Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Задача 7. Для простої PV - системи довести співвідношення
Розв’язання. Розглянемо ентальпію як функцію незалежних змінних і . Тоді (1) Підставимо (1) в (5.24) і виразимо з отриманої рівності (2) Використовуючи для диференціальної форми (2) властивість повного диференціалу (див. задачу 1.5), запишемо . (3) Після розрахунків знаходимо з (3) шукану рівність: .
Задача 8. Показати, що з умов і випливає термічне рівняння стану ідеального газу. Розв ’ язання. Умова задачі дозволяє записати співвідношення (3.19) і результат попередньої задачі у вигляді: (1) Нехай стан простої системи визначається змінними і . Тоді для диференціала температури як функції цих параметрів маємо: (2) Підставляючи в (2) похідні з (1), знаходимо
звідки після інтегрування отримуємо термічне рівняння стану ідеального газу:
Задача 9. Відомо, що гумовий джгут подовжується при охолодженні, якщо його натяг залишається постійним, тобто , де довжина джгута. Довести, що джгут нагріється, якщо його адіабатично розтягти. Розв’язання. Гумовий джгут є простою системою з зовнішнім параметром . Через те, що додатна елементарна робота (робота системи) відповідає стисненню джгута , необхідно вважати . Отже, узагальненою силою, що відповідає довжині , буде . В цьому випадку співвідношення Максвелла (5.15) при заміні набере вигляду . (1) На підставі результату задачі 2 розділу 1 для трійок змінних і можна записати тотожності: (2) (3) Перемножуючи (2) і (3), з урахуванням (1) отримаємо: (4) Згідно з результатом задачі 1 розділу 3 (розширюючи його на випадок ) можна записати: (5) Оскільки , з (5) маємо: (6) Через те, що завжди , а за умовою , ліва частина рівності (4) з урахуванням (6) буде від’ємною лише при . Це і означає, що при адіабатному розтягненні гумовий джгут нагрівається.
Задача 10. Відомо, що при низькій температурі ентропія електронного газу в металах пропорційна температурі . Знайти температурну залежність різниці цієї системи в даних умовах. Розв ’ язання. Згідно з (3.21) маємо: (1) Співвідношення Максвелла (5.14) і (5.21) дозволяють переписати (1) у вигляді (2) Оскільки за умовою , похідні від ентропії за і при повинні зберігати ту ж температурну залежність. Застосовуючи цей висновок до правої частини (2), знаходимо:
Задача 11. Показати, що якобіан
Дорівнює одиниці. Розв ’ язання. Перепишемо рівність (5.4) у вигляді (1) Використовуючи властивість (1.6) якобіанів, за умови з (1) знаходимо:
Задача 12. Показати, що для простої системи, тиск якої є однорідною функцією температури ( степеня ) , збільшення об’єму завжди супроводжується зростанням ентропії . Розв’язання. Відповідно до умови термічне рівняння стану даної системи має властивість: (1) звідки (2) Використовуючи співвідношення Максвелла (5.14), рівність (2) можна записати як (3) Оскільки завжди і за умовою , з (3) маємо:
що й потрібно було довести.
Задача 13. Магнітна сприйнятливість парамагнетика підлягає закону Кюрі: , а теплоємність при нульовій намагніченості має вигляд: Визначити теплоємність при довільній постійній намагніченості. Розв ’ язання. Будемо розглядати температуру і зовнішній параметр (див. задачу 8 розділу 2) як незалежні змінні. Отже, для вільної енергії , як термодинамічного потенціалу в цих змінних, і ентропії , як функції стану, маємо: (1) Далі, згідно з умовою і на основі результатів задачі 1 розділу 3 запишемо: (2) Інтегруючи (2), знаходимо: (3) де константа інтегрування. Для з другого співвідношення (5.11), і використовуючи (3), отримуємо: (4) де константа інтегрування. Крім того, згідно з (5.11), замінюючи на і на , маємо: (5) Інтегруючи (5) з урахуванням і закону Кюрі, запишемо: (6) Підставляючи (4) в (6), знаходимо: (7) Отже, з (7) на підставі другого співвідношення (5.11) маємо: (8) звідки отримуємо шукану теплоємність :
Задача 14. Величина задана як функція характеристичних змінних і . Виразити через термічне і калоричне рівняння стану. Розв ’ язання. За своїми характеристичними параметрами і функція споріднена з вільною енергією . Оскільки за визначенням (5.8) , з умови знаходимо алгебраїчний зв’язок цих функцій: . (1) Підставляючи (1) в перше співвідношення (5.11), знаходимо термічне рівняння стану : (2) Калоричне рівняння стану аналогічно отримуємо з рівняння Гіббса-Гельмгольца (5.31): (3)
|
Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 257; Нарушение авторского права страницы