Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Та монополістичної діяльності



 

 

Задача №1

При укладенні договору на поставку дріжджів між комбінатом харчових продуктів і хлібозаводом виник спір. Комбінат наполягав на тому, щоб у рахунок часткової оплати за дріжджі завод відступив йому дві квартири в будинку, що будується за пайової участі заводу. При цьому представник комбінату заявив, що їх підприємство є монопольним виробником дріжджів у Північно-Західному реґіоні (80% ринку товару).

Завод з вимогою комбінату не погоджувався, указуючи на те, що багато працівників заводу потребують поліпшення житлових умов. Оскільки переговори зайшли в безвихідь, завод звернувся до господарського суду з позовом про примушення комбінату до укладення договору.

 

Питання:

Як повинен діяти господарський суд?

 

Задача № 2

До територіального відділення Антимонопольного комітету звернувся із заявою завод будматеріалів у зв’язку з тим, що інше підприємство будматеріалів у вітрині свого магазину розмістило браковану черепицю з написами: "Шановні покуп­ці, таку "якісну" черепицю ви можете придбати у наших сусідів на заводі будматеріалів. Ціна така ж, як за якісну продукцію. Подумайте".

У процесі розслідування в справі було встановлено, що за період 1998 – 1999 рр. претензій від споживачів щодо якості черепиці заводу будматеріалів не надходило.

 

Питання:

1. Кваліфікуйте дії відповідача.

2. Якій правовій кваліфікації підлягають дії відповідача?

3. Чи встановлено юридичну відповідальність за такі дії?

 

 

Задача № 3

Об’єднання "Стела", що охоплює 48% ринку товару, запровадило винахід одного з провідних інженерів об’єднання. Це дозволило поліпшити якість продукції, що виробляється; різко збільшити її випуск, установити гранично низькі ціни й укласти договори майже з усіма підприємствами, які мають потребу в цій продукції. У результаті виробники аналогічної продукції не змогли укласти договори на її реалізацію. Одне з таких підприємств звернулося до територіального управління Антимонопольного комітету України з проханням припинити діяльність об’єднання "Стела", оскільки воно перешкоджає конкуренції та зачіпає інтереси інших підприємств. Антимонопольний комітет дав об’єднанню розпорядження скоротити випуск продукції та відшкодувати заподіяні збитки підприємствам. Об’єднання не скоротило випуск продукції й відмовилося відшкодувати збитки підприємствам. Тоді Антимонопольний комітет прийняв рішення про примусовий розділ суб’єктів об’єднання "Стела" відповідно до ст. 53 Закону України "Про захист від економічної конкуренції". Проаналізуйте ситуацію.

 

Питання:

1. Чи може об’єднання "Стела" оскаржити рішення Антимонопольного комітету?

2. Якщо може, то яке рішення повинен прийняти орган, що розглядає скаргу?

Задача № 4

Договором про спільну діяльність між морським торговим портом і акціонерним товариством "М-С" останньому було надано виключне право на виконання транспортно-експеди­ційних послуг.

За умовами цього договору про спільну діяльність інші експедитори були вимушені укладати угоди з "М-С" про забезпечення транспортно-експедиційних послуг у морському торговому порту, а також виплачувати "М-С" винагороду за надані послуги в розмірі трьох відсотків від акордової ставки порту за кожну тонну переробленого вантажу.

 

Питання:

1. Кваліфікуйте дії морського торгового порту і "М-С".

2. Якій правовій кваліфікації підлягають дії відповідача?

3. Чи встановлено юридичну відповідальність за такі дії?

 

 

Задача № 5

Державна адміністрація залізничного транспорту відправила телеграму начальникам своїх структурних підрозділів, а також начальникам залізниць країн СНД, у якій повідомлялося про створення при ній транспортно-експедиційної компанії "Н". При цьому пропонувалося укладати договори на транспортно-експедиційне обслуговування зовнішньоторговельних і транзитних вантажів тільки з цією компанією. Водночас на ринку відповідних послуг діяло вже понад сто транспортно-експедиційних компаній.

 

Питання:

1. Кваліфікуйте дії державної адміністрації залізничного транспорту.

2. Якій правовій кваліфікації підлягають дії відповідача?

3. Чи встановлено юридичну відповідальність за такі дії?

 

 

Задача № 6

До територіального відділення Антимонопольного комітету з заявою звернулося АТ "Солеварний завод". У ньому зазначалося, що під час укладення договорів поставки очищеного розсолу ВАТ "Содовий завод" нав’язує додаткові послуги з перерахування коштів на реконструкцію розсолопромислу, які не відносяться до предмета договору. Установлюючи додаткові вимоги, відповідач ухиляється від укладення договору на поставку очищеного розсолу наступного року.

Територіальним відділенням було визнано, що ВАТ "Содовий завод" займає монопольне становище на реґіональному ринку очищеного розсолу. У ході розслідування справи підтвердилися факти, наведені в заяві.

 

Питання:

1. Кваліфікуйте дії відповідача.

2. Якій правовій кваліфікації підлягають дії відповідача?

3. Чи встановлено юридичну відповідальність за такі дії?

 

 

Задача № 7

Цукровий завод має монопольне становище на реґіональному ринку надання послуг із заготівлі та переробки цукрових буряків сільськогосподарських підприємств і фермерських гос­подарств. Під час планової перевірки територіальним відділенням Антимонопольного комітету було встановлено, що заводом укладено та реалізовано 67 договорів з сільськогосподарськими підприємствами на умовах, що 70 відсотків продук­ції одержує господарство, а 30 відсотків залишається заводу як оплата за переробку сировини. З фермерськими господарствами укладено 185 договорів на умовах, що 65 відсотків продук­ції одержує господарство, а 35 відсотків залишається в розпорядженні заводу.

 

Питання:

1. Чи порушив завод антимонопольне законодавство?

2. Якій правовій кваліфікації підлягають дії відповідача?

3. Чи встановлено юридичну відповідальність за такі дії?

 

 

Задача № 8

До Антимонопольного комітету надійшла заява про дачу згоди на створення товариства "Агропромислова фінансово-інвестиційна цукрова компанія", метою якого повинне бути здійснення спільної підприємницької діяльності у сфері ви­робництва, переробки та реалізації сільськогосподарської продукції за рахунок підвищення ефективності переробки цукрових буряків і реконструкції та модернізації цукрових заводів завдяки залученню в сільське господарство України іноземних інвестицій, сучасних технологій, техніки й устаткування.

Засновниками товариства є Фонд державного майна, який представлятиме інтереси чотирьох державних цукрових заводів і одного радгоспу; чотири акціонерні товариства – цукрові заводи й комбінати; спільне українсько-ірландське та українсько-австрійсько-німецьке підприємства, які діють на загальнодержавних ринках цукру та реалізації сільськогосподарської продукції, а також на реґіональних ринках чотирьох областей України, надаючи послуги зі зберігання та переробки цукрових буряків.

У ході розгляду в справі було з’ясовано, що створюване товариство не має монопольного становища на вказаних ринках, але загроза цього може виникнути в разі збільшення кількості його учасників за рахунок інших цукрових заводів і об’єднань.

 

Питання:

1. Вирішіть справу.

2. У разі порушення вимоги антимонопольного законодавства які санкції застосовуватимуться до об’єднання?

 

 

Задача № 9

Єдиний в Бєлозерському районі молокозавод установив для постачальників молока в півтора рази нижчу ціну, ніж у сусідніх районах та областях. Розташовані поблизу молокозаводу постачальники, не маючи можливості відвозити молоко на інші молокозаводи через велику відстань і відсутність у них відповідного транспорту, були змушені здавати молоко за цими цінами. Проте група фермерів, не погоджуючись із втратами від продажу молока за необґрунтовано низькими, на їх думку цінами, звернулася зі скаргою на дії Бєлозерського молокозаводу до Антимонопольного комітету України.

 

Питання:

1. Чи існують у діях молокозаводу ознаки господарського правопорушення?

2. Чи правильно вибрано в зазначеному випадку орган – Антимонопольний комітет?

3. За яких умов до молокозаводу можуть бути застосовані господарсько-правові санкції?

4. Які господарсько-правові санкції можуть застосовуватися до підприємців, які зловживають своїм домінуючим становищем на ринку певного товару?

 

 

Задача № 10

ТОВ "Вуглересурси", яке має монопольне становище на ринку постачання вугілля, укладаючи договір на постачання вугілля, ставило в обов’язок споживачам своєї продукції поряд разом із вугіллям придбавати розроблений ним проект ефективного використовування вугілля, що знаходило відображення у вищезгаданому договорі.

 

Питання:

1. Чи правомірними є дії ТОВ "Вуглересурси"?

2. Якій правовій кваліфікації підлягають дії ТОВ "Вуглересурси"?

3. Чи встановлено юридичну відповідальність за дії, вчинені вищеназваним ТОВ, і, якщо так, то яку саме?

 

 

Задача № 11

Маючи монопольне становище на ринку пластику для вікон, ЗАТ "Майбутнє" скоротило обсяги виробництва своєї продукції з метою створення дефіциту й підвищення попиту на неї та, як наслідок, підвищення ціни. Це обмеження виробництва продукції не привело до очікуваних результатів.

Питання:

1. Чи припустилося ЗАТ "Майбутнє" зловживань монопольним становищем на ринку? Обґрунтуйте свою відповідь.

2. Якій правовій кваліфікації підлягають дії відповідача?

3. Чи встановлено юридичну відповідальність за такі дії?

 

 

Задача № 12

ТОВ "Газодобування", яке має монопольне становище, уклало угоду з ТОВ "Газобудівельна організація" відповідно до п. 4.4.5 якої у випадку якщо будь-який споживач одночасно користується послугами Сторін з цієї угоди, з нього стягується додаткова плата в розмірі 10% від суми договору, яка в рівних частинах розподіляється між ТОВ "Газодобування" і ТОВ "Газобудівельна організація".

 

Питання:

1. Чи відповідає пункт 4.4.5 вказаної угоди вимогам законодавства України?

2. Чи припустилися названі ТОВ порушення антимонопольного законодавства України? Арґументуйте свою відповідь, посилаючись на положення чинного законодавства України.

3. Якій правовій кваліфікації підлягають дії відповідача?

4. Чи встановлено юридичну відповідальність за такі дії?

 

 

Задача № 13

Місцева рада заборонила приватному підприємству "Метал" виробляти гачки для спортивного рибного лову, мотивуючи це тим, що в місті вже існує підприємство, яке займається виробництвом такої продукції.

 

Питання:

1. Чи правомірним є рішення місцевої райради?

2. Чи є порушення вимог антимонопольного законодавства України в діях місцевої райради? Які саме?

3. Яким чином ЧП "Метал" може захистити свої порушені права?

 

 

Задача № 14

Приватне підприємство "Козак" придбало в м. Мукачевому мінеральну воду "Джерело", виробником якої є ТОВ "Лікувальні води", і, замінивши наклеєні на пляшках етикетки з написом "Джерело" – "Лікувальні води" іншими етикетками з написом "Карпати – ООО "Козак", реалізовувало цю продукцію в Луганській області.

 

Питання:

1. Чи були порушення з боку ТОВ "Козак"?

2. Якими є правові наслідки такого порушення?

 

 

Задача № 15

Відділення українського державно-громадського фонду боротьби зі злочинністю надіслало фірмі "N" листа, у якому містилося посилання на розпорядження обласної держадміністрації "Про додаткові заходи щодо поліпшення обліку юридичних осіб області", що вимагає пройти так звану паспортизацію юридичних осіб області.

Для забезпечення вказаних заходів у масштабі області, як було сказано далі в листі, фірма повинна до 3 лютого 2005 року заповнити анкету, подати оригінали документів і сплатити 100 грн. на рахунок третьої особи – МП.

У листі також було зазначено, що на базі одержаних даних після проведення паспортизації всіх юридичних осіб області буде видано рекламно-інформаційний довідник, а також забезпечено включення інформації про види діяльності фірми до міжнародної комп’ютерної мережі "Інтернет".

 

Питання:

Чи правомірні вимоги ставляться в листі?


 

Практична робота

до змістового модуля ІІ

"Підстави виникнення господарських прав і зобов’язань"

 


Тема 7

Правовий режим майна

Суб'єктів господарювання

 

 

Задача № 1

Державне підприємство уклало договір з комерційною фірмою на реалізацію зайвого устаткування. Ще до того як сторони розпочали виконання договірних зобов’язань, державне підприємство було перетворено в казенне підприємство. Фонд державного майна України заборонив підприємству виконувати договір і зажадав його розірвання. Комерційна фірма вимагає виконання договору під загрозою застосування штрафних санкцій, посилаючись на те, що рішення про перетворення підприємства в казенне не може торкатись обставин, що виникли до того, як статус підприємства було зміненено. Спір передано на розгляд господарського суду.

 

Питання:

Як вирішити справу?

 

 

Задача № 2

Державне підприємство у зв’язку з переходом на випуск іншої продукції розпочало реалізацію непотрібних йому матеріальних цінностей. Уповноважений Фонду державного майна України вручив директору підприємства розпорядження утриматися від реалізації цінностей на тих підставах, що свого часу їх було придбано за рахунок централізованих капітальних вкладень. До того ж у цей час триває підготування документів про перетворення підприємства в казенне.

 

Питання:

Як вирішити виниклий спір?

 

 

Задача № 3

Підприємство військово-промислового комплексу, яке не підлягає приватизації, за виконання замовлення однієї з іноземних фірм одержало прибуток у вільно конвертованій валюті. Прибуток зараховано на валютний рахунок підприємства. Між адміністрацією і трудовим колективом виник спір, як розподілити прибуток. Адміністрація наполягає на тому, щоб велику частину прибутку було витрачено на придбання імпортного устаткування, оскільки устаткування, яким підприємство оснащено, морально застаріло. Трудовий колектив уважає, що одержаний прибуток повинен бути розподілений між працівниками підприємства, причому у валюті, унаслідок падіння курсу гривні відносно долара. Спір передано на розгляд господарського суду.

 

Питання:

Як вирішити справу?

 

Задача № 4

Установа, що перебувала на місцевому бюджеті, за рахунок комерційної діяльності придбала декілька квартир, передавши їх у власність своїм працівникам. Дізнавшись про це, Фонд державного майна України зажадав визнання договорів про передачу квартир у власність працівників недійсними, оскільки установі, не надано права самостійно розпоряджатися нерухомим майном, на яких би підставах його не було придбано. Оскільки установа і Фонд згоди не дійшли, спір було передано до суду.

 

Питання:

Яке рішення має прийняти суд?

 

 

Задача № 5

Громадянин Афанасьєв організував авторемонтну майстерню, пристосувавши під неї свій гараж, розташований у підвалі його власного будинку. У зв’язку зі зростанням числа замовлень він розширив справу і побудував поряд із будинком бокс на чотири машини. Проте орган місцевої адміністрації, до якого Афанасьєв звернувся за погодженням проекту, відмовив йому у видачі дозволу на будівництво. Відмова мотивувалася тим, що від сусідів Афанасьєва надходять численні скарги на те, що підприємницька діяльність Афанасьєва заподіює їм істотні незручності, зокрема створює постійний шум, загазованість, підвищену небезпеку травмування дітей тощо. Тому питання стоїть не про розширення цієї діяльності, а про можливість її продовження хоча б у колишніх масштабах. Афанасьєв заявив, що будинок і земельна ділянка належать йому на правах приватної власності, тому він сам вирішує, як їх використовувати, і має намір оскаржити дії органу місцевої адміністрації в судовому порядку.

 

Питання:

1. Чи повинен суд задовольнити скаргу Афанасьєва? 

2. Чи може орган місцевої адміністрації або сусіди Афанасьєва у свою чергу зажадати від Афанасьєва припинення його підприємницької діяльності за місцем проживання?

 

 

Задача № 6

Рішенням міської адміністрації з підприємства-боржника було стягнуто 50 тис. грн. у рахунок погашення збитку, заподіяного скиданням неочищених вод у водоймище загального користування. Організація-порушник звернулася до господарського суду з проханням про визнання цього стягнення недійсним з поверненням стягненої суми на тій підставі, що організація постійно перераховує на рахунок екологічного фонду плату за нормативні й наднормативні викиди шкідливих речовин.

 

Питання:

Як вирішити цю справу?

 

 

Задача № 7

Державна установа в результаті господарської діяльності одержала прибуток і на ці кошти придбала легковий автомобіль для своїх потреб.

 

Питання:

1. Чи правомірним є придбання цього автомобіля?

2. Чи є державна установа власником переданого йому майна?

3. Який правовий режим майна встановлено для державних установ?

4. Якою є правомочність державної установи щодо закріпленого за ним майна?

Задача № 8

Відкрите акціонерне товариство "Аква", керуючись Законом України "Про власність", викупило у акціонера Дроздова А.В. акції за рахунок сум, які не перевищують статутний фонд, ос­кільки, на думку глави правління ВАТ "Аква", усе майно товариства є власністю товариства, і воно володіє, користується і розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

 

Питання:

1. Чи правильну позицію займає глава правління ВАТ "Аква"?

2. Чи містить чинне законодавство обмеження щодо можливості реалізації власником своїх прав власності? Обґрунтуйте свою відповідь, посилаючись на законодавство України.

 

 

Задача № 9

За рішенням Кабінету Міністрів України державне підприємство з виробництва військової зброї "Вимпел" було передано в комунальну власність. Генеральний прокурор України не погодився з цим рішенням і виніс свій протест.

 

Питання:

1. Чи підлягає задоволенню протест Генерального прокурора?

2. Чи містить чинне законодавство обмеження щодо передачі певних об’єктів з державної в комунальну власність? Якщо так, то які саме обмеження? Обґрунтуйте свою відповідь.

 

 

Задача № 10

Установа, що перебуває в місцевому бюджеті, за рахунок доходів, одержаних від комерційної діяльності, придбала комп’ютери. Згодом виявилося, що комп’ютери за своїм класом установі не підходять, і вона вирішила їх продати, помістивши про це оголошення в газеті. Дізнавшись про оголошення, Фонд державного майна України заборонив здійснити операцію, мотивуючи це тим, що комп’ютери підлягають безвідплатній передачі іншій державній установі, яка відчуває в них гостру потребу. Комітет попередив установу, що якщо вона не передасть комп’ютери, то асиґнування з бюджету будуть їй скорочені.

Установа звернулася до господарського суду з позовом про зобов’язання Фонду державного майна не створювати перешкод у продажу комп’ютерів тому, хто запропонує найвигідніші умови операції.

 

Питання:

Як має бути вирішено справу?

             

 

Задача № 11

За рішенням уряду державне виробниче об’єднання перетворилося в акціонерне товариство, у якому 51% акцій придбало міністерство, 20% – декілька державних організацій (учасників спільного об’єднання ), 20% – члени його трудового колективу, інші передавалися для вільної реалізації.

 

Питання:

Що змінилося в характері відносин власності на майно такого об’єднання? Яким є правовий режим утвореного акціонерного товариства?

 

 

Тема 8


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 475; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.064 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь