Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Транспортна інфраструктура



 

Київська область загалом досить добре покрита мережею транспортних шляхів міжнародного, державного та обласного значення. Виняток стосується крайніх північних малозаселених районів області, які менш інтегровані у транспортну мережу і знаходяться на значній віддалі від Києва. Проте, це не суттєво впливає на розвиток області, оскільки північна частина області знаходиться в зоні, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

 

  Завдяки вдалому розташуванню області через її територію проходять
3 міжнародних транспортних коридори (№3, 7 і 9) та залізниці за
5

магістральними напрямами. На території області знаходиться найбільший в

Україні аеропорт міжнародного класу "Бориспіль".

   

Всього в Київській області функціонує 9 логістичних комплексів. Розміщення логістичних комплексів у районах, близьких до столиці – Броварському, Бориспільському, Києво-Святошинському, Васильківському дозволяє розвивати логістичну сферу Київської області.


 

15

 


Демографічна ситуація

 

Чисельність наявного населення Київської області з 1995 року до 2011 року зменшилася з 1 млн. 911,6 тис. осіб до 1 млн. 717,7 тис. осіб.

Починаючи з 2012 року чисельність населення області почала зростати і станом на 1 квітня 2014 року становить 1725,8 тис. осіб. У міських поселеннях переважно за рахунок міграції відбувається процес зростання чисельності населення, який призводить до його збільшення в цілому по області. Разом з тим через природне скорочення відбувається процес депопуляції сільського населення.

За національним складом населення області є фактично моноетнічним – 92,5% складають українці , 6% – росіяни, решта етносів – менше 1% (за даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року).

 

У структурі населення Київської області 53,8% (923,0 тис. осіб) складають жінки і 46,2% (793,3 тис. осіб) – чоловіки. Вікова структура визначає і демографічне навантаження. Станом на 1 січня 2013 року на 1000 осіб у віці 16– 59 років припадало 252 особи у віці 0–15 років та 242 особи у віці 65 років і старше.

 

Двадцять п’ять районів області чітко поділяються на п’ять груп: шість центральних, навколо Києва, які є густонаселені, де на чверті території сконцентровано майже половина населення області, з рівнем урбанізації 64,5%; чотири східні та три західні, переважно урбанізовані, з рівнем урбанізації 50% та 60% відповідно; вісім південних районів та Білоцерківський район переважно з сільським населенням, зі щільністю близько 38 осіб на 1 кв.км; п’яту групу складають два північних райони, малозаселені, з низькими ступенем урбанізації – 31% та щільністю населення – 7,4 особи на 1 кв.км.

 

Регіональна економіка

 

Київська область за обсягами валового регіонального продукту (ВРП), який

 

у 2012 році становив 69663 млн.грн., належить до п’ятірки економічно розвинутих регіонів України (після міста Києва, Донецької, Дніпропетровської та Харківської областей).

 

Випереджаючі темпи зростання ВРП Київської області у порівнянні із загальнодержавними темпами сприяли тому, що починаючи з 2008 року ВРП у розрахунку на одну особу перевищував відповідне значення показника в цілому по Україні, зокрема у 2011-2012 роках у середньому на 20%, проте поступався таким економічно розвинутим регіонам як м.Київ та Дніпропетровська область, а також Нижнєсілезькому воєводству Республіки Польща. Позитивна динаміка зростання ВРП області сприяла підвищенню частки Київщини у валовому внутрішньому продукті України з 3,4% у 2004 році до 4,5% у 2012 році.


 

16

 

Структура валової доданої вартості області в розрізі видів економічної діяльності протягом 2004-2012 років постійно змінювалась в залежності від темпів зростання ВДВ у відповідних галузях та сферах. Так, за рахунок введення

 

в дію в області потужних логістичних центрів, елеваторів, овочесховищ, міжрегіонального оптового ринку "Столичний", розвитку сфери телекомунікацій, мережевої торгівлі, збільшення обсягів операцій з нерухомістю, ВДВ у сферах економічної діяльності, пов’язаних з торгівлею, послугами юридичним і фізичним особам, транспортом і зв’язком значно випереджали темпи зростання ВДВ у промисловості, сільському господарстві і будівництві.

 

За різними підходами до типологізації регіонів Київська область відноситься до групи областей, які мають середній рівень урбанізації, з малими міськими центрами, а за типом економіки - з орієнтацією на сферу послуг та середнім рівнем розвитку з дещо кращими темпами економічного зростання.

 


Промисловий потенціал

 

Київська область відноситься до промислово розвинених регіонів України та займає 7 місце за обсягами реалізованої промислової продукції у розрахунку на одну особу.

 

У промисловому комплексі області, до якого належить 19 великих підприємств, 342 середніх і 2409 малих підприємств, переважають галузі, що виробляють електроенергію, продукти харчування, гумові та пластмасові вироби, папір і картон, транспортні засоби, металовироби.

 

Структура промислового виробництва за останні 10 років поступово змінюється. Так, частка виробництва харчових продуктів і напоїв у загальних обсягах реалізованої промислової продукції зросла з 30,6% у 2003 році до 32,5% у 2013 році, виготовлення виробів з деревини, виробництва паперу і поліграфічної діяльності з 7,5% до 8,8%, постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря з 14,8% до 25,0 відсотка. Проте питома вага машинобудування, крім ремонту і монтажу машин і устаткування, скоротилася з 9,6% до 7,4%, виробництва гумових і пластмасових виробів та іншої неметалевої мінеральної продукції з 17,6% до 14,4%, металургійного виробництва, виробництва готових металевих виробів крім машин і устаткування з 5,8% до 4,9%, текстильного виробництва, виробництва одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів з 1,9% до 0,8 відсотка.

 

Протягом 2010-2013 років за рахунок введення в дію нових промислових комплексів у структурі виробництва з’явилися нові види промислової діяльності, такі як виробництво продуктів нафтоперероблення, виробництво хімічних речовин і хімічної продукції, виробництво основних фармацевтичних продуктів і фармацевтичних препаратів. Хоча їх сумарна частка у загальних обсягах


 

17

 

реалізованої промислової продукції у 2013 році не перевищила 2,4 %, вони мають значний потенціал зростання.

 

Найбільшими промисловими центрами області , сумарна частка яких становить майже 70,0% загальних обсягів реалізованої продукції у 2013 році, є м.Біла Церква (17,5%), м.Обухів (7,7%), м.Бровари (4,0%), Києво-Святошинський (12,4%), Миронівський (7,8%) та Броварський (7,7%) райони.

 


Сільське господарство

 

Київська область у 2012 році зайняла провідну позицію у виробництві валової продукції сільського господарства з часткою у 6,6% від загального виробництва (у 2011– 5 місце з часткою 5,8 відсотка). У 2012 році вперше за 22 роки область перевищила рівень виробництва валової продукції у порівнянні з 1990 роком на 4,5 відсотка.

 

За рівнем продуктивності праці в сільськогосподарських підприємствах Київська область входить в десятку найкращих, зокрема у тваринництві – це 4 місце, а у рослинництві – 11 місце.

 

Протягом 2009-2012 років сільськогосподарські підприємства Київської області отримували найбільший прибуток від реалізації сільськогосподарської продукції, який у 2012 році склав 2832,9 млн. гривень.

 

Рослинництво у валовому виробництві займає частку 62,4 відсотка Основними культурами, що вирощуються на Київщині, є зернові культури, картопля та овочі.

 

У 2013 році валовий збір зернових і зернобобових культур склав понад 3,3 млн.т, що є найбільшим показником за всю історію Київської області, починаючи з 1913 року.

 

Область є одним із лідерів у виробництві продукції тваринництва в Україні, займаючи другі місця з виробництва свинини та м’яса птиці, 9 місце з виробництва молока, перші місця з середньорічного удою молока та з виробництва яєць.

 

У цілому виробництво валової продукції сільського господарства протягом останніх років зростає в більшій частині за рахунок сільськогосподарських підприємств (на 18,6% за три роки), господарств населення (на 14,2 відсотка ).

 

Структура сільськогосподарського виробництва області значною мірою є орієнтованою на зернове виробництво та птахівництво, як найбільш рентабельні галузі. Проте, така структура виробництва не є оптимальною для збереження земель та створення і збереження робочих місць у сільських територіях.

 

Київщина може нарощувати сільськогосподарське виробництво, тим самим забезпечувати зростаючу власну потребу та м.Києва у сільськогосподарській продукції.


 

18

 


Інвестиційна діяльність

 

Київська область є інвестиційно привабливим регіоном України, про що свідчить позитивна динаміка капітальних інвестицій , які були спрямовані на модернізацію економіки Київщини протягом 2009-2013 років.

 

За рахунок усіх джерел фінансування у 2013 році освоєно майже 19,5 млрд.грн. капітальних інвестицій. Головним джерелом фінансування капітальних інвестицій є власні кошти підприємств та організацій, за рахунок яких освоєно 52,9% загального обсягу. Частка запозичених коштів за рахунок кредитів банків та інших позик становила 10,2 відсотка. Кошти населення на індивідуальне житлове будівництво складають 13,1%, капітальних інвестицій за рахунок державного та місцевих бюджетів – 2,2 відсотка.

 

Загальна структура капітальних інвестицій за видами економічної діяльності засвідчує, що за останні 8 років найбільш інвестиційно привабливими галузями були промисловість, будівництво, оптова та роздрібна торгівля, сільське господарство, транспорт та зв'язок, сумарна питома вага яких становить 94,1% загальнообласного обсягу інвестицій.

 

Київська область займає 5 місце (після м. Київ, Дніпропетровської, Донецької, Харківської областей) серед регіонів України за обсягом залучення прямих іноземних інвестицій.

 

Станом на 31.12.2013 обсяг прямих іноземних інвестицій становив 1948,1 млн.дол.США, що у розрахунку на одну особу населення складає 1134 дол.США.

 

Майже 60% іноземних інвестицій припадає на Києво-Святошинський, Броварський, Миронівський райони та м.Бровари. Інші 40% іноземних інвестицій розподілені між усіма районами області.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 244; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.022 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь