Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
У межах сукупного грошового обороту функціонують такі грошові потоки:
1 - купівля фірмами у сімейних господарств виробничих ресурсів (робочої сили, земельних ділянок, споруд, інших засобів виробництва); 2 - сімейні господарства отримують гроші за продані ресурси ─ грошові доходи;
3,10 - витрати сімейних господарств на споживання (в країні та поза її межами); 4 - сплата податків державі; 5 - заощадження сімейних господарств, які надходять на грошовий ринок; 6 - позики фінансових ресурсів фірмами на грошовому ринку; 7 - витрати фірм для розширення виробництва (інвестиції); 8 - позичання урядом фінансових ресурсів на грошовому ринку; 9 - витрати уряду на закупівлю товарів на ринку продуктів; 12, 11 - виручка, яку отримують фірми від продажу виготовленої ними продукції (в країні та поза її межами); 13 - позички на світовому ринку; 14 - позички на світовий ринок; 15 - збільшення грошей на внутрішньому ринку (шляхом збільшення кредитування центральним банком банківських установ); 16- вилучення надлишку грошових коштів шляхом скорочення кредитування (шляхом збільшення кредитування) центральним банком банківських установ. Структура грошової маси Грошовий оборот забезпечується певною масою грошей.
Грошова маса ─ це сукупність запасів грошей у всіх їх формах, які перебувають у розпорядженні суб'єктів грошового обороту в певний момент. Суб’єкти грошового обороту: приватні особи, підприємства, громадські організації, господарські об'єднання, державні установи тощо, які мають у своєму розпорядженні готівкові гроші чи вклади на різних рахунках у комерційних банках. Грошова маса має певний кількісний вираз (обсяг у мільярдах чи мільйонах грошових одиниць), надзвичайно складну структуру та динаміку руху. З точки зору якісної характеристики грошової маси важливе значення має її структура, а зважаючи на практику її регулювання ─ динаміка руху обсягу та структури. Структура грошової маси. Виділяється кілька елементів грошової маси, комбінацією яких можна визначати різні за складом і обсягом показники грошової маси, що називаються грошовими агрегатами. Грошовий агрегат - це специфічний показник грошової маси, що характеризує певний набір її елементів залежно від їх ліквідності. Кількість агрегатів, які використовуються в статистичній практиці окремих країн, не однакова. Так, у США застосовуються чотири агрегати для визначення маси грошей, в Англії ─ п'ять, у Німеччині – три. У статистичній практиці України для цілей аналізу і регулювання визначаються і використовуються чотири грошові агрегати: M0, МІ, M2,M3. M0 ─ гроші поза банками (готівка). Відображає масу національної готівки, яка перебуває поза банками, тобто на руках у фізичних осіб і в касах юридичних осіб. Готівка в касах банків сюди не входить. М1 містить М0 + кошти на поточних рахунках у національній валюті (розрахунковий та чековий депозити, які не передбачають нарахування процентів або незначні проценти на залишки на рахунках, депозити «до запитання»). Іншими словами: М1 містить М0 + вклади в банках, які можуть бути використані власниками негайно, без попередження банків. В офіційній статистиці НБУ ці вклади називаються переказними коштами у національній валюті.
М2 ─ М1 + кошти на строкових депозитах включно з іменними депозитними сертифікатами банків та валютні кошти, які на першу вимогу можуть бути обміняні на готівку. M3 ─ М2 + кошти за трастовими операціями банків та цінні папери «майже гроші» (їх не можна використовувати як гроші в поточних розрахункових операціях, але в разі потреби можна перетворити в гроші). M3 ─ сукупна пропозиція грошей у країні. Грошові агрегати відрізняються між собою не тільки кількісно, але й якісно. Агрегат M1 виражає масу грошей, яка знаходиться безпосередньо в обігу, реально виконуючи функції засобів обігу ma платежу. Вона найтісніше пов'язана з товарною масою, що проходить процес обміну і безпосередньо впливає на ринкову кон'юнктуру. Саме тому цей агрегат повинен бути об'єктом найактивнішого регулювання. У грошових агрегатах M2, M3 враховано нагромадження грошей у різних формах. Ці гроші тимчасово вийшли з обігу, виконуючи функцію нагромадження вартості. Залежно від строків та форми цих нагромаджень їх відносять до різних грошових агрегатів. Обсяг грошової маси в кожному агрегаті визначається різними факторами. Так, обсяг агрегату M1 передусім залежить від: - обсягу товарообороту; - швидкості обігу грошей. Обсяги інших агрегатів - M2, M3 ─ визначаються: - обсягом товарообороту; - швидкістю обігу грошей; - розвитком кредитних відносин; - рівнем капіталізації грошових доходів суб'єктів обігу тощо. Показник грошової бази не є ще одним агрегатом грошової маси. Це якісно інший показник, що характеризує масу грошей з боку прояву її на балансі центрального банку. Тому цей показник інколи називають ще грошима центрального банку, який їх безпосередньо контролює і регулює, впливаючи в кінцевому підсумку і на загальну масу грошей. Грошова база вміщує запаси всієї готівки, яка перебуває в обороті поза банківською системою та в касах банків, а також суму резервів банківських установ на їх кореспондентських рахунках у центральному банку. Величину грошової бази Г можна визначити за формулою , (3.1) де ─ сума готівки, що перебуває поза банками; ─ сума готівки в касах банків; ─ сума грошових коштів (резервів), які перебувають на кореспондентських рахунках банків у центральному банку. Безготівковий елемент грошової бази відрізняється і якісно, і кількісно від безготівкового елемента грошових агрегатів Ml, M2, МЗ. Він являє собою суму зобов'язань центрального банку перед комерційними. А безготівкові елементи грошових агрегатів ─ це зобов'язання банківських установ перед своїми клієнтами. Вони формуються комерційними банками як за рахунок коштів, одержаних від центрального банку, так і за рахунок створення грошей самими комерційними банками в процесі кредитної діяльності через механізм грошово-кредитного мультиплікатора.
|
Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 173; Нарушение авторского права страницы