Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Пропозиція грошей. Роль банків у пропозиції грошей



Грошова пропозиція має дві форми сутності.

Перша сутність пропозиції грошей полягає в тому, що економічні суб'єкти в будь-який момент мають у своєму розпорядженні певний запас грошей, які вони можуть за сприятливих обставин спрямувати в оборот, де вони будуть використані як платіжні засоби.

Вважається, що всі економічні суб'єкти одночасно не можуть запропонувати на ринку грошей більше від наявного у них запасу гро­шей. Тобто фактична маса грошей в обороті є природною межею про­позиції грошей.

Загалом сумарна пропозиція грошей всіма суб’єктами грошового ринку (ЦБ, комерційні банки, небанківські інституції ─ тобто клієнти банків) вимірюється грошовими агрегатами MO, Ml, М2, М3.

Зазначимо, що М3 - сукупна пропозиція грошей у країні.

Пропозицію грошей небанківськими інституціями, тобто клієнтами банків, ─ визначають за формулою

Пр = Го + Дп,                                 (4.6)

де Пр - пропозиція грошей;

Го готівка поза банками;

Дппоточні депозити.

Пропозиція грошей формується на базі наявної маси грошей в обороті й емісійної діяльності банків. Тому держава, регулюючи пропозицію грошей, повинна орієнтуватися на зміну попиту на гроші, а не навпаки, який можна розглядати як об’єктивну межу для пропозиції грошей.

Власниками грошей, що входять до складу елементів пропозиції грошей (Го і Дп), є небанківські інституції (домогосподарства, фірми, державні установи, громадські організації тощо), вони вирішують, яку частку свого запасу грошей тримати в готівковій формі (у складі елемента Дп). Тому готівка може вільно переходити з позабанківського у внутрішньобанківський оборот, перетворюючись у депозити, внаслідок чого обсяг Го зменшуватиметься, а обсяг Дп збільшуватиметься і навпаки.

Фактори, що впливають на пропозицію грошей з точки зору елементів грошової пропозиції:

1) Гроші поза банками ─ Го.

Фактори, що впливають на розмір Го:

- емісія;

- операції центрального банку на відкритому ринку;

- загальний рівень цін (Р): Пр = Го/Р - реальна пропозиція грошей, (що вищі ціни, то меншою є реальна пропозиція грошей);

- швидкість обігу грошей (V) (чим більша V, тим більша пропозиція грошей в обігу):  Пр = Го  V.

Зрівноваження попиту і пропозиції на ринку грошей визначає об’єктивний рівень ставки процента, при якому досягається стабілізація кон’юнктури цього ринку. Взаємозв’язок між попитом, пропозицією і ціною грошей на цьому ринку реалізується відповідно до загальних закономірностей функціонування ринку: попит на гроші впливає на рівень процента прямо пропорційно, а пропозиція грошей ─ обернено пропорційно.

2) Депозити ─ Дп.

На розмір депозитів впливає активність банківських установ (КБ), здатність залучати депозити та, надаючи кредити, створювати нові гроші (примноження грошей, депозитний мультиплікатор), які визначаємо за формулою

                    (4.7)

де Мd - обсяги коштів на депозитах у комерційних банках;

Дп - депози­ти;

R - обов'язкові резерви;

1/R - норма обов'язкового банківського резервування (1/R - грошовий депозит);

(Дп - R) - сума перевищення депозитами обов'язкових резервів.

Тобто активність банківських установ визначається:

- обсягом залучених депозитів;

- нормою обов’язкового банківського резервування тощо.

Друга сутність пропозиції грошей – це бажання економічних суб’єктів надати в позику певну частину своїх грошових коштів з метою одержання доходу, тобто як купівельні засоби.

Пропозиція грошей (Пр) прямо пропорційна грошовій базі (Г ) та коефіцієнту грошово-кредитного мультиплікатора (m) і визначається за формулою

Пр = Г m.                                  (4.8)


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 168; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.014 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь