Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


НАЦІОНАЛЬНИЙ ФАРМАЦЕВТИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ



МЕДИКО-ФАРМАЦЕВТИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ

КАФЕДРА ФАРМАКОЕКОНОМІКИ

 

 

МАГІСТЕРСЬКА РОБОТА

 

на тему: «Оцінка якості фармакотерапії хворих на

Неспецифічний виразковий коліт та раціональності

Витрат на її проведення»

 

Виконала: магістрант 6 курсу, групи 1 напряму підготовки 1202 «Фармація»          спеціальності 7.110206 «Клінічна фармація» Паршутіна Катерина Олександрівна
Керівник: д. фарм. н., доцент кафедри фармакоекономіки НФаУ                 Ткачова Оксана Віталіївна
Рецензент: д. фарм. н., професор кафедри організації економіки фармації НФаУ Панфілова Ганна Леонідівна

 

 

Харків – 2016 рік

ЗМІСТ РОБОТИ:

ПЕРЕЛІК УМОВНИХ СКОРОЧЕНЬ……………………………………...... 3

ВСТУП………………………………………………………………………....... 4

РОЗДІЛ 1 ЕТІОПАТОГЕНЕЗ І МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ НЕСПЕЦИФІЧНОГО ВИРАЗКОВОГО КОЛІТУ.......................................................................... 7

1.1. Етіопатогенез та ускладнення НВК.................................................. 7

1.2. Методи діагностики та лікування НВК відповідно до Українського клінічного протоколу надання медичної допомоги та Європейських настанов..................................................................................................... ..13

РОЗДІЛ 2 ОБ’ЄКТИ ТА МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ……………………. 22

РОЗДІЛ 3 ВЛАСНІ ДОСЛІДЖЕННЯ

3.1. Аналіз асортименту 5-аміносаліцилатів та їх доступності для населення на фармацевтичному ринку України................................................... 26

3.2. Ретроспективний аналіз листків призначень хворим з НВК в лікарні м. Івано-Франківська............................................................................ 30

3.3.. Формальний VEN аналіз ступеня важливості призначень лікарських засобів для лікування хворих з НВК .................................................... 31

3.4. Частотний аналіз призначень лікарських засобів для лікування хворих з НВК, проведений за ТН, МНН і фармакологічними групами....... 36

3.5.. ABC аналіз витрат на фармакотерапію, проведений за ТН, МНН і фармакологічними групами при лікуванні хворих на НВК..................... 49

3.6. Інтегрований АВС/VEN/частотний аналіз якості фармакотерапії НВК в лікарні м. Івано-Франківська.............................................................. 44

ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ.................................................................... 47

ВИСНОВКИ..................................................................................................... 48

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ ЛІТЕРАТУРИ............................ 50

ДОДАТКИ........................................................................................................ 55

 



ПЕРЕЛІК УМОВНИХ СКОРОЧЕНЬ

БАД − біологічно активна добавка

ВК − виразковий коліт

ВООЗ − всесвітня організація охорони здоров'я

ГЛЗ − готовий лікарський засіб

ГРВІ − гостра респіраторна вірусна інфекція

ЗОЗ − заклад охорони здоров'я

КПМД − клінічний протокол медичної допомоги

ЕКГ − електрокардіограмма

ЛЗ − лікарський засіб

ЛП − лікарський препарат

ЛПЗ − лікувально-профілактичний заклад

МОЗ − міністерство охорони здоров’я

МНН − міжнародне непатентоване найменування

НВК − неспецифічний виразковий коліт

НД − нормативні документи

НПЗП − нестероїдний протизапальний препарат

СРБ − С-реактивний білок

ТН − торгове найменування

УЗД - ультрозвукове дослідження

ХНВК − хронічний неспецифічний виразковий коліт

ШКТ − шлунково-кишковий тракт

ШОЕ −  швидкість осідання еритроцитів

ВСТУП

Головним завданням системи охорони здоров’я України є поліпшення стану здоров’я населення, зменшення захворюваності та підвищення клінічної ефективності лікування.

Покращення і створення нових медичних технологій і збільшення ринку препаратів призводить до більших витрат на охорону здоров’я. Можливість зіставляти клінічну ефективність, безпечність та економічність лікування надає фармакоекономіка – сучасна прикладна наука, яка пропонує методологію порівняльної оцінки якості двох і більше методів профілактики, діагности, лікарського і нелікарського лікування на основі взаємозв'язаного одночасного комплексного аналізу клінічних результатів застосування медичних технологій і витрат на їх виконання.

Основною метою фармакоекономіки є проведення аналізу ефективності витрат та прийняття рішення раціонального вибору оптимальної медичної технології в кожному окремому випадку, базуючись на інформації про ефективність, безпечність та витрати на будь-яких видів медичних послуг. У зв'язку з цим, використання результатів фармакоекономічного аналізу має велике значення для оптимізації витрат на лікування захворювань, які є найбільш ресурсномісткими і мають велике соціально-економічне значення[1].

У зв’язку з ростом запальних захворювань кишечника як в Україні, так і у світі, нашу увагу привернуло захворювання – неспецифічний виразковий коліт (НВК). Результати аналізу останніх досліджень і публікацій показали, що на сьогодні в Україні не було проведено жодного комплексного фармако-економічного аналізу лікування НВК, що свідчить про актуальність даної роботи.

За визначенням Всесвітньої гастроентерологічної організації неспецифічний виразковий коліт – хронічне запальне захворювання нез’ясованого походження, яке характеризується клінічнорецидивуючим перебігом з періодами кривавої діареї та патоморфологічно-дифузним запальним процесом у стінці товстої кишки [2,3].

Про зростання числа випадків неспецифічного виразкового коліту у світі свідчать результати численних епідеміологічних досліджень. Так, у Норвегії, де поширеність цієї патології велика, захворюваність виразковим колітом зросла з 2006 по 2014 рр. більше ніж в 2 рази. У 3 рази збільшилася кількість випадків даного захворювання в США, складаючи, згідно з даними клініки Мейо, 15 на 100 000, а поширеність до моменту закінчення епідеміологічного дослідження (2007) досягла 225,5 на 100 000 [4].

Високий рівень захворюваності на НВК, часта хронізація та ускладнення, що вимагають тривалого застосування препаратів, свідчать про значні економічні витрати як для пацієнтів, так і для держави.

Враховуючи вищенаведене, проведення фармакоекономічної оцінки фармакотерапії НВК у закладі охорони здоров’я (ЗОЗ) та обґрунтування доцільності вибору того чи іншого препарату з метою оптимізації витрат, є актуальним на сьогоднішній день.

Метою даної роботи стала оцінка ступеня раціональності фармакотерапії НВК у хворих, що проходили лікування у ЗОЗ м. Харкова за результатами інтегрованого АВС/ VEN/частотного аналізу.

Для досягнення даної мети вирішувалися наступні завдання:

1. Провести огляд 5-аміносаліцилатів на фармацевтичного ринку України та оцінити їх доступність для хворих на НВК у ЗОЗ м. Івано-Франківськ.

2.Провести ретроспективний аналіз 32 історій пацієнтів хворих на НВК, що проходили лікування у ЗОЗ м. Івано-Франківськ в 2015 р.

3.Виділити препарати-лідери за призначенням при лікуванні НВК та провести аналіз раціональності їх призначення.

4.Проаналізувати структуру витрат на фармакотерапію пацієнтів із НВК в лікарні м. Івано-Франківськ за допомогою АВС-аналізу.

5. Оцінити ступінь відповідності фармакотерапії НВК Державного формуляру ЛЗ України (2015 р.) за допомогою VEN-аналізу.

6. Зіставити результати АВС/VEN/частотного аналізів для оцінки якості лікування та раціональності витрат на фармакотерапію хворих на НВК.

        

Отримані результати досліджень висвітлені в 1 статті та у 2-х тезах:

1. Паршутіна К. О. VEN та частотний аналіз фармакотерапії хворих на неспецифічний виразковий коліт / К. О. Паршутіна, О. В. Ткачова // Фармацевтична наука та практика: проблеми, досягнення, перспективи розвитку : матеріали І наук.-практ. інтернет-конферен- ції з міжнародною участю, м. Харків, 24-25 березня 2016 р. / ред. кол. : О. Ф. Пімінов та ін. – Х. : НФаУ, 2016. – С. 241.

2. Паршутіна К. О. Аналіз структури лікарських призначень для лікування неспецифічного виразкового коліту / К. О. Паршутіна, О. В. Ткачова // Фармакоекономіка в Україні: стан та перспективи розвитку : матеріали VІІI наук.- практ. конф., м. Харків, 26-27 листопада 2015 р. / редкол. : В. П. Черних та ін. – Х. : Вид-во НФаУ, 2015. – С. 56-57.

3. Ткачева О. В. VEN и частотный анализ качества фармакотерапии у больных неспецифическим язвенным колитом // О. В. Ткачева, Е. А. Паршутина // Актуальные проблемы социально-экономической модернизации общества, г. Алмата, Республика Казахстан, 4 мая, 2016 г.

 

 

РОЗДІЛ 1


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 213; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.02 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь