Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Швидкість обігу грошей. Закон грошового обігу
Грошовий оборот включає в себе грошовий обіг. Обіг грошових знаків передбачає їх постійний перехід від одних юридичних чи фізичних осіб до інших. Поняття «грошовий обіг» стосується лише частини грошового обороту ─ готівкового грошового обороту.
Швидкість обігу грошей ─ це частота переходу грошової одиниці від одного суб'єкта грошових відносин до іншого при обслуговуванні економічних операцій за певний період. Вона характеризує інтенсивність руху грошей, коли вони функціонують як засоби обігу і платежу. Величину швидкості обігу грошей можна визначити за формулою (3.2) де - V - швидкість обігу грошей; P - середній рівень цін на товари та послуги; Q - фізичний обсяг товарів та послуг, які реалізовано в даний період; M - середня маса грошей, що перебуває в обороті за даний період. Величина швидкості обігу грошей прямо пропорційно пов’язана з номінальним обсягом виготовленого національного продукту (PQ), (за певних умов це може бути сума ВВП) й обернено пропорційно ─ з обсягом маси грошей, що є в обороті. Визначений таким способом показник V характеризує насамперед інтенсивність використання запасу грошей в обороті (M) для оплати товарів та послуг, що реалізуються, тобто цей показник пов’язаний переважно з грошовим обігом. Величина V залежить від: - частоти й обсягів товарних операцій; - нетоварних платежів (фіскально-бюджетних, кредитних тощо). Закон грошового обігу. В обігу на певний період часу має знаходитися грошей не більше, ніж це необхідно для оплати товарів і послуг, що реально існують, за цінами, що склалися на даний момент.
Якщо формалізувати суть цього закону, то її можна виразити рівнянням Мф = Мн, (3.3) де - Мф - фактична маса грошей в обігу; Мн – об’єктивно необхідна для обігу їх маса. Коли Мф > Мн, можна зробити висновок, що в обігу з'явилися зайві гроші. Коли Мф < Мн, можна зробити висновок про нестачу грошей в обігу. В умовах золотого стандарту вирівнювання Мф і Мн забезпечується «автоматично»: при Мф > Мн ─ гроші акумулюються у скарби, якщо Мф < Мн ─ гроші зі скарбів повертаються до обігу.
В умовах функціонування грошей без матеріальної субстанції ситуація Мф > Мн стає хронічною. Потрібні спеціальні макроекономічні заходи та регулятори для вирівнювання Мф = Мн. Визначення Мн. Існують різноманітні форми грошей в обігу. Величина Мн охоплює всі форми грошей, які обслуговують потреби обігу, а вимоги закону грошового обігу поширюються на всю його сферу ─ готівкову і безготівкову. У середньому кількість грошей, необхідних для обігу протягом певного часу (Мн), прямо пропорційна масі товарів і рівню їх цін та обернено пропорційна середній швидкості обігу грошової одиниці. Цю залежність можна виразити формулою Мн = (3.4) - сума цін товарів, що реалізуються за певний період; V- середня кількість оборотів грошової одиниці за цей самий період. Якщо врахувати всі додаткові фактори, що впливають на грошову масу, то величину Мн можна виразити так: Мн = , (3.5) де K - сума продажів товарів і послуг у кредит; П - загальна сума платежів, строк оплати яких настав; ВП ─ сума платежів, які погашаються шляхом взаємного зарахування боргів.
|
Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 196; Нарушение авторского права страницы