Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


ВАРІАНТИ ВИКОРИСТАННЯ ПРОГНОЗІВ В ОРГАНІЗАЦІЇ



Роль прогнозу Уявлення про майбутнє Наслідки
Відсутність прогнозів (вони не потрібні)   Відсутність прогнозів (вони неможливі)     Відсутність прогнозів (досить «славного минулого»)   Екстраполяція     Часткове прогнозування (прогнозування критичних точок)   Інтуїтивні прогнози   Система варіантних прогнозів   Немає   «Фатум»   «Розвиток» минулого     Майбутнє схоже на минуле   Очікування кризи   Майбутнє можливо перед­бачити   Те саме Рішення приймаються без оцінки наслідків; результат — крах організації   Нічого не можна змінити, тому не треба намагатись передбачити майбутнє; все, що діється – нес­пoдіванка; такий підхід призводить до краху   Зміна умов діяльності робить ефек­тивні в минулому рішення непридатними; призводить до краху     Рівень розвитку підприємства буде вищим, але принципово нічого не зміниться, може бути втраченою конкурентна позиція   Усе підпорядковано ліквідації кризових явищ, а не їхньому запобіганню; не завжди вдається вийти з кризи   Не використання раціоналістичних методів робить прогнози ненадій­ними, нерідко ці прогнози є неправильними або некорисними   Основа системи планів, осмислен­ня впливу на обставини; довгострокове існування організації

Мета будь-якого прогнозу — виявити процеси та передбачити розвиток подій у майбутньому. Передбачене майбутнє дає змогу підготуватися як до позитивних, так і до негативних тенденцій, максимізувати результати та мінімізувати збитки.

Основними методами прогнозування, що використовуються в стратегічному плануванні, є: методи екстраполяції; експертні методи; методи моделювання.

Методи екстраполяції базуються на припущенні про незмінність або відносну стабільність наявних тенденцій розвитку [2].

Його суть - перенесення сьогоднішньої ситуації на майбутнє. Цей метод підходить для короткострокового планування на підприємствах зі стабільною організаційною структурою, що діють у стабільному зовнішньому середовищі.

Інакше кажучи, гіпотеза економічного передбачення базується на схожості та спадковості глобальних умов існування підприємств у минулому, теперішньому та майбутньому. В цьому й полягає обмеженість даного підходу, оскільки чим тривалішим є період прогнозування, тим більш імовірним є змінність тенденцій розвитку під впливом різних факторів.

Експертні методи базуються на знаннях та досвіді спеціалістів різної кваліфікації.

Ме́тод експе́ртних оці́нок — один з основних методів прогнозування , який ґрунтується на припущенні, що на основі думок експертів можна збудувати адекватну модель майбутнього розвитку об'єкта прогнозування .

Відправною інформацією при цьому є думка спеціалістів, які займаються дослідженнями й розробками в прогнозованій галузі.

В основу експертних методів покладено п’ять основних умов групового вибору рішень.

Умова 1. Універсальність, тобто наявність достатньої різноманіт­ності можливостей вибору (³ 3) експертів (³ 2) та можливостей визначення для них індивідуальних профілів переваг.

Умова 2. Наявність позитивного зв’язку колективних та індивіду­альних переваг, при якому відмова (або доповнення) від однієї альтернативи в індивідуальних перевагах окремого експерта не повинна змінити направленості переваги відносно колективної.

Умова 3. Незалежність непов’язаних альтернатив (якщо переваги кожного експерта однакові в кількох профілях, то й відповідні по альтернативах ступені переваг суспільства мають бути однакові для цих профілів).

Умова 4. Наявність суверенності експертів, тобто відсутність «нав’язаного» товариством ступеня переваг.

Умова 5. Відсутність диктаторства (як правило, з боку одного експерта, переваги якого визначають переваги товариства, а інші члени впливають на вибір альтернатив лише в тому разі, якщо ці альтернативи не мають ніякого значення для названого індивідуума).

Методи моделювання являють собою досить широкий спектр економіко-математичних, економетричних та інших моделей, що мають спільну рису — спробу побудувати моделі об’єктів реальної дійсності, особливо їхньої динаміки, щоб на їх основі створити основи для відпрацювання оптимальних управлінських рішень.

Порівняльна таблиця переваг та недоліків цих методів

Метод Сутність Переваги Недоліки
Експертний   Експертна оцінка майбутнього розвитку підприємства Використовується експертна оцінка кількох спеціалістів; простий у застосуванні   Ймовірнісний характер; неможливість визначення кількісних вимірників; можливість неузгодженості висновків експертів
Моделювання   На основі аналізу впливу найвагоміших чинників розробляється імітаційна модель фінансового поступу підприємства Враховує досвід функціонування точність розрахунків; можливість врахування багато чисельних чинників   Істотні обсяги вхідної інформації, трудомісткість; короткостроковість використання; залежність достовірності від якості прогнозних вимірників
Екстраполяція Перенесення умов функціонування з одного об’єкту на інший, з минулого в майбутній період Враховує досвід функціонування, довгостроковість використання   Не враховує зміни параметрів низки, чинників; притаманний усереднений, характер розрахунків

 

Сьогодні більшість авторів погоджуються з тим, що лише комбінація методів може дати більш-менш надійне передбачення майбутнього.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 178; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.01 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь