Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


ТЕМА 8. ФІНАНСОВІ ПОСЛУГИ НА ФОНДОВОМУ РИНКУ



Структура та професійні учасники ринку цінних паперів. Зародження, розвиток і сучасний стан ринку послуг професійних учасників ринку цінних паперів.

Послуги для юридичної особи-резидента. Послуги для юридичної особи-нерезидента. Послуги для фізичної особи-резидента. Послуги для емітента. Операції з ініціативи органів державної влади. Послуги з надання інформації з системи реєстру. Послуги зберігачів. Відкриття рахунків у цінних паперах. Зберігання цінних паперів. Знерухомлення цінних паперів. Реєстрація зберігача номінальним утримувачем у реєстрі власників іменних цінних паперів. Матеріалізація знерухомлених цінних паперів. Облік прав власності.

Послуги інвестиційних компаній та фондів. Комісійна діяльність з цінними паперами. Послуги андеррайтера. Послуги з управління активами інвестиційного фонду. Розміщення емітованих інвестиційних сертифікатів. Аналіз інвестиційної привабливості підприємств і галузей економіки. Випуск, продаж та обмін інвестиційних сертифікатів. Здійснення інвестування інвестиційним фондом своїх активів у цінні папери. Надання консультативних та експертних послуг. Емісія та обіг цінних паперів інститутами спільного інвестування.

Послуги довірчих товариств. Довірчі послуги громадянам: розпорядження спадщиною. Довірчі послуги юридичним особам: обслуговування облігаційної позики, виконання трастовою компанією функцій агента для акціонерних компаній. Виконання агентських функцій. Керування персональними трастами.

Український фондовий ринок порівняно з іншими ринками, що розвиваються.Допуск цінних паперів до котирування на фондових біржах. Особливості продажу на фондових біржах пакетів акцій, що належать державі. Особливості торгівлі похідними цінними паперами.

Арбітражні справи та санкції. Особливості проведення торгів з продажу на фондовій біржі цінних паперів, на які накладено стягнення.

Студент повинен знати:

Суть та призначення фондової біржі; функції та принципи діяльності фондової біржі; види угод, що укладаються на фондовій біржі; обов’язки емітентів, цінні паперих яких котируються на фондовій біржі; види замовлень, які даються на фондовій біржі.

Студент повинен вміти:

Охарактеризувати механізм функціонування фондової біржі; визначити вид наказу, який передається брокеру, та угоди, що укладаються на фондовій біржі; виявити та аргументувати фактори, що гальмують розвиток діяльності фондових бірж в Україні, запропонувати і обгрунтувати заходи їх подальшого розвитку.

 

Фондова біржа — професійний учасник фондового ринку (організатор торгівлі), діяльність якого полягає у створенні організаційних, технологічних, інформаційних, правових та інших умов для збирання та поширення інформації стосовно попиту і пропозицій, проведення регулярних торгів фінансовими інструментами за встановленими правилами, централізованого укладення і виконання договорів щодо фінансових інструментів, у тому числі здійснення клірингу та розрахунків за ними, та розв'язання спорів між членами організатора торгівлі.

Основні принципи системи надання послуг фондовими біржами: організація вільного процесу обігу цінних паперів на біржі; розвиток конкуренції, яка необхідна для підтримання якості послуг і зниження собівартості; забезпечення збалансування попиту і пропозиції на цінні папери; особиста довіра між брокером і клієнтом; перевірка якості і надійності цінних паперів; встановлення однакового курсу на одні й ті самі цінні папери одного власника; гласність і прозорість операцій із цінними паперами; публічне обговорення шляхів вирішення проблем біржової торгівлі; регулярність проведення біржових торгів відповідно до регламенту; максимально широке використання процедур розкриття інформації про торги; дотримання принципів спадкоємності національного біржового ринку цінних паперів з історією, традиціями та набутим досвідом фондових бірж світу.

Аналіз функціонування національних фондових бірж дає змогу виділити завдання, характерні для їхньої діяльності: створення постійно діючого ринку цінних паперів; визначення біржової ціни на папери, умов їх обігу і розповсюдження інформації про фінансові інструменти; мобілізація тимчасово вільних фінансових ресурсів і грошових коштів і сприяння передачі прав власності; забезпечення ліквідності і гарантій виконання укладених на біржі угод; проведення аналізу економічної кон'юнктури внутрішнього і зовнішнього ринку капіталу, визначення перспектив їхнього розвитку.

На фондових біржах можуть укладатися такі види угод: касові угоди; угоди на термін.

ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ ЗНАНЬ

1. Правові відносини між фондовою біржею і клієнтами.

2. Державне регулювання послуг фондових бірж.

3. Підстави для надання послуг фондової біржі.

4. Особливі умови припинення діяльності фондової біржі.

5. Принципи надання послуг фондовими біржами.

6. Функції фондових бірж.

7. Засади організації біржової торгівлі. Місце та час біржової торгівлі. 

8. Біржові замовлення та їх оформлення.

9. Вимоги до цінних паперів та угод на фондовій біржі.

10. Види наказів на фондовій біржі.

11. Формування біржового курсу.

12. Права та обов'язки учасників торгів на фондовій біржі.

13. Допуск, реєстрація та акредитація брокерської контори.

14. Біржове місце та механізм його отримання.

15. Загальна характеристика послуг фондових бірж.

16. Допуск, реєстрація та акредитація брокерської контори.

17. Порядок проведення розрахунків за придбанні цінні папери.

18. Оплата послуг фондових бірж. Політика формування цін.

19. Особливі умови припинення діяльності фондової біржі.

20. Проблемні питання розвитку та становлення сфери послуг фондових бірж.

21. Перспективи створення єдиної фондової біржі в Україні.

Практикум

1. Привілейовані акції у кількості 50 штук. та номіналом 140 грн. було куплено по ціні 180 грн. за штуку та продано через 2 роки по ціні 260 грн. за штуку. Дивіденди за акціями становили відповідно 1 року – 20%, 2 року – 50%. Визначити прибуток, отриманий від операцій, та її дохідність у вигляді ефективної ставки простих та складних відсотків.

Розв’язок

1) знаходимо суму витрат на купівлю акцій та суму, отриману від їх продажу, як добуток ціни акції на кількість куплених/проданих акцій:

2) знаходимо суму дивідендів, нараховану за два роки:

3) знаходимо суму доходу, отриману від операції купівлі продажу цінних паперів, як різницю між сумою, вирученою від продажу цінних паперів, та вартістю купівлі цінних паперів з врахуванням суми отриманих дивідендів.

4) знаходимо дохідність операції у вигляді простої та складної ставки нарахування відсотків, використавши відповідні формули:

Відповідь: дохід від операції купівлі продажу цінних паперів становить 8900 грн.. Дохідність операції становить 49,44 % річних у вигляді простої ставки відсотків та 41,28 % річних у вигляді складної ставки відсотків.

 

2. У річному звіті корпорації за рік наведені наступні дані на одну акції (у грн.): ціна за книгами – 15 грн.; діапазон ринкових цін протягом року: 12-30 грн.; дохід на акцію – 12% річних. Визначити діапазон змін протягом року цінності акції та коефіцієнт котирування

Розв’язок

1) знаходимо суму дивідендів, нараховану протягом року:

2) Знаходимо коефіцієнт котирування, скориставшись формулою. Врахуємо зміну ринкової ціни акції протягом року:

3) знаходимо дохідність акції, скориставшись формулою та враховуючи зміну ринкової ціни акції протягом року:

Відповідь:

 

Державні короткострокові облігації номіналом 9000 грн. і термін обігу 91 день продаються по курсу 75,0. Визначте суму прибутку від купівлі 250 облігацій і прибутковість фінансової операції для розрахункової кількості днів в році – 365.

Розв’язок

1) знаходимо ринкову (курсову) ціну облігації, скориставшись формулою:

2) знаходимо дохід від операції, враховуючи кількість куплених облігацій. Для цього використаємо формулу:

3) знаходимо ефективність фінансової операції у вигляді ефективної ставки простих відсотків:

Відповідь: дохід від купівлі 250 облігацій становитиме 562500 грн., дохідність фінансової операції становить 133 % річних.

Задачі:

1. Привілейовані акції номіналом 15 грн. були куплені у кількості 20 шт. За ціною 20 грн. і через 2 роки продані за ціною 35 грн. за шт. Дивіденд за акціями за перший рік склав 37% річних, за другий – 59% річних. Визначити прибуток, отриманий від акцій, і прибутковість їхньої купівлі-продажу у вигляді ефективних ставок простих і складних відсотків.

2. Акції номіналом 1 грн. Були куплені за ціною 1,9 грн. За півроку до виплати дивіденду Дивіденд за акціями за рік був проголошений у розмірі 11% річних. Після оголошення про виплату дивідендів курс акцій склав 2,6 грн. Визначити поточну прибутковість акцій у вигляді ефективної ставки відсотків.

3. В оголошенні банку вказано, що дивіденд за звичайними акціями за квартал буде виплачений у розмірі 15% річних. Визначити суму дивіденду, якщо номінал акції складає 1,7 грн.

4. Банк оголосив, що дивіденди за його акціями за рік складуть 22% річних за звичайними акціями і 28% від номіналу за привілейованими акціями. Визначити суму дивідендів на одну привілейовану акцію номіналом 5 грн., і одну звичайну акцію номіналом 1 грн.

5. У звіті банківської корпорації МАГНАТ за 1990 рік наведені наступні дані на одну акцію: дохід – 1,8 грн.; оголошений дивіденд – 1,8 грн. Визначити дивідендний вихід.

6. АТ випустило 1 тисячу привілейованих акцій номіналом 15 грн. Мінімальний річний прибуток при емісії акцій було оголошено рівним 27% від їх номіналу. Визначити мінімальну суму, яку товариство повинно сплатити кожного року у вигляді дивідендів за привілейованими акціями.

7. У річному звіті банківської корпорації «Signet» (США) за 1999 рік наведені наступні дані на одну акцію (у доларах): ціна за книгами – 27,67; діапазон ринкових цін протягом року – 33,275 – 8,125; доход на акцію – 1,56. Визначити діапазон зміни протягом року цінності акції та коефіцієнт котирування.

8. У газеті «К-DAYLI» від 16 лютого 1999 року наведені наступні дані про акції К-банку: номінал акції 10 гр. од., курсова вартість – 4,3 гр. од., сума дивіденду на акцію за III квартал 1998 року – 5 гр. од. Визначити цінність акції та коефіцієнт її котирування.

9. Дивіденд на акцію компанії за рік склав 4,5 гр. од. Банківська ставка за вкладами дорівнює 10 % річних. Винагорода за ризик, з точки зору покупця, повинна бути 5 %. Визначити теоретичну ціну акції.

10. Акції номіналом 1,0 грн.. були куплені за ціною 2,5 гр. од. за півроку до виплати дивіденду. Дивіденд за акціями за рік був проголошений у розмірі 10 % річних. Після оголошення про виплату дивідендів курс акцій склав 2,8 гр. од. Визначити поточну прибутковість акцій у вигляді ефективної ставки відсотків.

11. Привілейовані акції номіналом 10 гр. од. були куплені у кількості 10 шт. за ціною 12 гр. од. і через 2 роки продані за ціною 25 гр. од. за шт. Дивіденд за акціями за перший рік склав 40 % річних, за другий – 60 % річних. Визначити прибуток, отриманий від акцій, і прибутковість їхньої купівлі-продажу у вигляді ефективних ставок простих і складних відсотків.

12. Акції номіналом 10 гр. од. продавалися на початку року за курсовою вартістю 40 гр. од. Дивіденд за рік був оголошений у розмірі 10 % річних. Визначити реальну прибутковість за рівнем дивідендів акцій, куплених на початку року.

13. Облігації номіналом 25 гр. од. продаються за ціною 24, 5 гр. од. Визначити курс облігацій.

14. Курс державних короткострокових облігацій номіналом 100 гр. од. дорівнює 77,5. Визначити ціну облігацій.

15. Прибуток за облігаціями підприємства номіналом 10 гр. од. виплачується два рази в рік, виходячи з 50 % річних. Визначити суму прибутку при кожній виплаті.

16. Державні короткострокові облігації номіналом 1 тис. гр. од. і терміном обертання 91 день продаються за курсом 87,5. Визначити суму прибутку від покупки 10 облігацій та прибутковість фінансової операції для розрахункової кількості днів у році, рівної 365.

 

Література: [53, 77, 78, 81, 83, 86, 88, 125, 127, 130, 140-143]


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 312; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.036 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь