Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ. СУМСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ. КОНОТОПСЬКИЙ ІНСТИТУТ



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

СУМСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

КОНОТОПСЬКИЙ ІНСТИТУТ

Кафедра економіки і управління

 

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

до організації самостійної роботи з дисципліни «Інвестиційна діяльність підприємства»

для студентів денної та заочної форми навчання

спеціальності «Економіка підприємства»

 

Конотоп 2012



ВСТУП

 

Розвиток інвестиційної діяльності, спрямований на створення привабливого інвестиційного середовища та суттєвого нарощування обсягів інвестицій є актуальним завданням на сьогодні. У зв’язку з цим, інвестиційна діяльність суб’єктів господарювання вимагає глибоких знань теорії та практики прийняття рішень у сфері інвестиційної стратегії, інвестиційного проектування, виборі напрямів та форм інвестування;оцінки економічної ефективності інвестицій.

Інвестиції є основою розвитку підприємства, окремих галузей та економіки країни в цілому. Від уміння інвестувати залежить розквіт чи занепад власного виробництва, можливості вирішення соціальних й економічних проблем, сучасний рівень і потенційний динамізм фізичного, фінансового та людського капіталів. Без надійних основ інвестиційної діяльності, якими б професійно володіли фахівці-економісти, важко сподіватися на сталий розвиток вітчизняного виробництва, науково – технічний і соціальний прогрес, а з ними і на належне місце у світовому господарстві.

Завданнями самостійної роботи студента з дисципліни «Інвестування» є засвоєння певних знань з курсу, умінь, навичок, закріплення та систематизація набутих знань, їхнє застосування при вирішенні практичних завдань та виконання творчих робіт.

Самостійна робота — це форма організації індивідуального вивчення студентами навчального матеріалу в аудиторний та позааудиторний час. Мета СРС — сприяти формуванню самостійності як особистісної риси та важливої професійної якості молодої людини, суть якої полягає в уміннях систематизувати, планувати, контролювати й регулювати свою діяльність без допомоги й контролю викладача.

Вибіркова навчальна дисципліна циклу професійної та практичної підготовки «Інвестиційна діяльність підприємства» є актуальною для підготовки бакалаврів з напряму підготовки 6.030504 «Економіка підприємства» для набуття навичок необхідних для оволодіння практикою використання фінансових інструментів для залучення інвестицій; при оцінюванні та аналізі інвестиційної політики, що проводиться в країні, інвестиційних портфелів та інвестиційних проектів.

Головна мета дисципліни – розкриття суті і механізму інвестування; формування теоретичної та методологічної бази, необхідної для оволодіння практикою використання фінансових інструментів для залучення інвестицій; вироблення вміння оцінювати й аналізувати інвестиційну політику, що проводиться в країні, інвестиційні портфелі та інвестиційні проекти.

Головними завданнями дисципліни є висвітлення:

- теоретико-методологічних основ інвестування;

- функцій інвестора та учасника на інвестиційному ринку, ролі фінансових посередників в інвестуванні;

- доцільності для інвестора вкладання капіталу у фінансові та реальні активи;

- сутності іноземних інвестицій та їх необхідності для країни — реципієнта капіталу;

- механізму функціонування інвестиційного ринку та ризиків, пов'язаних із інвестуванням;

- етапів формування інвестиційної стратегії компанії;

- питань інвестування з позицій класичної політекономії та сучасної західної економічної науки;

- поняття «інвестиційний проект», його життєвого циклу;

- сутності моніторингу інвестиційного процесу.

Навчальна дисципліна «Інвестування» тісно взаємопов’язана з такими дисциплінами, як «Макроекономіка», «Мікроекономіка», «Державне регулювання економіки», «Гроші та кредит», «Фінанси», «Бухгалтерський облік», «Економічний аналіз», «Податкова система України», «Страхування» тощо.

Підставою для розробки методичних рекомендацій щодо організації самостійної роботи студентів з вибіркової навчальної дисципліни циклу природничо-наукової та загальноекономічної підготовки «Інвестування» є навчальна програма з цієї дисципліни, яка розроблена на основі:

- навчального плану підготовки бакалаврів в галузі знань 0305 галузі напряму підготовки 6.030504 «Економіка підприємства»;

- освітньо-професійної програми вищої школи по професійному напряму підготовки бакалаврів, яка рекомендована Інститутом системних досліджень освіти України і розробленої анотації до дисципліни;

- освітньо-кваліфікаційної характеристики бакалаврів галузі знань 0305 «Економіка та підприємництво».

Методичні рекомендації містять стислий зміст курсу , контрольні запитання для самоконтролю знань і практичні завдання , що нададуть змогу перевірити на практиці отриманні знання з курсу.



ОСНОВНІ НАПРЯМКИ РОБОТИ СТУДЕНТІВ ІЗ САМОСТІЙНОГО ВИВЧЕННЯ КУРСУ «ІНВЕСТИЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВА»

 

Самостійна робота студента є основним засобом оволодіння навчальним матеріалом у час, вільний від обов'язкових навчальних занять. Навчальний час, відведений для самостійної роботи студента, регламентується робочим навчальним планом. Зміст самостійної роботи студента визначається навчальною програмою дисципліни «Інвестиційна діяльність підприємства», методичними матеріалами, завданнями та вказівками викладача.

Самостійна робота студента забезпечується системою навчально-методичних засобів, передбачених для вивчення даної навчальної дисципліни: підручники, навчальні посібники, практикум, методичні матеріали, конспект лекцій тощо. Самостійна робота студента над засвоєнням навчального матеріалу з дисципліни «Інвестування» може виконуватися в бібліотеці вищого навчального закладу, навчальних кабінетах, комп'ютерних класах, а також в домашніх умовах. Навчальний матеріал дисципліни «Інвестування», передбачений робочою програмою і навчальним планом для засвоєння студентом у процесі самостійної роботи, виноситься на підсумковий контроль поряд з навчальним матеріалом, який опрацьовувався при проведенні навчальних занять.

Самостійна робота студента включає декілька основних напрямків.

Вивчення будь-якої навчальної дисципліни слід починати із засвоєння її понятійного апарату. За кожним поняттям або категорією економічної теорії стоять певні процеси та явища, які досліджує дана наука. Тому перше, що необхідно зробити студентові у процесі самостійного вивчення окремої теми дисципліни - це засвоїти поняття та зрозуміти їхню сутність. Без правильно та лаконічно сформульованого означення тієї чи іншої категорії неможливе подальше поглиблення знань та набуття певних навичок розв'язання практичних завдань. Для полегшення роботи над понятійним апаратом та кращого його засвоєння студенту рекомендується самостійно складати короткий конспект того чи іншого питання. Його обов'язково починати з визначення основних категорій, які використовуються у дослідженні певної проблеми.

Інформаційними джерелами для засвоєння сутності основних категорій є підручники та економічні словники, різноманітні видання яких здійснені останнім часом масовими накладами та які є в будь-якій бібліотеці.

Контроль над засвоєнням понятійного апарату здійснюється на практичних заняттях, а також у процесі перевірки та захисту індивідуальних контрольних робіт студентів-заочників та у процесі підсумкового контролю у формі завдань «Робота з поняттями та категоріями теми».

Засвоєння теоретичного матеріалу передбачає самостійне вивчення студентами підручників та навчальних посібників.

Достатньо повний перелік навчальної літератури, рекомендованої для

самостійного вивчення дисципліни наведено наприкінці цих методичних вказівок.

У процесі вивчення теоретичного матеріалу слід звернути увагу на засвоєння та чітке запам'ятовування скорочень та позначень. Можна рекомендувати студентам у конспекті лекцій, який вони складають під час аудиторних занять або у процесі самостійної роботи, виділити на початку зошита дві - три сторінки для запису основних скорочень і позначень з їхньою розшифровкою. Така інформація, зведена докупи, дозволить нічого не пропустити та чітко зафіксувати в пам'яті необхідний матеріал і стане в нагоді під час виконання контрольних робіт, або підготовки до практичних занять, модульних робіт та семестрового іспиту або заліку.

На особливу увагу заслуговує також необхідність засвоєння та запам'ятовування усіх необхідних для розрахунків формул і правил, які використовуються як для розв'язання навчальних задач, так і реальних практичних завдань. Рекомендується формули та правила, так само, як і скорочення та позначення, виносити на окремі сторінки в конспекті протягом послідовного вивчення дисципліни. Таким чином, наприкінці вивчення курсу, у студента буде дуже короткий і змістовний перелік основних термінів і понять, їхніх скорочень, залежностей та основних правил проектного аналізу. Ця робота не вимагатиме багато часу, якщо її виконувати систематично, але без засвоєння такої інформації студент не тільки не зможе повноцінно сприймати теоретичний матеріал, але й розв'язувати задачі.

Вивчення теоретичного матеріалу потребує також акцентувати увагу на обов'язковому з'ясуванні причинно-наслідкових зв'язків досліджуваного явища або процесу з іншими явищами або процесами як в середині самої економічної системи, так і зовнішніх зв'язків. Така робота вимагає від студента достатньо творчого підходу до вивчення дисципліни. Студент має продемонструвати здатність до абстрактного мислення, глибокого розуміння і аналізу економічних залежностей. З цією метою необхідно засвоїти як аналітичні, так і графічні методи аналізу.

Вивчення курсу інвестування потребує певної математичної підготовки, яка знаходиться в межах того матеріалу, що студенти мали втримати із середньою освітою та вивчаючи математику для економістів у вищому навчальному закладі.

У процесі самостійного вивчення дисципліни слід зосередитися також на прикладному значенні дослідження різних економічних процесів та явищ.

Важливою формою самоконтролю знань студентів у ході самостійного вивчення дисципліни «Інвестиційна діяльність підприємства» є тестування, містять одну правильну відповідь, яку студент повинен не тільки вибрати, але й уміти обґрунтувати.

Підбиваючи підсумок щодо рекомендацій і теоретичного вивчення матеріалу дисципліни «Інвестиційна діяльність підприємства», слід зауважити, що тільки послідовне проходження студентом перелічених етапів вивчення окремих питань з подальшою систематизацією знань дає змогу якісно засвоїти теорію та використовувати набуті знання в економічній практиці.

Результатом засвоєння теоретичного матеріалу має стати набуття навичок практичного застосування теоретичних знань для розв'язання конкретних господарських завдань, аналізу економічної ситуації та регулювання виробничої діяльності відповідно до тих чи інших економічних обставин. З огляду на це, особливе місце у вивченні курсу інвестування належить розв'язанню задач. Типові задачі курсу економічної теорії передбачають самостійне їх розв'язання студентами на основі засвоєного теоретичного матеріалу. Дуже корисним є для студентів виконання практичних завдань та відпрацювання методики їхнього розв'язання за практичними завданнями, які містяться у підручниках та навчальних посібниках, що рекомендовано для вивчення дисципліни. Правильність самостійного виконання задач можна перевірити на практичних заняттях, а також на консультаціях, передбачених навчальним планом та розкладом занять.

СТИСЛИЙ ЗМІСТ КУРСУ ТА ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

 

 

Питання для самоконтролю

 

1) В чому полягає економічна сутність інвестицій?

2) За якими ознаками класифікують інвестиції та які основні різновиди виділяються?

3) Назвіть основні фактори, що визначають обсяг інвестиційного попиту.

4) Як впливає співвідношення між інвестиціями та заощадженнями на макрорівні на розвиток країни?

5) У чому полягає специфіка ринкової моделі реалізації інвестиційного процесу? Які основні етапи інвестиційного процесу?

 

Тестові завдання

 

Вибрати вірні відповіді на запитання тестів:

1. Послідовне протікання процесів вкладення капіталу та отримання вигід характеризується тим, що

а) отримання вигід від вкладеного капіталу відбуваєтеся в ході його вкладення ще до освоєння капіталу у повному обсязі;

б) отримання вигід від вкладеного капіталу відбувається тільки після осво­єння капіталу у повному обсязі;

в) отримання вигід від вкладеного капіталу відбувається через певний про­міжок часу від моменту освоєння капіталу у повному обсязі, який залежить
здебільшого від тривалості та складності створення відповідного об'єкту;

г) отримання вигід від вкладеного капіталу не пов'язане з процесом його
освоєння.

2. Обмін певної сьогоднішньої вартості придбання фінансових або ре­альних активів на, можливо невизначену, майбутню вартість — це тлумачення "інвестицій" відповідно до:

а) міжнародного підходу;

б) мікроекономічного підходу;

в) згідно з законодавством України;

г) підхід відповідно до фінансової теорії.

3. Який вид інвестицій передбачає придбання капітальних або фінансо­вих активів за рахунок доходу (прибутку), отриманого від інвестицій­них операцій:

а) капітальні інвестиції;

б) прямі інвестиції;

в) реінвестиції;

г) портфельні інвестиції.

4. Сукупність підприємств і установ, продукція або послуги яких сприяють реалізації інвестицій називається:

а) інвестиційною сферою;

б) інвестиційним ринком;

в) інвестиційним комплексом;

г) інвестиційною інфраструктурою.

5. Мета вкладання капіталу:

а) отримання прибутку;

б) забезпечення основними фондами;

в) сприяння розвитку підприємства;

г) отримання прибутку, економічного та соціального ефекту.

6. До форм часової послідовності перебігу процесів вкладання коштів та отримання прибутку від інвестицій належать:

а) інтервальна, паралельна, послідовна;

б) послідовна, паралельна, змішана;

в) короткострокова, середньострокова, довгострокова;

г) погодинна, помісячна, квартальна, річна.

7. Чисті інвестиції розраховуються як:

а) валові інвестиції "мінус" амортизаційні відрахування;

б) окремі складові чистого національного продукту;

й) загальна сума інвестицій зменшена на суму податків;

г) загальна сума інвестицій зменшена на плату за користування кредитом.

8. За об'єктами вкладання розрізняють інвестиції:

а) прямі та непрямі;

б) короткострокові та довгострокові;

в) приватні, державні та змішані;

г) реальні та фінансові.

9. За характером участі в інвестуванні виділяють інвестиції:

а) прямі та непрямі:

б) короткострокові та довгострокові;

в) приватні, державні та змішані;

г) реальні та фінансові.

10. За формами власності інвесторів вирізняють інвестиції:

а) прямі та непрямі;

б) короткострокові та довгострокові;

в) приватні, державні та змішанні;

г) приватні, державні, колективні, казенні.

11. За періодом інвестування вирізняють інвестиції:

а) оперативні, річні, квартальні;

б) короткострокові та довгострокові;

в) приватні, державні та змішані;

г) реальні та фінансові.

12. За регіональною ознакою розрізняють інвестиції:

а) місцеві, районні, міські, обласні;

б) на міжнародному ринку та всередині країни;

в) реальні та фінансові;

г) прямі та непрямі.

13. Капітальні вкладення являють собою вкладення:

а) в основні фонди та оборотні засоби;

б) у фінансові інструменти;

в) у нематеріальні активи;

г) в основні фонди.

14. Інвестиції є вкладанням лише у формі:

а) грошових коштів та цінних паперів;

б) грошових коштів, рухомого та. нерухомого майна, фінансових інструментів, нематеріальних активів;

в) обладнання, грошових коштів та нематеріальних активів;

г) грошових коштів.

15. За відношенням до підприємства-інвестора розрізняють інвестиції:

а) внутрішні та зовнішні;

б) реальні та фінансові;

в) прямі т. непрямі;

г) приватні, державні, іноземні та спільні.

16. За характером використання капіталу в інвестиційному процесі розрізняють інвестиції:

а) прямі та непрямі;

б) реальні та фінансові;

в) первинні, реінвестиції, дезінвестиції:

г) в обладнання та нематеріальні активи.

17. За сумісністю здійснення вирізняють інвестиції:

а) реальні та фінансові;

б) незалежні, взаємозалежні, взаємовиключні;

в) високодохідні та низько доходні;

г) високоліквідні, середньоліквідні та низьколіквідні.

18. За ступенем залежності від доходів розрізняють інвестиції:

а) похідні та автономні;

б) незалежні, взаємозалежні, взаємовиключні;

в) високодохідні та низькодоходні;

г) високоліквідні, середньоліквідні та низьколіквідні.

19. Якщо інвестиції не можуть бути реалізовані самостійно (а лише у складі цілісного майнового комплексу), то вони:

а) низьколіквідні;

б) неліквідні;

в) високо ризиковані;

г) низько доходні.

20. До високоліквідних належать інвестиції, які можуть бути конвертовані у грошову форму:

а) за термін до 1 місяця;

б) за півроку;

в) за квартал;

г) за тиждень.

21. До низьколіквідних належать інвестиції, які можуть бути конвертовані у грошову форму:

а) лише за їх продажу в складі цілісного майнового комплексу;

б) за півроку і більше;

в) за квартал;

г) за термін до півроку.

22. За регіональними джерелами залучення капіталу вирізняють інвестиції:

а) на внутрішньому та. міжнародному ринку;

б) вітчизняні та іноземні;

в) прямі та непрямі;

г) реальні та фінансові.

 

Практичні завдання для самостійного розв’язання

 

1. Визначте, до яких видів інвестицій належать наступні:

 

1. ВАТ «Львівагрореммашпостач» створює спеціалізований комплекс з організації та проведення міжнародних і вітчизняних виставок-ярмарків із залученням коштів інвесторів.

2. Асоціація «Львівсад» є координатором державної програми розвитку садівництва і працює у 12 районах Львівської області. Ця асоціація залучає селянські фермерські господарства до створення складу-холодильника для плодово-ягідних культур.

3. Підприємство споживчої кооперації «Буський консервний завод» організовує виробництво з випуску плодоовочевих консервів для дитячого харчування із залученням коштів іноземних інвесторів.

4. Державна організація «Львівська галерея мистецтв» спільно з юридичними особами, які функціонують у галузі туризму, створює інфраструктуру в історико-культурному комплексі «Золота підкова», в який входять замки ХУ-ХУПІ ст., храми тощо.

5. Громадська організація «Світло культури» (Львівської обл.) шукає інвестора для будівництва родинного готелю на 24 номери. Передбачається відтворення історичної будівлі та облаштування її під готель з рестораном, конференц-залом, баром у реставрованій пивниці, підземною автостоянкою і житлом для господарів.

6. Національний університет «Львівська політехніка» шукає інвестора (250 тис. доларів США) для впровадження технологічної розробки проекту з автоматизації системи гарячого водопостачання одного з районів м.Львова.

7. ТзОВ «Комфорт-сервіс» може вкласти 1,2 млн. доларів США і шукає інвестора (8,7 млн. • доларів США) у будівництво бізнес-центру по вул. Сахарова (мЛьвів).

8. ТзОВ «Галерея-центр» (форма власності - комунальна) розробив бізнес-план багатофункціонального торгового центру у м.Львові на розі вулиць Куліша-Під дубом.

9.3 5 травня 2003 р. в'їзд у центральну частину Лондона буде коштувати 5 ф.ст. Річна сума орієнтовно становитиме 17 тис. ф.ст. Кошти будуть спрямовані на удосконалення інфраструктури міста.

 

2. Знайдіть помилки у наступних твердженнях:

 

1. Інвестиції - це кошти, що вкладаються в розвиток бізнесу.

2. Інвестиційний ринок - це спеціальне місце, де розглядаються інвестиційні пропозиції.

3. Інвестор - це особа, яка витрачає кошти на будівництво.

4. Інвестиційний комплекс країни являє собою ряд підприємств, організацій та установ, які здійснюють інвестиції.

5. Інвестиційний клієнт - це система правових умов інвестиційної діяльності.

 

3.Встановити відповідність визначення основних понять.

 

Код запи­тання Підхід до визначення понять «інвестиції», «інвестування» № від­повіді Визначення поняття
А міжнародний підхід 1 процес створення нового капіталу, включаючи як засоби виробництва, так і людський капітал
Б згідно з законодав­ством України 2 обмін певної сьогоднішньої вартості придбання фінансових або реальних активів на, можливо невизначену, майбутню вартість
В макроекономічний підхід 3 вкладення ресурсів (благ, майнових і інтелектуальних цінностей) з метою одержання прибутку у майбутньому
Г мікроекономічний підхід 4 всі види майнових і інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об'єкти підприємницької і інших видів діяльності, в результаті якої утворюється прибуток (доход) або досягається со­ціальний ефект
д підхід відповідно до фінансової теорії 5 частина сукупних витрат, що склада­ється з витрат на нові засоби вироб­ництва, інвестиції у нове житло, ін­вестиції у приріст товарних запасів

 

Рекомендована література:

1. Борщ Л.М. Інвестування: теорія і практика: Навч. посібник./ Борщ Л.М.– К.: Знання, 2005. – 470 с.

2. Грідасов В.М. Інвестування: Навч. посібник./Грідасов В.М., Кравченко С.В., Ісаєва О.Є. – К.: ЦУЛ, 2004. – 164 с.

3. Дука А.П. Теорія та практика інвестиційної діяльності. Інвестування: Навч. посіб./ Дука А.П. – К.: Каравела, 2007. – 424 с.

4. Майорова Т.В. Інвестиційна діяльність: Навч. посібник/ Майорова Т.В. – ЦУЛ, 2004. – 376 с.

5. Пересада А.А. Інвестування: Навч. Посібник/ Пересада А.А. – К.: КНЕУ, 2004. – 250 с.

6. Управління інвестиціями на підприємстві/[Козаченко Г.В., Антіпов О.М., Ляшенко О.М., Дібніс Г.І.].– К.: Лібра, 2004. – 368 с.

7. Бланк И.А. Инвестиционный менеджмент: Учебный курс./ Бланк И.А. – К. Эльга-Н, Ника-Центр, 2001. – 448 с. – С. 123 – 169.



Питання для самоконтролю

 

1) У чому полягає відмінність між інвестиційним процесом та інвестиційною діяльністю?

2) Яких можна виділити основних учасників інвестиційного процесу?

3) Що означає поняття «суб’єкт інвестиційної діяльності»?

4) Які функції інвестора?

5) В чому полягає особливості державного регулювання інвестиційної діяльності в Україні? Прямий та опосередкований вплив держави на інвестиційну діяльність.

6) Визначити роль фінансових установ на інвестиційному ринку.

7) Визначте роль промислово-фінансових груп та холдінгів на інвестиційному ринку України.

8) Визначте функції держави як суб’єкта інвестування.

 

Тестові завдання

 

Вибрати вірні відповіді на запитання тестів:

1. Інвестором є суб'єкт інвестиційної діяльності, який:

а) приймає рішення про вкладення власних коштів в об'єкти інвестування;

б) приймає рішення про вкладення власних, позичкових і залучених майно­вих та інтелектуальних цінностей в об'єкти інвестування;

в) забезпечує реалізацію інвестицій, виступаючи у ролі кредиторів;

г) приймає рішення про вкладення коштів на підставі доручення кредитора.

2. Визначте, в якому випадку результати інвестиційної діяльності свід­чать про економічне зростання:

а) якщо сума амортизаційних відрахувань перевищує обсяг валових інвестицій;

б) якщо обсяг валових інвестицій дорівнює сумі амортизаційних відрахувань;

в) якщо обсяг валових інвестицій перевищує суму амортизаційних відрахувань;

г) якщо сума чистих інвестицій дорівнює нулю.

3. За спрямованістю господарської діяльності інвестори можуть бути:

а) стратегічні та портфельні;

б) індивідуальні та інституційні;

в) консервативний, помірний та агресивний;

г) вітчизняний та зарубіжний.

4. За цілями інвестування інвесторів класифікують так:

а) стратегічні та портфельні;

б) індивідуальні та інституційні;

в) консервативні, помірні та агресивні;

г ) вітчизняні та зарубіжні.

5. За менталітетом інвестиційної поведінки інвестори бувають:

а) стратегічні та портфельні;

б) індивідуальні та інституційні;

в) консервативні, помірні та агресивні;

г) вітчизняні та зарубіжні.

6. За належністю до резидентів інвестори можуть бути:

а) стратегічні та портфельні;

б) індивідуальні та інституційні;

в) консервативні, помірні та агресивні;

г) вітчизняні та зарубіжні.

7. Якщо вкладається капітал з метою вирішення соціальних екологічних та інших завдань, без орієнтації на інвестиційний прибуток, то цим займається інвестор:

а) орієнтований на приріст капіталу в довгостроковому періоді;

б) орієнтований на позаекономічний інвестиційний ефект;

в) орієнтований на ризик;

г) нейтральний до ризику.

8. Концепція оцінки вартості грошей у часі передбачає, що вартість грошей з плином часу змінюється з урахуванням:

а) норм прибутку на грошовому ринку;

б) інфляції;

в) ліквідності;

г) валютних курсів.

9. Відповідно до Закону України «Про інвестиційну діяльність» заборо­няється інвестування в об'єкти:

а) створення і використання яких не відповідає вимогам санітарно-гігієніч­них, радіаційних, екологічних та інших норм, встановлених законодав­ством України;

б) порушує права та інтереси громадян і юридичних осіб, що охороняються
законом;

в) порушує інтереси держави;

г) положення, зазначені у пунктах а, в;

д) всі положення, зазначені у пунктах а - в.

 

Рекомендована література:

1. Борщ Л.М. Інвестування: теорія і практика: Навч. посібник./ Борщ Л.М.– К.: Знання, 2005. – 470 с.

2. Грідасов В.М. Інвестування: Навч. посібник./ Грідасов В.М., Кравченко С.В., Ісаєва О.Є. – К.: ЦУЛ, 2004. – 164 с.

3. Данілов О.Д. Інвестування: навчальний посібник/ Данілов О.Д., Івашина Г.М., Чумаченько О.Г. – К.:Комп’ютерпрес, 2001.

4. Дука А.П. Теорія та практика інвестиційної діяльності. Інвестування: Навч. посіб./ Дука А.П. – К.: Каравела, 2007. – 424 с.

5. Майорова Т.В. Інвестиційна діяльність: Навч. посібник/ Майорова Т.В. – ЦУЛ, 2004. – 376 с.

6. Пересада А.А. Інвестування: Навч. Посібник/ Пересада А.А. – К.: КНЕУ, 2004. – 250 с.

7. Про інвестиційну діяльність: станом на 25.12.2008р. Закон України від 18 вересня 1991 року / Верховна Рада України.

8. Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди). Закон України вiд 15.03.2001 № 2299-III/Верховна Рада України.

9. Про промислово-фінансові групи в Україні. Закон України вiд 21.11.1995 № 437/95-ВР/ Верховна Рада України .

10. Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг. Закон України вiд 12.07.2001 № 2664-III / Верховна Рада України.


Питання для самоконтролю

1) Які з ознак класифікації спільні для всіх видів цінних паперів?

2) Чим відрізняється ринок цінних паперів від фондового ринку?

3) Які основні ознаки класифікації привілейованих акцій?

4) Чим характеризуються інвестиційні властивості цінних паперів? Щодо яких видів цінних паперів не розглядаються інвестиційні властивості? Чому?

5) Назвіть основні ознаки класифікації акцій. Які види акцій найбільш по­ширені? Чому?

6) Порівняйте прості та привілейовані акції.

7) Які основні види цінних паперів виділяються у світовій та вітчизняній
практиці?

8) Які фактори визначають інвестиційні властивості державних цінних па­перів?

9) Яка мета випуску державних цінних паперів?

10) Які існують види облігацій?

11) Які реквізити повинні містити облігації?

12) Які функції виконують державні облігації в економіці країни? У чому особливості місцевих (регіональних) облігацій?

13) З якою метою різні структури здійснюють випуск облігацій?

14) Дайте характеристику казначейських зобов'язань України? Яких видів вони бувають?

15) Які фактори впливають на доходність інвестиційних операцій з цінними паперами?

16) Визначте перспективи та напрямки розвитку ринку цінних па­
перів в Україні.

17) Використовуючи статистичні данні фінансових видань України
та зарубіжних країн визначити показник інтегрального індексу
фондового ринку на певну дату.

18) Визначте особливості портфеля цінних паперів.

19) Назвіть основні етапи формування портфелю цінних паперів.

20) Визначте складові стратегії управління портфелем цінних паперів.

21) Назвіть основні фактори, які мають бути враховані при форму­
ванні портфеля цінних паперів.

 

 






Тестові завдання

Вибрати вірні відповіді на запитання тестів:

1. Привілейовані акції не можуть бути випущені на суму, що по відно­шенню до статутного фонду АТ перевищує:

а) 5%;

б) 25%;

в) 15%;

г) 30%.

2. За якою ознакою класифікації розрізняють акції на пред'явника та
іменні акції:

а) за формою власності емітента;

б) за особливостями реєстрації і обігу;

в) за характером зобов'язань емітента;

г) за регіональною належністю емітента.

3.       Цінні папери, обіг яких дозволено на території України, можуть ви­пускатися в таких формах:

а) тільки в документарній формі;

б) тільки у бездокументарній формі;

в) у документарній та бездокументарній формах;

г) форму випуску визначає Державна комісія з цінних паперів та фондового
ринку.

4.       Відповідно до чинного законодавства України форму випуску цінних
паперів визначає:

а) НБУ;

б) Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку,

в) емітент;

г) інвестор.

5.       Який орган здійснює обслуговування обігу державних цінних паперів, в
тому числі депозитарну діяльність щодо цих паперів:

а) НБУ;

б) уповноважені банки;

в) торговці цінними паперами, які мають дозвіл на зберігання та обслугову­вання обігу цінних паперів;

г) зазначене у пунктах а і б;

д) зазначене у пунктах а, б і в.

6. Поділ облігацій на процентні та цільові здійснюється:

а) за видами емітентів;

б) за формою виплати винагороди;

в) за особливостями реєстрації і обігу;

г) за термінами погашення.

7. За умовами розміщення ощадні сертифікати поділяються на:

а) іменні та на пред'явника;

б) коротко-, середньо- та довгострокові;

в) строкові та до запитання;

г) процентні та дисконтні.

8. Відповідно до законодавства України емітентами можуть бути:

а) юридичні і фізичні особи;

б) держава;

в) тільки юридичні особи;

г) зазначене у пунктах а і б;

д) зазначене у пунктах б і в.

9. Погашення облігації передбачає:

а) перехід права власності на облігації за умов купівлі-продажу на біржі;

б) виплату номінальної вартості облігації та доходу за облігацію (продаж товарів або надання послуг) у строки, передбачені умовами емісії облігацій;

в) виплату номінальної вартості облігації та доходу за облігацію у будь-який строк за рішенням емітента.

10. До первинних цінних паперів належать:

а) акції, облігації.

б) векселі, ощадні сертифікати.

в) ощадні сертифікати, інвестиційні сертифікати.

г) правильної відповіді немає.

 

11. Консервативний інвестиційний фінансовий портфель підприємства формується за критерієм:

а) мінімального рівня інвестиційного ризику.

б) форм власності емітентів цінних паперів.

в) мінімального гарантованого поточного доходу від інвестицій.

г) усі відповіді правильні.

 

12. Вкажіть неправильну відповідь. До основних форм фінансових інвестицій підприємства належать:

а) вкладення капіталу в основні засоби підприємства.

б) вкладення капіталу в статутні фонди підприємств.

в) вкладення капіталу в дохідні види грошових інструментів.

г) вкладення капіталу в дохідні види фондових інструментів.

 

13. Цінні папери другого порядку (деривативи) включають:

а) опціони, свопи, форвардні контракти, ф'ючерсні контракти.

б) опціони, свопи.

в) форвардні контракти, ф'ючерсні контракти.

г) опціони.

14. Чи підлягають оподаткуванню (ПДВ) операції з випуску, розміщення та продажу за кошти цінних паперів, що емітовані суб'єктами під­приємницької діяльності:

а) так;

б) ні.

Практичні завдання для самостійного розв’язання

1. За наведеним текстом завдання встановити відповідність понять:

 

Код запит. Вид фінансового ринку № від­повіді Визначення поняття
А Ринок коротко­строкового капіталу 1 Ринок, який охоплює кредитні відноси­ни і відносини співволодіння
Б Ринок довгостроко­вого капіталу 2 Ринок, на якому корпорації залучають капітал через розміщення цінних паперів
В Первинний ринок цінних паперів 3 Ринок, на якому знаходяться в обігу цін­ні папери, недопущені до обігу на фон­довій біржі
Г Вторинний ринок цінних паперів 4 Ринок короткострокових зобов'язань із терміном погашення менш як за один рік
Д Ринок цінних паперів 5 Ринок довгострокових боргових зо­бов'язань та акціонерного капіталу
Е Децентралізований ринок цінних па­перів 6 Ринок, на якому здійснюються операції з наявними, вже випущеними в обіг цін­ними паперами

 

Задача 1.

Акціонерне товариство здійснило емісію привілейованих акцій номінальною вартістю 145 грн із гарантованими дивідендними виплатами 20% на рік. Ставка дисконту – 14%. Розрахувати ціну привілейованої акції.

 

Задача 2.

Придбана інвестором акція є перспективною і використовуватиметься довгий час. На перші п’ять років інвестором складено прогноз дивідендів, згідно з якими сума дивідендів у перший рік становитиме 120 грн, а у наступні роки щорічно зростатиме на 31 грн. Норма поточної дохідності такого типу акцій становить 16% на рік. Розрахувати поточну вартість акції.

 

Задача 3.

Компанія сплачує річні дивіденди у розмірі 65 грн на акцію, норма поточної дохідності за акціями даного типу становить 17%. Яка має бути вартість акції?

 

Задача 4.

Компанія протягом року виплатила дивіденди у розмірі 16 грн на акцію, щорічно дивідендні виплати зростають на 14%, норма поточної дохідності за акціями даного типу становить 16%. Визначити вартість акції.

 

Задача 5.

Підприємство виплатило за останній рік дивіденди у розмірі 0,30 на акцію. Протягом другого року підприємство планує збільшити дивіденди на 2,5% на протязі третього – на 5%, у подальшому планується постійне зростання дивідендів на 7% річних. Норма дохідності даних акцій – 12%. Оцінити вартість акції.

 

Задача 6.

Інвестор прогнозує, що у наступному році компанія отримає прибуток у розмірі 20 грн на акцію. Частка прибутку, спрямованого на реінвестування, становить 60%, необхідний рівень дохідності – 14%. Прибуток, спрямований на розвиток виробництва, забезпечує отримання доходу в розмірі 18%.

 

Задача 7.

Акція номіналом 1000 грн куплена за курсом 250 грн, і за нею сплачується дивіденд 50% річних. Визначити поточну дохідність інвестованих коштів.

 

Задача 8.

Визначити поточну ринкову вартість акції на основі обґрунтованого ви­бору відповідної моделі та зробити висновок щодо доцільності здійснення інвестування у фінансовий актив за такими умовами:

Таблиця 1.

Номінал акції, грн.   1,00
Кількість випущених акцій, шт 200000
Термін використання акцій, років   5
Розмір дивідендів, % до прибутку   14
Обсяг прибутку у перший рік, тис. грн   1000
Обсяг прибутку у наступні роки, % до обсягу попереднього року   2,5
Норма поточної доходності, %   15
Ринкова ціна реалізації однієї акції в кінці терміну її використання, грн.          3,8

 

 

Задача 9.

Інвестор придбав акцію номіналом 30 грн за курсом 117% і продав її через 4 роки за курсом 136%. У перший рік рівень дивідендів становив 2,4 грн на акцію .у другий рік ставка дивіденду становила 10%, у третій рік – 11%, у четвертий рік рівень дивідендів становив 3,4грн. Розрахувати сукупну і середньорічну дохідність акції.

 

Задача 10.

Інвестор придбав акції товариства 18 вересня 2008 року за ціною 78,4 грн, а продав їх 25 березня 2009 року за ціною 91,2 грн. 15 лютого інвестор отримав дивіденди у розмірі 4,2 грн на акцію. Визначити середньорічну сукупну дохідність акції.

 

Задача 11.

Відділу інвестицій керівництвом підприємства запропоновано здійснити оцінку вартості фінансування підприємства шляхом емісії привілейованих акцій. Умовами емісії передбачено: номінал акції - 100 грн., дивіденд - 10%, емісійна ціна акції - 95 грн., а витрати на випуск та розміщення - 2% номі­нальної вартості акцій.

 

Задача 12.

Визначити, який варіант використання інвестиційного прибутку краще, з точки зору акціонера: дивідендні виплати чи реінвестування прибутку у фір­му, якщо її акції продаються за ціною 30 грн., розмір останнього сплаченого дивіденду - 3 ірн. на акцію, а очікуваний постійний приріст прибутку - 8% щорічно. Крім того, очікується, що у наступному році обсяг чистого прибут­ку на власний капітал складатиме для фірми 15%.

 

Задача 13.

Оцініть доцільність емісії звичайних акцій для фінансування якщо їх по­точна ціна 36 грн. за акцію. За прогнозами працівників відділу інвестицій очікуваний у наступному році дивіденд становитиме 3,18 грн., теми по­стійного щорічного приросту дивідендів, що має притримуватися фірмою - 6%, а середня ринкова норма доходності для фірми 18%.

 

Задача 14.

Припустимо, Ви купили п'ятирічну 12-ти процентну облігацію вартістю $1,000. Якщо відсотки нараховуються щорічно, яку суму Ви одержите по закінченню обігу цінного папера?

 

Задача 15.

На ринку пропонується облігація номіналом 200грн, купонною ставкою 18% річних і строком погашення через 4 роки. Ринкова дохідність фінансових інструментів такого класу становить 12%. Процент за облігацію сплачується тричі на рік. Необхідно розрахувати поточну ринкову вартість облігації.

 

Задача 16.

Облігація підприємства «Апекс» номіналом 80 грн реалізується на ринку за ціною 60 грн. Погашення облігації і виплату процентів передбачено через 5 років. Ставка – 24% річних, норма поточної дохідності за облігаціями такого типу – 18%. Необхідно визначити поточну ринкову вартість облігації.

Задача 17.

Облігація з нульовим купоном номінальною вартістю 100 грн. і строком погашення два роки продається за 64 грн. Оцініть доцільність придбання цих облігацій, якщо є можливість альтернативного вкладення капіталу з нормою доходу 15%.

 

Задача 18.

На ринку реалізуються облігації кількох емітентів:

- облігації «Аско» з номіналом 100 грн і купонною ставкою 22% річних реалізується за курсом 107% строк до погашення – 3 роки;

-  облігації «АВК» з номіналом 80 грн і купонною ставкою 18% річних реалізуються за курсом 92% ,строк до погашення – 2 роки;

- облігації «Солодщі» реалізуються за номіналом 90 грн, мають купонну ставку 20% , строк до погашення – 2 роки.

Визначити, яку з облігацій купить інвестор, враховуючи рівень доходу кожного фінансового активу?

 

Задача 19.

За якою ціною інвестор погодиться прибрати облігацію з нульовим купоном номінальною вартістю 90 грн. і строком обігу три роки, якщо прийнятна для нього ставка доходу становить 18% річних?

 

Задача 20.

Інвестор розглядає кілька варіантів фінансових інвестицій. Перший варіант припускає придбання облігації підприємства «А» з купонною ставкою 25% річних, що реалізується за курсом 108%. Другий варіант припускає придбання облігації підприємства «Б» з нульовим купоном, що продається за курсом 72%. За третім варіантом облігація підприємства «В» має купонну ставку 16% річних і реалізується за курсом 90%. Усі облігації мають строк обігу 3 роки. Яку з облігацій вибере інвестор.

 

Задача 21.

По державній облігації номіналом 110 грн., випущеній строком на 5 років, передбачений такий порядок нарахування відсотків:

- за перший рік – 10%;

- за два наступні роки – 20%;

- за два роки, що залишилися, – 25%.

Ринкова норма доходу, визначена інвестором виходячи зі сформованих умов на фінансовому ринку, становить 15%. Розрахуйте поточну ринкову вартість цієї облігації.

 

Задача 22.

Визначити поточну ринкову вартість облігації на основі обґрунтованого вибору відповідної моделі та зробити висновок щодо доцільності здійснення інвестування у фінансовий актив за такими умовами:

Таблиця 1.

Ціна однієї облігації, тис. грн. 67,5
Термін обігу облігацій, років 3
Термін, що залишився до дати погашення облігацій, років 3
Номінал облігації, тис. грн. 100
Виплати за облігаціями, кількість виплат за рік -
Ставка виплат, % річних -
Ставка виплат, % до номіналу -
Норма поточної доходності, % 16

 

 

Задача 23.

Компанія випустила конвертовані облігації (коефіцієнт конверсії 1:10) з тер­міном обігу 5 років. Номінал облігації 1000 грн., купонна ставка 10%. Скільки повинна складати ціна звичайної акції компанії через 3 роки, щоб було вигідно здійснити конверсію, якщо діюча ставка відсотків у цей період складає 12%.

 

Задача 24.

Визначити поточну ринкову вартість облігації на основі обґрунтованого вибору відповідної моделі та зробити висновок щодо доцільності здійснення інвестування у фінансовий актив за такими умовами:

 

Таблиця 1.

Ціна однієї облігації, тис. грн. 90
Термін обігу облігацій, років 3
Термін, що залишився до дати погашення облігацій, років 2
Номінал облігації, тис. грн. 100
Виплати за облігаціями, кількість виплат за рік 1
Ставка виплат, % річних 30
Ставка виплат, % до номіналу
Норма поточної доходності, % 35

 

 

Рекомендована література:

 

1. Борщ Л.М. Інвестування: теорія і практика: Навч. посібник./ Борщ Л.М.– К.: Знання, 2005. – 470 с.

2. Грідасов В.М. Інвестування: Навч. посібник./ Грідасов В.М., Кравченко С.В., Ісаєва О.Є. – К.: ЦУЛ, 2004. – 164 с.

3. Данілов О.Д. Інвестування: навчальний посібник/ Данілов О.Д., Івашина Г.М., Чумаченько О.Г. – К.:Комп’ютерпрес, 2001.

4. Дука А.П. Теорія та практика інвестиційної діяльності. Інвестування: Навч. посіб./ Дука А.П. – К.: Каравела, 2007. – 424 с.

5. Майорова Т.В. Інвестиційна діяльність: Навч. посібник/ Майорова Т.В. – ЦУЛ, 2004. – 376 с.

6. Пересада А.А. Інвестування: Навч. Посібник/ Пересада А.А. – К.: КНЕУ, 2004. – 250 с.

7. Павлов В.І. Ринок цінних паперів.Курс лекцій./ В.І.Павлов, І.В.Кривов’язюк. – Луцьк: Настир’я, 1998. – 342с.

8. Павлов В.І. Цінні папери в Україні./ В.І.Павлов, І.І.Пилипенко, І.В.Кривов’язюк. – К.: Кондор, 2004. – 400с.

9. Про цінні папери і фондову біржу. Закон України від 23 лютого 2006року N 3480-IV /Верховна Рада України.

 





Питання для самоконтролю

 

1) Які характерні ознаки реальних інвестицій?

2) Які основні форми відтворення реальних інвестицій?

3) Визначити критерії, за якими відбираються об’єкти для реального інвестування.

4) Основні показники ефективності використання основних та обігових коштів.

5) Як впливає амортизаційна політика на обсяги інвестицій в основний та оборотний капітал?

6) Основні методи оцінки об’єктів нерухомості.

7) Охарактеризувати стан ринку реальних інвестицій в Україні.

8) Охарактеризувати стан ринку нерухомості в Україні.

9) За якими принципами здійснюється оцінка об’єктів реального інвестування?

10) Основні методи оцінки об’єктів нерухомості.

11) Як оцінити ефективність реальних інвестицій?

12) Що таке коефіцієнт капіталізації і як він визначається?

13) Від чого залежить значення ставки дисконтування?

14) Які переваги й недоліки має кожний з методів оцінки ефективності реальних інвестицій?

15) Критерії оцінки ефективності інвестицій за кожним з методів.

 

Тестові завдання

 

Вибрати вірні відповіді на запитання тестів:

 

1. За складом та характером витрат у прямих інвестиціях можна виділити їхню технологічну структуру, а саме (вибрати):

а) будівельні роботи;

б) розширення виробництва;

в) монтажні роботи;

г) машини та обладнання;

д) нове будівництво;

е) проектні роботи;

є) реконструкція;

ж) технічне переозброєння.

 

2. Вкажіть інвестицію, яка не належить до реального інвестування:

а) вкладання капіталу в статутні фонди підприємств;

б) придбання цілісних майнових комплексів;

в) нове будівництво;

г) інноваційне інвестування у нематеріальні активи.

 

3. При оцінці рівня ризикованості проекту реальних інвестицій вимірюється:

а) ринковий ризик;

б) одиничний ризик;

в) корпоративний ризик;

г) усі відповіді правильні.

4. Вибір головного критерію відбору проектів до програми реальних інвестицій здійснюється, виходячи із:

а) забезпечення максимізації добробуту власників підприємства;

б) мінімального ризику реального інвестиційного проекту;

в) максимального прибутку підприємства;

г) усі відповіді правильні.

Практичні завдання для самостійного розв’язання

 

Задача 1.

На продажу виставлено об’єкт нерухомості, дійсний валовий дохід якого становить 225000грн. За угодами, які раніше були заключні з нерухомістю в цьому регіоні одержали такі дані:

Об’єкт А: ціна продажу - 2200тис.грн., дійсний валовий дохід – 275 тис.грн., валова ставка доходу – 0,125;

Об’єкт Б: ціна продажу - 2118тис.грн., дійсний валовий дохід – 305 тис.грн., валова ставка доходу – 0,144;

Об’єкт В: ціна продажу – 1826 тис.грн., дійсний валовий дохід – 210 тис.грн., валова ставка доходу – 0,115.

Визначити вартість об’єкту.

 

Задача 2.

Інвестор планує одержати 20% доходу на свої інвестиції в об’єкт нерухомості. Для фінансування угоди є можливість отримати кредит у розмірі 80% від вартості цього об’єкта нерухомості під 12% річних. Визначити ставку капіталізації та вартість об’єкта нерухомості при умові, якщо чистий операційний доход від нього становить 50000грн.

 

Задача 3.

Інвестор планує придбати нерухомість вартістю в 250 тис.грн. за його розрахунками володіння об’єктом нерухомості має принести щорічний дохід у розмірі 20%. Для реалізації проекту інвестор під заставу майна одержав кредит у сумі 250000 грн. під 20% річних строком на 5 років. За умовами кредитного договору погашення суми основного боргу має проводитися рівними платежами, а нарахування відсотків – в кінці року. Скласти відшкодування інвестицій за методом Ринга.

 

Задача 4.

На продаж виставлено об’єкт нерухомості вартістю 50000ргн. Інвестор планує отримати дохід на вкладений капітал у розмірі 6% річних, вважаючи, що щорічний грошовий потік становитиме приблизно 14000ргн. Одночасно інвестор планує відшкодувати свої інвестиції за 4 роки. Визначити коефіцієнт капіталізації, а також можливість відшкодування інвестицій за вказаний строк.

 

Задача 5

 Власник будинку, початкова вартість якого 50 тис.грн., здає його в оренду на 10 років. Після закінчення терміну оренди дім втрачає свою початкову вартість на 20%. Визначити: величину щорічного орендного платежу, який вноситься в кінці кожного року, який забезпечив би відшкодування частини втраченого капіталу та дохід на вкладений капітал у розмірі 10% річних; коефіцієнт капіталізації.

 

Рекомендована література:

 

1. Борщ Л.М. Інвестування: теорія і практика: Навч. посібник./ Борщ Л.М.– К.: Знання, 2005. – 470 с.

2. Грідасов В.М. Інвестування: Навч. посібник./ Грідасов В.М., Кравченко С.В., Ісаєва О.Є. – К.: ЦУЛ, 2004. – 164 с.

3. Данілов О.Д. Інвестування: навчальний посібник/ Данілов О.Д., Івашина Г.М., Чумаченько О.Г. – К.:Комп’ютерпрес, 2001.

4. Дука А.П. Теорія та практика інвестиційної діяльності. Інвестування: Навч. посіб./ Дука А.П. – К.: Каравела, 2007. – 424 с.

5. Майорова Т.В. Інвестиційна діяльність: Навч. посібник/ Майорова Т.В. – ЦУЛ, 2004. – 376 с.

6. Пересада А.А. Інвестування: Навч. Посібник/ Пересада А.А. – К.: КНЕУ, 2004. – 250 с.

7. Про інвестиційну діяльність: станом на 25.12.2008р. Закон України від 18 вересня 1991 року / Верховна Рада України.

 

 

           ТЕМА 5. ІННОВАЦІЙНА ФОРМА ІНВЕСТИЦІЙ

Сутність інновацій та інноваційної діяльності. Форми здійснення інноваційних інвестицій. Напрями процесу управління інноваціями. Інноваційні стратеги підприємства. Державна підтримка інновацій. Оподаткування в галузі інноваційної діяльності.

Сутність венчурного підприємництва. Типи венчурних фірм. Джерела венчурного капіталу. Венчурний бізнес в Україні. Інтелектуальні інвестиції. Інтелектуальна власність. Об'єкти інтелектуальних інвестицій. Форми здійснення інтелектуальних інвестицій.

 

Питання для самоконтролю

 

1) Особливості інноваційної форми інвестицій.

2) Як пов’язані між собою інтелектуальні та реальні інвестиції?

3) Які основні форми реалізації інтелектуальних інвестицій найуживаніші сьогодні в Україні?

4) основні об’єкти інноваційних інвестицій.

5) Визначити роль державних органів управління в інноваційному процесі.

6) Напрямки діяльності технополісу.

6) Напрямки діяльності технопарку.

6) Напрямки діяльності бізнес-інкубатору.

7) Яка роль венчурного капіталу у розвитку підприємства?

8) Назвіть основні джерела фінансування інноваційних інвестицій.

9) Визначити напрямки державної інноваційної політики.

10) Визначити основні пріоритети науково-технологічного ті інноваційного розвитку України.

 

Тестові завдання

Вибрати вірні відповіді на запитання тестів:

 

1. З економічної точки зору інтелектуальні інвестиції - це:

а) здійснювана комплексна передача кількох патентів та пов'язаних з ними
«ноу-хау» з метою прирощення капіталу;

б) продаж нематеріальних активів з метою отримання прибутку;

в) здійснювані витрати на освіту або придбання нематеріальних об'єктів з
метою приросту капіталу;

г) результат творчої діяльності людини в будь-якій галузі технології.

 

2. Право користуватися торговельною маркою відомої фірми визнача­ється як:

а) інжиніринг;

б) ліцензія;

в) франчайзинг;

г) «ноу-хау»;

д) промислова власність;

є) патент.

 

3. Категорія «інновація» була розроблена і введена в практику:

а) Г. Меншем;

б) К. Перес-Пересом;

в) М. Туган-Барановським;

г) Й. Шумпетером.

 

4. Застосування прогресивних базових технологій відноситься до:

а) загальних напрямів НТП;

б) пріоритетних напрямів НТП.

 

5. За використання об'єкта ліцензійної угоди ліцензіат сплачує ліцензіару певну винагороду шляхом періодичних відрахувань у вигляді фіксова­них ставок до обсягу чистого продажу, до собівартості виробництва або в розрахунку на одиницю ліцензійної продукції протягом дії ліцен­зійної угоди. Така винагорода носить назву:

а) паушальний платіж;

б) франшиза;

в) роялті;

г) комісія за користування.

 

6.       Амортизація не нараховується на:

а) споруди;

б) права користування землею;

в) програмне забезпечення;

г) транспортні засоби;

д) гудвіл.

 

Рекомендована література:

 

1. Борщ Л.М. Інвестування: теорія і практика: Навч. посібник./ Борщ Л.М.– К.: Знання, 2005. – 470 с.

2. Грідасов В.М. Інвестування: Навч. посібник./ Грідасов В.М., Кравченко С.В., Ісаєва О.Є. – К.: ЦУЛ, 2004. – 164 с.

3. Данілов О.Д. Інвестування: навчальний посібник/ Данілов О.Д., Івашина Г.М., Чумаченько О.Г. – К.:Комп’ютерпрес, 2001.

4. Дука А.П. Теорія та практика інвестиційної діяльності. Інвестування: Навч. посіб./ Дука А.П. – К.: Каравела, 2007. – 424 с.

5. Майорова Т.В. Інвестиційна діяльність: Навч. посібник/ Майорова Т.В. – ЦУЛ, 2004. – 376 с.

6. Пересада А.А. Інвестування: Навч. Посібник/ Пересада А.А. – К.: КНЕУ, 2004. – 250 с.

7. Степченко Д.М. Інноваційні форми регіонального розвитку: Навч. посіб./ Степченко Д.М. -* К.: Вища шк.., 2002. – 254с.

8. Про інвестиційну діяльність: станом на 25.12.2008р. Закон України від 18 вересня 1991 року / Верховна Рада України.

9. Про охорону прав на винаходи і корисні моделі. Закон України від 15 грудня 1993р. № 3687-XII.

10. Про інноваційну діяльність. Закону України від 4 липня 2002р. № 40-IV.

11. Про концепцію науково-технологічного та інноваційного розвитку України. Постанова Верховної Ради України від 13 липня 1999 року № 916-XIV.

 

 



Питання для самоконтролю

 

1) Які основні способи проникнення іноземного капіталу на світові ринки існують у сучасних умовах?

2) Які снують форми та види іноземних інвестицій? В чому сутність кожної з них?

3) Які спільні риси характерні для традиційних форм іноземного інвестування?

4) Які можна виділити нові форми іноземного інвестування? Які з них найбільш вживані щодо України?

5) Чим відрізняються між собою операції «поставка підприємства під ключ» та угода «продукт в руки»?

6) З чим пов’язана необхідність вивозу капіталу з країн ?

7) Якими факторами визначається схильність фірми до іноземного інвестування?

8) Які основні мотиви іноземного інвестора є визначальнішими для його діяльності в країні-реципієнті?

9) Які заходи можна віднести до стимулюючих, а які призводять до обмеження іноземного інвестування?

10) Чи є імпорт капіталу в певній мірі доповненням до капіталу національного, чи він відіграє по відношенню до нього конкуруючу, заміщуючи роль?

11) У чому полягає сутність режиму іноземного інвестування та які функції виконує його запровадження?

12) Які пільги передбачені іноземним інвесторам в Україні?

13) Сучасний стан спеціальних зон в Україні.

14) У яких формах мають право здійснювати свою діяльність іноземні інвестори в Україні?

15) Які основні функції МВФ, Світового банку, МБРР, ЄБРР в Україні?

16) Які основні проекти реалізуються в Україні за підтримки міжнародних організацій?

Тестові завдання

Вибрати вірні відповіді на запитання тестів:

 

1.       Існує декілька типів ставлення приймаючої країни до іноземних інвестицій, які визначаються цілями їх загальноекономічної політики, серед яких не виділяють:

а) максимальне відкриття національної економіки для іноземних капіталів і встановлення контролю лише в галузях, які мають стратегічне значення;

б) залучення іноземних капіталів для розвитку певних районів і придбання технологій;

в) допущення іноземних інвестицій тільки у формі створення збутової мере­жі та філій;

г) обмеження іноземних інвестицій на основі попередньої оцінки їх впливу на національну економіку;

д) допущення іноземних інвестицій в рамках угод, які визначають умови діяльності іноземних інвесторів;

є) допущення іноземних інвестицій лише у формі спільних підприємств, які створюються для досягнення певних цілей в установлений період часу.

2.       До режимів іноземного інвестування в приймаючі країні не належить:

а) цільова технічна допомога;

б) режим обмеження;

в) національний режим;

г) пільговий режим;

д) режим примусу;

є) концесії.

3.       За формою вивозу капіталу іноземні інвестиції поділяються на:

а) у формі позикового капіталу;

б) розширення експорту;

в) вивіз торгового капіталу;

г) обслуговування місцевих ринків приймаючих країн;

д) у формі виробничого капіталу;

є) транзитні.

4. Сутність цієї форми іноземного інвестування полягає у тому, що фірма-постачальник зобов'язана повністю забезпечити фінансування проекту; гарантувати підготовку місцевої робочої сили; здійснювати управління протягом ряду років після того, як завод почне діяти; організувати збут продукції (головним чином через експорт). Найбільш поширена міме промислово розвинутими країнами і новими індустріальними країнами, де існують місцеві переваги для виробництва конкретної продукції Підготовка іноземною фірмою місцевих спеціалістів, які повинні забезпечити функціонування об'єкта при цьому не передбачена. Зазначена форма має назву:

а) створення спільних підприємств і відхід від організації власних закордонних підприємств;

б) дольова участь іноземного інвестора, яка не дає права контролю над підприємством;

в) управлінські контракти;

г) поставка підприємств "під ключ";

д) угода "продукт в руки";

є) міжнародний підряд.

5. Який відсоток повинна становити іноземна інвестиція в статутному фонді 9за його наявності) підприємства з іноземними інвестиціями відповідно до законодавства України?

а) не менш як 10%;

б) не менш як 15%;

в) не менш як 20%;

г) не менш як 25%.

 

6. Назвіть основну причину здійснення прямих іноземних інвестицій.

а)           Інвестор має бажання інвестувати капітал у виробництво продукції, яка не випускається у його країні;

б) інвестор вважає, що інвестиційний клімат у країні є непривабливим;

в) інвестору немає сенсу реінвестувати прибуток у діюче виробництво;

г) за кордоном є можливості отримати більші прибутки, ніж усередині країни.

7. Яка теорія пояснює, чому прямі іноземні інвестиції можуть бути більш ефективним спо­собом використання іноземних ресурсів, ніж, наприклад, експорт чи ліцензування?

а)           теорія монополістичної переваги;

б) теорія інтерналізації прямих іноземних інвестицій;

в) теорія еклектичної прямих іноземних інвестицій;

г) теорія міжнародних портфельних інвестицій.

8. У чому полягає головне значення еклектичної теорії прямих іноземних інвестицій?

а)           В об'єднанні положень теорій міжнародної торгівлі (порівняльної переваги), монополістичної переваги та інтернаціоналізації;

б) в обґрунтуванні розміщення міжнародного виробництва залежно від специфіки країни-одержувача;

в) у встановленні переваг володіння (технологією, управлінськими та організаційними навичками тощо);

г) у встановленні переваг дислокації (місткість ринку країни-реципієнта, виробничі витрати в цій країні, тарифи, податки, транспортні витрати, урядова політика тощо).

9. Виберіть правильне твердження:

а)           що розвиненішою є країна-одержувач, то менший позитивний вплив прямих іноземних інвестицій на її економіку;

б) що менш розвиненою є країна-одержувач, то менший позитивний вплив прямих іноземних інвестицій на її економіку;

в) що розвиненішою є країна-одержувач, то більший позитивний вплив прямих іноземних інвестицій на и економіку;

г) що менш розвиненою є приймаюча країна, то більший позитивний вплив прямих іноземних інвестицій на її економіку.

10. Яка з наведених функцій прямих іноземних інвестицій є однією з найважливіших і найбільш корисних (з точки зору країни-одержувача)?

а)           Зміна місця країни у міжнародному поділі праці, зокрема завдяки розвитку експортоорієнтованих виробництв;

б) оновлення і модернізація виробничої бази;

в) передавання технологій та інновацій;

г) збільшення податкових надходжень у країні-одержувачі.

11. Яка з поданих характеристик не відповідає моделі інвестування між високорозвиненими країнами?

а) Відбувається обмін найновішими технологіями;

б) інвестиції здійснюються в найбільш капіталомісткі та високотехнологічні галузі;

в) отримується імпульс для розвитку і максимальної віддачі інтелектуального та виробничого потенціалу ТНК;

г) на підприємствах з іноземним капіталом зайнята дуже незначна частка економічно активного населення.

 

Рекомендована література:

 

1. Борщ Л.М. Інвестування: теорія і практика: Навч. посібник./ Борщ Л.М.– К.: Знання, 2005. – 470 с.

2. Грідасов В.М. Інвестування: Навч. посібник./ Грідасов В.М., Кравченко С.В., Ісаєва О.Є. – К.: ЦУЛ, 2004. – 164 с.

3. Гончаров А.Б. Інвестування: Конспект лекцій /Гончаров А.Б. - X.: ХДЕУ, 2002. - 179с.

4. Інвестування: Навч. посібник. /[Гриньова В.М. Коюда В.О., Лепейко Т.І., Коюда О.П.] Харківський держ. економічний ун-т (заг. ред.). -Х.гІНЖЕК, 2003.

5. Данілов О.Д. Інвестування: навчальний посібник/ Данілов О.Д., Івашина Г.М., Чумаченько О.Г. – К.:Комп’ютерпрес, 2001.

6. Дука А.П. Теорія та практика інвестиційної діяльності. Інвестування: Навч. посіб./ Дука А.П. – К.: Каравела, 2007. – 424 с.

7. Коваленко М.А. Фінанси спільного інвестування: Навч. посібник./ Коваленко М.А ., Радванська Л.М. - Херсон: ОЛДІ-плюс, 2002.

8. Матюшенко І.Ю. Іноземні інвестиції: Навчальний посібник./ Матюшенко І.Ю., Божко В.П. - К.: Професіонал, 2005.

9. Мельник В.В.Міжнародна інвестиційна діяльність: Навчальний посібник./ Мельник В.В., Козюк В.В. -Тернопіль: Карт-Бланш, 2003.

10. Пересада А.А. Інвестування: Навч. Посібник/ Пересада А.А. – К.: КНЕУ, 2004. – 250 с.

11. Про інвестиційну діяльність: станом на 25.12.2008р. Закон України від 18 вересня 1991 року / Верховна Рада України.

12. Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон. Закон України від 13 жовтня 1992 року N 2673-XII.

13. Про захист іноземних інвестицій на Україні. Закон України від 10 вересня 1991 року N 1540а-XII.

 

 

Питання для самоконтролю

 

1) У чому полягає економічна сутність концепції вартості грошей у часі?

2) Який економічний зміст альтернативної вартості?

3) Як змінюється майбутня вартість грошей при збільшенні тривалості інвестування?

4) Яка вартість грошей є реальною: майбутня чи теперішня?

5) Який грошовий потік називається ануїтетом?

6) Що дає можливість визначити розрахунок теперішньої та майбутньої вартості ануїтету? У яких випадках їх доцільно використовувати? Наведіть приклади.

7) Що таке нескінченний ануїтет і як розрахувати його теперішню вартість?

8) Як використовувати фінансові таблиці для спрощення розрахунків?

9) Що означає еквівалентність ставок відсотків?

10) Поясніть особливості застосування схем пренумерандо та постнумерандо.

11) В чому полягає основна схема оцінки ефективності інвестицій без урахування та з урахуванням зміни вартості грошей у часі?

12) Що означає результат застосування методу NPV?

13) Як змінюється значення чистої теперішньої вартості при збільшенні ставки дисконту?

14) Які методи найкраще підходять для порівняння альтернативних проектів? Синергійних проектів? Заміщуючих проектів?

15) Поясніть графічно сутність методу внутрішньої норми рентабельності
проекту.

16) Що таке "фінансовий профіль проекту"?

17) Яким методом слід скористатися при порівнянні оцінки ефективності ін­вестицій у проекти, коли важко або неможливо оцінити грошові потоки від їх освоєння?

18) Назвіть основні переваги та недоліки методів оцінки доцільності інвестицій?

 


Тестові завдання

 

1. Компаундування – це:

а) визначення майбутньої вартості грошей, вкладених водночас на певний термін під певний % ;

б) визначення майбутньої вартості грошей, вкладених рівними частками через рівні проміжки часу під певний % ;

в) це визначення майбутньої вартості грошей, вкладених рівними частками, вклади по якій проводяться в кінці кожного періоду;

г) це визначення майбутньої вартості грошей, вкладених рівними частками, вклади по якій проводяться на початку кожного періоду;

 д) визначення поточної (теперішньої) вартості грошей, що буде отримана в майбутньому.

2. Дисконтування - це:

а) визначення майбутньої вартості грошей, вкладених водночас на певний термін під певний % ;

б) визначення теперішньої вартості грошей, які будуть отримані рівними частками через рівні проміжки часу з урахуванням певних % ;

в) визначення поточної (теперішньої) вартості грошей, що буде отримана в майбутньому;

г) визначення поточної (теперішньої) вартості грошей;

3.            Ануїтет - це:

а) те саме, що і рента;

б) серія вкладів або виплат рівних сум, що здійснюються через певні інтервали або певну кількість періодів;

в) щось інше.

4.            Якщо т - кількість разів нарахування складного відсотку протягом одного року тоді:

а) відсоткова ставка зменшується в т разів;

б) відсоткова ставка збільшується в т разів;

в) кількість періодів зменшується в т разів;

г) кількість періодів збільшується в т разів.

5.            При застосуванні концепції дисконтування передбачається:

а)           визначення майбутньої вартості грошей, вкладених водночас на певний термін під певний % ;

б) визначення майбутньої вартості грошей, вкладених рівними частками через рівні проміжки часу під певний % ;

в) це визначення майбутньої вартості грошей, вкладених рівними частками, вклади по якій проводяться в кінці кожного періоду;

г) це визначення майбутньої вартості грошей, вкладених рівними частками, вклади по якій проводяться на початку кожного періоду;

д) визначення поточної (теперішньої) вартості грошей, що буде отримана в майбутньому;

є) визначення майбутньої вартості грошей;

є) визначення поточної (теперішньої) вартості грошей;

ж) щось інше.

6. Формула  використовується для визначення:

а)           коефіцієнту теперішньої вартості ануїтетів;

б) майбутньої вартості вексельної ренти;

в) коефіцієнту майбутньої вартості ануїтету;

г) в інших випадках.

7.       Якщо виплати проводяться на початку кожного періоду, то така рента називається:

а)           звичайною;

б) вексельною;

в) ануїтетною;

г) інакше.

8.       Яким коштам сьогодні еквівалентна сума у 100 тис. грн., що буде отримана через 3 роки (річний процент у перший рік -10%, другий -15%, третій - 25%):

а)           ≈ 35195,05;

б) ≈ 75131,48;

в) ≈ 51200,00

г) ≈ 63241,11.

9.       Які кошти треба мати сьогодні, щоб через 5 років повернути борг у 500 тис. гр.од., якщо банківський депозитний процент за умовами складного нарахування становитиме 15р.а.?:

а)           ≈ 248600,00;

б) ≈ 87000,00.

10.     У випадку застосування схеми пренумерандо фінансовий результат порівняно зі схемою постнумерандо завжди буде:

а)           менше;

б) однаковий;

в) більше.

 

11. Чому при розрахунку середньої ставки доходності у знаменнику береться половина початкових інвестицій?:

а) щоб точніше співставити інвестиційні витрати і середньорічні доходи;

б) оскільки протягом реалізації проекту частина інвестицій відшкодовується за рахунок амортизації, а оптимальним вважається рівномірне нарахування амортизації;

в) щоб прирівняти до єдиної бази середньорічні доходи та витрати; 

г) оскільки протягом реалізації проекту частина інвестицій може бути зменшена на додаткові грошові надходження.

12. Основним недолікам методу простого періоду окупності є:

а) приблизність отриманого результату; 

б) неврахування додаткових грошових потоків проекту; 

в) неврахування зміни вартості грошей у часі;

 г) недоцільність використання для порівняння багатьох альтернатив. 

13. За методом чистої теперішньої вартості проект схвалюється, якщо:

а) NPV <0;

б) NPV =0;

в) NPV >0;

г) проект схвалюється у будь-якому випадку; 

д) NPV <1;

е) NPV =1;

є) NPV >1.

14. Показник, який вказує, скільки грошових одиниць інвестицій потрібно підприємству для отримання однієї грошової одиниці прибутку — це:

а) коефіцієнт співвідношення доходів і витрат;

б) середня ставка доходності;

в) розрахункова норма прибутку;

г) індекс рентабельності інвестицій.

15.     Якщо купонна ставка збільшиться, то поточна ринкова вартість облігації:

а)           збільшиться;

б) зменшиться;

в) не зміниться.

16.     Якщо зросте норма поточної доходності на ринку аналогічних цінних паперів, то поточна ринкова вартість облігації:

а)           збільшиться;

б) зменшиться;

в) не зміниться.

17.     Для визначення поточної ринкової вартості цільових облігацій доцільно використовувати модель розрахунку:

а)           з виплатою відсотків при погашенні;

б) без виплати відсотків;

в) з періодичною виплатою відсотків.

18.     Найдоцільнішою для розрахунку поточної ринкової вартості звичайних акцій є модель:

а)           при її використанні протягом невизначеного тривалого періоду часу;

б) при її використанні протягом заздалегідь передбаченого періоду часу;

в) з постійними дивідендами;

г) з постійними зростаючими дивідендами.

19.     Для одержання коректних результатів при проведенні розрахунків ефективності проекту не є необхідним:

а)           узгодженість у розрахунках по часу грошових потоків;

б)врахування масштабу проекту;

в) вибір моменту часу для дисконтування;

г) вимір витрат і вигод проекту.

20.     Найчастіше невживаними критеріями є:

а)           чиста поточна вартість;

б) внутрішня норма рентабельності;

в) коефіцієнт вигод/витрат;

г) критерій прибутку в перший рік експлуатації.

21.     NPV являє собою:

а)           різницю між майбутньою вартістю потоку майбутніх вигод та поточною вартістю теперішніх і майбутніх витрат проекту протягом усього його циклу;

б) майбутню вартість вигод від зроблених капіталовкладень;

в) поточну вартість вигод від зроблених капіталовкладень;

г) алгебраїчну дисконтовану суму поточної вартості майбутніх вигод та поточної вартості теперішніх і майбутніх витрат проекту протягом усього його циклу.

22.     Неможливо однозначно встановити значення IRR проектів, у яких:

а)           зміна знака NPV відбувається більше одного разу;

б) існує різний масштаб проекту;

в) існує різна тривалість проекту;

г) один з проектів є складним.

23.     При взаємовиключних проектах використовуються:

а) NPV та IRR;

б) тільки NPV;

в) тільки IRR;

г) NPV , IRR та BCR;

д)NPV та BCR.

24.     По відношенню до результату, отриманого за методом простого періоду окупності, дисконтований період:

а)           більше;

б) результати однакові;

в) залежить від складності тривалості проекту;

г) менший.

25.     На поточну ринкову вартість облігації не впливає:

а)           термін, що залишився до погашення;

б) купонна ставка;

в) загальний термін обігу облігації на ринку;

г) обсяг сплати відсотків за облігацією.

26.     Якщо норма доходності на ринку для аналогічних цінних паперів зросте, то поточна ринкова вартість облігації:

а)           не зміниться;

б) зросте;

в) зменшиться;

г) все залежить від такої зміни.

27.     Якщо періодичність сплати відсотків за облігацією збільшиться протягом року, то поточна ринкова вартість облігації:

а)           не зміниться;

б) зросте;

в) зменшиться.

28.     Модель оцінки поточної ринкової вартості акції з постійними дивідендами можна застосувати у випадках оцінки:

а)           оцінки привілейованих акцій;

б) оцінки простих акцій;

в) для оцінки звичайних акцій, якщо АТ працює з однаковим обсягом прибутку;

г) для оцінки привілейованих акцій, що беруть участь у розподілі прибутку;

д) інвестиційних сертифікатів.

29.     Модель оцінки поточної ринкової вартості акції з зростаючими дивідендами можна застосувати у випадках оцінки:

а)           оцінки привілейованих акцій;

б) оцінки простих акцій;

в) оцінки звичайних акцій, якщо АТ працює з однаковим обсягом прибутку;

г) оцінки привілейованих акцій, що беруть участь у розподілі прибутку;

д) інвестиційних сертифікатів.

 

Практичні завдання для самостійного розв’язання

 

Задача 1.

Інвестор поклав у банк 846000грн. під 12% річних. Визначити величину суми вкладу через 5 років.

 

Задача 2.

Інвестор поклав у банк 89 тис. грн під 12 % річних із щоквартальним нарахуванням відсотків. Визначити величину суми вкладу через 6 років.

 

Задача 3.

Визначити, яку суму необхідно положити на депозит, щоб через 4 роки власник депозиту одержав 54 тис. грн., якщо ставка відсотку становить 12% річних.

Задача 4.

Є два варіанти нарахування відсотків на кошти, які розміщуються на депозит у банк. За варіантом А — нарахування здійснюється щомісячно за ставкою 25% річних, а за варіантом В — щоквартально за ставкою 26% річних. Визначити ефективну річну ставку за кожним варіантом.

 

Задача 5.

Приміщення здається в оренду на 5 років. Орендні платежі вносяться у розмірі 24 тис. грн. Орендатором щорічно в кінці року в банк на рахунок власника компанії. Банк нараховує на ці суми 24% річних. Визначити суму, яку одержить власник компанії в кінці строку оренди, при умові, якщо гроші з рахунку не знімалися.

 

Задача 6.

Фірма передбачає створити протягом 3-х років фонду інвестування у розмірі 150 тис. грн. Фірма має можливість асигнувати на це щорічно 41,2 тис. грн., розміщуючи їх під 20% річних. Яка сума потрібна фірмі для створення фонду у розмірі 150 тис. грн., якщо вона помістила б її у банк одночасно на 3 роки під 20% річних?

 

Задача 7.

Для розширення складських приміщень комерційна організація планує через 2 роки придбати будівлі. Експерти оцінюють майбутню вартість у розмірі 800 тис.грн.

За банківськими депозитними рахунками встановлені ставки у розмірі 31% із щорічним нарахуванням складних відсотків та 26% із щоквартальним нарахуванням складних відсотків.

Визначити суму, яку необхідно помістити на банківський депозитний рахунок та найбільш привабливий варіант вкладу.

 

Задача 8.

Компанія «Аско» пропонує поліс страхування життя за яким необхідно щорічно сплачувати 300 грн. За умовами договору в кінці встановленого терміну (20 років) страхівник не отримує ніякої суми коштів (поліс А).

За альтернативним варіантом (поліс В) компанія сплатить 22 тис.грн., але вкладати необхідно 780 грн. щорічно.

Необхідно визначити найвигіднішій варіант. Розрахункова ставка відсотку 8%.

Задача 9.

Інвестор планує вкладати $2000 в ануїтет на початок кожного року впродовж 10 років. Визначити суму, яку отримає інвестор через 10 років за умови, що проценти нараховуються щорічно в розмірі 6%.

Задача 10.

Корпорація розраховує отримувати грошові надходження від впровадження нового проекту $5000 щорічно упродовж 10 років. Знайдіть теперішню вартість грошей, яку отримає корпорація, якщо ставка дисконту 10%.

Задача 11.

Позичальнику потрібні 45000$ для подальшого інвестування. Банк надає йому позичку на 15 років під 8% річних з рівними щорічними платежами в кінці року. Яку суму необхідно сплачувати позичальнику у кінці кожного року.

Задача 12.

Визначити скільки отримає інвестор за 3 років, якщо вкладе 120 тисяч гри­вень під 12% річних. Проценти нараховуються раз на рік за умовами складно­го нарахування. Порівняти результати з простим нарахуванням відсотків.

В інвестиційній діяльності за терміну реалізації проектів до 1 року (якщо не зазначено інше) приймається проста схема нарахування відсотків, а при терміні більше одного року - складна схема нарахування процентів.

Задача 13.

Що Ви оберете: 4500 доларів готівкою сьогодні чи 1200 доларів щороку протягом 4 років. Припустимо, що річна ставка відсотків 15%.

Задача 14.

Шість платежів по 200 гр. од. кожен потрібно вносити за схемою пренумерандо, враховуючи, що річна ставка відсотків 15% за період між платежа­ми. Скільки гр. од. буде у кінці останнього періоду? Як зміниться фінансовий результат при застосуванні схеми постнумерандо?

Задача 15.

Фінансовий менеджер пропонує Вам інвестувати в підприємство 85 тис. грн., обіцяючи повернути 88 тис. грн. через 2 роки. У Вас є також інші альтернативи. За яких умов запропонований варіант інвестування буде найпривабливішим?

Задача 16.

Сьогодні на Вашому рахунку є 120 тис. грн., на які банк нараховує 16% річних раз на рік за умовами складного нарахування. Яку суму можна зніма­ти щорічно з рахунку, щоб їх вистачило на 15 років за інших рівних умов. У подібного роду задачах потрібно відшукати суму ануїтету за умови, що банк продовжуватиме нараховувати відсотки на залишок суми на рахунку.

Задача 17.

Скільки років потрібно вкладати по 100 грн. на рахунок у банку, щоб ста­ти мільйонером? Річна ставка відсотків зі складним нарахуванням становить 17%. Тобто потрібно знайти кількість періодів, які вноситься однакова за розміром сума. Ця сума, яка вноситься через рівні проміжки часу в однако­вому обсязі, є нічим іншим, як ануїтетом, а тому знайти потрібно з формули ануїтету.

Задача 18.

На підставі даних таблиці необхідно:

- Визначити динамічні показники ефективності інвестицій, якщо необхідна ставка прибутковості 12 %.

- Зробити висновки.

Період, років 0 1 2 3 4 5
Грошовий потік, тис. грн. -10000 2980 3329 3599 2121 3815

Задача 19.

Підприємство розглядає доцільність придбання нової тех­нологічної лінії за ціною 18 000 у. о. За прогнозами, одразу після пуску лінії щорічні надходження після вирахування податків ста­новитимуть 5700 у. о. Робота лінії розрахована на п'ять років. Лік­відаційна вартість лінії дорівнює витратам на її демонтаж. Необ­хідна норма прибутку — 12 %. Визначити чисту теперішню вар­тість проекту, індекс доходності та період окупності. Зробіть необхідні висновки.

Задача 20.

Підприємство планує встановити нову технологічну лінію по випуску промислової продукції. Вартість устаткування ста­новить 15 млн грн, строк експлуатації лінії — 6 років.

На підставі даних про грошові потоки інвестиційного про­екту, представлених у таблиці, визначте чистий наведений ефект від реалізації проекту й обґрунтуйте доцільність ухва­лення інвестиційного рішення. Дисконтна ставка 18%.

Грошові потоки інвестиційного проекту

Період часу, років Грошовий потік, тис. грн
1 2
0 -15 000
1 2 900
2 2 500
3 4 100
4 4 350
5 4 450
6 3 500

 

Задача 21.

За даними табл. 4 обчисліть строк окупності інвестиційного проекту за умови, що проектний грошовий приплив протягом року виникає рівномірно, а також визначте показник дисконтного строку окупності. Зробіть висновок про доцільність реалізації цього інвестиційного проекту. Дисконтна ставка 20%.

Період часу, років Грошовий потік, тис. гри.
0 -2 500
1 570
2 1700
3 2 150

Задача 22.

Комерційна організація планує придбати торговельні павільйо­ни й одержати дозвіл на здійснення торговельної діяльності, при цьому первісні витрати оцінюються в межах 432 тис. грн. Протягом першого року планується додатково інвестувати 216 тис. грн. (зростання оборотного капіталу і реконструкція). Грошовий потік становить 103 тис. грн. за рік. Ліквідаційна вартість павільйонів (з урахуванням торговельного місця) через 10 років оцінюється в розмірі 320 тис. грн. Потрібно: визначити в таблиці економічний ефект у результаті реалізації даних капітальних вкладень, якщо проектна дисконтна ставка становить 10%.

Оцінка економічної ефективності довгострокових капіталовкладень

Період часу (t), років Грошовий потік, тис. грн. Фактор поточної вартості, коеф. Поточна вартість, тис. грн.
0 -432,0 1,0000  
1 -113.0    
2-10 103,0    
10 320,0    
NPV X X  

 

Задача 23.

Визначити доцільність інвестування у альтернативні проекти за даними таблиці 1. для розрахунку використати методи: ARR , PP , P І, DPP , NPV , IRR.

Таблиця 1. –

Надходження (за роками), тис.грн.

Проекти 1 рік 2 рік 3 рік
А -4000 2400 2765
Б -2000 1200 1500

Задача 24.

Підприємству для розгляду запропоновані три альтернативні проекти. Визначить найбільш ефективний проект.

Показники Од. виміру Проект А Проект Б Проект В
1. Обсяг інвестованих коштів 2. Період експлуатації проекту 3. Сума очікуваного грошового потоку Усього         1-й год         2-й год         3-й год         4-й год 4. Дисконтна ставка грн. роки   грн.   % 80000 3   120000 40000 50000 30000 – 12 50000 2   75000 35000 40000 – – 10 75000 4   110000 20000 30000 30000 30000 14

 

Задача 25.

Інвестор розглядає два варіанти організації виробництва за рахунок придбання обладнання двох типів. Треба прийняти рішення, враховуючи, що інвестор бажає мати доходність вкладеного капіталу не менше 15%. Перший тип обладнання коштує 100 тис. грн., за прогнозами може забезпечити 20 тис. грн. прибутку на рік, термін експлуатації – до 7 років, кінцева ліквідаційна вартість оцінюється в 10 тис. грн. Обладнання другого типу має такі очікувані параметри: вартість – 140 тис. грн., щорічний прибуток – 30 тис. грн., експлуатація – 13 років, ліквідаційної вартості не матиме.

 

Рекомендована література:

 

1. Бакаєв Л.О. Кількісні методи в управлінні інвестиціями: Навч. посібник./ Бакаєв Л.О. - К.: КНЕУ, 2000. – 151 с.

2. Балацький О.Ф.Управління інвестиціями: Навч. посібник./ Балацький О.Ф., Теліженко О.М., Соколов М.О. - Суми: Університетська книга, 2004. – 232с.

3. Борщ Л.М. Інвестування: теорія і практика: Навч. посібник./ Борщ Л.М.– К.: Знання, 2005. – 470 с.

5. Грідасов В.М. Інвестування: Навч. посібник./ Грідасов В.М., Кравченко С.В., Ісаєва О.Є. – К.: ЦУЛ, 2004. – 164 с.

6. Гончаров А.Б. Інвестування: Конспект лекцій /Гончаров А.Б. - X.: ХДЕУ, 2002. - 179с.

7. Інвестування: Навч. посібник. /[Гриньова В.М. Коюда В.О., Лепейко Т.І., Коюда О.П.] Харківський держ. економічний ун-т (заг. ред.). -Х.гІНЖЕК, 2003.

8. Данілов О.Д. Інвестування: навчальний посібник/ Данілов О.Д., Івашина Г.М., Чумаченько О.Г. – К.:Комп’ютерпрес, 2001.

9. Дука А.П. Теорія та практика інвестиційної діяльності. Інвестування: Навч. посіб./ Дука А.П. – К.: Каравела, 2007. – 424 с.

10. Майорова Т.В. Інвестиційна діяльність: Навч. посібник/ Майорова Т.В. – ЦУЛ, 2004. – 376 с.

11. Пересада А.А. Інвестування: Навч. Посібник/ Пересада А.А. – К.: КНЕУ, 2004. – 250 с.

12. Пересада А.А. Управління інвестиційним процесом./ Пересада А.А. – К.: Лібра, 2002. – 472 с.

13. Черваньов Д.М. Менеджмент інвестиційної діяльності підприємств: Навч. посіб./ Черваньов Д.М. — К.: Знання—Прес, 2003.

14. Бланк И.А. Инвестиционный менеджмент: Учебный курс./ Бланк И.А. – К. Эльга-Н, Ника-Центр, 2001. – 448 с. – С. 123 – 169.

15. Ендовицкий Д.А. Практикум по инвестиционному анализу./ Ендовицкий Д.А., Коробейников Л.С., Сысоева Е.Ф. – М.: Финансы и статистика, 2001. – 240 с.

16. Радионова С.П. Оценка инвестиционных ресурсов предприятий (инновационный аспект)./ Радионова С.П., Радионов Н.В. – СПб.: Альфа, 2001. – 208 с.

 

Питання для самоконтролю

 

1) Що таке проект? Чим проект відрізняється від програми та плану?

2) Які особливості інвестиційних проектів?

3) Чим відрізняється звичайний проект від інвестиційного?

4) Які основні класифікаційні ознаки проектів?

5) Що таке фази та стадії циклу проекту?

6) Які проекти відносять до взаємовиключних? До заміщуючих? До синергійних?

7) Які основні підходи виділяються щодо визначення циклу проекту?

8) Чим відрізняється ТЕО проекту від бізнес-плану?

9) Які основні проблеми виникають при розрахунку початкової вартості проекту? З чим пов'язані заниження вартості та помилки в розрахунках початкової вартості?

10) Які принципи розробки календарного плану реалізації інвестиційного проекту?

11) У чому полягає сутність стратегії підготовки інвестиційного проекту?

12) Які основні аспекти аналізуються у ході проведення експертизи інвести­ційних проектів?

 

Тестові завдання

 

1. Проект — це:

а)           завдання з певними вихідними даними й планованими результатами (цілями), що зумовлюють спосіб його рішення;

б) бізнес-план;

в) програма дій по використанню фінансових ресурсів;

г) комплекс взаємопов'язаних заходів, розроблених для досягнення певних цілей протягом заданого часу при встановлених ресурсних обмеженнях.

2. До головних ознак проекту не відносяться:

а)           зміна стану на досягнення мети проекту;

б) обмеженість у часі;

в) обмеженість ресурсів;

г) складність;

д) неповторність.

3. До властивостей проекту не відносять:

а)           масштаб;

б) складність;

в) якість;

г) ризикованість;

д) тривалість.

4.       За об'єктами інвестицій виділяють такі типи проектів:

а)           фінансові;

б)           реальні;

в) споживчі;

г) нематеріальні;

д) фіктивні.

5.       За мотивацією (прибутковістю) виділяють такі типи проектів:

а)           з метою скорочення витрат;

б) вимушені;

в) мегаполісні;

г) забезпечують позицію на ринку;

д) великі;

є)    з метою збільшення доходів;

ж) підприємницькі;

з) з метою отримання надприбутків.

6.       Па етапі початку та побудови проекту здійснюється:

а)           планування та контроль;

б) управління ризиком;

в) управління організаційною структурою;

г) проектний аналіз за аспектами;

д) оцінка стану проекту.

7.       Виділяють такі фази проекту:

а)           концептуальна, контрактна і фаза реалізації проекту;

б) попереднє техніко-економічне обґрунтування, висновок за проектом і рі­шення щодо інвестування;

в) аналіз проблеми, розробка концепції проекту, детальне подання проекту, використання результатів реалізації проекту та ліквідація об'єктів проекту;

г) передінвестиційна, інвестиційна та експлуатаційна фази;

д)фаза проектування і впровадження.

 

8.       Цикл проекту — це час:

а) від преідентифікації до завершення впровадження проекту;

б) від ідентифікації до початку впровадження проекту;

в) від завершення підготовки проекту до завершення впровадження проекту;

г) від початку підготовки проекту до завершення впровадження проекту;

д) впровадження проекту.

 

9.       При відборі ідей проекту не враховується:

а)           ризик;

б) зобов'язання зацікавлених сторін;

в) масштаб;

г) витрати й вигоди проекту;

д) грошова одиниця країни.

 

10.     Передінвестиційна фаза не включає:

а)           визначення інвестиційних можливостей;

б) укладання контрактів;

в) аналіз альтернативних варіантів та остаточний вибір;

г) попереднє техніко-економічне обґрунтування (ТЕО);

д) розробку проектно-кошторисної документації;

є) розробку ТЕО.

 

11.     Інвестиційна фаза не включає:

а)           проведення узгоджень;

б) витрати на підтримання діючих потужностей;

в) пусконалагоджувальні роботи;

г) забезпечення керівника проекту;

д) витрати на авторський нагляд та контроль;

є) підготовка експлуатаційних кадрів;

є) витрати на оновлення основних фондів;

ж) будівництво, реконструкція, переоснащення.

 

12.     Грошовий потік — це:

а)           баланс грошових надходжень і витрат;

б) витрати матеріальних, фінансових та інтелектуальних ресурсів з метою одержання доходу;

в) капітальні вкладення;

г) кошти, вкладені в об'єкт розвитку;

д) прибуток від інвестиційної діяльності.

 

13.     До аспектів проектного аналізу не відноситься:

а)           технічний;

б) екологічний;

в) ергономічний;

г) комерційний;

д) фінансовий.

 

Практичні завдання для самостійного розв’язання

 

Задача 1.

Компанія розрахувала, що впродовж наступних п’яти років щорічно матиме такі грошові надходження відповідно (грн.): 8000, 9000, 6000, 5000, 4000. Фактори еквіваленту впевненості за ці ж саме періоди будуть відповідно наступні: 95%, 80%, 75%, 70%, 65%. Початкові інвестиції у проект складають 15000 грн. Ставка прибутковості облігацій – 10%. Визначити ефективність цього проекту, використовуючи метод еквівалента впевненості.

 

Задача 2.

Розглянемо два проекти: грошові потоки проекту А: у 1-й рік – 40 тис. грн., у 2-й рік – 35 тис. грн. Проекту Б: у 1-й рік – 53 тис. грн., у 2-й рік – 40 тис. грн. Початкові інвестиції кожного проекту – 45 тис. грн. Поясніть, який з проектів найбільш ризиковий, якщо дисконтна ставка зросте з 10% до 12%, використовуючи метод аналізу чутливості реагування?

 

 

Рекомендована література:

 

1. Бакаєв Л.О. Кількісні методи в управлінні інвестиціями: Навч. посібник./ Бакаєв Л.О. - К.: КНЕУ, 2000. – 151 с.

2. Балацький О.Ф.Управління інвестиціями: Навч. посібник./ Балацький О.Ф., Теліженко О.М., Соколов М.О. - Суми: Університетська книга, 2004. – 232с.

3. Борщ Л.М. Інвестування: теорія і практика: Навч. посібник./ Борщ Л.М.– К.: Знання, 2005. – 470 с.

4. Єлейко Я.І. Інвестиції, ризик, прогноз./ Єлейко Я.І., Єлейко О.І., Раєвський К.Є. – Львів: Львівський банківський інститут Національного банку України, 2000.

5. Інвестування: Навч. посібник. /[Гриньова В.М. Коюда В.О., Лепейко Т.І., Коюда О.П.] Харківський держ. економічний ун-т (заг. ред.). -Х.гІНЖЕК, 2003.

6. Данілов О.Д. Інвестування: навчальний посібник/ Данілов О.Д., Івашина Г.М., Чумаченько О.Г. – К.:Комп’ютерпрес, 2001.

7. Дука А.П. Теорія та практика інвестиційної діяльності. Інвестування: Навч. посіб./ Дука А.П. – К.: Каравела, 2007. – 424 с.

8. Кілієвич О. Аналіз вигід і витрат: Практ. посібник / Кілієвич О., Соколик С. Пер. З англ. - Київ: Основи, 1999.- 175с.

9. Черваньов Д.М. Менеджмент інвестиційної діяльності підприємств: Навч. посіб./ Черваньов Д.М. — К.: Знання—Прес, 2003.

10. Щукін Б.М. Інвестиційна діяльність: Методичний посібник./ Щукін Б.М. – К.: МАУП, 1998. – 68 с.

11. Бланк И.А. Инвестиционный менеджмент: Учебный курс./ Бланк И.А. – К. Эльга-Н, Ника-Центр, 2001. – 448 с.

12. Бланк И.А. Финансовый менеджмент. Учебный курс. 2-е изд., перераб. и доп./Бланк И.А. - К.: Эльга, Ника-Центр, 2004. — 656 с.

13. Бланк И.А. Управление инвестициями предприятия./ Бланк И.А. - К.: Эльга, 2003.- 480с.

14. Ковалев В.В. Методи оценки инвестиционных проектов./ Ковалев В.В. - М.: Фінанси и статистика, 2000. – 512с.

15. Савчук В.П. Анализ и разработка инвестиционньїх проектов: Учеб. пособ./ Савчук В.П., Прилипко С.И., Величко Е.Г. - К.: Абсолют-В; Зльга, 1999. – 304с.

 

 

Питання для самоконтролю

 

1) Які основні переваги використання власних джерел фінансування інвестицій?

2) Назвіть основні недоліки у використанні залучених джерел в інвестиційних цілях?

3) Які основні переваги використання позикових джерел фінансування інвестицій?

4) Назвіть основні недоліки у використанні позикових джерел в інвестиційних цілях?

5) Які основні типи фінансування інвестицій? Що таке регрес?

6) У чому специфіка фінансування без регресу, з частковим регресом та з повним регресом.

7) Назвіть основні способи залучення капіталу в інвестиційних цілях.

8) Що таке лізинг?

9) Як співвідносяться поняття "лізинг" та "оренда"?

10) Назвіть основні типи лізингу та охарактеризуйте їх.

11) У чому відмінності фінансового та оперативного лізингу?

12) Поясніть сутність фінансування інвестицій на консорційних засадах.

13) У чому основні відмінності між субсидіюванням, дотуванням, отриманням грантів, субвенціями, спонсорством та донорством?

 

Тестові завдання

 

1.       Джерелом внутрішніх інвестицій є:

а)           фонд відшкодування;

б) фонд накопичення;

в) інноваційний фонд;

г) фонд заробітної плати.

2. До основних джерел фінансування інвестицій відносять:

а)           внутрішні;

б) зовнішні;

в) власні;

г) позичені;

д) залучені;

є) централізовані;

є) змішані.

3. До зовнішніх джерел фінансування інвестицій відносять:

а)           прибуток, амортизаційні відрахування, довгострокові кредити банків, іноземні інвестиції;

б) власні фінансові ресурси, кошти державного та місцевого бюджетів, довгострокові кредити банку;

в) залучені фінансові ресурси, фінансові кошти від продажу цінних паперів, кошти державного та місцевого бюджетів, кошти іноземних інвесторів;

г) статутний капітал, фонд нагромадження, фонд матеріального заохочення, інші спеціальні фонди.

4. Сума мобілізації (іммобілізації) внутрішніх ресурсів визначається як:

а)           сума кредиторської заборгованості на початок року і планової погреби фірми в оборотних коштах па кінець планового періоду;

б)           сума наявних оборотних активів у капітальному будівництві і наявної кредиторської заборгованості на початок планового періоду;

в) скорочення потреби в оборотних активах на плановий період та приросту стійкої кредиторської заборгованості у плановому періоді;

г) сума планової потреби в оборотних активах фірми на кінець планового періоду і перехідної кредиторської заборгованості на кінець планового періоду.

5.       Які з названих показників безпосередньо впливають на розмір амортизаційних відрахувань?:

а)           сума нарахованого зносу, фондовіддача основних засобів, сума отриманого прибутку, рівень інфляції;

б)           сума виведених основних засобів у звітному періоді, рентабельність основних засобів, коефіцієнт вибуття основних засобів, коефіцієнт оновлення основних засобів;

в) сума оборотних активів, сума уведених основних засобів у звітному періоді, вартість виробленої продукції за звітний період, коефіцієнт приросту основних засобів;

г) балансова вартість основних засобів на початок звітного періоду, норма амортизаційних відрахувань, структура основних засобів, строки експлуатації основних засобів.

6.       Назвіть переваги оренди основних засобів порівняно з придбанням їх у власність:

а)           уможливлює збільшення балансової вартості основних засобів, прискорює відтворення основних засобів;

б) зменшує потребу у власних фінансових ресурсах для придбання основних засобів;

в) збільшує суму прибутку без придбання основних засобів у власність;

г) скорочує тривалість експлуатації основних засобів;

д) зменшує суму податку на прибуток.

7.       Усі види грошових та інших активів підприємства, які можуть бути використані для здійснення інвестиційної діяльності називають:

а)           фінансові ресурси;

б) інвестиційні ресурси;

в) джерела фінансування інвестицій;

г) форми фінансового забезпечення капіталовкладень.

8.       Різновид лізингу, коли лізингова фірма купує за готівку комплект устаткування у фірми-виробника, а потім продає його назад цій же фірмі на виплат відомий під назвищ:

а)           фінансовий лізинг;

б) інвестиційний лізинг;

в) мокрий лізинг;

г) зворотній лізинг;

д) чистий лізинг;

с) оперативний лізинг.

9.       Якщо об'єктом орендних відносин є високотехнологічне обладнання, а термін користування ним становить 2 місяці, то йдеться про:

а)           лізинг;

б) селенг;

в) рейтинг;

г) хайринг.

10.     Діяльність щодо надання фінансової підтримки, сума якої не підлягає оподаткуванню є:

а)           субсидіювання;

б) спонсорство;

в) донорство;

г) надання грантів.

11.     Інвестиційні ресурси підприємства — це:

а)           усі види грошових та інших активів, що залучаються для здійснення вкладень в об'єкти інвестування;

б) кошти підприємства, що залучаються для здійснення вкладень в об'єкти інвестування;

в) власні кошти підприємства, що залучаються для здійснення вкладень в об'єкти інвестування;

г) власні кошти підприємства та позикові ресурси, що залучаються для здійснення вкладень в об'єкти інвестування.

 

Рекомендована література:

 

1. Борщ Л.М. Інвестування: теорія і практика: Навч. посібник./ Борщ Л.М.– К.: Знання, 2005. – 470 с.

2. Інвестування: Навч. посібник. /[Гриньова В.М. Коюда В.О., Лепейко Т.І., Коюда О.П.] Харківський держ. економічний ун-т (заг. ред.). -Х.гІНЖЕК, 2003.

3. Данілов О.Д. Інвестування: навчальний посібник/ Данілов О.Д., Івашина Г.М., Чумаченько О.Г. – К.:Комп’ютерпрес, 2001.

4. Дука А.П. Теорія та практика інвестиційної діяльності. Інвестування: Навч. посіб./ Дука А.П. – К.: Каравела, 2007. – 424 с.

5. Майорова Т.В. Інвестиційна діяльність: Навч. посібник/ Майорова Т.В. – ЦУЛ, 2004. – 376 с.

6. Черваньов Д.М. Менеджмент інвестиційної діяльності підприємств: Навч. посіб./ Черваньов Д.М. — К.: Знання—Прес, 2003.

7. Щукін Б.М. Інвестиційна діяльність: Методичний посібник./ Щукін Б.М. – К.: МАУП, 1998. – 68 с.

 

Питання для самоконтролю

 

1) Визначити суть, мету і завдання інвестиційного менеджменту.

2) Охарактеризувати інвестиційну стратегію, її види, параметри та показники.

3) Охарактеризувати методи розробки інвестиційної стратегії.

4) Охарактеризувати зміст портфельного інвестування.

5) Назвіть основні принципи формування інвестиційного портфелю.

6) Які є типи інвестиційного портфелю?

7) У чому полягає сутність збалансованого портфелю і якими методами він балансується?

 

Тестові завдання

 

1.       За допомогою якого аналізу здійснюється оцінка інвестиційної привабливості підприємства:

а)           прибутковості капіталу;

б) фінансової стійкості підприємства;

в) виявлення стадії життєвого циклу підприємства;

г) ліквідності активів.

2.       Інтегральну характеристику окремих елементів як об'єктів майбутнього інвестування з позиції перспективності їх подальшого функціонування та розвитку можна назвати:

а)           інвестиційний клімат;

б) інвестиційний імідж території;

в) інвестиційна привабливість;

г) інвестиційний потенціал.

3.       Стратегія інвестування, спрямована на мінімізацію інвестиційного ризику при помірному рівні інвестиційного прибутку носить назву:

а)           агресивна;

б) консервативна;

в) кон'юнктурна;

г) короткотермінова.

4.       До основних принципів формування інвестиційного портфелю компанії належать:

а) забезпечення відповідності інвестиційних цілей інвестиційним ресурсам;

б) мінімізація ризиків;

в) оптимізація співвідношення прибутку і ліквідності;

г) максимізація доходу.

5.       На якому положенні базується в інвестиційній діяльності "портфельна теорія"?:

а)           більшість інвесторів формують певну сукупність об'єктів інвестування;

б) інвестори формують портфель цінних паперів із різноманітних інструментів фондового ринку;

в) перш ніж вкладати кошти, інвестор проводить портфельну експертизу обраних об'єктів;

г) всі відповіді вірні.

6.       Під диверсифікацією інвестицій розуміють:

а)           відхилення курсової вартості фінансових інструментів від їхньої номінальної вартості;

б) вид інвестиційної стратегії, що спрямована на розширення або модифікацію інвестиційної діяльності;

в) ефект від інвестицій у вигляді коштів, які повертаються інвестору;

г) немає правильної відповіді.

7. Принципи управління — це:

а)           основні правила або неодмінні умови ділової поведінки керівників, засновані на об'єктивно аналітичному підході до керівництва колективом працівників;

б) способи та прийоми дій керівників, спрямовані на створення в організації необхідних умов для успішного виконання завдань кожним підрозділом або службою;           

в) способи координування дій органів управління організацією та колективів для досягнення поставленої мети;

г) основні правила дії органів та працівників управління, які зумовлені характером господарської організації та її місцем у соціально-економічній системи.

8. Основною метою інвестиційного менеджменту є:

а)           реалізація інвестиційної стратегії підприємства;

б) забезпечення організаційного супроводу реалізації інвестиційної стратегії підприємства;

в) забезпечення найбільш ефективних шляхів реалізації інвестиційної стратегії підприємства на окремих етапах її реалізації;

г) забезпечення шляхів реалізації інвестиційної стратегії підприємства на окремих етапах її реалізації.

9. Що впливає на розробку стратегії формування інвестиційних ресурсів фірми:

а)           потреба в обсязі ресурсів;

б) регіональне направлення інвестиційної діяльності;

в) галузева приналежність фірми;

г) фінансовий стан фірми;

д) немає правильної відповіді.

10. Головною умовою визначення періоду формування інвестиційної стратегії підприємства є:

а)           наявність довгострокових прогнозів розвитку підприємства;

б) передбачуваність розвитку економіки в цілому й інвестиційного ринку зокрема;

в) наявність довгострокових прогнозів стану інвестиційного ринку;

г) наявність довгострокових планів розвитку на підприємстві.

11. Обрана стратегічна альтернатива в інвестиційному менеджменті оцінюється за допо­могою:

а)           системи показників;

б) аналізу правильності та достатності врахування при її виборі основних чинників, які визначають можливість реалізації стратегії;

в) аналізу основних чинників, які визначають можливість реалізації стратегії;

г) аналізу правильності та достатності врахування при її виборі цілей загальної стратегії розвитку підприємства.

12. Стратегія спрямована на розширення діючого виробництва, не передбачає суттєвого підвищення технічного рівня виробництва, оновлення продукції, підвищення її якості. Яка це стратегія інвестування у реальні об'єкти?

а)           екстенсивна;

б) інтенсивна;

в) підтримки;         

г) зростання.

13. Баланс «прибутковість - ризик» зміщений у бік забезпечення певної заданої безпеки вкладень. Про який тип стратегії на ринку фінансових інвестицій йдеться?

а)           консервативну;

б)агресивну;

в) помірно агресивну;

г) надмірно агресивну.

14. Якщо інвестиційна стратегія підприємства зосереджена на реальних об'єктах інвесту­вання, то інвестиційні ресурси будуть спрямовані:

а)           винятково на впровадження інновацій;

б)винятково на розширення виробництва;

в) на впровадження інновацій, підтримку та підвищення технічного рівня виробництва, розширення виробництва тощо;

г) на формування портфеля цінних паперів.

 

Рекомендована література:

 

1. Борщ Л.М. Інвестування: теорія і практика: Навч. посібник./ Борщ Л.М.– К.: Знання, 2005. – 470 с.

2. Інвестування: Навч. посібник. /[Гриньова В.М. Коюда В.О., Лепейко Т.І., Коюда О.П.] Харківський держ. економічний ун-т (заг. ред.). -Х.гІНЖЕК, 2003.

3. Данілов О.Д. Інвестування: навчальний посібник/ Данілов О.Д., Івашина Г.М., Чумаченько О.Г. – К.:Комп’ютерпрес, 2001.

4. Дука А.П. Теорія та практика інвестиційної діяльності. Інвестування: Навч. посіб./ Дука А.П. – К.: Каравела, 2007. – 424 с.

5. Управління інвестиціями на підприємстві. [Козаченко Г.В., Антіпов О.М., Ляшенко О.М., Діб ніс Г.І. ]. – К.: Лібра, 2004. – 368с.

6. Черваньов Д.М. Менеджмент інвестиційної діяльності підприємств: Навч. посіб./ Черваньов Д.М. — К.: Знання—Прес, 2003.

7. Щукін Б.М. Інвестиційна діяльність: Методичний посібник./ Щукін Б.М. – К.: МАУП, 1998. – 68 с.

 

 

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 174; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (1.741 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь