Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Довідкова інформація та мета розробки Стратегії
Сучасний світ загальної конкуренції та глобальних викликів, браку природних, фінансових, людських ресурсів спонукає усіх суб'єктів різних ринків шукати нові можливості для розвитку, використовувати власні переваги та можливості для отримання кращого доступу до ресурсів. Саме тому, з метою зменшення вразливості економіки країни до коливань міжнародних фінансових ринків та залежності від зовнішнього кредитування, все більше набирає ваги тенденція до ефективного використання власних ресурсів, творення власної територіальної згуртованості, як в межах держав, так і в межах їх регіонів.
Зміна підходів до регіонального розвитку, що відбулась в Європі та зачепила зараз Україну, спрямована на посилення ролі регіонів, органів публічної влади в регіонах у власному стратегічному плануванні та власному розвитку.
Планування регіонального розвитку на середньострокову перспективу, яке є результатом роботи різних суб‘єктів регіонального розвитку в області: від обласної ради і обласної державної адміністрації до представників асоціацій підприємців, громадськості та науковців, має стати основою для регіональних та місцевих програм розвитку.
Стратегія розвитку Київської області на період до 2020 року розроблена на підставі Закону України «Про стимулювання розвитку регіонів», з урахуванням Державної стратегії регіонального розвитку України на період до 2020 року, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 №385, відповідно до Порядку розроблення, проведення моніторингу та оцінки реалізації регіональних стратегій розвитку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 № 1186.
Необхідність підготовки та прийняття Стратегії викликана зміною соціально-економічної ситуації, як в Україні, так і в області, ухваленням у 2013 році Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України», яким визначено нові підходи до фінансування проектів та програм регіонального розвитку.
При розробці Стратегії було враховано політичні рішення Уряду щодо реформування регіонального розвитку. Стратегія підготовлена робочою групою з розробки Стратегії, яка була створена 14 травня 2014 року шляхом проведення низки семінарів та дискусій упродовж травня-серпня 2014 року за організаційного та методологічного супроводу
з боку проекту Європейського Союзу «Підтримка політики регіонального розвитку в Україні».
7
Розробка Стратегії стала важливим інструментом налагодження партнерства між обласною державною адміністрацією, обласною радою, районними адміністраціями, міськими та районними радами, університетами, а також широким колом організацій громадянського суспільства.
Процес колективної роботи над Стратегією різних суб'єктів регіонального розвитку у рамках робочої групи дозволив залучити до розробки десятки організацій та активних людей області із різних сфер діяльності, органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, наукових установ та громадських організацій.
Стратегія ставить перед собою амбітну мету та важливе завдання – Київщина має стати лідером серед найбільш розвинених областей і наблизитись за показниками людського та економічного розвитку до м.Києва, взірцем реформаторського регіону на шляху до європейської інтеграції України, територією унікальних природних ресурсів, де збережено історико-культурну спадщину та національні традиції українського народу, перетворитися на комфортний для проживання регіон, де створено рівні умови для всебічного та гармонійного розвитку людини. І тут цілком прийнятним могло б бути гасло «Перша серед кращих».
Саме людина стає центром та пріоритетом розвитку. Розвиток економічного потенціалу, сільських територій та людського капіталу є лише інструментами досягнення мети.
Реалізація Стратегії полягатиме у формуванні комплексної системи завдань, які базуючись на розумінні поточної ситуації та рівня розвитку усієї області, її міст та районів зможуть забезпечити досягнення стратегічного бачення та створення регіону сталого розвитку, у якому гармонійно поєднуватимуться інноваційна промисловість, екологічне сільське господарство, висока якість людського капіталу та безпечне довкілля.
Стратегія побудована таким чином, що протягом її реалізації вона впливатиме на розробку програм соціально-економічного розвитку Київської області, поточне формування проектів регіонального розвитку, а також заходів у межах області на період до та після 2020 року. Її ухвалення має стати основою для створення комплексної бази стратегічного планування в області , а саме уточнення обласних комплексних та цільових програм, їх гармонізації з перспективами розвитку, означеними Стратегією.
У документі розглядаються фактори, що впливають на подальший розвиток та диктують зміни. Він визначає цілі розвитку області і визначає, як їх досягти, як сам регіон, так і люди, які в ньому живуть та працюють, забезпечують можливість виконання заходів із реалізації стратегічних цілей.
8
Стратегія розглядатиметься як плановий документ найвищого рівня в регіоні, а отже її реалізація вимагає зосередження фінансових, фізичних та людських ресурсів. Очікується, що всі зусилля адміністративних органів, громадянського суспільства, наукових кіл і громадян будуть націлені на успішну реалізацію пріоритетів та заходів, передбачених Стратегією. Таким чином, зосередження та належна координація наявних фінансових ресурсів, одержаних за рахунок бюджетів усіх рівнів, власних коштів підприємств, іноземних та вітчизняних інвесторів, коштів міжнародних фінансових організацій, дасть змогу забезпечити досягнення цілей, визначених у цій Стратегії.
Стратегія базується на чинному законодавстві, кращій світовій практиці та спрямована на здійснення позитивних змін, забезпечення привабливості регіону для вкладення місцевих, регіональних, донорських та приватних коштів.
Враховуючи досвід держав-членів ЄС і країн-кандидатів на вступ, Стратегія визначає три основні стратегічні підходи, що закладають підвалини ефективного розвитку області:
1) висхідний підхід до консолідації можливостей економіки, територій і
людей;
2) використання методів, механізмів та інструментів стратегічного планування із застосуванням практики освоєння коштів структурних фондів ЄС; 3) налагодження системи взаємопов’язаних операційних програм для впровадження Стратегії в рамках середньострокових планів її реалізації. На цьому шляху Стратегія забезпечує радикальне реагування, спрямоване на досягнення нових цілей у широкій концепції розвитку регіону та припинення застою у сфері розвитку, головним чином, за економічними, соціальними та екологічними показниками.
Важливе місце серед напрямів регіонального розвитку відведене територіальному аспектові заходів, що спрямовані на зміцнення центрів зростання як потенційних рушіїв розвитку відповідних територій, розбудову економічної та соціальної доступності слаборозвинутої периферії та усунення загального соціально-економічного дисбалансу. Сприятлива матеріальна та нематеріальна інфраструктура й відповідний потенціал є необхідною передумовою досягнення широкого кола узгоджених цілей регіонального розвитку.
|
Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 220; Нарушение авторского права страницы