Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Б. Задачі для самоконтролю ⇐ ПредыдущаяСтр 6 из 6
Задача 1. Хворий 34-х років скаржиться на слабість, пітливість, остуду, підвищення температури до 38,8˚С, кашель з невеликою кількістю харкотиння, задишку, біль у горлі з одного боку, охриплість голосу, біль у грудях. Об’єктивно: хворий зниженого харчування. При перкусії визначено незначне притуплення легеневого звуку у верхніх відділах, при аускультації – змін немає. Рентгенологічно: у легенях (більше у верхніх і середніх відділах) визначаються симетричні великі (10 мм) вогнища з розмитими нечіткими контурами. Місцями вогнища злиті між собою. Корені легень не змінені. 1. Яку клінічну форму туберкульозу легень виявлено у хворого? 2. Які скарги у даного хворого характерні для ураження гортані? Задача 2. Хворий 48-ми років скаржиться на слабість, підвищення температури до 37,7˚С, кашель з мокротинням, задишку. Об’єктивно: хворий зниженого харчування. При перкусії над верхніми відділами легень відмічається притуплення легеневого звуку, над нижніми - тимпаніт, аускультативно – над верхніми відділами дихання жорстке, над нижніми – ослаблене. Рентгенологічно: у легенях визначається дисемінація вогнищами середньої інтенсивності діаметром 7-10 мм у діаметрі з нечіткими контурами, які місцями зливаються в інфільтративні фокуси. У нижніх частках прозорість легеневої тканини підвищена. 1. Яку клінічну форму туберкульозу легень виявлено у хворого? 2. Які зміни в легенях є причиною тимпаніту і підвищеної прозорості легеневої тканини в нижніх частках у хворого?
Задача 3. Хворий 55-ти років поступив до протитуберкульозного диспансеру із скаргами на слабість, підвищення температури до 37,2˚С, зниження апетиту і маси тіла, незначний кашель з харкотинням, задишку при фізичному навантаженні. Перкуторно над верхніми відділами легень визначено притуплення легеневого звуку, над нижніми - тимпаніт, аускультативно в підключичній і міжлопатковій ділянці – дихання жорстке, над нижніми відділами – ослаблене. Оглядова рентгенограма: у всіх легеневих полях визначаються слабкої та середньої інтенсивності вогнищеві тіні розміром 5-7 мм у діаметрі з розмитими контурами, які у верхніх відділах легень зливаються в інфільтративні фокуси. У харкотинні МБТ не виявлено. Хворому встановлено клінічний діагноз: ВДТБ (24.12.2004) верхніх часток легень (підгострий дисемінований), Дестр-, МБТ-М-К-, ГІСТ0, Кат1Ког4(2004). 1. Які зміни в легенях є причиною притупленого легеневого звуку і жорсткого дихання у хворого? 2. Скільки препаратів слід призначити хворому в інтенсивній фазі? Дати пояснення.
Задача 4. Хворий 35-ти років скаржиться на слабість, підвищення температури до 37,2˚С, зниження апетиту і маси тіла, незначний кашель з мокротинням, задишку при фізичному навантаженні, охриплість голосу, біль у грудях. Оглядова рентгенограма: в обох легенях спостерігається тотальна дисемінація вогнищами середньої інтенсивності, розмірами 4-6 мм з нечіткими контурами, що зливаються у фокусні тіні. У верхівках обох легень – порожнини розпаду. У харкотинні МБТ+. 1. Яку форму туберкульозу виявлено у хворого? 2. Які препарати слід призначити хворому в інтенсивній фазі лікування?
Задача 5. Хвора 35-ти років. Після перенесеного ГРЗ продовжує турбувати субфбрильна температура тіла впродовж 3-х тижнів, з приводу чого вона звернулась до лікаря. Має контакт з батьком, хворим на туберкульоз з МБТ, які стійкі до препаратів І ряду. Аускультативно: в підключичній ділянці правої легені, після покашлювання, вислуховуються вологі хрипи. При рентгенологічному обстеженні в обох легенях виявлені неінтенсивні крупновогнищеві однотипні тіні, місцями зливного характеру (симптом “пластівців снігу”), з підозрою на деструкцію легеневої тканини. У мокротинні МБТ+. Аналіз крові: Л – 10х10 9/л, ШОЕ – 35 мм/год. 1. Які ще обстеження потрібно провести хворій і з якою метою? 2. Яка можлива причина бактеріовиділення.
Задача 6. Хворий 42-х років скаржиться на підвищену стомлюваність, періодичне підвищення температури тіла до 37,2˚С, кашель з невеликою кількістю мокротиння, задишку при фізичному навантаженні. Рентгенологічно: у верхніх і середніх відділах легень виявлено вогнищеві тіні різної величини та інтенсивності. У S2 обох легень – тонкостінні порожнини розпаду. Легеневий малюнок фіброзно деформований, корені легень підтягнуті угору. 1. Яку клінічну форму туберкульозу легень виявлено у хворого? 2. Як і чому називаються каверни, що визначаються у хворого на рентгенограмі?
Задача 7. Хворий 60-ти років поступив у протитуберкульозний диспансер із скаргами на загальну слабість, кашель з виділенням харкотиння до 50 мл на добу, задишку. Вперше захворів на туберкульоз 5 років тому, лікувався нерегулярно. Оглядова рентгенограма: на фоні вираженого пневмосклерозу у верхніх ділянках обох легень визначаються поліморфні вогнищеві тіні. Аналіз крові: ШОЕ - 20 мм/год, Л –10х 109. 1. Для якої форми туберкульозу характерні виявлені рентгенологічні зміни? 2. Які дослідження потрібно ще провести хворому? Задача 8. Хвора 64-х років. Хворіє на хронічний дисемінований туберкульоз легень. Скаржиться на задишку, слабість, швидку втомлюваність. Оглядова рентгенограма: на фоні фіброзно зміненого легеневого малюнка визначаються, переважно у верхніх відділах, щільні множинні вогнищеві тіні різної величині. Нижні легеневі поля підвищеної прозорості. Корені легень підтягнуті угору. 1. Які зміни в легенях обумовлюють підтягнення коренів легень угору? 2. Які дані перкусії будуть відповідати рентгенологічним змінам у хворої?
Задача 9. У хворого, який має контакт з хворим на відкриту форму туберкульозу легень, з’явилася остуда, задишка, слабість, температура тіла підвищилась до 38,8ºС. Об’єктивно: визначається дифузний ціаноз, частота дихання - 30 на хвилину. При аускультації вислуховується везикулярне дихання. На оглядовій рентгенограмі в легенях виявлено тотальну дисемінацію дрібними вогнищевими тінями малої інтенсивності. Бактеріоскопічно у промивних водах бронхів МБТ відсутні. 1. Яку клінічну форму туберкульозу легень виявлено у хворого? 2. За якою категорією слід проводити лікування хворому?
Задача 10. Хворий 36-ти перебуває тяжкому стані. Хворий загальмований. Відмічається сильний головний біль, нудота, блювота, підвищення температури до 40,0˚С, остуда, різка слабість, сухий кашель, задишка. Об’єктивно: хворий займає в ліжку вимушене положення, шкіра і видимі слизові оболонки бліді. Пульс – 130 ударів за хвилину. При перкусії відмічається вкорочення легеневого звуку, при аускультації - ослаблене везикулярне дихання. Виявлено ригідність потиличних м’язів і слабко позитивні симптоми Керніга, Брудзинського. Рентгенологічно: впродовж усіх легеневих полів наявні множинні вогнищеві тіні, розміром 1-2 мм, слабкої інтенсивності з нечіткими контурами. Легеневий малюнок майже не визначається. Встановлено попередній клінічний діагноз: ВДТБ (3.03.2005) міліарний туберкульоз легень, Дестр-, МБТ-М-К-, ГІСТ0, Кат1Ког1(2005). 1. Для якої форми міліарного туберкульозу легень характерна така клінічна картина? 2. Які об’єктивні дані у хворого визначають форму міліарного туберкульозу?
Задача 11. Хвора 45-ти років. Хворіє протягом 2-х тижнів. Відмічає поступове погіршення самопочуття - протягом тижня підвищилась температура тіла, з’явилась слабість, несильний головний біль, порушився сон. Хворій був встановлений діагноз – ГРВІ. Призначене лікування еритроміцином полегшення не дало. Температура тіла збільшилась до 39ºС, головний біль посилився і став нестерпним, з’явились менінгіальни знаки. Батько пацієнтки хворіє на відкриту форму туберкульозу легень, МБТ+. |
Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 180; Нарушение авторского права страницы