Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Налаштовування системи управління кольором програми Adobe Photoshop



Програми сімейства Creative Suite фірми Adobe використовують розвинуту й точну систему управління кольоровідтворенням, яка дозволяє передбачувано відтворювати растрові та векторні зображення, а також цілі сторінки.

 Для прикладу будуть розглянуті налаштування системи управління кольором програми Adobe Photoshop, проте знаючи всі основні поняття, не виникне питань при налаштуванні інших програм. Потрапити в діалогове вікно налаштування кольорів можна з меню програми: Виправлення — Налаштування кольорів (Edit – Color settings), або комбінацією клавіш Shift-Ctrl-K:

Список Параметри містить збережені налаштування всіх параметрів і вже містить деякі наперед задані їх варіанти. Наприклад для підготовки зображень для мережі Інтернет, або європейські налаштування для додрукарської підготовки й т.п.

Група налаштувань Робочі простори дозволяє задати, які колірні профілі (отут названіпросторами, а оскільки профіль визначає колірний простір певного прибудую, то ці два поняття можна вважати синонімами) будуть використовуватися по замовчуванню при створенні нових зображень, та будуть присвоюватися зображенням без профілю, чи в цей профіль будуть перетворюватися всі зображення, які відкриваються в Adobe Photoshop (залежно від налаштувань).

Підпункт RGB дозволяє вибрати робочий простір для зображень колірної моделі RGB. Найчастіше, як робочі, використовуються колірні профілі srgb та Adobergb, мова про які піде пізніше. Зараз розглянемо Colormatch RGB, Widegamut RGB та Prophoto RGB, які використовуються набагато рідше, проте мають певні переважеля, при використанні їх у певних областях. Охоплення всіх розглянутих просторів зображені на наступній діаграмі колірності xy:

Кольоровий простір Colormatch RGB заснувань на кольоровому охопленні колися популярного монітора Radius Pressview і має гаму 1,8, що робить його прихильним для деяких користувачів платформи Mac попередніх поколінь. Цей простір використовує білу крапку D50. Colormatch RGB може бути корисний при роботі з архівами сканованих зображень.

Кольоровий простір Wide Gamut RGB має широке кольорове охоплення. Він використовує спектрально чисті основні кольори, білу крапку D50 і гаму 2,2. За його допомогою можна задати 77,6% всіх видимих кольорів. Проте він містить 8,1% нереальних кольорів, на які буде використовуватися частина даних зображення, а тому на видимі кольори завтратитися менше градацій.

При роботі з колірними просторами з таким великим охопленням, рекомендується працювати з 16 бітними зображеннями, щоб уникнути ефекту постеризації, який може виникнути при 8 бітах на канал через більші кроки градієнтного переходу.

Prophoto RGB — це кольоровий простір, розроблений компанією Kodak для фотографічного виводу, який пропонує особливо велике кольорове охоплення. Він містить 91,2% всіх кольорів, які розрізняє людина (по відношенню до охоплення простору CIE Lab). Основні стимули Prophoto RGB були обрані також з метою зведення до мінімуму спотворень кольорових тонів при нелінійних тонових перетвореннях. Цей простір використовує білу крапку, яка відповідає D50 і гаму 1,8.

Один з недоліків цього колірного простору є ті, що 12,8% всіх представлених у ньому кольорів — уявні кольори, які не існують. Це означає, що потенційна точність передачі кольору втрачається через резервування цих нереальних кольорів.

 При використанні просторів, які мають широке кольорове охоплення, рекомендується працювати зі зображеннями, які мають 16 біт на каналі і мати на увазі, що велика частина кольорів, які можуть бути чисельно задані в просторах з широким охоплення не можуть бути відтворені на моніторі, навіть з широким кольоровим охопленням.

srgb — стандартний колірний простір, кольорове охоплення якого відповідає середньостатистичному монітору, і відтворює гаму криву типового CRT дисплея. Основні кольори цього простору ідентичні тім, що використовуються в сучасному телебаченні (HDTV).

Основною перевагою srgb є його широке використання та визнання. Він є стандартним для веб-сторінок та використовується в продуктах більшості основних гравців на ринку.

Через подібність цього простору до характеристик більшості дисплеїв, практично не виникає суттєвих проблем при використанні зображень заданих в srgb у програмному забезпеченні, яку не має системи управління кольором (більшість офісних програм, переглядачів фотографій та ін.).

Adobe RGB — стандартний колірний простір, розроблений з метою включення в нього інтенсивних зелених та голубих кольорів. Необхідність у цьому виникла через ті, що колірне охоплення деяких видів друку в голубих ділянках перевищує охоплення більшості моніторів, а отже й простору srgb. Саме можливість задати більшу кількість кольорів та покриття охоплення друку на високоякісному папері і є основною перевагою Adobe RGB перед srgb.

Проте, ця переважіль буде зовсім не помітною, якщо Ви не працюєте з насиченими голубими відтінками, які практично не зустрічаються в природних сценах. Такі кольори, найчастіше використовуються в упакуванні та рекламі через їхню здатність привертати увагу споживачів.

Білий графік на малюнку (на відміну від попереднього графіка, отут простори порівнюються на діаграмі колірності ab) — кольорове охоплення srgb, жовтий — Adobe RGB, а зелений — охоплення друку на крейдованому папері. Помітне суттєво більше охоплення Adobe RGB та перекриття їм насичених зелено-голубих та голубих відтінків, що відтворюються на крейдованому папері, тоді як srgb у цих ділянках має менше кольорове охоплення.

Через велике кольорове охоплення Adobe RGB у деяких ситуаціях може виникнути проблема з постеризацією 8-бітних зображень. Тобто в деяких відтінках між двома сусідніми значеннями кольору буде спостерігатися велика різниця, що негативно вплине на плавність градієнтів при маніпулюванні таким зображенням. Така проблема повністю вирішується використанням 16-бітного представлення кольору зображення.

Ще однією проблемою, яка може виникнути при роботі з Adobe RGB є ті самі насичені голубі кольори, які є поза охопленням більшості моніторів, проте відтворюються та крейдованому папері деякими видами друку. Тобто на екрані певний голубий колір буде може виглядати спокійним, а на папері він стані насичено голубимо, що вплине на загальне сприйняття зображення. Ця проблема практично не виникає при використанні моніторів із широким кольоровим охопленням (wide gamut).

Також у списку RGB просторів можна побачити колірний профіль вашого монітора. У більшості випадків не потрібно встановлювати профіль свого монітора, як робочий простір RGB, програма вже використовує його при обрахунках колірних координат при візуалізації на моніторі всіх зображень згідно зі схемою . Потреба використання простору монітора, як робочого колірного профілю, може виникнути лише при необхідності забезпечити відповідність відтворення кольору з програмами, які не використовують управління кольором.

Підпункт CMYK дозволяє вибрати робочий простір для зображень колірної моделі CMYK. На відміну від моделі RGB, для цієї моделі не має абстрактних колірних профілів на зразок Adobe RGB чи srgb. У цьому пункті необхідно вибрати профіль друкарського процесу для відтворення на якому готуються Ваші зображення. Проте, у більшості випадків, профіль конкретної друкарської машини не створюється через високу вартість її запуску, а використовуються профілі, які створені при друкарських процесах, що точно відповідають міжнародним стандартам. Стандартні колірні профілі CMYK створені для різної комбінації листових та рулонних друкарських машин та крейдованого та некрейдованого паперу. Наприклад профіль Uncoated FOGRA29 відповідає друці на некрейдованому папері, тоді як Сoated FOGRA39 — на крейдованому. Слід пам'ятати, що крейдований (у більшості випадків глянцевий) папір дозволяє відтворити більш насичені кольори ніж некрейдований. Правильно вибрати потрібний профіль CMYK завжди допоможе консультація з друкарнею, яка буде займатися тиражуванням зображень.

Підпункт Сірий (Gray) діалогового вікна Налаштування кольорів дозволяє вибрати колірний профіль для монохромних зображень (“ чорно-білі” чи відтінки сірого), тобто таких, у яких змінюється тільки одна координата кольору — яскравість. При підготовці таких зображень для друку найкраще підійде профіль Dot gain 15%, а при публікування Ваших зображень в інтернеті — профіль Gray gamma 2.2, що відповідає тоновій кривій типового монітора.

Підпункт Плашковий (Spot) аналогічний підпункту Сірий (Gray), з тією відмінністю, що він керує плашковими колорантами зображень, які використовуються тільки при друці таких зображень поліграфічним способом.

Група налаштувань Стратегії керування кольором (Color management policies) визначає поведінку Adobe Photoshop стосовно колірних профілів зображень, з якими програма буде працювати, для кожної колірної моделі відповідно (RGB, CMYK чи відтінки сірого):

· позиція Вимкнути дозволяє вимкнути керування кольором для щойно створених та відкритих зображень, якщо їхній вбудований колірний профіль відмінний від встановленого в програмі робочого простору. Не рекомендується встановлювати цей пункт, оскільки відкидання профілів деяких зображень призведе до неточностей їх візуалізації на моніторі, що знівелює всі намагання забезпечити точний процес обробки зображень.

· позиція Зберегти вбудовані профілі (Preserve embedded profiles) налаштовує програму залишати вбудовані профілі зображень без змін. Найбільш розумний підхід, оскільки в такому випадку відсутні ризики втрати інформації про колір під годину перетворення в колірні простори з меншим охопленням ніж вбудований у зображення.

· налаштування Перетворити відповідно до робочого простору (Convert to Working space) дозволяє перетворювати колірний простір відповідної моделі всіх зображень у робочий. Таке налаштування корисне, коли всі зображення готуються до відтворення заздалегідь відомим процесом. Проте, рекомендується зберігати вихідні копії всіх зображень через потенційні втрати під година перетворення з більшого колірного простору в менший.

Наступні налаштування (Невідповідність профілів та Відсутність профілів (Profile Mismatches та Missing Profiles)) дозволяють увімкнути попередження про невідповідність з робочим простором чи відсутність вбудованого профілю під година відкриття чи імпорту всіх зображень. Якщо ці опції увімкнуто, Photoshop буде завжди вимагати користувача прийняти рішення, що робити зі зображеннями, у яких відсутній чи інший ніж робочий колірний профіль, тобто необхідно буде вирішувати шкірного разу, як відкривати чи імпортувати такі зображення. У такому випадку з'являється наступне діалогове вікно:

Як бачимо, пропоновані пункти аналогічні варіантам налаштування перших трьох опцій групиСтратегії керування кольором. По замовчуванню вибраним є тієї пункт, що налаштований цими опціями для кожної колірної моделі у вікні Налаштування кольорів .

Налаштувавши всі необхідні параметри кольоровідтворення, можна переходити до роботи над зображеннями.

Перетворення між режимами зображення за допомогою команди Зображення — Режим (Image —mode) призводить до перетворення даних зображення у відповідний робочий колірний простір. Наприклад, у вікні Налаштування кольорів завдань робочий простір CMYK як Uncoatedfogra29; тоді команда Зображення — Режим — Колір CMYK приведе до перетворення вихідного зображення в простір Uncoatedfogra29. Аналогічно для RGB та монохромних зображень.

Якщо виникає потреба перетворити зображення у відмінний від робочого профілю простір, Photoshop пропонує дві команди: Виправлення — Призначити профіль те Виправлення — Перетворити на профіль (Edit — Assign Profile та Edit — Convert to Profile відповідно).

Команда Виправлення — Призначити профіль (Edit — Assign Profile) — дозволяє присвоїти колірний профіль зображенню. При цьому апаратні дані у файлі цього зображення не змінюються: якщо у файлі записань піксель RGB 255, 50, 240 те ці дані після присвоєння профілю завтратитися без змін (як і решта пікселів зображення). Проте зміниться вигляд такого зображення на екрані чи відбитку, оскільки присвоєний профіль має інші колориметричні дані, ніж попередній профіль зображення. Тобто при виконанні такої команди над зображенням, його вбудований профіль не враховується, що в більшості випадків не ті що мі хочемо, оскільки при цьому втрачаєтьсяколориметрична інформація зображення. Тому потрібно використовувати цю команду обережно й тільки коли ви точно знаєте, що це дасть у шкірному конкретному випадку. Дана функція може бути корисна, якщо необхідно призначити колірний профіль зображенню, яку його до цього не мало, і при цьому відомо, що дані зображення відповідають певному профілю (наприклад, після сканування зображення й наявності колірного профілю цього сканера). Також необхідно зазначити, що присвоїти профіль можна тільки тієї кольорової моделі, у якій задане вихідне зображення (наприклад, не можна присвоїти CMYK профіль RGB зображенню й навпаки).

Команда Перетворити на профіль (Convert to Profile) — дозволяє проводити перетворенняданих зображення з одного колірного простору в інший. Вихідним простором служити або робочий простір програми (у випадку щойно створеного, або зображення яку не має профілю), або вбудований простір зображення. При виконанні цієї команди апаратні дані файлів не зберігаються, алі зберігається інформація про колірні відчуття, які записані в перетворюваному зображенні. Діалогове вікно даної команди зображено на малюнку:

Поле Простір джерела (Source Space) інформує нас про профіль (простір) зображення, яку мі збираємося перетворити.

Поле Цільовий простір (Destination Space) дозволяє задати простір, у який буде перерозчинене вихідне зображення. Даний пункт дозволяє вибрати в якості цільових усі наявні в системі колірні простори.

Група опцій Параметри перетворення (Conversion Options) визначає параметри і спосіб перетворення між колірними просторами. Перемикач Механізм (Engine) визначає, який програмний модуль буде виконувати обчислення колірних координат. На вибір пропонується Adobe (ACE) та Microsoft ICM (або Colorsync на Macos X). По замовчуванню завдань Adobe (ACE), який рекомендується не змінювати.

Перемикач Метод (Intent) дозволяє вибрати метод підбору кольорів, які лежати поза охопленням цільового простору. Пропонуються на вибір чотири такі методи (проте не всі смороду доступні для всіх просторів):

· перцепційний (Perceptual) – метод при якому програма намагається зберегти візуальні відмінності між пікселями зображення, алі при цьому перетворень зазнають не лише кольори, що знаходяться за межами кінцевого охоплення, алі й ті, що не виходять за його рамки. Тобто, при використанні цього методу жертвують точністю передачі кольорів з метою збереження співвідношень між ними. Даний метод корисний для зображень з великою кількістю кольорів, що виходять за межі цільового охоплення, і він дозволяє передати деталі в таких ділянках зображення. Перевірити на зображенні, які кольори є поза охопленням, завжди можна використавши команду Перегляд — Попередження про охоплення (View — Gamut Warning), або з клавіатури Shift — Ctrl — Y, налаштувавши перед цим цільовий простір у меню Перегляд — Параметри кольоропроби (View — Proof Setup). Увімкнувши цю функцію, Photoshop виділить сірим усі кольори, що поза охопленням кінцевого простору.

· насиченість(Saturation) — метод, який прагне зберегти насиченість кольорів за рахунок певного зменшення точності передачі кольору. При використанні цього методу на ділянках кольорів, що виходять за кінцеве охоплення, втрачається найбільше деталей зображення, порівняно з перцепційним та відносним колориметричним методами. Тому методнасиченість не призначений для фотографічних зображень, а застосовується в основному в діловій графіці з метою збереження насичених кольорів графіків та діаграм.

· відносний колориметричний (Relative Colorimetric) — метод, при якому всі кольори, що знаходяться за межами кінцевого простору, передаються за допомогою найближчих їм кольорів на межі цільового простору. При цьому кольори, що знаходяться в середині цього простору, не змінюються. Даний метод дозволяє зберегти більше кольорів початкового зображення ніж перцепційний метод, проте загальне враження від зображення може бути іншим за рахунок зміни співвідношень між кольорами, що попадають у кінцеве охоплення й тими що ні. Для фотографічних зображень цей метод використовується найчастіше.

· абсолютний колориметричний (Absolute Colorimetric ) – метод подібний відносному колориметричному методу, з тією відмінністю, що даний спосіб не враховує білу крапку цільового простору, що може кардинально вплинути на загальний вигляд зображення. Даний метод не рекомендується до застосування, і може бути корисний лише при необхідності імітувати колір паперу на кольоропробі.

Вибрати метод, який буде використовуватися по замовчуванню при всіх перетвореннях колірних просторів, можна додатковими опціями вікна Налаштування кольорів, відкривши їх кнопкоюБільше параметрів (More Options).

Перемикач Використовувати компенсацію чорної крапки (Use black point compensation) враховує динамічний діапазон яскравостей кінцевого прибудую, що дозволити відтворити деталі в глибоких тінях. Вимкнення цієї опції еквівалентне імітації тонового діапазону початкового зображення на кінцевому пристрої, що в більшості випадків призведе до кардинальної втрати деталей у тінях. Для фотографічних зображень рекомендується залишити компенсацію чорної крапки увімкненою.

Опція Використовувати псевдозмішування (Використовувати згладжування, Use Dither) дозволяє зменшити ефекти постеризації та оконтурювання на кінцевому зображенні через помилки обрахунку колірних координат сусідніх пікселів. Увімкнуто по замовчуванню.

Опція Звести зображення... (Flatten Image... ) вмикає зведення всіх шарів зображення в один, з метою збереження вигляду всіх застосованих до шарів ефектів. При увімкненні цієї опції не забудьте зберегти копію зображення із всіма кулями, так як може з'явитися необхідність їх редагування в майбутньому.

Перемикач Перегляд (Preview) вмикає функцію попереднього перегляду результатів роботи команди Перетворити на профіль на екрані монітора.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 225; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.034 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь