Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


ОБ’ЄКТИ ТА МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ



Об’эктами даного досл ідження стали:

Ø 5-аміносаліцилати для лікування НВК, що представлені на фармацевтичному ринку України

Ø Історії хвороб (з листами призначень) 32 пацієнтів із НВК, що проходили лікування в ЗОЗ м. Івано-Франківськ протягом 2015 року

Ø Клінічний протокол надання медичної допомоги хворим на неспецифічний виразковий коліт (Наказ МОЗ від 13.06.2005 № 271)

Ø Адаптована клінічна настанова для НВК, заснована на доказах (2015 р.)

Ø Державний формуляр ЛЗ України (7 випуск)

Методи дослідження. Для оцінки витрат та якості фармакотерапії використовували такі методи: АВС-аналіз, VEN аналіз та частотний аналіз

АВС-аналіз – це розподіл лікарських препаратів на три групи відповідно до об’єму витрат на їх використання. Згідно з цим аналізом всі препарати поділяють на три групи [45,46,47]:

· група А – найбільш витратна група, витрати на яку складають 70-80% коштів, але частина її від всього асортименту становить 15-20%;

· група В – середній рівень: 15-20% препаратів від всього асортименту, витрати на які становлять 15-20%;

· група С – 70-80% препаратів від усього асортименту, витрати на які становлять 5-10%.

Для проведення АВС-аналізу в лікарні використовували історії хвороб 32 пацієнтів з основним діагнозом неспецифічний виразковий коліт. Аналіз здійснювали на основі листів призначення лікарських засобів.

Для проведення АВС-аналізу в лікарні враховували:

1. Найменування лікарського препарату.

2. Кількість конкретного лікарського препарату, виписаного хворому та тривалість лікування.

3. Частоту призначення кожного препарату.

Для кожного препарату розраховували вартість курсу лікування конкретним препаратом і за наростаючим відсотком від загальної вартості всіх засобів виділяли групу А (80% витрачених коштів), групу В (15% витрачених коштів та групу С (5% витрачених коштів). Для розрахунків вартості однієї упаковки, була використана середньозважена роздрібна вартість лікарських засобів в Україні станом на грудень 2015 р. в пошуковій системі «Компендіум-онлайн» .

Лікарські засоби групи «А» є пріоритетними і найбільш цікавлять при аналізі отриманих результатів. АВС-аналіз проводили як за міжнародними непатентованими найменуваннями (МНН), так і за торговими найменуваннями (ТН) ЛЗ. Для забезпечення ефективності витрат на фармакотерапію необхідно постійно контролювати перелік препаратів із групи А, що включає найбільш широко вживані лікарські препарати та найбільш витратні. Аналіз доказовості препаратів цієї групи, відповідність їх протоколам лікування хворих та Державному формуляру дозволяє контролювати якісне забезпечення хворих лікарськими препаратами та раціональність більшої частини грошей, витрачених на фармакотерапію.

   VEN - аналіз – це розподіл лікарських препаратів на три групи відповідно до важливості їх призначення для лікування певного захворювання. При проведенні даного аналізу кожному препарату надається індекс важливості:

V – vital, життєвонеобхідні лікарські препарати (ЛП);

E – essential, важливі ЛП;

N – non-essential, другорядні ЛП.

Для проведення VEN аналізу в практиці можна застосовувати два підходи – формальний (перевірка ЛП на наявність у нормативних документах (далі НД) МОЗ України або департаментів управління системами охорони здоров’я інших країн світу чи світових медичних організацій: ВООЗ та ін.) і експертний (оцінка значущості ЛП з позиції конкретного захворювання групою експертів). Відповідно існує два види VEN аналізу:

Формальний – визначення індексу важливості лікарського препарату за критерієм його наявності в нормативних документах країни, що регулюють забезпечення лікарськими препаратами (перелік життєво необхідних лікарських засобів, Державний формуляр, протоколи надання медичної допомоги). У цьому випадку ЛП, що призначались для фармакотерапії, присвоюють два індекси: V – за наявності в нормативному документі та N – за відсутності в нормативному документі.

Експертний VEN -аналіз полягає у наданні відповідного індексу важливості ЛП на основі висновків фахівців про важливість або другорядність ЛП при лікуванні конкретного хворого. У цьому випадку дуже важливим є професіоналізм і компетентність експерта, що дає висновок [46,47].

В даній роботі використаний формальний VEN-аналіз.

В роботі ми проводили формальний VEN-аналіз за наявністю лікарського препарату для лікування НВК в Державному формулярі ЛЗ (7 випуск) [48]  та Клінічному протоколі з надання медичної допомоги при фармакотерапії неспецифічного виразкового коліту (Наказ МОЗ від 13.06.2005 № 271) [25]. VEN-аналіз дозволяє оцінювати ефективність використання лікарських засобів, рівень відповідності лікарської терапії у конкретному лікувально-профілактичному закладі сучасним стандартам лікування.

VEN-аналіз необхідно проводити сумісно з АВС-аналізом. Результати ABC/VEN-аналізу дозволяють оцінити раціональність лікарських призначень. Необхідно виявити лікарські засоби, які входять до категорії А, тобто є найбільш витратними, але їх ефективність не є доказаною. Отримані дані дозволяють зробити науково обґрунтовані рекомендації щодо включення або виключення лікарських засобів до Переліку лікарських засобів за МНН та ТН [46,47].

Частотний аналіз передбачає розподіл обраних позицій за частотою вжитку – від найбільш частих до найменш частих. Частотний аналіз – це ретроспективна оцінка частоти вживання того або іншого ЛЗ, що у поєднанні з обліком витрат дозволяє визначити, на які види ЛЗ приходиться основна їх частка: на необхідні і важливі ЛЗ або ті, що є другорядними або допоміжними. Деякі препарати можуть займати не перші ранги за витратністю, але за частотою призначення бути лідерами, що також робить їх затратними. Об’єднання результатів АВС- VEN- і частотного аналізів дає змогу оцінювати, наскільки раціонально витрачаються фінансові ресурси платників за лікування (Держава або хворі), на скільки якісною є проведена фармакотерапія, чи відповідає вона сучасному рівню лікування, в які препарати доцільно вкладати кошти при їх закупівлі[49,50].

Для визначення доступності 5-аміносаліцилатів для хворих на НВК було розраховано показник адекватності платоспроможності (Ca.s.).

 Середня заробітня плата по Івано-Франківську за 2015 р. = 3422 грн [51].

Ca.s. = P/Wa.w.×100%

де: P – середньозважена ціна 1 упаковки ЛП за певний період (рік)[52];

Wa.w. середня місячна заробітна плата за певний період (рік).

Показник Ca.s. визначає відсоток від середньої заробітної плати, який необхідно сплатити пацієнту за курс лікування препаратом. Чим менше значення Ca.s. , тим вища доступність гіпотензивного препарату для хворого. Препарати з Ca.s. більше 15% є малодоступними, від 5% до 15% - середньодоступними та менше 5% - високодоступними.

Таким чином, розглянуті види фармакоекономічного аналізу дають змогу провести комплексну оцінку лікарських засобів, які призначалися у стаціонарі протягом 12-ти місяців 2015 року. Результати можуть бути використані для проведення заходів щодо оптимізації фармакотерапії з точки зору ефективності та витратності, а також надають можливість вирішувати питання щодо удосконалення та розробки наукового обґрунтування реструктуризації витрат у ЗОЗ .

 

РОЗДІЛ 3

ВЛАСНІ ДОСЛІДЖЕННЯ

3.1. Аналіз асортименту 5-аміносаліцилатів та їх доступності для

населення на фармацевтичному ринку України

Дані про асортимент 5-аміносаліцилатів були взяті з дослідницько-пошукової системи «Лікарські засоби» компанії «Моріон» за 2014-2015рр. Для аналізу обрали антигіпертензивні препарати першої лінії.

На фармацевтичному ринку України у 2014-2015 рр. було представлено 2 МНН 5-аміносаліцилатів в 5 лікарських формах, що рекомендовані ПНМД лікування хворих з НВК.

На фармацевтичному ринку України у 2014 році визначено 17 ТН препаратів 5-аміносаліцилатів, а у 2015 році – 15 ТН. На ринку представленні пропозиції лише імпортних виробників.

Ціни на препарати варіюють у широкому діапазоні від 173,39 грн. до 1942,54 грн. за упаковку у 2014 році та від 287,75 грн. до 3046,33 грн. у 2015 р.

Таблиця 3.1


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 215; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.017 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь