплати податків приватним підприємством "А", виявили, що у 2005 році впродовж певного періоду це підприємство здійснювало закупівлю хліба на хлібокомбінаті й реалізовувало населенню (переважно в сільській місцевості). Під час здійснення цих торгових операцій у підприємства "А" були відсутні ліцензії на оптову та роздрібну торгівлю продовольчими товарами. При цьому порушень, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків, виявлено не було. Разом із тим, в акті перевірки підприємству було запропоновано перерахувати в 10-денний термін в дохід бюджету 8 тис. грн. – суму, що становить оборот підприємства за такими операціями. Інакше, як було вказано в акті, орган державної податкової служби на підставі п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" звернеться до господарського суду з позовною заявою про примусове стягнення з підприємства "А" в дохід бюджету вартості про­дукції, одержаної за незаконною операцією. Такі наслідки, на думку органу державної податкової служби, випливають зі ст. 49 ГК України та ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".

 

Питання:

1. Чи є обґрунтованими вимоги податкових органів у цьому випадку?

2. Яким чином діє механізм відповідальності в подібних ситуаціях?

 

 

Задача № 4

Українське підприємство займається поставкою до України автозапчастин за контрактами з фірмами Німеччини й Туреччини. За матеріалами правоохоронних органів установлено, що одну третину поставок це підприємство здійснює контрабандним шляхом без сплати податків і митних зборів.

 

Питання:

1. Які заходи можуть бути застосовані до підприємства?

2. Чи може МЗЕЗторг застосувати санкції до підприємства за своєю ініціативою?

 

 

Задача № 5

Чи необхідно суб’єкту підприємницької діяльності (у тому числі товариству з обмеженою відповідальністю) одержувати ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями й тютюновими виробами на кожне окреме приміщення (кафе, бар та ін.), що орендується, тимчасом як Положення про порядок ліцензування підприємницької діяльності, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 03.07.1998 р. № 1020 (з подальшими змінами й доповненнями), цього не передбачає?

 

 

Задача № 6

30 грудня 2006 року районною державною податковою інспекцією було прийнято рішення про стягнення з торгової фірми "Крона" річної плати за ліцензію на право здійснення імпорту алкогольних напоїв за 2006 р. пені за прострочення терміну сплати. В акті перевірки діяльності фірми, на підставі якого приймалося рішення, зазначалося, що 19 грудня 2002 року фірма "Крона" одержала ліцензію на право здійснення імпорту алкогольних напоїв з терміном дії 5 років (з 20.01.03 р. до 20.01.2008 р.). 20 грудня 2002 року фірма перерахувала плату за право здійснення імпорту алкогольних напоїв за період з 20.01.03 р. до 19.01.04 р., а 23 січня 2004 р. – за період з 28.01.04 р. до 27.01.05 р. Таким чином, чергова плата за ліцензію на момент перевірки внесена не була.

Фірма "Крона" звернулася до суду з позовом про визнання недійсним рішення ДПІ, мотивуючи це тим, що у 2005 р. ді­яльність зі здійснення імпорту алкогольних напоїв вона не проводила.

 

Питання:

1. Чи можна вважати плату за ліцензію платою за документ, який дає право займатися певним видом діяльності, і чи стягується вона з суб’єкта підприємницької діяльності незалежно від того, користується суб’єкт цим правом чи ні?

2. Яким є порядок отримання й оплати спеціальних дозволів (ліцензій) на право імпорту алкогольних напоїв? Які бу­вають наслідки несплати вартості ліцензії?

3. Яке рішення повинен прийняти суд?

 

 

Задача № 7

Приватний підприємець Грушин здійснював продаж спортивних товарів населенню. Готівку він не приймав, а виписував рахунок, за яким покупець виплачував обумовлену суму через Ощадбанк. Торгового патенту він не придбав. Податкова інспекція оштрафувала Грушина за те, що він здійснював торговельну діяльність без патенту. Грушин не погодився і звернувся до господарського суду.

 

Питання:

1. У яких випадках придбання патенту на здійснення тор­говельної діяльності за готівку не є обов’язковим?

2. Чи мав приватний підприємець право звернутися з по­зовом до господарського суду?

3. Яке рішення повинен ухвалити суд? Обґрунтуйте свою відповідь.

 

 

Задача № 8

Підприємство грального бізнесу "Міраж" звернулося до суду з вимогою скасувати незаконне рішення податкової інспекції про стягнення коштів. Податківці посилалися на Закон України "Про внесення змін в деякі закони України з питань оподаткування грального бізнесу", яким передбачалося збільшення вартості патенту з 1 листопада поточного року. Отже, на їхню думку, необхідно було сплатити вартість патенту за новими ставками за весь IV (звітний) квартал. Підприємство, яке виплачувало вартість патенту щоквартально, за жовтень сплатило вартість патенту за старими ставками, а за листопад-грудень – за новими. Податковий орган відповідно до ст. 8 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" стягнув недоїмку у вигляді різниці між старою та новою вартістю патенту за жовтень і відповідні штрафні санкції.

 

Питання:

1. Які види діяльності підлягають патентуванню? Визначте поняття патенту, порядок його видачі й термін дії.

2. У якому порядку й ким установлюється вартість патенту?

3. Обґрунтуйте правомірність (неправомірність) вимог по­даткових органів.

 

 

Задача № 9

Рішенням районної податкової інспекції на спільне підприємство з іноземними інвестиціями "Кафе «Сервіс»", якому належав будинок з розташованими в ньому магазином і кафе, було накладено штрафні санкції за здійснення торгової діяльності без патенту. Підприємство звернулося до суду з позовом про визнання недійсним рішення податкового органу. Представники підприємства вважали, що звинувачення ДПІ про відсутність торгового патенту на кафе, яке розташоване в одному приміщенні з магазином, є безпідставним, адже магазин і кафе знаходяться в одному будинку, зареєстровані як одна торгова точка одного суб’єкта підприємницької діяльності. Податківці позов не визнали, посилаючись на те, що для здійснення торгової діяльності в магазині й кафе, які займають два окремі приміщення (мають два окремі входи) і займають два торгові зали в різних частинах однієї будівлі, хоч і знаходяться в одній будівлі, необхідно придбати два торгові патенти: окремо для магазина й окремо для кафе.

 

Питання:

1. Яка торговельна діяльність підлягає патентуванню?

2. Чи можна вважати магазин і кафе структурними підроз­ділами підприємства з іноземними інвестиціями? Чи має це пра­вове значення?

3. Яке рішення повинен ухвалити суд?

 

 

Задача № 10

Підприємство використовує комп’ютер, принтер і копіювально-розмножувальний апарат, які знаходяться в офісі, для виготовлення на замовлення інших юридичних осіб ксерокопій бланків обліку, звітності й інших документів, використовуючи при цьому власну інформаційну базу. Оплата вартості послуг проводиться платіжними дорученнями або готівкою через установу банку.

 

Питання:

1. Якими є умови здійснення такого виду діяльності?

2. Які документи (ліцензію, патент тощо) повинне придбати підприємство для її здійснення?

 

 

Задача № 11

Приватний підприємець займається торговельною діяль­ністю й діяльністю з надання побутових послуг і здійснює роз­рахунки з юридичними та фізичними особами в безготівковій формі. Чи мають отримуватися торговельні патенти в такому разі?

 

Задача № 12

У приватного підприємця є невелике кафе, і він хоче від­крити магазин з продажу продовольчих товарів населенню. Скільки торговельних патентів йому необхідно придбати для здійснення торгової діяльності?

 

 

Задача № 13

Приватний підприємець у себе в гаражі займається ремон­том і вулканізацією безкамерних шин. Чи необхідно йому прид­бавати торговельний патент і за якою вартістю?

 

 

Задача № 14

Фірма виконує ксерокопіювальні роботи в навчальному зак­ладі. Чи треба придбати торговельний патент на виконання цих ро­біт? Якщо так, то чи треба придбати торговельний патент на літні місяці, коли така робота виконуватися не буде?

 

 

Задача № 15

Філія реалізує методичні рекомендації, роз’яснення та літе­ратуру з питань економіки, бухгалтерського обліку й податкової звітності в повсякденній роботі у роздріб. Чи необхідно філії придбати торговельний патент? Якщо так, то який вид торго­вельного патенту характерний для такої діяльності?

 

 

Задача № 16

Фірма відкриває спортклуб-бар із більярдними столами, які здаватимуться відвідувачам спортклуб-бару погодинною оплатою. Чи повинна фірма придбати торговельні патенти для більярдних столів? Якщо так, то на який вид діяльності?

 

Задача № 17

Суб’єкт підприємницької діяльності в одному приміщенні здійснює декілька видів діяльності, що підлягають патентуванню. Які торговельні патенти йому необхідно придбати?

Задача № 18

Директор торговельного підприємства АТ "ЛАВР" Сап’ян закупив у приватних осіб 40 кг свинини для реалізації через торговельну мережу. Закуплена свинина не була перевірена санітарно-епідеміологічним наглядом. У результаті споживання свинини 6 чоловік захворіли на сальмонельоз.

Чи можна притягати до кримінальної відповідальності директора АТ "ЛАВР" Сап’яна? Якщо можна, то за якою статтею КК? Чи міститься в діях директора склад злочину?

 

 

Задача № 19

Товариство з обмеженою відповідальністю протягом року торгувало медикаментами без ліцензії на здійснення цього виду діяльності. Податкова інспекція подала позов про ліквідацію товариства. Товариство проти позову заперечувало, посилаючись на те, що торгівля без ліцензії не може бути підставою для ліквідації товариства.

 

Питання:

1. Які підстави передбачено законодавством для ліквідації господарських товариств? Чи може бути торгівля без ліцензії підставою для ліквідації товариства?

2. Чи мав право податковий орган подавати такий позов?

3. Яке рішення повинен прийняти суд?

 

 

Задача № 20

Згідно з рішенням мера міста Луганська місцевим подат­ком на перепродаж автомобілів обкладалися всі підприємства, за винятком державних і споживацької кооперації.

Питання:

1. Кваліфікуйте дії мера.

2. Які санкції можна відповідно до законодавства застосувати до порушника?

Задача № 21

Магазин кілька разів на тиждень здійснює виїзну торгівлю на ринках міста, а в інші дні ставить біля магазина лоток, на який має дозвіл міськвиконкому. Чи може він користуватися одним торговельним патентом як для виїзної торгівлі, так і для торгівлі з лотка?

 

 

Задача № 22

Торговельне підприємство орендує приміщення площею 90,2 м2 біля виробничого житлово-ремонтного експлуатаційного підприємства. Частину торгової площі орендар здає в суборенду іншим підприємствам (одному – 30 м2, іншому – 25 м2). Чи треба в цьому випадку придбавати торговельний патент? Протягом якого часу нараховується штраф, у випадку якщо торговельний патент не було придбано?

 

Тема 6

Правове реґулювання

Економічної конкуренції


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 303; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2025 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.066 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь