Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Практичне заняття 3 (1 год.)



Тема: Визначення показників ефективн ості використання
трудового потенціалу

Завдання 1. В результаті проведення маркетингових досліджень встановлено, що ринок кондитерських виробів розширюється, тому на підприємстві планується збільшити випуск продукції з 40 млн. грн. до 45 млн. грн., а виробіток продукції на одного працівника з 11,5 тис. до 12,5 тис. грн. Визначити 1) чисельність працівників за звітний і плановий періоди; 2) приріст обсягів виробництва за рахунок збільшення продуктивності праці і чисельності робітників за звітний і плановий період.

Завдання 2. У цеху виробляється 2 види продукції. Продукції А: за базисний період вироблено 20 тис. т при затратах робочого часу 10 люд.-днів, за звітний період – 25 тис. т при тих же затратах робочого часу. Продукції Б: за базисний період вироблено 30 тис. т при затратах робочого часу 30 тис. люд.-днів, за звітний період – 25 тис. т при затратах робочого часу 25 тис. люд.-днів. Визначити:

1) індивідуальний індекс продуктивності праці;

2) зведений (по обох видах продукції) індекс динаміки продуктивності праці;

3) економію робочого часу під час виробництва кожного виду продукції по цеху в цілому.

Завдання 3. Спискова чисельність працівників підприємства – 2530 осіб, з них зайнято механізованою працею – 1600, ручною – 930 осіб. У наступному році планується провести оновлення матеріально-технічної бази підприємства, у наслідок чого за плановий період на механізовану працю переводиться 35% всіх працівників, зайнятих ручною працею, при цьому продуктивність праці кожного зросте в 1,7 рази.

1. Визначити питому вагу працівників, зайнятих механізованою працею до і після оновлення матеріально-технічної бази підприємства.

2. Розрахуйте зростання виробітку всіх працівників підприємства.


Методичні рекомендації щодо розв’язання практичних задач:

Абсолютний приріст обсягів виробництва за рахунок росту продуктивності праці (ΔQпп) розраховується як добуток приросту продуктивності праці за аналізований період та чисельності працівників за базисний (звітний) період (Чз):

,

де ППпл., ППз – продуктивність праці відповідно за плановий і звітний періоди.

Чисельність працівників за звітний період визначається за формулою:

,

де Qзв – випуск продукції за звітний період.

Абсолютний приріст обсягів виробництва за рахунок збільшення чисельності працівників (ΔQч) визначається як різниця між загальним приростом продукції (Q) і приростом обсягів продукції за рахунок росту продуктивності праці (ΔQпп) за формулою:

.

Частка приросту продукції за рахунок росту продуктивності праці в загальному прирості продукції визначається як відношення ΔQпп на весь приріст продукції, розраховують у індексній або процентній формах:

, або ,

де IQ, ІЧ – індекси зростання відповідно обсягів виробництво і чисельності працівників;

ПQ, ПЧ – відповідно обсягів виробництва і кількості, %.

Обсяг виробництва (у нормо-годинах) за базисний і звітний періоди:

,

де gi – кількість вироблених виробів і-го найменування;

Теі – трудомісткість одиниці і-го виробу.

Індивідуальні індекси зростання продуктивності праці при виробництві продукції А і Б (іА, іБ) визначається як співвідношення:

 ,  ,

де QA, QБ – випуск продукції цеху відповідно по продукції А і Б;

ТА, ТБ – затрати робочого часу відповідно на виробництво продукції А і Б;

з, б – індекси відповідно звітного і базисного періодів.

Зведений індекс продуктивності праці розраховується за формулою:

,

де і – індивідуальні індекси продуктивності праці, Тз  - затрати праці за звітний період:

.

Економія робочого часу розраховується як різниця значень чисельника і знаменника із попередньої формули або за формулою:

,

де перша складова – економія робочого часу під час виробництва продукції А і друга – при виробництві продукції Б.

Питома вага працівників, зайнятих механізованою працею визначається шляхом ділення чисельності працівників зайнятих механізованою працею на спискову чисельність працівників підприємства.

При розрахунку зростання виробітку всіх працівників підприємства слід виходити з того, що продуктивність праці всіх працівників зросте прямо пропорційно зменшенню їх чисельності, або, що одне й те саме, продуктивність праці буде тим вищою, чим більша чисельність працівників буде переведена на механізовану працю і чим продуктивніше буде працювати обладнання.

Для розрахунку рекомендується використовувати формулу:

,

де ПВрм – питома вага працівників, яких переводять на механізовану працю, в загальній чисельності працюючих, зайнятих ручною працею;

ПВм – величина, яка характеризує рівень механізації і автоматизації праці за базисний період (розраховується як відношення чисельності робітників, зайнятих механізованою працею до загальної чисельності працівників);

Ппм – зростання продуктивності праці працівника, якого переводять на механізовану працю.



Семінарське заняття 6


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 278; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.013 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь