Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Семінарське заняття 2 (1 год.)



Тема: Населення і трудовий потенціал суспільства

Питання для усного опитування та дискусії

2.1. Населення як суб’єкт соціально-економічних відносин, його якісна характеристика.

2.2. Відтворення населення, його природний та механічний рух.

2.3. Взаємозалежність між населенням та ресурсами праці.

2.4. Структура трудового потенціалу суспільства.

2.5. Розподіл і використання трудового потенціалу суспільства.

Аудиторна письмова робота

Виконання студентами тестових завдань з питань теми заняття.

Методичні вказівки

Ключовими термінами, на розумінні яких базується засвоєння навчального матеріалу теми, є : населення; природний рух населення; міграційний рух населення; соціальний рух населення; економічний рух населення; економічно активне населення; економічно неактивне населення; трудові ресурси; відтворення населення; режими відтворення населення; формування робочої сили; екстенсивне відтворення робочої сили; інтенсивне відтворення робочої сили; баланс трудових ресурсів; трудовий потенціал працівника; трудовий потенціал підприємства; трудовий потенціал суспільства; розподіл і перерозподіл трудового потенціалу суспільства; використання трудового потенціалу суспільства.

З метою глибокого засвоєння навчального матеріалу при самостійному вивченні теми студенту варто особливу увагу зосередити на таких аспектах:

Розпочинаючи вивчення цієї теми, потрібно знати, що населення є сукупністю людей, що проживають на певній території – у країні, області, місті, районі, селі тощо, а також є джерелом ресурсів для праці, споживачем, що формує попит.

В останні роки чисельність населення України скорочується, що пояснюється зменшенням чисельності народжених і збільшенням кількості померлих. При цьому спостерігається процес старіння населення (збільшення частки людей пенсійного віку і зменшення частки молоді).

Необхідно розглянути природний, міграційний, соціальний, економічний рух населення. Природний рух характеризується результатами процесів народження та смерті людей. Якщо переважає процес народження, то відбувається природний приріст населення, і навпаки, коли переважає процес смертності, спостерігається природне зменшення населення. Міграційний рух населення пов’язаний з механічним просторовим переміщенням населення, яке зумовлюється політичними, економічними, соціальними причинами тощо. Міграція може бути зовнішньою і внутрішньою. Зовнішня міграція пов’язана зі зміною країни постійного проживання – еміграція, імміграція. Внутрішня міграція пов’язана зі зміною проживання людей у межах певної країни й обумовлена насамперед особистими й економічними причинами. Соціальний рух населення полягає у зміні освітньої, професійної, національної структур населення тощо. Економічний рух населення пов’язаний зі зміною трудової активності, що сприяє відповідному збільшенню або зменшенню трудових ресурсів. Усі види рухів населення взаємозалежні і взаємопов’язані і загалом визначають кількісні та якісні характеристики населення.

Треба знати, що відповідно до рекомендацій МОП і міжнародних конференцій статистиків праці ,все населення поділяється на економічно активне й економічне неактивне. До економічно активного населення належать особи у віці 15-70 років. Вони виконують певну роботу за винагороду за наймом на умовах повного або неповного робочого дня, працюють індивідуально(самостійно) або в окремих громадян – роботодавців, на власному(сімейному) підприємстві, безоплатно працюючі члени домашнього господарства, зайняті в особистому підсобному сільському господарстві, а також тимчасово відсутні на роботі. За цією методикою зайнятими вважаються особи, які працювали протягом тижня не менше чотирьох годин (в особистому підсобному господарстві – не менше 30 годин) незалежно від того, була це постійна, тимчасова, сезонна, випадкова чи інша робота. Економічно неактивне населення – це та частина населення, яка в даний момент не здатна виявити економічну активність (школярі, студенти, курсанти й аспіранти всіх денних навчальних закладів, ті, хто доглядає дітей і хворих, домогосподарки). Сюди можна віднести і військовослужбовців.

Потрібно з’ясувати сутність поняття “трудові ресурси”. Ознайомитися з системою законодавчих актів, що визначають категорії працездатних і непрацездатних осіб, розглянути баланс трудових ресурсів.

Необхідно засвоїти сутність поняття відтворення населення як історичного, соціального й економічного процесу постійного і безперервного поновлення людського потенціалу, а також виокремити види відтворення населення, зокрема розширене, просте, звужене.

Відтворення робочої сили перебуває у постійному взаємозв’язку із відтворенням суспільного продукту і є постійним і безперервним поновленням кількісних і якісних характеристик економічно активного населення. Необхідно знати, що процес відтворення робочої сили поділяється на окремі фази: формування, розподіл і перерозподіл, використання. Усі фази органічно пов’язані між собою. Студенти повинні засвоїти сутність кожної фази відтворення.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 215; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.008 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь