Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Задачі для самостійного розв’язування. МЕДОД ТЕРМОДИНАМІЧНИХ ПОТЕНЦІАЛІВ



4.1. Показати, що для будь-якого оборотного циклу Карно виконується рівність

                                                    

де алгебраїчні значення кількості теплоти на ділянках  і  циклу відповідно.

 

4.2. Довести співвідношення (4.5).

 

4.3. Яким буде ККД циклу з задачі 6 цього розділу, якщо абсолютна температура лінійно зростає у  разів із зменшенням ентропії? Який з цих двох циклів вигідніший?

 

4.4. Визначити максимальний ККД циклу, що має на діаграмі T, S форму еліпса з вісями, які паралельні вісям координат.

 

4.5. Яким буде ККД циклу з задачі 7, якщо на відповідній ділянці циклу температура зростає у  разів?

 

4.6. Яким буде ККД циклу з задачі 2, якщо ділянку адіабатичного охолодження замінити процесом адіабатичного нагрівання?

 

4.7. Показати, що ККД циклу Стірлінга (див. задачу 3) менший за ККД циклу Карно з тими ж температурами холодильника і нагрівача. Які в цих умовах шляхи підвищення ККД циклу Стірлінга?

 

4.8. Яким буде ККД циклу з відомим відношенням w максимальної до мінімальної температур, якщо в умові задачі 2 адіабатичну ділянку замінити ізотермою?

 

4.9. Робочим тілом теплової машини є ідеальний газ. Визначити ККД циклу, що складається з ізобаричного, адіабатичного процесів і процесу ізотермічного розширення, якщо відоме відношення  максимального до мінімального тисків в циклі.

 

4.10. Визначити ККД циклу з ідеальним газом, що складається з ізобари, ізохори і процесу, в якому тиск лінійно зменшується із зростанням об’єму. Відомими вважати ступінь  збільшення тиску і ступінь  стиснення газу в циклі.

 


Розділ 5


МЕДОД ТЕРМОДИНАМІЧНИХ ПОТЕНЦІАЛІВ

 

 

Теоретичні відомості

Внутрішня енергія як термодинамічний потенціал. У термодинаміці існують два методи дослідження багаточастинкових систем. Це метод циклів і метод термодинамічних потенціалів. Метод циклів ґрунтується на дослідженні співвідношень між параметрами системи, які характерні для вибраного оборотного циклу, в рівняннях першого і другого начал. Найчастіше в цьому методі розглядається цикл Карно, для якого визначають ККД в загальному випадку за формулою , а потім прирівнюють його до  і з отриманої рівності знаходять необхідну залежність. Метод циклів сформувався в роботах Карно, Клаузіуса, Нернста.

У сучасній термодинаміці майже в усіх випадках використовується метод термодинамічних потенціалів (в більш загальному формулюванні – метод характеристичних функцій), розвинений Гіббсом, на якому детально й зупинимось.

Вихідним у цьому методі є основне рівняння термодинаміки для рівноважних процесів (3.11). Проілюструємо сутність методу на прикладі простої системи з  і . Тоді з (3.11) маємо:

.                                       (5.1)

Ця рівність пов’язує п’ять термодинамічних параметрів. Разом з тим відомо, що стан простої системи визначається двома параметрами. Тому, вибираючи дві змінні з п’яти як незалежні, слід мати можливість знайти ще три величини, що залишились. З цією метою треба до (5.1) додати ще два рівняння. Якщо, скажімо, незалежними параметрами є  і , тоді додатковими до (5.1) можуть бути термічне  і калоричне  рівняння стану.

     Однак, при виборі довільної пари незалежних змінних рівняння (5.1) дозволяє знайти усі три невідомі функції, якщо до нього додати не два, а лише одне рівняння. Дійсно, нехай незалежними параметрами будуть об’єм  і ентропія . Тоді до (5.1) достатньо додати рівняння , що визначає залежність внутрішньої енергії від  і . При цьому формально маємо:

                           (5.2)

Порівнюючи (5.1) і (5.2), знаходимо:

                            (5.3)

Отже, за допомогою одного додаткового рівняння  ми, використовуючи (5.1), визначили формулами (5.3) решту два параметри:  і . Крім того, диференціюючи (5.3) за  першу рівність і за  другу, і прирівнюючи змішані похідні, отримаємо

                                     (5.4)

а також в оберненому вигляді:

                                     (5.5)

Рівності (5.4), (5.5) називають співвідношеннями Максвелла. Вони фактично пов’язують дві властивості системи: її поведінку при адіабатичному розширенні і поведінку при ізохорній зміні тиску. Важливо звернути увагу на те, що співвідношення (5.4) і (5.5) є наслідком властивостей повного диференціала  функції  і зовсім не потребують знання явного вигляду цієї функції.

     Отже, внутрішня енергія  при незалежних змінних  є, як кажуть, характеристичною функцією. Це означає, що інші змінні  і  визначаються диференціюванням  за  і  відповідно. Крім того, перші похідні від  визначають всі термічні властивості системи, а другі похідні – калоричні властивості. Так, наприклад, з першої рівності (5.3) маємо:

                                     (5.6)

З урахуванням  для такої калоричної властивості, як теплоємність при постійному об’ємі з (5.3) і (5.6) отримаємо:

                                 (5.7)

     Через те, що при :

                                               

тобто за цих умов робота системи дорівнює зменшенню її внутрішньої енергії, характеристичну функцію  називають також термодинамічним потенціалом. Термін “потенціал” тут позичений з ньютонової механіки, дякуючи повній аналогії між другим співвідношенням (5.3) і класичним зв’язком узагальненої сили  з потенціальною енергією , де  відповідна  узагальнена координата.

     З (5.1) можна побачити, що формально об’єм  (при незалежних змінних ) і ентропія  (в змінних ) також будуть мати властивості характеристичної функції, хоча і не будуть при цьому термодинамічними потенціалами.

 

     Вільна енергія. Якщо незалежними параметрами простої системи є не  і , а друга пара змінних, внутрішня енергія  вже не буде характеристичною функцією. Перетворення Лежандра (1.12) дозволяє на підставі (5.1) послідовно визначити термодинамічні потенціали для інших пар незалежних параметрів: (V , T), (T , P), (P , S). Так, для першої з перерахованих пар термодинамічним потенціалом буде алгебраїчна конструкція

                              (5.8)

яка називається вільною енергією (енергією Гельмгольца) системи. Дійсно, з (5.8) з урахуванням (5.1) маємо:

                       (5.9)

що й визначає величину  як характеристичну функцію змінних  і . Далі, через те, що , аналогічно (5.2) формально запишемо:

                          (5.10)

звідки, порівнюючи з (5.9), знаходимо:

                              (5.11)

     Отже, в умовах, коли незалежними параметрами є  і , диференціал вільної енергії виражається через диференціали цих змінних, що і забезпечує визначення спряжених до  і  величин частинними похідними (5.11). Наведемо приклади виразу через  таких властивостей, як теплоємність  і коефіцієнт стиску . З результату задачі 1 розділу 3 і другої рівності (5.11) випливає

                      (5.12)

За допомогою першої рівності (5.11) також знаходимо:

                     (5.13)

     Наступна пара співвідношень Максвелла випливає з (5.11) шляхом диференціювання цих рівностей: за  першої рівності і за  другої. Прирівнюючи змішані похідні, маємо

                                  (5.14)

і в оберненому вигляді:

                                 (5.15)

Зазначимо, що рівність (5.8), яка визначає вільну енергію , дозволяє інтерпретувати добуток  T × S  як зв’язану енергію в термодинаміці.

 

     Енергія Гіббса. При незалежних параметрах  і  термодинамічним потенціалом простої системи, як випливає з (1.12), буде наступна величина, яка називається енергією Гіббса (потенціалом Гіббса):

                        (5.16)

Для диференціала  з (5.16) та з урахуванням (5.9) маємо:

                      (5.17)

звідки, як і в попередніх випадках, знаходимо:

                          (5.18)

Аналогічно результатам (5.12) і (5.13) за допомогою (5.18) отримуємо:

                                      (5.19)

і

                             (5.20)

     Третю пару співвідношень Максвелла знаходимо аналогічно, використовуючи тепер (5.18):

                                     (5.21)

                                     (5.22)

 

     Ентальпія. Якщо незалежними параметрами простої системи будуть тиск  і ентропія , властивості характеристичної функції отримає величина

                                (5.23)

яка називається ентальпією. Дійсно, з (5.23) і (5.1) маємо:

                        (5.24)

звідки

                          (5.25)

З першої рівності (5.25) можна (як приклад) зразу виразити через  теплоємність

                       (5.26)

     З (5.25) отримуємо також останню (четверту) пару співвідношень Максвелла:

                                    (5.27)

і

                                   (5.28)

     Фізичний зміст ентальпії  виявляється в ізобарних процесах. Тоді при  з (5.24) маємо:

                          (5.29)

звідки видно, що в цьому випадку зміна ентальпії дорівнює кількості теплоти, яка поглинається системою. З цієї причини величину  часто називають тепловою функцією або тепловмістом. З (5.29) також випливає

                                        (5.30)

     Наприкінці підкреслимо, що всі введені тут термодинамічні потенціали (так само, як і внутрішня енергія) є адитивними і однозначними функціями стану. Крім того всі отримані вище формули залишаються справедливими, якщо в них провести узагальнюючу заміну  і .

 

     Зв’язок між термодинамічними потенціалами. На підставі (5.8) і другого співвідношення (5.11) можна отримати рівняння

                                   (5.31)

Аналогічно з алгебраїчного зв’язку  і першого співвідношення (5.18) маємо:

                                    (5.32)

Рівності (5.31) і (5.32) називають рівняннями Гіббса-Гельмгольца.

Інтегруючи (5.31) і (5.32), можна знайти  або  відповідно за відомими  і . Загальні розв’язки цих диференціальних рівнянь мають вигляд:

                               (5.33)

і

                               (5.34)

де  і  – значення відповідних термодинамічних потенціалів при .

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 183; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.041 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь