Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Навчально-методичний комплекс з навчальної дисципліни «судово-бухгалтерська експертизи»



Навчально-методичний комплекс з навчальної дисципліни «судово-бухгалтерська експертизи»

Тема 1. Поняття, види судової експертизи та її роль як засобу доказування

1.1 Поняття судової експертизи. Мета і завдання судової експертизи. Оцінка висновку судового експерта органом чи особою, що призначили експертизу

1.2 Нормативно-правове регулювання судово-експертної діяльності. Загальна характеристика Закону України «Про судову експертизу».

1.3 Порядок призначення судової експертизи. Обов’язкове призначення судової експертизи.

1.4 Поняття предмета, об’єкта та методики судової експертизи.

1.5 Роль судової експертизи в доказуванні обставин справи, дослідження причин та умов, що сприяють скоєнню правопорушень. Місце судової експертизи в системі засобів доказування.

1.6 Види судової експертизи: криміналістичні (почеркознавча і авторознавча; технічна експертиза документів; балістична; трасологічна (крім досліджень слідів пошкоджень одягу, пов’язаних з одночасним спричиненням тілесних пошкоджень, які проводяться в бюро судово-медичної експертизи); вибухово-технічна; фототехнічна і портретна експертизи; експертизи фоно- та відеозапису; експертизи матеріалів, речовин та виробів); грунтознавча; біологічна; екологічна; інженерно-технічна (автотехнічна; транспортно-залізнична; стану доріг та дорожніх умов; гірничотехнічна; пожежно-технічна; будівельно-технічна; в галузі охорони праці та безпеки життєдіяльності; електротехнічна; комп’ютерно-технічна); економічна; товарознавча; оціночна (у тому числі оцінка цілісних майнових комплексів; паїв; цінних паперів; оцінка будівельних об’єктів та споруд; оцінка машин, обладнання, транспортних засобів, літальних апаратів, судноплавних засобів) експертиза, пов’язана з охороною прав на об’єкти інтелектуальної власності; психологічна експертиза; мистецтвознавча експертиза; експертиза по оцінці цілісних майнових комплексів

Тема 2. Суб’єкти судово-експертної діяльності. Судовий експерт, його права, обов’язки та відповідальність. Експерт і спеціаліст (процесуальний аспект).

2.1. Організація судово-експертної діяльності в Україні.

2.2. Суб’єкти судово-експертної діяльності. Державні експертні установи. Порядок здійснення судово-експертної діяльності судовими експертами, які не є працівниками державних спеціалізованих установ.

2.3. Судовий експерт, його права, обов’язки та відповідальність.

2.4. Експерт і спеціаліст (процесуальний аспект).

2.5. Атестація судового експерта. Державний Реєстр атестованих судових експертів. Особи, які можуть бути судовими експертами. Особи, які не можуть бути судовими експертами.

Тема 4. Загальна характеристика стадій експертного дослідження. Порядок проведення судової експертизи. Особливості порядку проведення експертиз у судовому засіданні.

4.1 Методики судової експертизи. Реєстр методик судових експертиз.

4.2 Особливості порядку проведення експертиз у судовому засіданні.

4.3 Проведення судових експертиз за дорученням відповідного органу чи особи іншої країни. Залучення спеціалістів з інших держав для спільного проведення судових експертиз. Міжнародне наукове співробітництво.

Тема 5. Висновок експерта. Структура експертного висновку та зміст його частин. Оформлення висновку та ілюстративного матеріалу.

5.1. Висновок судового експерта як процесуальний документ і як джерело доказів.

5.2. Структура висновку експерта.

5.3. Зміст складових частин висновку експертизи - вступу, дослідження і висновків.

5.4. Особливості змісту висновків додаткової, повторної, комісійної та комплексної експертиз.

5.5. Форми висновків експерта.

5.6 Повідомлення про неможливість надання висновку.



III. Економічна експертиза

Розділ II

СУДОВИЙ ЕКСПЕРТ

При обранні виду дисциплінарного стягнення комісія повинна врахувати ступінь тяжкості вчиненого проступку, обставини, за яких вчинено проступок, і результати роботи судового експерта за попередні роки.

Позбавлення кваліфікації судового експерта може мати місце внаслідок учинення судовим експертом грубого порушення, що призвело до втрати довіри до нього, чи декількох порушень, які мають систематичний характер, а також через визнання його не відповідним займаній посаді або в разі набрання законної сили рішенням суду про визнання особи винною у вчиненні корупційного правопорушення, обвинувальним вироком суду чи визнання судом цієї особи недієздатною.

( Пункт 5.11 розділу V в редакції Наказу Міністерства юстиції N 925/5 від 22.06.2012 )

5.12. У разі застосування до судового експерта дисциплінарного стягнення у вигляді призупинення дії Свідоцтва (на певний термін) комісія зобов'язує судового експерта усунути встановлені порушення або пройти навчання (стажування) у науково-дослідних установах судових експертиз Мін'юсту за відповідною експертною спеціальністю та повторно пройти атестацію.

( Пункт 5.12 розділу V в редакції Наказу Міністерства юстиції N 925/5 від 22.06.2012 )

5.13. Свідоцтво вилучається до виконання вказаних зобов'язань.

У разі виконання зобов'язань Свідоцтво повертається експертові без продовження терміну дії, на час якого його дію було призупинено.

5.14. У випадку непроходження повторної атестації кваліфікація судового експерта вважається втраченою, а Свідоцтво підлягає анулюванню.

( Пункт 5.14 розділу V в редакції Наказу Міністерства юстиції N 925/5 від 22.06.2012 )

5.15. У разі застосування до судового експерта дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення кваліфікації судового експерта Свідоцтво підлягає анулюванню, про що робиться відмітка в державному Реєстрі атестованих судових експертів.

У разі застосування до судового експерта дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення кваліфікації судового експерта за однією або декількома із наявних у нього експертних спеціальностей Свідоцтво підлягає анулюванню та видається нове Свідоцтво, у якому зазначаються залишені у нього експертні спеціальності та дата закінчення строку дії, що була вказана в анульованому Свідоцтві.

Вилучені Свідоцтва знищуються, про що складається акт за підписом голови і секретаря комісії та робиться відмітка в журналі.

( Пункт 5.15 розділу V в редакції Наказу Міністерства юстиції N 925/5 від 22.06.2012 )

5.16. Дисциплінарне стягнення щодо судових експертів не може бути накладене пізніше одного року з дня вчинення проступку.

У разі застосування до судового експерта дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення кваліфікації судового експерта фахівець може пройти навчання та атестацію з метою присвоєння кваліфікації судового експерта через три роки.

( Пункт 5.16 розділу V доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства юстиції N 925/5 від 22.06.2012 )

5.17. Рішення комісії про притягнення до дисциплінарної відповідальності може бути оскаржене в установленому законодавством порядку.

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ Міністерства

Юстиції України

08.10.1998 № 53/5

(у редакції наказу

Z 0001-13 ))

ІІІ. Економічна експертиза

1. Експертиза документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності

1.1. Основними завданнями експертизи документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності є:

визначення документальної обґрунтованості розміру нестачі або надлишків товарно-матеріальних цінностей і грошових коштів, періоду і місця їх утворення;

визначення документальної обґрунтованості оформлення операцій з одержання, зберігання, виготовлення, реалізації товарно-матеріальних цінностей, у тому числі грошових, основних засобів, надання послуг;

визначення документальної обґрунтованості відображення в обліку грошових коштів, цінних паперів;

визначення документальної обґрунтованості відображення в обліку операцій з нарахування та виплати заробітної плати, інших виплат;

установлення відповідності чинному законодавству відображення в податковому обліку доходів та витрат за фінансово-господарськими операціями, що підлягають оподаткуванню податком на прибуток;

визначення відповідності чинному законодавству відображення в податковому обліку податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість.

Проведення ревізійних дій (визначення експертами-економістами будь-яких економічних показників без попереднього проведення документальних перевірок фінансово-господарської діяльності суб’єктом контролю) не належить до завдань економічної експертизи.

1.2. Орієнтовний перелік вирішуваних питань:

Чи підтверджується документально встановлена за актом інвентаризації від (зазначаються реквізити акта) нестача (надлишки) грошових коштів у касі на суму (зазначається сума) на підприємстві (указується назва установи, організації) за період (зазначити)?

Чи підтверджується документально нестача товарно-матеріальних цінностей, встановлена за актом інвентаризації на підприємстві (зазначається назва організації), за період роботи (вказується період) матеріально відповідальної особи (зазначаються прізвище, ім'я, по батькові) у розмірі (указуються кількісні та вартісні показники)?

Чи підтверджується документально нестача основних засобів (зазначаються назва організації, кількісні та вартісні показники)?

Чи підтверджується розмір безпідставно виплаченої та списаної по касі (зазначається назва підприємства) заробітної плати з урахуванням даних, наданих органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), та висновків почеркознавчої експертизи про те, що підписи в платіжних документах про одержання заробітної плати (номер відомості, період) учинені не особами, які в них зазначені?

Чи обґрунтовано відшкодовано (зазначається кому і за який період) витрати на відрядження (в якій сумі)?

Чи підтверджуються документально висновки перевірки (зазначаються реквізити акта перевірки) у частині, що стосується завищення обсягу і вартості виконаних робіт з урахуванням висновків інших видів експертиз?

Чи підтверджується документально необґрунтоване списання будівельних матеріалів, нарахування та виплата заробітної плати на завищений обсяг і вартість виконаних робіт (з урахуванням висновків інших видів експертиз)?

Чи підтверджується документально заявлений у позовних вимогах позивача (назва підприємства) розмір заборгованості за поставлені підприємству (назва) товарно-матеріальні цінності, виконані роботи (надані послуги) за договором (номер та дата договору) за період (зазначити період), у тому числі з урахуванням висновків інших видів експертиз?

Чи підтверджується документально зазначене в акті податкової інспекції (указуються реквізити акта) заниження об'єкта оподаткування (указується організація) за період (зазначається який) і донарахування до сплати податків та обов'язкових платежів до бюджету (указується яких)?

Чи відповідають визначені та задекларовані підприємством (назва) доходи за період (зазначається період) наданим первинним документам та вимогам Податкового кодексу України.

Чи відповідають визначені та задекларовані витрати підприємством (назва) за період (зазначається період) наданим первинним документам та вимогам Податкового кодексу України.

Чи підтверджуються документально витрати підприємства (назва) за період (зазначається період), що формують собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг?

Чи підтверджується документально та нормативно відображення у податковому обліку підприємства (назва підприємства) нарахування амортизації за період (вказується період)?

Чи підтверджуються документально обсяги господарських операцій та проведення розрахунків з нерезидентами?

Чи підтверджуються документально висновки акта державної податкової інспекції (номер, дата) про завищення підприємством (назва) заявленої суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за період (указується період)?

Чи підтверджується документально встановлений за актом перевірки державної податкової інспекції фінансовий результат за операціями з цінними паперами і корпоративними правами (назва підприємства) за період (указується період) у розмірі (вказується сума)?

Чи підтверджується документально визначений об’єкт оподаткування з доходів, виплачених підприємством (назва підприємства) нерезиденту (назва) із джерелом його походження з України у періоді (вказується період)?

Чи підтверджується документально обґрунтованість застосування підприємством (назва) нульової ставки з податку на додану вартість за експортними операціями за контрактом (номер, дата)?

Подібні питання можуть бути поставлені за іншими видами податків та обов’язкових платежів.

2. Експертиза документів про економічну діяльність підприємств і організацій

2.1. Основними завданнями експертизи документів про економічну діяльність підприємств і організацій є:

визначення документальної обґрунтованості, аналізу показників фінансового стану (платоспроможності, фінансової стійкості, прибутковості тощо);

визначення документальної обґрунтованості аналізу і структури майна та джерел його придбання;

визначення документальної обґрунтованості стану та інтенсивності використання оборотних активів та джерел їх формування;

визначення документальної обґрунтованості та аналізу джерел власних коштів та результатів фінансово-господарської діяльності;

установлення документальної обґрунтованості та аналізу загальногосподарських і спеціальних фондів;

визначення документальної обґрунтованості та аналізу реальності розрахунків з дебіторами і кредиторами;

визначення документальної обґрунтованості та аналізу економічної доцільності отримання і використання кредитів і позик;

визначення документальної обґрунтованості та аналізу витрат і цін як чинників фінансової стабільності, беззбитковості;

визначення документальної обґрунтованості розрахунків при приватизації та оренді відповідно до чинних методик оцінки вартості майна, що приватизується, та інші питання, пов'язані з приватизацією, банкрутством підприємств;

визначення документальної обґрунтованості розрахунків частки майна при виході учасника зі складу засновників;

визначення документальної обґрунтованості розрахунків втраченого заробітку (від несвоєчасної виплати компенсації заподіяної шкоди при втраті працездатності і в інших випадках);

визначення документальної обґрунтованості цільового витрачання бюджетних коштів;

визначення документальної обґрунтованості розрахунків втраченої вигоди.

Вирішення питань стосовно дотримання комітетами з конкурсних торгів вимог законодавства, що регламентує проведення закупівлі товарів (робіт та послуг) за бюджетні кошти, не належить до завдань економічної експертизи.

2.2. Орієнтовний перелік вирішуваних питань:

Визначити основні економічні показники (ліквідності, платоспроможності та прибутковості) господарсько-фінансової діяльності (зазначити організацію) на дату укладання або закінчення терміну дії угоди (зазначити реквізити). Як вказані показники характеризують господарсько-фінансову діяльність (зазначити організацію, підприємство)?

Чи підтверджується документально сума внеску до статутного фонду (зазначається організація або учасник) та розрахунок розміру частини майна, що підлягає поверненню учаснику, який вибув зі складу засновників (зазначається дата виходу)?

Чи підтверджується документально розмір збитку від необґрунтованого заниження (несплати) орендної плати (зазначається організація) за період (зазначається який) і в якій сумі?

Чи є у вартості об'єктів нерухомості (яких саме), що підлягали приватизації, частка фінансування споруд за рахунок державних коштів відповідно до наданих установчих та первинних документів?

Чи підтверджуються документально висновки акта перевірки щодо нецільового використання бюджетних коштів, отриманих підприємством (назва) за бюджетною програмою (назва програми)?

Чи підтверджується документально розрахунок пенсійних виплат громадянину (прізвище, ім’я, по батькові), проведений установами Пенсійного фонду України за період (зазначається дата)?

Чи мають показники фінансово-економічного стану підприємства (назва) за період (вказати період) ознаки доведення до банкрутства, фіктивного банкрутства, прихованого банкрутства?

Чи підтверджуються документально висновки акта перевірки стосовно наявності у підприємства (організації) (назва) заборгованості з виплати заробітної плати станом на (зазначити дату)?

Чи була у підприємства (назва) фінансова можливість виплатити в повному обсязі (або частково) нараховану заробітну плату у період (вказати період) за рахунок власних обігових коштів з урахуванням черговості платежів згідно з вимогами законодавства?

На які потреби були витрачені грошові кошти підприємства (назва) в період існування заборгованості по заробітній платі перед своїми працівниками?

Чи призвело витрачання коштів підприємства (організації) (назва) на виробничі потреби протягом року до скорочення заборгованості з оплати праці станом (зазначити дату). Якщо так, то які саме суми коштів були спрямовані на поточну оплату праці, а які на погашення заборгованості попередніх періодів?

Чи підтверджується документально та нормативно розрахунок дивідендів до виплати, здійснений підприємством (назва) емітенту корпоративних прав (назва юридичної або прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи) за період (зазначається період)?

3. Експертиза документів фінансово-кредитних операцій

3.1. Основними завданнями експертизи документів фінансово-кредитних операцій є:

визначення документальної обґрунтованості оформлення банківських операцій з відкриття рахунків, руху грошових коштів на рахунках;

визначення документальної обґрунтованості оформлення та відображення в обліку операцій з видачі, використання та погашення кредитів;

визначення документальної обґрунтованості оформлення та відображення в обліку банків їх фінансово-господарської діяльності;

визначення відповідності чинному законодавству відображення фінансово-господарських операцій банків вимогам нормативних актів з ведення обліку і подання звітності;

визначення документальної обґрунтованості відображення фінансово-господарських операцій щодо нарахування та сплати банками податків та їх відповідність даним обліку та звітності, чинному законодавству;

установлення кола осіб, на яких покладено обов'язок забезпечення дотримання вимог нормативно-правових актів з банківського обліку і контролю.

3.2. Орієнтовний перелік вирішуваних питань:

Чи підтверджуються документально висновки акта перевірки щодо відповідності вимогам чинного законодавства документального оформлення операцій (назва банку) з надання кредитів, з повноти та нарахування і сплати відсотків за користування кредитами позичальником (назва юридичної особи або прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи) за кредитною угодою (номер, дата)?

Чи відповідає перелік документів, наданих банку підприємством (назва) для отримання кредитних коштів за кредитною угодою, чинному Положенню про кредитування?

Чи підтверджується документально вартість активів (майна) у підприємства (позичальника), наданого в заставу за кредитною угодою?

Чи підтверджується документально розмір збитків банку, визначений в акті перевірки (вказується суб’єкт контролю), в результаті необґрунтованої видачі, неповернення кредиту за угодою (номер, дата)?

Чи підтверджується бухгалтерськими та первинними документами нецільове використання кредитних коштів за угодою (номер, дата)?

Чи підтверджується документально дотримання банком (назва) відповідних нормативів відрахувань до страхового резерву?

Чи відповідає наявний у матеріалах справи розрахунок заборгованості позичальника (по сплаті процентів за кредит та погашення основної суми боргу) перед банком умовам укладеного між вказаними сторонами кредитного договору та розрахунковим документам щодо видачі та погашення кредиту за цим кредитним договором?

Чи відповідає метод нарахування банком процентів за кредитним договором (зазначаються реквізити договору) вимогам Положення про кредитування банку (зазначається назва банківської установи)?

3.3. Разом з документом про призначення експертизи (залучення експерта) експерту слід надати документи бухгалтерського та податкового обліку, які містять відомості, - вихідні дані для вирішення поставлених питань. Такими документами можуть бути: прибуткові та видаткові накладні, ордери, звіти матеріально відповідальних осіб, картки складського обліку, касові книжки, матеріали інвентаризації, акти ревізій, табелі, наряди, акти приймання виконаних робіт, трудові договори, розрахункові платіжні відомості, виписки банку, платіжні доручення і вимоги, договори про матеріальну відповідальність, накопичувальні (оборотні) відомості, журнали-ордери, меморіальні ордери за балансовими рахунками, головні книги, баланси та інші первинні та зведені документи бухгалтерського та податкового обліку і звітності.

Якщо ведення бухгалтерського обліку здійснювалось в електронно-обчислювальному вигляді, експерту надаються регістри бухгалтерського обліку у роздрукованому вигляді, обов'язково завірені в установленому порядку.

Якщо експертиза призначається з метою перевірки висновків документальної ревізії, у документі про призначення експертизи (залучення експерта) зазначається, які саме висновки і з яких причин викликають сумнів (суперечать іншим матеріалам справи, непереконливо обґрунтовані фінансовими інспекторами тощо).

У разі потреби для визначення, які саме документи слід надати експерту на дослідження в кожному конкретному випадку, доцільно отримати консультацію експерта-економіста.

Документи мають бути систематизованими в хронологічному порядку (за відповідними періодами), підшитими, прошнурованими та пронумерованими.

Спеціальні методи судово-економічної експертизи допомагають визначити значність документа для вирішення поставлених питань, тобто його доказову цінність, розібратися у величезній кількості документів.

Спеціальними методами, які накопичені експертною практикою і розроблені теорією судової бухгалтерії, є документальна перевірка, зіставлення документів, моделювання. Використання методів в сукупності із спеціальними способами і прийомами дозволяє експерту всесторонньо і якнайповніше проводити дослідження.

Систему спеціальних методів і способів проведення судово-економічних досліджень наведено на малюнку 2.1

Встановлення правильності і обґрунтованості складання документів бухгалтерського і податкового обліку, фінансової звітності здійснюється методом документальної перевірки, який включає три способи перевірки документів: за формою, арифметичну і нормативну.

 

 

           

                      

 

 


           

     Способи                                Способи                               Способи

         
 
   

 


Малюнок. 2.1 Схема системи спеціальних методів і способів економічних досліджень.

 

Відповідно до поставленої перед експертом задачі, дослідженню можуть підлягати різні документи, які повинні бути складені відповідно до вимог законодавчих і нормативних актів.

Наприклад, первинні документи повинні мати обов’язкові реквізити, які встановлені Законом Україні “Про бухгалтерській облік та фінансову звітність в Україні”, податкові накладні - Законом Україні “Про податок на додану вартість” та наказом ДНАУ “Про затвердження форми податкової накладної та порядку її заповнення”, вантажні митні декларації – Інструкцією про порядок заповнення вантажної митної декларацій та ін. Складання реєстрів бухгалтерського і податкового обліку також регламентується різними нормативними актами.

Документи також можуть містити необумовлені виправлення, підчистки.

Перевіркою документів за формою та змістом, експерт встановлює, чи якісно складено документ (відсутність, або наявність підчисток, необумовлених виправлень), правильність заповнення реквізитів документів, вивчає зміст відображених в документах операцій. 

Арифметична перевірка документів полягає у встановленні правильності арифметичних підрахунків, виведених підсумків і таксування.

Нормативною перевіркою документів встановлюється відповідність відображення господарських операцій в бухгалтерському і податковому обліку вимогам чинних законодавчих та нормативних актів, правильність складання бухгалтерських проводок і відображення операцій на рахунках і в регістрах бухгалтерського і податкового обліку і фінансової звітності.

Метод документальної перевірки застосовується в комплексі з методом зіставлення документів. Цей метод є різновидом широко вживаного в науці методу порівняння.

Господарські операції знаходять своє відображення в різних документах бухгалтерського та податкового обліку, які пов'язані між собою. Методом зіставлення даних різних документів встановлюються протиріччя і розходження між ними. Звичайно, зіставленню підлягають тільки ті документи, які зв'язані єдністю відображення конкретної господарської операції.

Наприклад, при дослідженні нарахувань податку на додану вартість, зіставленню підлягають первинні документи на відпуск товарно – матеріальних цінностей (виконання робіт, надання послуг) та касові і банківські документи на отримання грошових коштів з даними реєстрів виданих податкових накладних, оборотних відомостей, журналів – ордерів, які в свою чергу зіставляються з даними головної книги, що дозволяє встановити повноту представлених на дослідження первинних документів і суму податкових зобов’язань з податку на додану вартість за звітний період. Встановлена сума податкових зобов’язань зіставляється з даними податкової декларації для встановлення повноти відображення здійснених господарських операцій у декларації.

Як способи дослідження документальних даних виділяються зустрічна перевірка документів, взаємний контроль, контрольне звірення, відновлення кількісно-сумового обліку, зворотний рахунок.

Кожний з цих способів включає велику кількість прийомів.

Зустрічна перевірка документів полягає в зіставленні окремих примірників одного і того ж документа, що знаходяться в різних підприємствах (накладна, податкова накладна, вантажно митна декларація і ін.). Мета цього способу – встановити тотожність облікових даних, які містяться у всіх примірниках відповідного документу.

Зустрічній перевірці підлягають також різні документи, які пов'язані між собою по одній і тій же операції (наприклад: облікові дані вантажно митної декларації перевіряються з даними товарно-транспортної накладної, яка залежно від обраного виду транспорту може бути авіаційна вантажна накладна (Aіr Waybill), міжнародна автомобільна накладна (CMR) накладна СМГС, коносамент (Bill of Ladihg ).

Спосіб взаємного контролю полягає в зіставленні облікових даних в документах, що відображають різні, але взаємопов’язані господарські операції. Наприклад: зіставленням даних накладних про кількість відвантажених товарно – матеріальних цінностей з нарахуваннями зарплати працівникам за роботи з розвантаження цих цінностей встановлюється завищення (або заниження) нарахувань зарплати.

Одним з прийомів способу взаємного контролю є зіставлення облікових даних різних видів обліку – бухгалтерського, податкового, оперативного і статистичного, або з матеріалами інших служб підприємства.

Відновлення кількісно-сумового обліку використовується в основному при розслідуванні нестач товарно – матеріальних цінностей, облік яких на підприємстві ведеться за вартістю групи товарів.

При відновленні кількісно-сумового обліку експерт перевіряє правильність записів в оборотних відомостях (або в картках аналітичного обліку товарно – матеріальних цінностей) з обліковими даними первинних документів по надходженню і вибуттю кожного найменування товарно – матеріальних цінностей. За допомогою цього методу можливо викрити нестачі та лишки товарно – матеріальних цінностей, яки утворилися внаслідок пересортування товарів.

Різновидом відновлення кількісно-сумового обліку є спосіб зворотного рахунку. Сутність цього способу: на підставі калькуляцій, норм списання визначають потребу сировини і матеріалів для виробництва певного виду продукції і зворотним рахунком визначається обґрунтованість фактичного списання сировини та матеріалів на виробництво цієї продукції.

Спосіб контрольного звірення застосовується для встановлення максимально-можливого задокументованого залишку товарно-матеріальних цінностей в підприємствах роздрібної торгівлі, де продаж товарів в обліку відображається в загальній сумі.

Сутність цього способу полягає у наступному: до залишку товарів на початок облікового періоду, що вказаний в інвентаризаційному опису, додається вартість товарів, які надійшли на протязі міжінвентаризаційного періоду, потім виключається вартість задокументованого реалізованого товару, та виводиться залишок товарів. Якщо встановлений залишок перевищує залишок товарів, що вказаний в інвентаризаційному опису на кінець звітного періоду, це свідчить про надходження неврахованих товарів, або приписки у опису на кінець інвентаризаційного періоду з метою тимчасового приховування нестачі та інших зловживань.

У разі втрати або знищення частини документів неможливо вирішити питання, поставлені перед експертом, без відновлення в обліку господарських операцій і облікових записів в тій формі, в якій вони спочатку були відображені. При цьому використовується метод  моделювання.

Слід зазначити, що відновлення обліку проводиться ревізорами і не відноситься до завдань судово – економічної експертизи.

Сутність відновлення полягає не у створенні нових первинних документів, а у відтворенні господарських операції в тій формі, в якій вона витікає з наявних облікових даних.

Відновлення втрачених документів (відображених в них господарських операцій) досягається через побудову моделі, тобто створення такої матеріальної системи, яка була б джерелом інформації про відомості, що містяться в ньому.

Метод моделювання необхідно застосовувати в сукупності з іншими методами судово-економічної експертизи. Широко застосовується метод моделювання при розрахунку недоодержаного доходу (упущеної вигоди).

 



Нормативні документи

1.    Конституція України: Прийнята на V сесії Верховної Ради України 28. 06. 1996 р. //Відомості Верховної Ради України. – 1996. – №30. – Ст. 141.

2.    Господарський кодекс України від 16.01.2003 р. //Відомості Верховної Ради України. – 2003. – № 18-22. – Ст.144.

3.    Закон України Про судову експертизу від 25.02.1994 № 4038-XII // Відомості Верховної Ради України. – 1994. – № 28. – Ст. 232;

4.    Кримінальний кодекс України від 05.04.2001 № 2341-III // Відомості Верховної Ради України. – 2001. – № 25-26.

5.    Кримінально-процесуальний кодекс України: від 28.12.1960 № 1001-05: затверджений Законом від 28.12.60 // Відомості Верховної Ради Української РСР. – 1961. – № 2.

6.    Кримінальний процесуальний кодекс України 5 липня 2012 року N 5076-VI, ОВУ, 2012 р., N 62, ст. 2509 // Відомості Верховної Ради Української 2012, N 37 (25.05.2012), ст. 1370

7.    Кодекс України Про адміністративні правопорушення: від 07.12.1984 № 8073-X //Відомості Верховної Ради Української РСР. – 1984. – Додаток до № 51. – Ст. 1122; із змінами, внесеними згідно з Указами ПВР № 102-11 від 12.04.1985 // Відомості Верховної Ради Української РСР. – 1985. – № 17. – Ст. 415; № 4001-VI від 03.11.2011.

8.    Цивільний процесуальний кодекс України: від 18.03.2004 № 1618-IV // Відомості Верховної Ради України. – 2004. – № 40-41, 42. – Ст. 492; із змінами, внесеними згідно із Законами № 2709-IV від 23.06.2005 // Відомості Верховної Ради України. – 2005. – № 32. – Ст. 422; № 3932-VI від 20.10.2011.

9.    Господарський процесуальний кодекс України від 06.11.1991 № 1798-XII // Відомості Верховної Ради України. – 1992. – № 6. – Ст. 56

10.  Кодекс адміністративного судочинства України від 06.07.2005 № 2747-IV // Відомості Верховної Ради України. – 2005. - № 35-36, № 37. – Ст. 446.

11.  Митний Кодекс України від 11.07.2002 № 92-IV // Відомості Верховної Ради України. – 2002. - № 38-39. – Ст. 288.

12.  Закон України «Про засади запобігання та протидії корупції» від 07.04.2011 № 3206-VI // Офіційний вісник України від 20.06.2011. – 2011. – № 44, с. 9. – ст. 1764, код акту 57014/2011.

13.  Положення про Міністерство юстиції України затверджено Указом Президента України від 06.04.2011 № 395/2011.

14.  Закон України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 № 606-XIV // Відомості Верховної Ради України. – 1999. - № 24. - Ст. 207.

15.  Інструкція про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень: затверджена наказом Міністра юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства юстиції № 144/5 від 30.12.2004; № 59/5 від 10.06.2005; № 126/5 від 29.12.2006; № 1198/5 від 15.07.2008; № 965/5 від 01.06.2009.

16.  Постанова Пленуму Верховного Суду України «Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах» від 30.05.1997 № 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України № 15 від 25.05.1998.

17.  Роз'яснення Вищого Арбітражного Суду України «Про деякі питання практики призначення судової експертизи» від 11.11.1998 № 02-5/424.

18.  Положення про експертно-кваліфікаційні комісії та атестацію судових експертів: затверджене Наказом Міністерства юстиції України від 09.08.2005 № 86/5.

19.  Інструкція «Про особливості здійснення судово-експертної діяльності атестованими судовими експертами, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах. Затверджено наказом Міністерства юстиції України 12.12.2011 №3505/5// Офіційний вісник України. – 2011. – № 98, стор. 134.

20.  Інструкція «Про порядок і розміри відшкодування витрат та виплати особам, що викликаються до органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури, суду або до органів, у провадженні яких перебувають справи про адміністративні правопорушення, та виплата державним науково-дослідним установам судової експертизи за виконання їх працівниками функцій експертів і спеціалістів» від 01.07.96 № 710.

15. Про деякі питання практики призначення судової експертизи: роз'яснення Вищого Арбітражного Суду України від 11.11.1998 № 02-5/424 із змінами, внесеними згідно з роз'ясненням Вищого Арбітражного Суду № 02-5/467 від 18.04.2001; роз'ясненнями Вищого господарського суду № 04-5/609 від 31.05.2002; рекомендаціями Вищого господарського суду № 04-5/3248 від 10.12.2004; № 04-5/5 від 16.01.2008.

16. Положення про експертно-кваліфікаційні комісії та атестацію судових експертів: затверджене Наказом Міністерства юстиції України від 09.08.2005 № 86/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 07.11.2007 № 1054/5).

17. Інструкція про особливості здійснення судово-експертної діяльності атестованими судовими експертами, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах. Затверджено наказом Міністерства юстиції України 12.12.2011 №3505/5. Зареєстровано в Міністерстві юстиції 12.12.2011 за № 1431/20169 // Офіційний вісник України. – 2011. – № 98, стор. 134. стаття 3591.

18. Інструкція про порядок і розміри відшкодування витрат та виплати особам, що викликаються до органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури, суду або до органів, у провадженні яких перебувають справи про адміністративні правопорушення, та виплата державним науково-дослідним установам судової експертизи за виконання їх працівниками функцій експертів і спеціалістів. Постанова Кабінету Міністрів України від 01.07.96 № 710.

Спеціальна література

1. Аверьянова А.В. Проблемы законодательной регламентации института судебной экспертизы / А.В. Аверьянова // Актуальные проблемы судебной экспертизы и криминалистики: тез. научн.- практ. конф. – К., 1993. – С. 25.

2. Аверьянова Т.В. Содержание и характеристика методов судебно-экспертных исследований / Т.В. Аверьянова. – Алма-Ата, 1991.

3. Ароцкер Л.Е. О «синтетической» форме производства судебных экспертиз / Л.Е. Ароцкер // Криминалистика и судебная экспертиза. – К., 1980. - Вып. 20. - С. 75.

4. Арсеньев В.Д. Организационно-правовые проблемы комплексных экспертных исследований в судебно-экспертных учреждениях /         В.Д. Арсеньев // Использование современных достижений науки и техники в деятельности следственных органов и судов по борьбе с преступностью: тез. респ. научн. конф. - Вильнюс, 1981. – С.53.

5. Арсеньев В.Д. Соотношение понятий предмета и объекта судебной экспертизы / В.Д. Арсеньев // Проблемы теории судебной экспертизы: сб. науч. тр. – М.: ВНИИСЭ. - 1980. – Вып. 4. – С. 3 - 23.

6. Белкин Р.С. Криминалистика. Общетеоретические проблемы / Р.С. Белкин, А.И. Винберг. – М.: Юрид. лит., 1973. - 264 с.

7. Белкин Р.С. Криминалистика: проблемы, тенденции, перспективы. От теории к практике / Р.С. Белкин. - М. : Юрид. лит., 1987. - 304 с.

8. Белкин Р.С. Об оценке заключения судебного эксперта /         Р.С. Белкин // Актуальные проблемы судебной экспертизы и криминалистики: тез. научн. - практ. конф. - К., 1993. - С. 10.

9. Белкин Р.С. Криминалистика / Р.С. Белкин. – М.: Юрист, 1997. – Т. 2, разд. 9.1.: Идея науки об экспертизе, ее возникновение и развитие. – С. 289-304.

10. Белкин Р.С. Криминалистическая энциклопедия / Р.С. Белкин . – 2-е изд., доп. – М: Мегатрон-ХХІ, 2000. – 334 с.

11. Бергер В.Е. Подготовка и направление материалов для проведения судебных экспертиз / В.Е. Бергер, А.П. Сапун. - К.: РИО МВД УССР, 1974. – 78 с.

12. Винберг А.И. Предмет и методологические основы науки о судебной экспертизе судебной экспертологии / А.И. Винберг,           Н.Т. Малаховская // Экспертные задачи и пути их решения в свете НТР: сб. науч. тр. - М.: ВНИИСЭ, 1980.

13. Винберг А.А. Общая характеристика методов экспертного исследования / А.А. Винберг, А.Р. Шляхов // Общее учение о методах судебной экспертизы: сб. науч. тр. / ВНИИСЭ. – М., 1977. – Вып. 28.

14. Гончаренко В.И. Криминалистика и криминалистическая експертиза / В.И. Гончаренко // Общетеоретические, правовые и организационные основы судебной экспертизы: сб. науч. тр. – М.: ВНИИСЭ, 1987.

15. Грановский Г.Л. Алгоритмические и эвристические методы решения экспертных задач / Г.Л. Грановский // Экспертные задачи и пути их решения в свете НТР: сб. науч. тр. - М. : ВНИИСЭ, 1980. - Вып. 42. - С. 27 – 43

16. Грановский Г.Л. Понятие и основные положения общей теории решения криминалистических задач / Г.Л. Грановский // Современное состояние и перспективы развития традиционных видов криминалистич. экспертизы: сб. науч. тр. – М. : ВНИИСЭ, 1987. – С. 3 – 12.

17. Дидковская С.П. Подготовка и проведение отдельных видов судебной экспертизы: учеб. пособие / С.П. Дидковская, Н.И. Клименко, В.К. Лисиченко – К.: НИИСЭ, 1977. – 80 с.

18. Дулов А.В. Права и обязанности участников судебной экспертизы / А.В. Дулов; под ред. Д.С. Карева. – Минск, 1962. - 408 с.

19. Исакович Б.М. Критерии и методы определения эффективности правового регулирования судебной экспертизы / Б.М. Исакович // Современные проблемы судебной экспертизы и пути повышения эффективности деятельности судебно-экспертных учреждений в борьбе с преступностью: тез. респ. научн. конф. – Киев, 1983. – С. 95.

20. Каледин А.И. О государственном регулировании «альтернативной» экспертной деятельности / А.И. Каледин // Актуальные проблемы судебной экспертизы и криминалистики: тез. научн.-практ. конф. – К., 1993. – С. 21.

21. Кирсанов Э.И. Компетенции следователя и эксперта как субъектов криминалистической идентификации / Э.И. Кирсанов // Использование современных достижений науки и техники в деятельности следственных органов и судов по борьбе с преступностью: тез. респ. научн. конф. – Вильнюс, 1981. – С.30.

22. Кирсанов З.И. Система общей теории криминалистики: науч.-метод. пособие/З.И. Кирсанов. – М.: Войск. часть 33965 РИО, 1992.– 32 с.

23. Клименко Н.И. Гарантии достоверности заключений экспертов / Н.И. Клименко // Современные проблемы судебной экспертизы и пути повышения эффективности деятельности судебно-экспертных учреждений в борьбе с преступностью: тез. респ. научн. конф. – Киев, 1983. – С. 92.

24. Корухов Ю.Г. Законодательное регулирование экспертиз по административным правонарушениям / Ю.Г.Корухов // Современные проблемы судебной экспертизы и пути повышения эффективности деятельности судебно-экспертных учреждений в борьбе с преступностью: тез. респ. научн. конф. – К., 1983. – С. 77.

25. Корухов Ю.Г. Соотношение категорий экспертных задач: идентификационных, классификационных, диагностических /               Ю.Г. Корухов // Актуальные проблемы теории судебной экспертизы: сб. науч. тр. – М.: ВНИИСЭ, 1984. – С. 92 – 112.

26. Корухов Ю.Г. Достоверность экспертного заключения и пути совершенствования ее оценки / Ю.Г. Корухов // Вопросы теории судебной экспертизы и совершенствование деятельности судебно-экспертных учреждений: сб. науч. тр. – М.: ВНИСЭ, 1988. – С. 4 – 27.

27. Крылов И.Ф. Судебная экспертиза в уголовном процессе / И.Ф Крылов. – Л.: Изд-во ЛГУ, 1963. – 214 с.

28. Лисиченко В.К. Научные принципы судебной экспертизы / В.К. Лисиченко // Криминалистика и судебная экспертиза. – К.: Вища шк., 1978. – Вып. 17. – С. 23 - 28.

29. Мирский Д.Я. Понятие объекта судебной экспертизы /       Д.Я. Мирский, М.Н. Ростов // Актуальные проблемы теории судебной экспертизы: сб. науч. тр. – М.: ВНИИСЭ, 1984. – С. 21 – 33.

30. Надгорный Г.М. Предмет судебно-экспертной отрасли знаний и предмет судебной экспертизы / Г.М. Надгорный // Криминалистика и судебная експертиза. – К.: РИО МВД УССР. – 1976. – Вып. 13. – С. 37 - 43.

31. Надгорный Г.М. Гносеологические аспекты понятия «специальные» знания / Г.М. Надгорный // Криминалистика и судебная экспертиза. – К., 1980. – Вып. 21. – С. 37.

32. Надгорный Г.М. Уголовно-процессуальное законодательство о судебной экспертизе и понятие специальных знаний / Г.М. Надгорный // Криминалистика и судебная экспертиза. – К., 1980. – Вып. 22. – С. 37.

33. Надгорный Г.М. Понятие специальных знаний /                Г.М. Надгорный // Использование современных достижений науки и техники в деятельности следственных органов и судов по борьбе с преступностью: тез. респ. научн. конф. – Вильнюс, 1981. – С. 46.

34. Надгорный Г.М. Вопросы совершенствования правового регулирования судебной экспертизы в уголовном судопроизводстве / Г.М. Надгорный // Современные проблемы судебной экспертизы и пути повышения эффективности деятельности судебно-экспертных учреждений в борьбе с преступностью: тез. респ. научн. конф. – К., 1983. – С. 75.

35. Надгорный Г.М. О понятии предмета судебной экспертизы / Г.М. Надгорный // Криминалистика и судебная экспертиза. – К. : Вища шк., 1989. - Вып. 38. - С. 10 - 15.

36. Надгорний Г.М. Експерт і спеціаліст: проблеми розмежування їх функцій і шляхи їх вирішення / Г.М. Надгорний, М.Я. Сегай, Б.М. Ісакович // Право України. – 1998. – № 2. – С. 52.

37. Надгорний Г.М. Закон України “Про судову експертизу” / Г.М. Надгорний, М.Я. Сегай, Б.М. Ісакович // Право України. – 1999. – № 2. – с.75.

38. Надгорний Г.М., Сегай М.Я., Стринжа В.К. Найважливіше – істина / Г.М. Надгорний, М.Я. Сегай, В.К.Стринжа // Бюлетень Міністерства юстиції України. – 1999. – № 2. – С. 57.

39. Надгорный Г.М. Экспертная инициатива: дискуссионные вопросы / Г.М. Надгорный // Криминалистика и судебная экспертиза. – К.: Вища шк., 1988. – Вып. 36. – С. 22 - 27.

40. Назначение и производство судебных экспертиз: (пособие для следователей, судей и экспертов). – М.: Юрид. лит., 1988. – 320 с.

41. Орлова В.Ф. Принципы классификации задач криминалистической экспертизы / В.Ф Орлова, А.Р. Шляхов // Актуальные проблемы теории судебной экспертизы: сб. науч. тр. – М.: ВНИИСЭ, 1984. – С. 49 - 67.

42. Основы судебной экспертизы. – М., 1997. – Ч. 1: Общая теория.

43. Сегай М.Я. Судебная экспертиза материальных следов-отображений (проблемы методологии) / М.Я. Сегай, В.К. Стрижа. – К.: «Ін Юре”, 1997. – 174 с.

44. Словарь основных терминов судебных экспертиз. – М.: ВНИИСЭ, 1980. – 92 с.

45. Судебные экспертизы: возможности, подготовка материалов, назначение, оценка / И.П. Кононенко, Г.М. Надгорний, М.Я. Сегай та ін. – К.: РИО МВД УССР, 1981. – 412 с.

46. Шляхов А.Р. Предмет и система криминалистической экспертизы / А.Р. Шляхов // Труды ВНИИСЭ. – М., 1971. – Вып. 3. – С. 11 – 38.

47. Шляхов А.Р. О системе и структуре учреждений судебных экспертиз МЮ СССР и организация производства в них различных видов экспертиз / А.Р. Шляхов. – М., 1974.

48. Шляхов А.Р. Определение методики и методов судебных экспертиз с позиций внедрения научных разработок (рекомендаций) в экспертную практику / А.Р. Шляхов. – М., 1977. – С. 4-5.

49. Шляхов А.Р. Судебная экспертиза: организация и проведение / А.Р. Шляхов. – М.: Юрид. лит., 1979. – 168 с.

50. Шляхов А.Р. Задачи судебной экспертизы / А.Р. Шляхов // Экспертные задачи и пути их решения в свете НТР: сб. науч. тр. – М.: ВНИИСЭ, 1980. – Вып. 42. – С. 3 – 26.

51. Экспертизы в судебной практике: учеб. пособие /                В.И. Гончаренко, В.Е. Бергер, Т.В. Варфоломеева и др. – Киев, Вища школа, 1987.

52. Експертизи в судовій практиці: навч. посіб. / В.Г. Гончаренко, В.Є. Бергер, Л.П. Булига та ін. – К.: Либідь, 1993. – 197 с. іл.

53. Експертизи у судовій практиці / КНДІСЕ. Акад. адвокатури України; за заг. ред. В.Г. Гончаренка. – К.: Юрінком Інтер, 2005. – 388 с.

54. Експертизи у судовій практиці: наук.-практ. посібник / КНДІСЕ. Акад. адвокатури України; за заг. ред. В.Г. Гончаренка. – 2-ге вид., перероб. і доп. – К.: Юрінком Інтер, 2010. – 400 с.


Теми рефератів  ЗА КУРСОМ "Судово-бухгалтерська експертиза»

1. Поняття судової експертизи. Види судових експертиз.

2. Загальна характеристика Закону України «Про судову експертизу».

3. Нормативна база, яка регулює призначення і проведення судової експертизи.

4. Організація судово-експертної діяльності в Україні.

5. Статус судового експерта. Права, обов’язки та відповідальність судового експерта.

6. Класифікація судових експертиз.

7. Зміст і структура процесуальних документів, які готує судовий експерт протягом здійснення експертної діяльності.

8. Структура експертного висновку та зміст його частин.

9. Особливості проведення судової експертизи в суді.

10. Оцінка висновку судового експерта органом або особою, що призначили експертизу.

 

 


Умови

Після розгляду та вивчення висновку експертизи слідчим установлено, що експертом досліджено не всі надані об’єкти, тобто висновок є неповним. Шляхом допиту експерта слідчий не зміг усунути неповноту висновку. Тому він вирішує призначити експертизу.

Завдання

1. Визначити, яку експертизу буде призначено слідчим за даних обставин.

2. За допомогою якого процесуального документа призначається експертиза за даних обставин? Що необхідно обов’язково зазначити в цьому документі?

3. Кому може бути доручено проведення даної експертизи?

Ситуаційна задача № 2

Умови

Під час проведення первинної експертизи встановлено порушення чинних процесуальних норм, що регламентують порядок призначення та проведення експертизи. Крім того, у судді виникли сумніви у правильності висновку експерта, пов’язані з його недостатньою обґрунтованістю. У зв’язку з цим суд призначив проведення експертизи.

Завдання

1. Назвати, яку експертизу призначено судом.

2. Яким процесуальним документом оформлюється призначення такої експертизи? Що необхідно обов’язково зазначити в цьому документі?

3. Кому може бути доручено проведення цієї експертизи ?

Ситуаційна задача № 3

Умови

У ході попереднього слідства по кримінальній справі була призначена і проведена судово-бухгалтерська експертиза. Матеріали кримінальної справи, в тому числі і експертиза, після завер­шення слідства були передані до суду. Вивчивши матеріали кримінальної справи, суддя вирішив призначити судово-бухгал­терську експертизу.

Завдання

1. Визначити, яку саме експертизу (первинну, додаткову або повторну) призначить суддя.

2. Який процесуальний документ буде оформлений суддею для призначення експертизи за даних умов?

3. Кому можна доручити виконання цієї експертизи?

Ситуаційна задача № 4

Умови

До суду звернулось підприємство «Астра» з позовом про визнання його прав на частину будинку. Спорудження цього будинку протягом трьох років проводилось підприємством «Будівельник», а інвестування — підприємством «Астра».

Після розгляду справи в суді за клопотанням однієї зі сторін суддею була призначена експертиза, на вирішення якої були поставлені такі питання:

1. Визначити фактичну вартість будинку.

2. На підставі наданих документів визначити, чи проводило підприємство «Астра» інвестування даного будинку і в яких розмірах.

Завдання

1. Визначити вид призначеної експертизи.

Ситуаційна задача № 5

Умови

У судовому засіданні по кримінальній справі була розглянута судово-бухгалтерська експертиза, проведена в ході попереднього слідства. Стосовно експертизи у судді виникли додаткові запитання до експерта-бухгалтера, які неможливо було вирішити під час судового засідання. Для вирішення цих питань призначено судово-бухгалтерську експертизу.

Завдання

1.  Визначити, яку саме експертизу (первинну, додаткову або повторну) призначить суддя.

ТЕМА 3 «ПРЕДМЕТ І МЕТОД СУДОВО-БУХГАЛТЕРСЬКОЇ ЕКСПЕРТИЗИ»

Ситуаційна задача № 6

Умови

До державної експертної установи для проведення судово-бухгалтерської експертизи надійшли матеріали кримінальної справи № 0008623 при постанові слідчого відділу податкової міліції ДПА в м. Києві Іванова Т. Г., в якій на вирішення експертизи поставлені такі питання:

1. Чи є доцільним та економічно обґрунтованим укладення підприємством «Астра» договору № 2 від 07.10.1998 р. з комерційною фірмою «Ява»?

2. Хто з посадових осіб підприємства «Астра» та в якій мірі є відповідальним за проведення господарських операцій?

3. Чи підтверджуються документально висновки ревізорів (акт перевірки № 22/2-96 від 28.01.2000 р.) щодо донарахування підприємству «Астра» податку на прибуток в сумі 60 тис. грн за 2000 р.?

Завдання

1. Визначити, які з питань відносяться до компетенції експерта-бухгалтера. Пояснити чому.

2. За питаннями, поставленими у межах компетенції експерта-бухгалтера, визначити, які об’єкти необхідно дослідити.

Ситуаційна задача № 7

Умови

Для проведення судово-бухгалтерської експертизи до державної експертної установи надійшли матеріали цивільної справи № 89/001 при ухвалі судді господарського суду Миколаївської області Павлової І. Д. На вирішення експертизи поставлені такі питання:

1. Чи підтверджується документально отримання в серпні 1999 р. корпорацією «Агроком» паливно-мастильних матеріалів, оплачених за рахунок кредитних коштів?

2. Чи мали місце порушення чинного законодавства під час проведення митного оформлення експортного вантажу відповідно до контракту № 2 від 08.03.1999 р., укладеного між підприємством «Агроком» та фірмою «Девід» (Німеччина)?

Завдання

1. Визначити, які з питань відносяться до компетенції експерта-бухгалтера. Пояснити чому.

2. За питаннями, поставленими в межах компетенції експерта-бухгалтера, визначити, які об’єкти необхідно дослідити.

Ситуаційна задача № 8

Умови

До державної експертної установи для проведення судово-бухгалтерської експертизи надійшли матеріали кримінальної справи № 287135 при постанові судді Печерського районного суду м. Києва Петрова П. Г. На вирішення експертизи поставлені такі питання:

1. Чи підтверджуються документально висновки ревізії (акт КРУ від 15.02.2000 р.) щодо встановлення нестачі грошових коштів у касі підприємства «Полюс» станом на 10.02.2000 р.?

2. Чи використані під час проведення ревізії всі необхідні методи та прийоми дослідження даних бухгалтерського обліку?

Завдання

1.  Визначити, які з питань відносяться до компетенції експерта-бухгалтера. Пояснити чому.

2.  За питаннями, поставленими в межах компетенції експерта-бухгалтера, визначити, які об’єкти необхідно дослідити.

Ситуаційна задача № 9

Умови

На вирішення експерту-бухгалтеру державної установи (ухвала суду Дніпровського району м. Києва Сидорова Д. М. по кримінальній справі № 08-327) були поставлені такі питання:

1. Чи підтверджуються документально висновки ревізії (акт КРУ від 10.04.2000 р.) щодо встановлення нестачі грошових коштів у касі підприємства «Полюс» станом на 10.02.2000 р.?

На дослідження експерту були надані матеріали кримінальної справи в одному томі.

Експертом у визначені строки було заявлено клопотання про надання додатково матеріалів: постанови Кабінету Міністрів України та накази Міністерства фінансів України за перший квар­тал 2000 р.

Завдання

1.  Визначити, чи можливо за наданими документами відповісти на поставлене запитання. Пояснити чому.

2.  Чи правильно складено клопотання щодо об’єктів дослідження?

Ситуаційна задача № 10

Умови

Відповідно до постанови слідчого прокуратури м. Вінниці експерту-бухгалтеру були поставлені такі питання:

1. Перевірити правильність застосування розцінок під час розрахунку нарядів бригади каменярів.

2. Установити, чи обґрунтовано складений кошторис на будівництво школи.

3. Визначити компетентність ревізорів, які склали акт ревізії № 382 від 05.05.1999 р. про встановлення лишків станом на 01.05.1999 р. на підприємстві «Тигрис».

Завдання

1. Визначити, які з питань належать до компетенції експертів інших спеціальностей.

2. Визначити питання, що виходять за межі компетенції експерта-бухгалтера, але можуть бути переформульовані у відповідності з п. 33 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз (наказ Мін’юсту України від 08.10.1998 р. № 53/5). Переформулюйте ці питання.

 

ТЕМА 4 «ОРГАНІЗАЦІЯ СУДОВО-БУХГАЛТЕРСЬКОЇ ЕКСПЕРТИЗИ»

Ситуаційна задача № 11

Умови

Згідно з актом перевірки № 25 від 10.01.2000 р., складеним ревізорами ДПІ у Дарницькому районі м. Києва, підприємству «Альфа» донараховано прибуткового податку з громадян у сумі 3000 грн за 1998 р., внесків до Пенсійного фонду України —
у розмірі 4000 грн за цей же період.

На вирішення судово-бухгалтерської експертизи поставлені такі питання:

1. Чи підтверджуються документально висновки акта перевірки № 25 від 10.01.2000 р. щодо донарахувань за 1998 р. прибуткового податку в сумі 3000 грн. та внесків до Пенсійного фонду України — 4000 грн?

На дослідження надані матеріали:

Ø відомості нарахування заробітної плати по підприємству «Альфа» за 1998—99 рр.

Завдання

1.  Визначити, чи можливо за наданими на дослідження документами відповісти на поставлене слідчим запитання.

2.  У разі необхідності скласти перелік документів, необхідних для вирішення поставленого питання, та оформити клопотання про надання додаткових документів [див. 71, с. 200].

Ситуаційна задача № 12


Умови

Засновники ТОВ «Омега» звернулись до суду з позовом про виплату їм вартості частини майна підприємства станом на 01.10.1998 р.

Ухвалою суду була призначена судово-бухгалтерська експертиза, на вирішення якої було поставлене таке запитання:

1. В якій сумі документально підтверджується заборгованість ТОВ «Омега» перед засновниками станом на 01.10.1998 р?

На експертизу надійшла лише ухвала суду.

Завдання

1. Визначити, які документи необхідні для вирішення поставленого запитання.

2. Оформити процесуальний документ, який складає судовий експерт для надання необхідних йому матеріалів.

Ситуаційна задача № 13

Умови

До науково-дослідного інституту судових експертиз надійшли матеріали кримінальної справи № 281096 та документи підприємства «Ніна» при постанові слідчого прокуратури м. Вінниця Іванова В.І. про призначення судово-бухгалтерської експертизи. На вирішення експертизи поставлено запитання:

1.  У якому розмірі підтверджується нестача грошових коштів у касі підприємства «Ніна» станом на 10.10.1998 р., виявлена ревізорами КРУ м. Вінниця (акт ревізії № 3 від 10.10.1998 р.)?

На дослідження надані такі документи підприємства «Ніна» за 1996—98 рр.:

Ø статутно-реєстраційні документи «Ніна»;

Ø договори про індивідуальну матеріальну відповідальність касирів;

Ø заявка-розрахунок на встановлення ліміту в касі підприємства;

Ø прибуткові та видаткові касові ордери;

Ø касові книги та накопичувальні відомості до них;

Ø банківські документи за розрахунковим рахунком та накопичувальні відомості;

Ø авансові звіти;

Ø бухгалтерський рахунок «Розрахунки з підзвітними особами»;

Ø відомості з нарахування та виплати заробітної плати;

Ø журнали ЕККА;

Ø податкова звітність;

Ø акт ревізії КРУ м. Вінниця № 3 від 10.10.1998 р.;

Ø інші матеріали справи: протоколи допитів, пояснення.

Завдання

1.  Проаналізувати надані на дослідження матеріали і визначити, чи всі необхідні документи надані експерту для проведення дослідження та відповіді на поставлене запитання.

2.  Оформити в разі необхідності клопотання.

Ситуаційна задача № 14

Умови

До НДІ судових экспертиз 17.11.2000 р. надійшли матеріали кримінальної справи № 2-96 при постанові судді Славутичського міського суду Київської області Давиденко Н. О. про призначення судово-бухгалтерської експертизи з питань визначення залишкової балансової вартості автомобіля ВАЗ 21213 «Нива», що був на балансі державної установи станом на 02.02.2000 р.

На експертизу надані такі матеріали:

Ø акт приймання-передачі основних засобів від 17.10.1997 р.;

Ø інвентарна картка групового обліку основних засобів автомобілів ВАЗ 21213;

Ø довідка № 57/08-1674 від 02.02.2000 р.;

Ø довідка № 57/32-1726 від 17.09.1999 р.;

Ø бухгалтерські рахунки «Основні засоби», «Знос основних засобів» за 1997—2000 рр.

Завдання

1.  Проаналізувати надані на дослідження матеріали і визначити, чи всі необхідні документи надані експерту для проведення дослідження та відповіді на поставлене запитання.

2.  Оформити в разі необхідності клопотання.

Ситуаційна задача № 15

Умови

20.05.2000 р. з Таращанського райсуду Київської області до експертної установи при ухвалі суду надійшли матеріали кримінальної справи № 28-381 у відношенні посадових осіб ТОВ «Акцепт».

На вирішення експертам-бухгалтерам були поставлені такі запитання:

1. З якої причини відбулося псування товарів у комірника ТОВ «Акцепт»?

2. Чи були створені нормальні умови для зберігання продуктів на складі цього товариства?

На дослідження були надані матеріали кримінальної справи в трьох томах, у яких містились протоколи допитів, акт інвентаризації товарів на складі ТОВ «Акцепт» станом на 01.10.1999 р., пояснення матеріально відповідальних осіб складу товариства, бухгалтерські документи, що відображували рух ТМЦ за 1999 р. та І квартал 2000 р.

Завдання

1.  Проаналізувати надані на дослідження матеріали і визначити, чи всі необхідні документи надані експерту для проведення дослідження та відповіді на поставлене запитання.

2.  Оформити в разі необхідності клопотання.

ТЕМА 5 «ОРГАНІЗАЦІЙНА СТАДІЯ СУДОВО-БУХГАЛТЕРСЬКОЇ ЕКСПЕРТИЗИ»

Ситуаційна задача № 16

Умови

Для проведення судово-бухгалтерської експертизи до державної експертної установи надійшла ухвала судді господарського суду Житомирської області Крамаренка І. Д.

На вирішення експертизи поставлені такі запитання:

1.  Чи підтверджується документально отримання в червні 2000 р. корпорацією «Автомаш» товарно-матеріальних цінностей за накладними № 10 від 10.04.2000 р. та № 12 від 12.04.2000 р.?

2.  Чи у відповідності з чинним законодавством складені накладні № 10 від 10.04.2000 р. та № 12 від 12.04.2000 р.?

Для проведення дослідження експерту надані:

Ø головна книга корпорації «Автомаш» за 2000 р.;

Ø касова книга корпорації «Автомаш» за 2000 р.

Експертом протягом п’яти днів з дня одержання завдання на проведення експертизи було заявлене клопотання про надання необхідних матеріалів.

Завдання

1. Визначити перелік необхідних додаткових документів у разі, якщо корпорацією «Автомаш» одержано ТМЦ за вказаними накладними за варіантами:

1 варіант З 1 по 15 у списку групи за договорами купівлі-продажу
2 варіант З 16 по 30 у списку групи за договорами комісії

 

2. Навести перелік нормативних актів, якими встановлено порядок складання первинних документів та якими регулюється порядок відображення їх в бухгалтерському обліку.

3. З урахуванням того, що на заявлене клопотання судом не були надані необхідні документи, скласти повідомлення про неможливість надати висновок [див. 71, с. 201—202].

Ситуаційна задача № 17

Умови

За договором № 8 від 22.01.2000 р. значиться переданою на переробку сировина від підприємства «Зоря» підприємству «Мрія». Під час перевірки переробника—підприємства «Мрія» ревізорами КРУ м. Києва (акт від 07.06.2001 р.) встановлено, що на частину сировини власником—підприємством «Зоря» протягом року не було надано замовлення на переробку, в якому визначався б кінцевий необхідний продукт, і не надходило вимоги про повернення цієї сировини. Неперероблена сировина підприємством «Мрія» обліковувалась на позабалансовому рахунку, що підтверджується даними інвентаризаційних описів. Вартість цієї давальницької сировини ревізорами була врахована як безоплатно отримана в збільшення прибутку підприємства «Мрія» за 2000 р.

Для проведення судово-бухгалтерської експертизи до державної експертної установи надійшли матеріали господарської справи (в тому числі і вищезазначений акт від 07.06.2001 р.) при ухвалі судді господарського суду м. Києва Коршуне-
нка І. Д.

На вирішення експертизи поставлені такі запитання:

1.  Чи відповідає чинному законодавству ведення обліку підприємством «Мрія» давальницької сировини, одержаної за договором № 8 від 22.01.2000 р.?

2.  Чи підтверджуються документально висновки акта від 07.06.2001 р. стосовно збільшення прибутку підприємства «Мрія» за 2000 р. на вартість безоплатно отриманої сировини за договором № 8 від 22.01.2000 р.?

Для проведення дослідження експерту надані:

Ø головна книга підприємства «Мрія» за 1999 р.;

Ø касова книга підприємства «Мрія» за 2000 р.

Експертом протягом п’яти днів з дня одержання завдання на проведення експертизи було заявлене клопотання про додаткове надання необхідних матеріалів.


Завдання

1. Визначити перелік необхідних додаткових документів.

2. Навести перелік нормативних актів, якими встановлено порядок ведення бухгалтерському обліку по давальницькій сировині, що надійшла на переробку.

3. З урахуванням того, що на заявлене клопотання судом не були надані необхідні документи, скласти повідомлення про неможливість надати висновок [див. 71, с. 201—202].

Ситуаційна задача № 18

Умови

До НДІ судових експертиз при ухвалі судді Жовтневого районного суду м. Києва Товстуненко М. Д. надійшли матеріали цивільної справи № 3-481 за скаргою Тарасенка І. Т. (директора торгової фірми «Сплав») на неправомірні дії нотаріуса: зацікавлена сторона: АКБ «Товтри».

На розв’язання експертизи поставлене таке запитання:

1. Чи відповідає кредитному договору № 30-08-98 від 30.08.1997 р. сума заборгованості Тарасенка І. Т. у розмірі 5281718,37 грн перед АКБ «Товтри» станом на 03.03.1999 р.?

Для проведення експертизи надані матеріали цивільної справи:

Ø кредитний договір № 30-08-98 від 30.08.1997 р.;

Ø додаткова угода № 31 від 17.11.1997 р. до кредитного договору № 30-08-98 від 30.08.1997 р.;

Ø розрахунок заборгованості торгової фірми «Сплав» перед АКБ «Товтри» за кредитним договором № 30-08-98 від 30.08.1997 р. станом на 03.03.1999 р.;

Ø довідка АКБ «Товтри» про виконання умов позичальником кредитного договору № 30-08-98 від 30.08.1997 р.

Завдання

1. Проаналізувати, чи всі необхідні документи надані для проведення дослідження з поставленого запитання.

2. Визначити, який процесуальний документ необхідно скласти за даних умов.

Ситуаційна задача № 19

Умови

Для проведення судово-бухгалтерської експертизи до державної експертної установи надійшла постанова прокурора Чернігівської області Демиденка П. І.

На вирішення експертизи поставлені такі запитання:

1.  Чи підтверджується документально отримання в серпні 2000 р. підприємством «Авізо» основних засобів за договором купівлі-продажу № 42 від 01.08.2000 р. за накладними № 20 від 12.08.2000 р. та № 22 від 24.08.2000 р.?

2.  Чи відповідно до чинного законодавства складені накладні № 20 від 12.08.2000 р. та № 22 від 24.08.2000 р.?

Для проведення дослідження експерту надані:

Ø головна книга корпорації «Авізо» за 2000 р.;

Ø касова книга корпорації «Авізо» за 2000 р.

Експертом протягом п’яти днів з дня одержання завдання на проведення експертизи було заявлене клопотання про надання необхідних матеріалів.

Завдання

1. Визначити перелік документів, необхідних для відповіді на поставлені запитання.

2. Визначити, який процесуальний документ необхідно скласти за умови, що клопотання задоволено частково: надані накладні № 20 від 12.08.2000 р. та № 22 від 24.08.2000 р.

Ситуаційна задача № 20

Умови

До експертної установи надійшов лист від слідчого прокуратури Переяслав-Хмельницького району Київської області з проханням провести судово-бухгалтерську експертизу з такого питання:

1. Чи підтверджуються документально висновки КРУ, викладені в акті ревізії № 652 від 10.03.2000 р., щодо нецільового використання бюджетних коштів товариством з обмеженою відповідальністю «Правда» в 1999 р.?

На дослідження надані такі документи:

Ø головна книга за 1999 р.;

Ø касова книга за 1998 р.

Завдання

1. Проаналізуйте, чи всі необхідні документи надані для відповіді на поставлені запитання. У разі необхідності складіть клопотання за встановленою формою (див. додаток 4) [71, с. 205].

2. Складіть необхідний процесуальний документ у разі, якщо клопотання не задоволено.

Ситуаційні завдання до теми «МЕТОДИКА ДОСЛІДЖЕННЯ СУДОВО-БУХГАЛТЕРСЬКОЮ ЕКСПЕ РТИЗОЮ ОСНОВНИХ ФІНАНСОВО-ГОСПОДАРСЬКИХ ОПЕРАЦІЙ»

Ситуаційна задача № 21

Умови

До експертної установи 6 жовтня поточного року надійш-
ли матеріали кримінальної справи № 27/93 та документи підприємства «Калейдоскоп» при постанові слідчого прокурату-
ри Осики Л.М. про призначення судово-бухгалтерської експертизи.

На вирішення експертизи поставлені такі питання :

1. Чи підтверджується документально нестача грошових коштів у касі підприємства «Калейдоскоп» станом на 10.11.2000 р.? Якщо так, то в якому розмірі.

2. Визначити період виникнення нестачі на підприємстві «Калейдоскоп».

3. Визначити коло осіб, винних у виникненні цієї нестачі.

Для проведення експертизи надані такі документи підприємства «Калейдоскоп»:

Ø статутно-реєстраційні документи;

Ø договори про індивідуальну матеріальну відповідальність;

Ø заявка-розрахунок на встановлення ліміту каси на 2000 р.;

Ø прибуткові та видаткові касові ордери, накопичувальні відомості до них за І кв., ІІ кв., ІІІ кв. 2000 р.;

Ø касова книга за 2000 р.;

Ø банківські документи за IV кв. 2000 р.;

Ø авансові звіти за 2000 р.;

Ø відомості з нарахування та виплати заробітної плати працівникам за 2000 рік;

Ø інші матеріали справи: протоколи допитів, пояснення.

Експертом 10 жовтня поточного року заявлено клопотання про надання додаткових матеріалів підприємства «Калейдоскоп».

Завдання

1. Визначити перелік необхідних додаткових документів у разі, якщо підприємство «Калейдоскоп» вело підприємницьку діяльність:

за варіантами:

 

1 варіант З 1 по 10 у списку групи Роздрібну торгівлю із застосуванням ЕККА
2 варіант З 11 по 20 у списку групи Оптову торгівлю
3 варіант З 21 по 30 у списку групи Виробничу діяльність

 

2. На заявлене клопотання слідчим надані документи по варіантах, наведених нижче. Проаналізувавши надані документи зробити висновок про те, чи можливо за наданими на дослідження документами відповісти на поставлені запитання.

1 варіант З 1 по 5 у списку групи Повністю
2 варіант З 6 по 10 у списку групи Частково надані документи: — журнали електронних контрольно-ка­сових апаратів за 2000 рік; — чекова книжка; — журнали-ордери та оборотні відомості за балансовими рахунками, — головну книгу за 2000 р.
3 варіант З 11 по 15 у списку групи Частково надані документи: — журнали-ордери та оборотні відомості по балансових рахунках, — головну книгу за 2000 р., — банківські документи за І кв., ІІ кв., ІІІ кв. 2000 р., — прибуткові та видаткові касові ордери, — накопичувальні відомості до них за IV кв. 2000 р.
4 варіант З 16 по 20 у списку групи Частково надані документи: — банківські документи за І кв., ІІ кв., ІІІ кв. 2000 р., — інвентаризація станом на 01.01.2000 р., — інвентаризація станом на 10.11.2000р., — прибуткові та видаткові касові ордери, — накопичувальні відомості до них за IV кв. 2000 р.
5 варіант З 21 по 25 у списку групи Частково надані документи: — журнали ЕККА за 2000 рік; — чекова книжка; — банківські документи за І кв., ІІ кв., ІІІ кв. 2000 р., — інвентаризація станом на 01.01.2000 р., — прибуткові та видаткові касові ордери, — накопичувальні відомості до них за IV кв. 2000 р.
6 варіант З 26 по 30 у списку групи Не задоволено

 

3. Визначити, за допомогою яких методів необхідно провести дослідження. Роз’яснити, яким чином застосовуються ці методи.

4. Навести перелік нормативних актів, яким регулюється проведення касових операцій і відображення їх у бухгалтерському обліку.

Ситуаційна задача № 22



Умови

До господарського суду м. Вінниця 07.10.2001 р. надійшла позовна заява від підприємства «Мрія» стосовно несплати товариством «Книга» грошових зобов’язань за договором купівлі-продажу № 323 від 07.09.2000 р. в сумі 4000 грн. Як зазначено в заяві, товари за вказаним договором підприємством «Мрія» були поставлені товариству «Книга» за накладною № 15 від 10.10.2000 р. на суму 40000 грн. Відповідно до договору покупець має перерахувати кошти за одержаний товар протягом двох місяців станом на 1 грудня 2000 р., 1 березня 2001 р., а також на 1 червня 2001 р. Є акти звіряння взаємних розрахунків, у яких підтверджується існування заборгованості в розмірі 4000 грн. Акти підписані однією стороною — підприємством «Мрія».

По цій справі судом була призначена судово-бухгалтерська експертиза в експертній державній установі для вирішення питання:

1. Чи підтверджується документально заборгованість товариства «Книга» перед підприємством «Мрія» за договором купівлі-продажу № 23 від 07.09.2000 р. станом на 01.10.2001 р. у сумі 4000 грн?

Для проведення судово-бухгалтерської експертизи суд зобов’язав сторони надати всі необхідні документи.

Завдання

1. Скласти перелік документів, необхідних для проведення дослідження з поставленого питання.

2. Скласти за встановленою формою клопотання [див. 71, с. 200].

3. Залежно від варіанта клопотання було задоволено, частково задоволено або не задоволено.

1 варіант З 1 по 10 у списку групи Задоволено повністю
2 варіант З 11 по 20 у списку групи Частково задоволено (не надані облікові регістри)
3 варіант З 21 по 30 у списку групи Частково задоволено (не надані первинні документи)

4. Проаналізувати чи достатньо наданих на дослідження документів для проведення дослідження з поставленого питання. Вирішити, який з процесуальних документів у даному випадку повинен скласти експерт: висновок судово-бухгалтерської експертизи чи повідомлення про неможливість надати висновок.

5. Відповісти на наступні запитання:

Ø на підставі яких документів у бухгалтерському обліку відображуються господарські операції?

Ø які вимоги пред’являються до цих документів?

Ø якими нормативними актами регулюються ці положення в 2000 р.?

Ø яким чином у бухгалтерському обліку товариства «Книга» і підприємства «Мрія» повинна була бути відображена описана операція за договором купівлі-продажу № 23?

Ситуаційна задача № 23

Умови

Згідно з актом ревізії № 123 від 10.02.2000 р. ревізором встановлено списання в СМУ-4 з підзвітних осіб 200 грн без підтвердження видатковими документами в ІІІ кварталі 1999 р.

Перед експертом-бухгалтером слідчими були поставлені такі запитання:

1.  Чи підтверджуються висновки ревізора про безпідставне списання з Радіонова Д. Р., Смирнова К. Л. (перелічених у постанові) підзвітних сум на 200 грн у ІІІ кв. 1999 р.?

2.  Чи правильно списані підзвітні суми з Радіонова Д. Р., Смирнова К. Л. за видатками, проведеними на закупівлю товарів по товарних чеках?

Згідно з наданими на дослідження бухгалтерськими рахунками «Розрахунки з підзвітними особами», «Товари», «Каса» з накопичувальними відомостями до них за ІІІ квартал 1999 р.

у грн

П. І. Б.

Розмір заборгованості станом на 01.07.99

Зменшено заборгованість за ІІІ кв. 1999 (рах. «Розр. з підзв. особами»)

Оприбутковано ТМЦ, рах.
«Товари»

Товарні чеки за ІІІ кв. 1999 р., на підставі яких прибутковано ТМЦ

Дані рах. «Каса» про повернення підзв. сум

Номер та дата Вартість товарів
Радіонов Д. Р. 300,00 200,00 150,00 №5/05.09 150,00 0,00
Смирнов К. Л. 500,00 400,00 300,00 №9/03.10 300,00 50,00

Завдання

1. Провести дослідження та відповісти на поставлені запитання.

Ситуаційна задача № 24

Умови

У ході проведення ревізії на підприємстві «Соняшник» перевіряючими було встановлено, що деяким особам цього підприємства повторно виплачувалась заробітна плата за липень 1999 р.

Згідно з постановою перед експертом-бухгалтером слідчий поставив такі запитання:

1.  Чи підтверджуються висновки ревізора про повторну виплату заробітної плати за липень 1999 р. Самойлову Г. К. та Климову С. А. підприємства «Соняшник» в сумі 810,00 грн?

Завдання

1. Провести дослідження та відповісти на поставлені запитання.

Ситуаційна задача № 25

Умови

По кримінальній справі по обвинуваченню робітників складу кондитерського комбінату у присвоєнні матеріальних цінностей була проведена комплексна ревізія комбінату за період з 01.01.1998 р. по 01.10.1999 р., за результатами якої бухгалтером-ревізором та інженером-технологом був виявлений лишок цукрового піску на складі комбінату в кількості 800 кг на суму 1600 грн.

По справі була призначена судово-бухгалтерська експертиза.

На розгляд експерта-бухгалтера було поставлене запитання:

1. В якій кількості документально підтверджується лишок цукру, виявлений на складі кондитерського комбінату станом на 01.10.1999 р.?

 

 

Дані матеріальних звітів за період з 01.01.1998 р. по 01.10.1999 р

Дані первинних документів за період з 01.01.1998 р. по 01.10.1999 р.

Дані бухгалтерського обліку за період з 01.01.1998 р. по 01.10.1999 р.

Дані інвентаризації станом на 01.10.
1999 р.

Надходження з урахув. залишку на початок Передано у виробництво Надходження з урахув. залишку на початок Передано у виробництво Надходження з урахув. залишку на початок Передано у виробництво
Цукор, т 256,0 250,0 256,8 250,0 256,0 250,0 6,8

Завдання

1. Провести дослідження та відповісти на поставлені запитання.

Умови

На дослідження судовому експерту-бухгалтеру поставлене таке запитання:

1.  Чи підтверджується документально нестача товарно-матеріальних цінностей на підприємстві «Тодес» станом на 01.11.2000 р.?

На дослідження експерту надані всі необхідні документи.

У ході дослідження експертом встановлено, що інвентаризація ТМЦ проводилась на даному підприємстві станом на 01.01.2000 р., а також на 01.11.2000 р.

На підставі наданих на дослідження первинних документів експертом розрахований обліковий залишок ТМЦ станом на 01.11.2000 р. Після зіставлення облікового залишку з даними фактичного залишку експертом виявлені лишки ТМЦ станом на 01.11.2000 р.

Завдання

1. Сформулюйте висновок, який випливає з проведеного дослідження (див. додаток 5).

Ситуаційна задача № 27

Умови

Для проведення судово-бухгалтерської експертизи 03.03.2001 р. до державної експертної установи надійшла постанова прокурора Тернопільської області Глізь П. І.

На вирішення експертизи поставлені такі запитання:

1.  Чи підтверджується документально придбання в грудні 2000 р. підприємством «Кентавр» комп’ютера за договором купів­лі-продажу № 42 від 01.08.2000 р. за накладною № 20 від 12.08.2000 р. на загальну суму 2200 грн?

2.  Чи відповідно до чинного законодавства складена накладна № 20 від 12.08.2000 р.?

Для проведення дослідження експерту надані:

Ø головна книга корпорації «Кентавр» за 2000 р;

Ø касова книга корпорації «Кентавр» за 2000 р.

Експертом 05.03.2001 р. було заявлене клопотання про надання необхідних матеріалів.

Завдання

1. Визначити перелік документів, необхідних для відповіді на поставлені запитання, та оформити клопотання.

2.  Скласти висновок за умови, що клопотання задоволено повністю. За наданими документами ці основні засоби відображені в бухгалтерському обліку підприємства «Кентавр» відповідно до вимог чинного законодавства, а первинні документи складені відповідно до вимог Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Міністерством фінансів України від 04.05.1995 р. № 88. У викладенні дослідження зробити посилання на діючий план рахунків та інструкції до нього, а також стандарти.

Ситуаційна задача № 28

Умови

До НДІ судових експертиз при ухвалі судді Броварського районного суду Київської області Проценка Т.Д. надійшли матеріали цивільної справи № 3-782.

На вирішення експертизи поставлені такі питання:

1. Визначити загальний розмір заборгованості торгової фірми «Сплав» перед банком «Карпати» за несвоєчасно сплаченими основною сумою кредиту та процентами станом на 03.03.1998 р. відповідно до умов кредитного договору № 30-08-98 від 30.05.1997 р.

2. Яку суму боргу (за основною сумою кредиту та процентами) відповідно до вимог Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань» від 22.11.1996 р. № 547/96-ВР необхідно було сплатити торговою фірмою «Сплав» банку «Карпати» станом на 03.03.1998 р.?

Для проведення экспертизи надані матеріали цивільної справи:

Ø кредитний договір № 30-08-98 від 30.05.1997 р.;

Ø додаткова угода № 31 від 17.11.1997 р. до кредитного договору № 30-08-98 від 30.05.1997 р.;

Ø розрахунок заборгованості торгової фірми «Сплав» перед АКБ «Карпати» за кредитним договором № 30-08-98 від 30.05.1997 р. станом на 03.03.1998 р.;

Ø довідка АКБ «Карпати» про виконання умов позичальником кредитного договору № 30-08-98 від 30.05.1997 р.

Завдання

1. Скласти висновок з урахуванням складених експертом додатків № 1, № 2, № 3 та вимог Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань» від 22.11.1996 р. № 547/96-ВР.

Умови

До Київського НДІ судових експертиз 24 травня 2001 р. надійшов лист заступника начальника слідчого відділу Управління податкової міліції ДПА у м. Львові з проханням провести дослідження експертом-бухгалтером стосовно обґрунтованості віднесення ТОВ «Компанія “Факс”» сум податку на додану вартість до податкового кредиту з такого питання:

1. Чи обґрунтовані висновки акта перевірки № 113 від 16.05.2001 р. щодо зменшення суми податкового кредиту з податку на додану вартість на суму 6026,07 грн за ІІ квартал 2000 р.?

Для надання висновку представлені такі документи ТОВ «Компанія “Факс”»:

Ø договірна документація;

Ø податкові накладні за ІІ квартал 2000 р.;

Ø книги придбання товарів за 2000 р.;

Ø акти звіряння взаєморозрахунків;

Ø акт перевірки №113 від 16.05.2001 р.

Завдання

1. Скласти висновок судово-бухгалтерської експертизи за умови, що на дослідження надані всі документи, а сума податкового кредиту з податку на додану вартість не підтверджена податковими накладними.

Ситуаційна задача № 30

Умови

Для проведення судово-бухгалтерської експертизи до державної експертної установи надійшла постанова прокурора Полтавської області Дмитренка П. І.

На вирішення експертизи поставлено таке запитання:

1.  Чи підтверджується документально отримання в серпні 2000 р. підприємством «Авізо» основних засобів за договором купівлі-продажу № 42 від 01.08.2000 р. за накладними № 20 від 12.08.2000 р. та № 22 від 24.08.2000 р.?

Для проведення дослідження експерту надані:

Ø головна книга корпорації «Авізо» за 2000 р.;

Ø касова книга корпорації «Авізо» за 2000 р.;

Ø договір купівлі-продажу № 42 від 01.08.2000 р.;

Ø накладні № 20 від 12.08.2000 р. та № 22 від 24.08.2000 р.;

Ø бухгалтерські балансові рахунки «Розрахунки з постачальниками та підрядниками», «Основні засоби» за серпень 2000 р.

Завдання

1. Скласти висновок судово-бухгалтерської експертизи за умови, що на дослідження надані всі документи, в яких знайшла своє відображення вищезазначена господарська операція (див. додаток 5).

 

 

Навчально-методичний комплекс з навчальної дисципліни «судово-бухгалтерська експертизи»


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 567; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.669 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь