Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
ТЕМА 6. ЗАЛУЧЕННЯ ІНОЗЕМНОГО КАПІТАЛУ
Сутність іноземних інвестицій та їх необхідність для країни — реципієнта капіталу. Структура іноземних інвестицій. Форми та види прямих іноземних інвестицій. Критерії привабливості країни для іноземного інвестора. Державне правове регулювання іноземного інвестування в Україні. Його становлення і розвиток. Іноземне інвестування в Україні. Сучасний стан і проблеми іноземних інвестицій в Україні. Спеціальні (вільні) економічні зони (СЕЗ) та їхня роль щодо залучення іноземних інвестицій. Нормативна база створення та діяльності спеціальних (вільних) зон. Сучасний стан в Україні. Інститути міжнародної інвестиційної діяльності та їхній вплив на економіку України. Група Світового банку. Системні та інвестиційні проекти Міжнародного банку реконструкцій та розвитку (МБРР) в Україні. Міжнародний валютний фонд та економічна політика України. Європейські інвестиційні інститути. Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) і його вплив на розвиток малого бізнесу в Україні.
Питання для самоконтролю
1) Які основні способи проникнення іноземного капіталу на світові ринки існують у сучасних умовах? 2) Які снують форми та види іноземних інвестицій? В чому сутність кожної з них? 3) Які спільні риси характерні для традиційних форм іноземного інвестування? 4) Які можна виділити нові форми іноземного інвестування? Які з них найбільш вживані щодо України? 5) Чим відрізняються між собою операції «поставка підприємства під ключ» та угода «продукт в руки»? 6) З чим пов’язана необхідність вивозу капіталу з країн ? 7) Якими факторами визначається схильність фірми до іноземного інвестування? 8) Які основні мотиви іноземного інвестора є визначальнішими для його діяльності в країні-реципієнті? 9) Які заходи можна віднести до стимулюючих, а які призводять до обмеження іноземного інвестування? 10) Чи є імпорт капіталу в певній мірі доповненням до капіталу національного, чи він відіграє по відношенню до нього конкуруючу, заміщуючи роль? 11) У чому полягає сутність режиму іноземного інвестування та які функції виконує його запровадження? 12) Які пільги передбачені іноземним інвесторам в Україні? 13) Сучасний стан спеціальних зон в Україні. 14) У яких формах мають право здійснювати свою діяльність іноземні інвестори в Україні? 15) Які основні функції МВФ, Світового банку, МБРР, ЄБРР в Україні? 16) Які основні проекти реалізуються в Україні за підтримки міжнародних організацій? Тестові завдання Вибрати вірні відповіді на запитання тестів:
1. Існує декілька типів ставлення приймаючої країни до іноземних інвестицій, які визначаються цілями їх загальноекономічної політики, серед яких не виділяють: а) максимальне відкриття національної економіки для іноземних капіталів і встановлення контролю лише в галузях, які мають стратегічне значення; б) залучення іноземних капіталів для розвитку певних районів і придбання технологій; в) допущення іноземних інвестицій тільки у формі створення збутової мережі та філій; г) обмеження іноземних інвестицій на основі попередньої оцінки їх впливу на національну економіку; д) допущення іноземних інвестицій в рамках угод, які визначають умови діяльності іноземних інвесторів; є) допущення іноземних інвестицій лише у формі спільних підприємств, які створюються для досягнення певних цілей в установлений період часу. 2. До режимів іноземного інвестування в приймаючі країні не належить: а) цільова технічна допомога; б) режим обмеження; в) національний режим; г) пільговий режим; д) режим примусу; є) концесії. 3. За формою вивозу капіталу іноземні інвестиції поділяються на: а) у формі позикового капіталу; б) розширення експорту; в) вивіз торгового капіталу; г) обслуговування місцевих ринків приймаючих країн; д) у формі виробничого капіталу; є) транзитні. 4. Сутність цієї форми іноземного інвестування полягає у тому, що фірма-постачальник зобов'язана повністю забезпечити фінансування проекту; гарантувати підготовку місцевої робочої сили; здійснювати управління протягом ряду років після того, як завод почне діяти; організувати збут продукції (головним чином через експорт). Найбільш поширена міме промислово розвинутими країнами і новими індустріальними країнами, де існують місцеві переваги для виробництва конкретної продукції Підготовка іноземною фірмою місцевих спеціалістів, які повинні забезпечити функціонування об'єкта при цьому не передбачена. Зазначена форма має назву: а) створення спільних підприємств і відхід від організації власних закордонних підприємств; б) дольова участь іноземного інвестора, яка не дає права контролю над підприємством; в) управлінські контракти; г) поставка підприємств "під ключ"; д) угода "продукт в руки"; є) міжнародний підряд. 5. Який відсоток повинна становити іноземна інвестиція в статутному фонді 9за його наявності) підприємства з іноземними інвестиціями відповідно до законодавства України? а) не менш як 10%; б) не менш як 15%; в) не менш як 20%; г) не менш як 25%.
6. Назвіть основну причину здійснення прямих іноземних інвестицій. а) Інвестор має бажання інвестувати капітал у виробництво продукції, яка не випускається у його країні; б) інвестор вважає, що інвестиційний клімат у країні є непривабливим; в) інвестору немає сенсу реінвестувати прибуток у діюче виробництво; г) за кордоном є можливості отримати більші прибутки, ніж усередині країни. 7. Яка теорія пояснює, чому прямі іноземні інвестиції можуть бути більш ефективним способом використання іноземних ресурсів, ніж, наприклад, експорт чи ліцензування? а) теорія монополістичної переваги; б) теорія інтерналізації прямих іноземних інвестицій; в) теорія еклектичної прямих іноземних інвестицій; г) теорія міжнародних портфельних інвестицій. 8. У чому полягає головне значення еклектичної теорії прямих іноземних інвестицій? а) В об'єднанні положень теорій міжнародної торгівлі (порівняльної переваги), монополістичної переваги та інтернаціоналізації; б) в обґрунтуванні розміщення міжнародного виробництва залежно від специфіки країни-одержувача; в) у встановленні переваг володіння (технологією, управлінськими та організаційними навичками тощо); г) у встановленні переваг дислокації (місткість ринку країни-реципієнта, виробничі витрати в цій країні, тарифи, податки, транспортні витрати, урядова політика тощо). 9. Виберіть правильне твердження: а) що розвиненішою є країна-одержувач, то менший позитивний вплив прямих іноземних інвестицій на її економіку; б) що менш розвиненою є країна-одержувач, то менший позитивний вплив прямих іноземних інвестицій на її економіку; в) що розвиненішою є країна-одержувач, то більший позитивний вплив прямих іноземних інвестицій на и економіку; г) що менш розвиненою є приймаюча країна, то більший позитивний вплив прямих іноземних інвестицій на її економіку. 10. Яка з наведених функцій прямих іноземних інвестицій є однією з найважливіших і найбільш корисних (з точки зору країни-одержувача)? а) Зміна місця країни у міжнародному поділі праці, зокрема завдяки розвитку експортоорієнтованих виробництв; б) оновлення і модернізація виробничої бази; в) передавання технологій та інновацій; г) збільшення податкових надходжень у країні-одержувачі. 11. Яка з поданих характеристик не відповідає моделі інвестування між високорозвиненими країнами? а) Відбувається обмін найновішими технологіями; б) інвестиції здійснюються в найбільш капіталомісткі та високотехнологічні галузі; в) отримується імпульс для розвитку і максимальної віддачі інтелектуального та виробничого потенціалу ТНК; г) на підприємствах з іноземним капіталом зайнята дуже незначна частка економічно активного населення.
Рекомендована література:
1. Борщ Л.М. Інвестування: теорія і практика: Навч. посібник./ Борщ Л.М.– К.: Знання, 2005. – 470 с. 2. Грідасов В.М. Інвестування: Навч. посібник./ Грідасов В.М., Кравченко С.В., Ісаєва О.Є. – К.: ЦУЛ, 2004. – 164 с. 3. Гончаров А.Б. Інвестування: Конспект лекцій /Гончаров А.Б. - X.: ХДЕУ, 2002. - 179с. 4. Інвестування: Навч. посібник. /[Гриньова В.М. Коюда В.О., Лепейко Т.І., Коюда О.П.] Харківський держ. економічний ун-т (заг. ред.). -Х.гІНЖЕК, 2003. 5. Данілов О.Д. Інвестування: навчальний посібник/ Данілов О.Д., Івашина Г.М., Чумаченько О.Г. – К.:Комп’ютерпрес, 2001. 6. Дука А.П. Теорія та практика інвестиційної діяльності. Інвестування: Навч. посіб./ Дука А.П. – К.: Каравела, 2007. – 424 с. 7. Коваленко М.А. Фінанси спільного інвестування: Навч. посібник./ Коваленко М.А ., Радванська Л.М. - Херсон: ОЛДІ-плюс, 2002. 8. Матюшенко І.Ю. Іноземні інвестиції: Навчальний посібник./ Матюшенко І.Ю., Божко В.П. - К.: Професіонал, 2005. 9. Мельник В.В.Міжнародна інвестиційна діяльність: Навчальний посібник./ Мельник В.В., Козюк В.В. -Тернопіль: Карт-Бланш, 2003. 10. Пересада А.А. Інвестування: Навч. Посібник/ Пересада А.А. – К.: КНЕУ, 2004. – 250 с. 11. Про інвестиційну діяльність: станом на 25.12.2008р. Закон України від 18 вересня 1991 року / Верховна Рада України. 12. Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон. Закон України від 13 жовтня 1992 року N 2673-XII. 13. Про захист іноземних інвестицій на Україні. Закон України від 10 вересня 1991 року N 1540а-XII.
|
Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 357; Нарушение авторского права страницы