Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


ТЕМА 7. ФІНАНСОВІ ПОСЛУГИ НА ВАЛЮТНОМУ РИНКУ



Зародження, розвиток і сучасний стан ринку послуг валютних бірж. Принципи і методи надання послуг. Принципи, методи роботи торгово-клірингової системи біржової електронної системи торгів.

Правові відносини між суб’єктами в діяльності валютної біржі. Вирішення спорів. Біржовий арбітраж валютної біржі. Мирова угода. Закінчення арбітражного розгляду. Виконання рішення.

Оплата послуг: біржові збори; комісійна винагорода. Проблемні питання.

Послуги валютних бірж. Проведення валютних торгів. Проведення торгів строковими контрактами. Проведення торгів банківськими металами. Учасники біржового ринку. Організація торгів. Регламент проведення торгів валютою. Операційний регламент проведення розрахунків на валютній біржі.Звітність за результатами торгів. Визначення цін відкриття, закриття та котирувальних цін. Регулювання валютного ринку. Порядок розрахунків. Проведення розрахунків за результатами торгів на валютній біржі. Механізм забезпечення розрахунків. Порядок допуску до торгів. Проведення розрахунків. Примусове закриття позицій учасників торгів. Штрафні санкції. Поняття валютних ризиків. Послуги щодо перейняття валютних ризиків. Страхування валютних ризиків.Розрахунок середньозважених ставок/курсів за операціями банків.

Студент повинен знати:

Суть та призначення ринку послуг валютних бірж; суб’єкти, що мають право працювати на валютній біржі; принципи отримання та припинення членства на валютній біржі; вимоги щодо здійснення акредитації трейдерів; основні моменти організації та проведення торгів на валютній біржі.

Студент повинен вміти:

Осмислити та обґрунтувати поняття та сутність ринку послуг валютних бірж; аналізувати зарубіжний досвід щодо функціонування валютних бірж; охарактеризувати суть та особливості проведення валютних торгів, торгів строковими контрактами та банківськими металами; визначити та обґрунтувати причини основних недоліків та проблем щодо розвитку послуг валютних бірж та запропонувати і аргументувати шляхи подальшого розвитку.

Біржова операція – купівля/продаж певної кількості лотів.

Валютна секція (ВС) – сегмент біржового ринку, де укладаються угоди з купівлі та продажу іноземної валюти.

Автентифікація – процедура підтвердження права члена секції і трейдера на здійснення операцій з купівлі/продажу іноземної валюти під час торгів у БЕСТ на УМВБ.

Трейдер – учасник торгів – представник члена секції на торгах; уповноважений укладати угоди за рахунок і за дорученням члена секції, але не від свого імені та не за власні кошти.

Угода (біржова угода) – одночасне прийняття учасниками біржового ринку (що називаються сторонами угоди) прав і зобов’язань з придбання (для покупця) та продажу (для продавця) певної кількості біржового товару. Угода вважається укладеною після її реєстрації в БЕСТ.

Членами валютної біржі можуть бути банки, що мають дозвіл НБУ на здійснення валютних операцій згідно з чинним законодавством та які відповідають вимогам, що висуваються до членів валютної біржі.

Основними послугами валютних бірж є організація та проведення торгів.

Валютна біржа здійснює діяльність щодо надання таких послуг: проведення валютних торгів; проведення торгів строковим контрактами; проведення торгів банківськими металами; розрахунок середньозважених ставок/курсів з а операціями банків.

У торгах беруть участь члени валютної біржі, які уклали: договір купівлі-продажу брокерського місця; договір найму та обслуговування робочого місця, або договір на обладнання та обслуговування робочого місця трейдера. Укладання угод здійснює трейдер, який пройшов акредитацію на біржі.

ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ ЗНАНЬ

1. Учасники біржового ринку під час проведення валютних торгів.

2. Організація торгів. Регламент проведення торгів валютою. Операційний регламент проведення розрахунків на валютній біржі.

3. Правові відносини між суб’єктами в діяльності валютної біржі. Права та обов'язки члена валютної секції.

4. Принципи і методи надання послуг на ринку послуг валютних бірж.

5. Проведення валютних торгів.

6. Проведення торгів строковими контрактами на валютній біржі.

7. Оплата послуг: біржові збори; комісійна винагорода.

8. Купівля, продаж уповноваженими банками валюти на міжбанківському валютному ринку України.

9. Механізм забезпечення розрахунків на ринку послуг валютних бірж.

10. Неторговельні операції банків з валютними цінностями.

11. Особливості оподаткування операцій з валютою.

12. Основні засади фінансового моніторингу операцій з валютою

13. Ефективність валютного регулювання в Україні та перспективи його удосконалення.

14. Особливості оподаткування операцій з валютою в Україні та його удосконалення.

15. Національний банк України як один з головних суб’єктів валютного ринку.

16. Стратегії розвитку валютного ринку.

Практикум

1. Суть розрахунків “спот”.

У міжнародній практиці прийнято, що поточні конверсійні (обмінні) операції здійснюються на умовах «спот».

Угода «спот» - це контракт на купівлю чи продаж певної суми валюти у теперішній час за поточним курсом. Даний курс називається «спот» курсом, а угоди «спот» - угоди «з негайним валютуванням».

Датою валютування (дата здійснення розрахунків по договору) є другий робочий день після дати укладення угоди. Робочі дні не включають суботи, неділі та святкові дні для валют які використовуються. Даний проміжок часу потрібен для роботи з документацією і підготування переказу коштів.

2. Форвардні угоди та умови їх укладення.

Форвардні операції (forward operations або скорочено fwd) - це угоди по обміну валют за заздалегідь узгодженим курсом, які заключаються сьогодні, але дата валютування ( тобто виконання контракту) відкладена на певний строк у майбутньому.

Наприклад, якщо 24 січня 1994 р. укладена конверсійна угода слот, то датою валютування буде другий робочий день після дня укладення, тобто 26 січня. Якщо, на відміну від угоди спот, 24 січня укладена 3-місячна форвардная угода, то дата валютування прийдеться на 26.01.94 + 3 місяці - 26 квітня 1994 р.

Ринок форвардних валютних контрактів є невід'ємною складовою світового валютного ринку від початку 80-х рр. Уперше форвардні угоди почали використовувати лондонські банки в міжбанківських операціях із євровалютами.У серпні 1985 р. Асоціація британських банків (ВВА) вже видала правила щодо регулювання угод на міжбанківському валютному ринку (FRABBA terms), якими дотепер керуються банки за укладення форвардних контрактів.

Форвардні операції діляться на два види:

* угоди аутрайт (outright) - одинична конверсійна операція з датою валютування відмінною від дати спот;

* угоди своп (swap) - комбінація двох протилежних конверсійних операцій із різними датами валютування.

Форвардні угоди є твердими, тобто обов'язковими для виконання, і укладаються переважно з метою реальної купівлі або продажу валюти.

Умови форвардного контракту:

* валютний курс фіксується на момент укладення форвардної угоди;

* реальна передача валюти здійснюється через певний обумовлений стандартний відти­нок часу;

* під час підписання угоди ніякі попередні платежі не здійснюються; 45

* обсяги контрактів не стандартизовані.

Основне призначення форвардних валютних угод — забезпечити надійне страхування майбутніх платежів або надходжень за зовнішньо-торговельними контрактами.

3. Форвардні терміни

Форвардні контракти є терміновими контрактами міжбанківського валютного ринку. Як правило, форвардні операції укладаються на термін до 1 року і їм відповідають стандартні періоди в 1, 2, 3 місяці,6, 9місяців і рік із прямими датами валютування (straight dates або flat dates). На практиці ці періоди позначаються: 1М, 2М, 3М, 6М, 9М і 12М.

Наприклад, якщо сьогодні 15 липня (а спот 17 липня) полягає угода аутрайт на 2 місяці, то дата валютування прийдеться точно на 17 вересня ( за умови, що ці дати не припадають на вихідні і святкові дні).

Якщо при укладанні форвардної угоди аутрайт на стандартні терміни, дата спот припадає на останній день місяця, то для визначення дати валютування діє правило останньої дати місяця («end of month rule»). Наприклад, якщо угода на 2-місячний аутрайт укладена 26 лютого з датою спот 28 лютого, то дата валютування буде припадати на 30 квітня (але не на 28 квітня).

Якщо виконання форвардного контракту відбувається до 1 місяця (1 день, 1 тиждень або 2 тижні), то він рахується заключеним на короткі дати (short dates).

Проте клієнтам банку часто необхідно укласти форвардні контракти, дати валютування яких будуть не збігатися зі стандартними термінами (наприклад, угода аутрайт на 40 днів). У цих випадках рахується, що угоди мають «ламану датою» (broken dates). Ділерам, що укладають форвардну угоду з ламаною датою, слід брати до уваги, що ринок таких операцій менш ликвідний, ніж ринок угод із стандартними термінами.

4. Розрахунок форвардних курсів.

Специфікою форвардного ринку є те, що форвардні валютні курси, на відміну від інших видів угод, безпосередньо не фіксуються, а розраховуються.

 

Форвардний курс аутрайт = курс спот ± форвардні пункти

(Forward outright rate) = Spot rate ± Forward points

 

 На практиці здійснюються котирування не курсів, а форвардних пунктів, які можуть виступати у вигляді премії або знижки (дисконту).

Форвардні пункти також називають своп-пунктами, форвардною різницею або своп- різницею. Вони являють собою абсолютні пункти даного валютного курсу (в одиницях валюти котирування), на які коректується курс спот при проведенні форвардних операцій, і відбивають різницю в процентних ставках за конкретні періоди між валютами, що продаються на міжнародних грошових ринках.

Існує правило, відповідно до якого:

· Валюта з низькою процентною ставкою за визначений період котирується на умовах форвард до валюти з високою процентною ставкою за той же період із премією.

· Валюта з високою процентною ставкою за визначений період котирується на умовах форвард до валюти з низькою процентною ставкою за той же період із знижкою або дисконтом.

Форвардні пункти розраховуються в такий спосіб:

 

форвардні курс спот х  (% валюти - % базової валюти) х кіль-ть днів

пункти  = --------------------------------------------------------------------------------

                             360 х 100 + (% базової валюти х кіль-ть днів)

 

Тут процентні ставки по валютах будуть ставитися до періоду (кількості днів), для якого розраховується форвардний курс.

Замість 360 днів, прийнятих для більшості валют у якості процентної бази, для фунта стерлінгів і бельгійського франка необхідно враховувати 365 днів.

Якщо отримані форвардні пункти будуть мати позитивний знак, вони являють собою премію і будуть додаватися до курсу спот; у випадку негативного знака вони будуть знижкою і віднімаються від курсу спот.

По даній формулі можна розрахувати середні форвардні пункти для середнього курсу аутрайт (не приймаючи до уваги сторони bid і offer). Проте, як курс спот, так і курс аутрайт котируються банками у виді подвійного котирування. Форвардні пункти також розраховуються як bid і offer.

 

форвардні         спот bid х (% валюти bid - % бази offer) х кіл-ть днів

пункти   = --------------------------------------------------------------------------

  bid                360 х 100 + (% базової валюти offer х кіл-ть днів)

 

форвардні         спот offer х (% валюти offer - % бази bid) х кіл-ть днів

пункти   = --------------------------------------------------------------------------

offer               360 х 100 + (% базової валюти bid х кіл-ть днів)

 

Наприклад, спробуємо розрахувати 3-місячні форвардні пункти bid і offer для курсу долара до марки USD/DEM. Курс спот долара до німецької марки:

                                   Bid                       Offer

                         (курс покупця)   (курс продавця)

USD/DEM =    1. 4995      –      1. 5005    

                                 (середній курс 1. 5000)

 

 3-місячні ставки по депозитах у доларах і німецьких марках:

  Bid Offer (%%)  
  (за депозитами) (за кредитами)  
USD 3.875 4.125 (середня ставка 4%)
DEM 5. 875 6.125 (середня ставка 6%)

 

форвардні       1.4995 х (5. 875 - 4. 125) х 90 днів

 пункти (bid) = –—————————————— = 0. 0065

                               360 х 100 + (4. 125 х 90)

 

форвардні        1. 5005 х (6. 125 - 3. 875) х 90 днів

пункти (offer) = –——————————————— = 0. 0084

                              360 х 100 + (3. 875 х 90)

 

Котирування форвардних пунктів, наданих банківським дилером, буде наступним: 65 – 84

Для перерахунку форвардного курсу аутрайт складають форвардні пункти і котирування спот відповідно по сторонах bid спот і + bid форвард і offer спот і + offer форвард.

                                                           Bid          Offer

USD/DEM курс спот               1. 4995 – 1. 5005

+ 3-х міс. форвард, пункти               65 –       84

–————————————     –————————

3-х міс. курс аутрайт             1. 5060 – 1. 5089

 

Для простого запам’ятовування знаходження форвардного курсу використовується правило «лестницы»:

· Якщо форвардні пункти ростуть зліва направо (котирування bid менше котирування offer) – то для знаходження курсу аутрайт для дати валютування далі чим спот, форвардні пункти додаються до курсу спот.

· Якщо форвардні пункти зменшуються зліва праворуч (сторона bid більше сторони offer), то для перебування курсу аутрайт для дати валютування далі чим спот, форвардні пункти відраховуються з курсу спот.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 219; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.055 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь