Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Призначення, будова частин і механізмів кулемета



 

13. Ствол (мал. 24) служить для напрямку польоту кулі. Усередині ствол має канал з чотирма нарізами, що в'ються ліворуч нагору праворуч. Нарізи служать для надання кулі обертального руху. Проміжки між нарізами називаються полями. Відстань між двома протилежними полями (по діаметру) називається калібром каналу ствола; у кулемета він дорівнює 7,62 мм. У казенній частині канал гладкий і зроблений за формою гільзи; ця частина каналу служить для розміщення патрона і називається патронником. Перехід від патронника до нарізної частини каналу ствола називається кульним входом.

 

а — кулемета ПК; б — кулемета ПКМ; в — кулемета ПКТ; г — казенна частина ствола; 1 - різь; 2 — основа мушки; 3 — газова камера,; 4 — обойма рукоятки;

5 — рукоятка; 6 — виступ; 7 — поперечні вирізи для замикача ствола; 8-канавка;

9 — виріз; 10 — виступ рукоятки; 11 і 12 — виїмки для проходу уступу затворної рами і для виступу ствольної коробки; 13 — кільцевий виступ; 14 — виріз для зачепа викидача; 15 — подовжні канавки; 16 — основа фіксатора

Малюнок 24 - Ствол

 

а – кулемета ПК; б – кулемета ПКМ; 1 – полум’ягасник; 2- отвір для вибивача ( ланки шомпола); 3 – виїмки для фіксатора; 4 – основа мушки; 5 – штифти; 6 – полозок мушки; 7 – запобіжник мушки; 8 – фіксатор; 9 – щілини

Малюнок 25 - Полум’ягасник і основа мушки

Зовні ствол має: різь на дульній частині для нагвинчування полум’ягасника чи втулки при стрільбі холостими патронами, основу мушки (у кулемета ПКТ—основу фіксатора полум’ягасника), газову камеру, обойму з рукояткою кулемета, виступ для упору ствола в ствольну коробку, два поперечних вирізи для замикача ствола. На виступі ствола є дві канавки для виступів ствольної коробки, що обмежують хитавицю ствола, і виріз для виступу обойми рукоятки кулемета (у кулемета ПКТ- три вирізи для фіксації рукоятки в заданому положенні). У стінці ствола є отвір для відводу частини порохових газів з каналу ствола в газову камеру. На казенній частині ствол має: кільцевий виступ для упору виступу гільзи патрона, виріз для зачепа викидача, знизу-виїмку для проходу виступу затворної рами, праворуч-виїмку для виступу ствольної коробки.

На зовнішній поверхні ствола кулемета ПК є подовжні канавки, що служать для збільшення поверхні тепловіддачі і зменшення ваги ствола.

Полум’ягасник (мал. 25) служить для зменшення блиску полум'я при стрільбі. Він має ліву різь для нагвинчування на ствол кулемета і виїмки для фіксатора. Крім того, щілинний полум’ягасник на стволах кулеметів ПКМ і ПК (більш пізнього випуску) має п'ять подовжніх щілин для виходу газів і розсічення снопа полум'я. В ці щілини допускається вставляти викрутку для згвинчування і нагвинчування полум’ягасника на ствол у випадку тугого його обертання. Полум’ягасник з розтрубом на стволах кулеметів ПКТ і ПК (раннього випуску) має спереду два отвори для нагвинчування і згвинчування його зі ствола за допомогою вибивача (ланки шомпола).

Основа мушки (у кулемета ПКТ- основа фіксатора полум’ягасника) має отвір для полозка мушки, запобіжник мушки і фіксатор із пружиною; фіксатор утримує від згвинчування зі ствола полум’ягасник і втулку для стрільби холостими патронами.

Газова камера (мал. 26) служить для напрямку порохових газів, що відводяться з каналу ствола, на газовий поршень затворної рами та для розміщення регулятора. Вона має усередині отвір для проходу газів (він сполучається з газовідвідним отвором у стінці ствола), знизу-патрубок з каналом для газового поршня і має два отвори для випуску газів. Патрубок має кільцеву проточку для надягання переднього кінця трубки газового поршня, а з боків — по три лунки для фіксаторів виступів регулятора; лунки позначені цифрами 1, 2, 3.

У кулемета ПКТ патрубок має поперечний отвір для регулятора і фіксатор регулятора.

 

 

 

а - кулемета ПК (ПКМ); б — кулемета ПКТ; 1 - штифти; 2 - патрубок; 3 - отвір для випуску газів; 4 — кільцева проточка; 5 — лунки для фіксатора регулятора; 6— поперечний отвір для регулятора; 7 — отвір для проходу порохових газів; 8 — фіксатор регулятора

Малюнок 26 - Газова камера

Регулятор (мал. 27) служить для регулювання кількості порохових газів, що діють на поршень затворної рами. Він має два отвори (довгастий і круглий) для випуску газів з газової камери назовні, два виступи з фіксаторами для утримання регулятора на патрубку, пази для заходу виступів гільзи, застосовуваної для повороту регулятора при його перестановці з одного ділення на інше.

Регулятор кулемета ПКТ має три канавки різної глибини для відводу порохових газів з каналу ствола в патрубок газової камери, головку з трьома вирізами для фіксатора, позначеними цифрами 1, 2, 3, дві кільцеві проточки для поліпшення обтюрації порохових газів, різь для нагвинчування гайки регулятора, проріз (отвір) для шпильки, що утримує гайку в необхідному положенні.

Для перестановки регулятора в кулеметі ПКТ з однієї канавки на іншу необхідно вийняти шпильку, вигвинтити гайку, зрушити регулятор вправо до його виходу із зачеплення з фіксатором, повернути регулятор до сполучення вирізу з необхідною цифрою з фіксатором, поставити регулятор на місце, закріпити його гайкою і шпилькою.                

З нових кулеметів (до настрілу 2—3 тис. пострілів) стрільба ведеться при установці регулятора на поділку (цифру) 2. Потім цей регулятор установлюється на поділку 1 і, якщо немає затримки, стрільба ведеться на цій установці. Установка регулятора на цифру 3 робиться при стрільбі в затруднених умовах експлуатації, коли маються затримки в стрілянині, пов'язані з недоходом рухливих частин у крайнє заднє положення.

 

 

а- кулемета ПК (ПКМ); б – кулемета ПКТ; 1 – отвір для випуску газів; 2 – виступи; 3 – фіксатор; 4 – пази для проходу закраїни гільзи; 5 – регулятор; 6 – гайка регулятора; 7 – проріз для викрутки; 8 – шпилька; 9 – отвір в кільцевій проточці для шпильки; 10 – різь для гайки; 11 – кільцеві проточки; 12 – головка; 13 – вирізи для фіксатора; 14 – канавки для відводу порохових газів; 15 – проріз для шпильки

Малюнок 27 – Регулятор

 

Рукоятка кулемета (мал. 24, 28) служить для зручності заміни ствола і перенесення кулемета. Знизу вона має виступ, за допомогою якого при відокремленні ствола від кулемета забезпечується початкове зрушення ствола вперед. У кулемета ПКТ основа рукоятки шарнірно з'єднана з обоймою. В обоймі розташований движок, за допомогою якого при відділенні ствола від кулемета забезпечується початкове зрушення його вперед.

 

 

1-підставка; 2- щока; 3-гвинти; 4-движок; 5-обойма рукоятки; 6-вирізи для фіксації рукоятки; 7-виступ ствола

Малюнок 28. Рукоятка кулемета

 

Установлюючи движок у тому чи іншому вирізі на виступі ствола, рукоятку ствола можна зафіксувати в необхідному положенні (для цього необхідно відокремити гвинт від обойми).

14. Ствольна коробка (мал. 29) служить для з'єднання частин та механізмів кулемета, для напрямку руху  затворної рами з затвором і для забезпечення закривання каналу ствола затвором і запирання затвора; зверху вона закривається кришкою. Ствольна коробка має:

- усередині — циліндричний канал для розміщення казенної частини ствола; канал прямокутного перетину з подовжніми пазами на бічних стінках для трубки газового поршня; бойові упори; виступ зі скосом для забезпечення початкового повороту затвора при запиранні; відгини, що направляють планки і виступи для напрямку руху затворної рами і затвора; відбивний виступ для відбивання гільз; гніздо для розміщення спускового механізму; гніздо для направляючого стержня зворотно-бойової пружини. Відгини ствольної коробки всередині і позаду мають вирізи для проходу затворної рами і затвора при розбиранні і складанні кулемета;

- попереду – виріз для пружинної засувки трубки газового поршня; два виступи для обмеження кругової хитавиці ствола. У кулеметів ПК і ПКМ цапфи і виступи для кріплення кулемета на верстаті;

- позаду у кулеметів ПК і ПКМ два хвостовики з отворами для кріплення приклада і поперечний паз з поглибленням для засувки кришки ствольної коробки;

- зверху — вушко для кріплення кришки ствольної коробки і основи приймача; поперечний паз для замикача ствола; похилий поперечний виріз для пальця подачі подавача, подовжній виріз для проходу патрона при досиланні його в патронник; подовжнє вікно для проходу стояка затворної рами;

- ліворуч – вікно для викидання гільзи (патронів) і щиток;

- праворуч — вушко для кріплення подавача і його щитка; подовжній паз для рукоятки перезаряджання;

- знизу — круглий отвір для стоку води; спускову коробку з пістолетною рукояткою;

- у кулеметів ПК і ПКМ кронштейн для кріплення коробки.

У кулемета з нічним прицілом до лівої бічної стінки прикріплена планка для приєднання нічного прицілу.

У кулемета ПКТ, крім того, ствольна коробка має:

- вертикальні пази для кріплення електроспуску;

- у задній стінці три круглих отвори: верхній (меншого діаметра) — для візування в мішень через канал ствола, середній-технологічний, нижній - для виступу направляючого стержня зворотно-бойової пружини і для проходу довгого кінця великого важеля електроспуску;

- отвір для зручності відокремлення спускового механізму при розбиранні, припливи з отворами і цапфи для кріплення кулемета на кронштейні (верстаті) машини.

15. Замикач ствола (мал. 30) служить для кріплення ствола в ствольній коробці і для регулювання зазору між затвором і заднім зрізом ствола. Він складається з основи, гвинта, штифта основи і шпильки гвинта.

Основа замикача знизу має паз для зчеплення зі стволом, зверху — східчастий виріз для проходу пальця подачі подавача, усередині — канал з різзю для гвинта. Штифт основи утримує замикач ствола в поперечному пазу ствольної коробки.

Гвинт замикача має головку з прорізом для викрутки. Шпилька гвинта служить для утримання гвинта від мимовільного повороту, коли замикач ствола зміщений уліво.

Від мимовільного зсуву при вліво піднятій основі приймача замикач ствола утримується нижнім кінцем пружини кришки ствольної коробки. Для перевірки величини зазору між заднім зрізом ствола і затвором необхідно вигвинтити шпильку гвинта замикача ствола, вигвинтити викруткою гвинт на один оберт, уставити навчальний патрон у патронник і подати затворну раму в крайнє переднє положення. Якщо при цьому відбулося запирання затвора (його бойові виступи цілком зайшли за бойові упори ствольної коробки), то знову вигвинтити гвинт замикача на один оберт і перевірити запирання затвора. Так робити доти, поки затвор не буде замикатися, після чого загвинтити гвинт на один оберт і вставити шпильку.

 

 

а - кулеметів ПК і ПКМ (вид ліворуч) ; б-кулемета ПКТ (вид ліворуч); в — кулеметів ПК і ПКМ (вид праворуч); 1 — канал для розміщення казенної частини ствола ; 2 — канал для трубки газового поршня ; 3 — відгини ; 4 — відбивний виступ ; 5 — вирізи для проходу затворної рами і затвора; 6 — виріз для пружинної засувки ; 7 — виступи ; 8 — цапфи; 9 — виступи; 10 — хвостовик; 11 — поперечний паз з поглибленням; 12 — вушко для кріплення кришки ствольної коробки; 13 — поперечний паз для замикача ствола; 14— похилий поперечний виріз; 15 — подовжній виріз; 16 — подовжнє вікно; 17 — вікно для викидання гільз (патронів) ; 18 — щиток; 19 — вушко для кріплення подавача; 20 — подовжній паз для рукоятки перезарядження; 21 — кронштейн для кріплення коробки з патронною стрічкою; 22 — спускова коробка; 23 — пістолетна рукоятка; 24 і 25 — виїмка і виступ для кріплення кулемета на станку; 26 — вертикальні пази для кріплення електроспуску; 27-отвір для фіксатора електроспуску; 28 і 29 — отвори для кріплення кулемета на установці; 30 — отвір для запобіжника

Малюнок 29 - Ствольна коробка

 

 

а— у складеному вигляді; б — у розібраному вигляді; 1 — основа; 2 — гвинт; 3 — штифт основи; 4 — шпилька гвинта; 5 — паз для зчеплення зі стволом; 6 — східчастий виріз для проходу пальця подачі; 7 — канал з різзю для гвинта

Малюнок 30 - Замикач ствола

 

16. Рукоятка перезарядження (мал. 31) служить для відведення затворної рами назад. Вона складається з тяги і ручки з пружиною і віссю. Тяга рукоятки міститься в подовжньому пазу ствольної коробки; на передньому кінці вона має ведучий виступ для зчеплення з затворною рамою при відведенні її назад, а на задньому кінці - стояк для кріплення ручки.

5
Ручка має зачіпку і пружину для утримання рукоятки перезарядження в передньому положенні.

а

а-у складеному вигляді; б-у розібраному вигляді; 1-тяга; 2-ручка; 3-вісь ручки; 4-пружина ручки; 5-ведучий виступ; 6-стояк для кріплення ручки; 7-зачіпка ручки

Малюнок 31 -  Рукоятка перезарядження

 

17. Штовхальник щитка (мал. 32) кріпиться скобою за петлю і загином до лівої стінки ствольної коробки і служить для відкривання щитка при відході затворної рами в заднє положення. Він має ребра зі скосами для взаємодії з затворною рамою і загин на передньому кінці для відкривання щитка.

 

1 — ребра зі скосами; 2 — загин; 3 — петля

Малюнок 32 - Штовхальник щитка

 

18. Спусковий механізм (мал. 33) служить для утримання затворної рами на бойовому взводі, спуска її з бойового взводу і постановки кулемета на запобіжник. Він складений у спусковій коробці і складається зі спускового важеля з пружиною, спускового гачка з віссю, запобіжника і фіксатора запобіжника з пружиною.

У передній частині спускової коробки в кулеметів ПК і ПКМ є виїмка і два виступи для кріплення кулемета на станку.

Спусковий важіль має шепталу, якою затворна рама утримується на бойовому взводі.

Спусковий гачок служить для виводу шептали з-під бойового взводу затворної рами. Він має зачіпку для взаємодії зі спусковим важелем, відросток, що не дозволяє цілком відвести затворну раму назад, якщо кулемет поставлений на запобіжник, виступ для обмеження повороту спускового гачка і хвіст.

Запобіжник служить для запирання спускового важеля, коли затворна рама знаходиться на бойовому взводі, чим виключається можливість випадкового пострілу. Запобіжник має прапорець, вузький виріз для виступу спускового гачка, широкий виріз для проходу спускового важеля, виступ для кріплення запобіжника в ствольній коробці і два отвори для фіксатора.

Спусковий механізм кулемета ПКТ (мал. 33, б) складений у спусковій коробці у корпусі електроспуску.

У спусковій коробці (мал. 33,в) містяться: шептала з пружиною і віссю, запобіжник, шептала з фіксатором і пружиною, коромисло і кулачок з осями.

Шептала служить для утримання затворної рами на бойовому взводі. Вона позаду і знизу закінчується виступом.

Коромисло і кулачок служать для опускання заднього кінця шептали вниз при натисканні на кнопку чи спусковий важіль електроспуску. Передній кінець коромисла міститься над виступом шептали, а задній — над зубом кулачка. Кулачок має плічка, що обмежують його поворот назад.

У корпусі електроспуску (мал. 34) містяться: електромагніт, якір, штовхальник, великий важіль із пружиною, малий важіль, спусковий важіль із пружиною і запобіжник спускового важеля з пружиною. Якір при підведенні електричного струму до електромагніта приводить в рух штовхальник, що повертає малий важіль. Під дією малого важеля нижній кінець великого важеля просувається уперед, повертаючи кулачок.

 

 

а-кулеметів ПК і ПКМ (у розібраному вигляді); б-кулемета ПКТ (у складеному вигляді); в-кулемета ПКТ (у розібраному вигляді); 1- спусковий важіль; 2 — спусковий гачок; 3— пружина спускового важеля; 4 — запобіжник; 5 — шептала; 6-округлений скіс; 7-відросток спускового гачка; 8-виступ для обмеження повороту спускового гачка; 9 — зачіпка для взаємодії зі спусковим важелем; 10 — прапорець запобіжника; 11-вузький виріз; 12-широкий виріз; 13-виступ для кріплення запобіжника; 14 — фіксатор запобіжника; 15 — корпус; 16 — коромисло; 17 — кулачок; 18 — вісь коромисла і кулачка; 19 — пружина шептали; 20 — вісь шептали; 21 — скіс шептали; 22 — виступ шептали; 23 — гніздо для пружини; 24— зуб кулачка; 25 — плече кулачка; 26 — уступ кулачка; 27 — отвір для запобіжника

Малюнок 33 - Спусковий механізм

Поворот великого важеля вручну здійснюється виступом спускового важеля. Запобіжник спускового важеля служить для запирання спускового важеля, що виключає здійснення випадкового пострілу.

Зовні корпус має: направляючі виступи; вертикальний і горизонтальний пази; вушко і вікно для спускового важеля; провушину для запобіжника спускового важеля; кришку електромагніта; ввід для броньованого проводу.

19. Приклад (мал. 35) служить для зручності дії кулеметом. Він має наскрізний виріз для полегшення, маслянку з кришкою і йоржиком, гніздо і пружину для пеналу з приладдям, металевий затильник із кришкою для закривання гнізда приклада.

Наскрізний виріз у прикладі одночасно служить для кріплення заднього кінця ременя кулемета.

У кулемета ПКМ для зручності прикладання трохи змінений зовнішній вигляд приклада і введений наплічник.

У кулемета ПКТ приклад відсутній.

20. Трубка газового поршня (мал. 36) служить для напрямку руху затворної рами з газовим поршнем і для кріплення сошки.  

Трубка газового поршня має: виріз для проходу тяги рукоятки перезарядження; направляючі виступи і пружинну засувку для з'єднання зі ствольною коробкою; антабку для кріплення переднього кінця ременя; виступи (у кулемета ПКМ немає) для напрямку ствола при приєднанні його до кулемета; кільцеву проточку з вирізом для кріплення основи сошки; чотири отвори для виходу порохових газів; кільцеве розточення для патрубка газової камери.

На трубці газового поршня кулемета ПКТ антабка, кільцева проточка для сошки й отвору для виходу порохових газів відсутні.

21. Сошка (мал. 37) служить упором при стрільбі. Вона складається з основи з хомутиком для кріплення на трубці газового поршня, двох ніг з полозками для упору в ґрунт і виступами для фіксації ніг у складеному положенні, пружини для розведення ніг; на лівій нозі сошки є пружинна застібка для кріплення ніг у складеному положенні, а на правій нозі— пересувний хомутик з фіксатором для кріплення ланок шомпола у внутрішній порожнині ноги.

Сошка від трубки газового поршня не відокремлюється. У кулемета ПКТ сошка відсутня.

22. Затворна рама з газовим поршнем (мал. 38) служить для приведення в дію затвора і подавача і для витягання патрона зі стрічки.

Затворна рама має: усередині — канал для зворотно-бойової пружини; зверху-фігурний виріз для ведучого виступу затвора і зріз для проходу гільз, що викидаються (патронів); ліворуч - похилу грань для взаємодії з роликом подавача і виступ для взаємодії зі штовхальником щитка; праворуч-похилу грань з пазом для взаємодії з виступом подавача й уступ для виступу рукоятки перезарядження; знизу-бойовий взвод; попереду-гніздо для з'єднання з газовим поршнем. У задній частині затворної рами на стояку закріплений шпилькою витягач із зачепами. У стояку є наскрізний канал для розміщення затвора, а в каналі-кільцева проточка для виступу ударника; з боків - подовжні пази для руху затворної рами по відгинах ствольної коробки; правий паз, крім того, служить для проходу відбивного виступу ствольної коробки.

 

а — у складеному вигляді; б-у розрізі, 1 — спусковий важіль; 2 — пружина спускового важеля; 3 — великий важіль; 4 — малий важіль; 5 — якір; 6 — штовхальник; 7 — корпус; 8 — притиск; 9 — броньований провід; 10 — фіксатор; 11 — вісь малого важеля; 12 — вісь спускового важеля; 13— вісь великого важеля; 14 — вісь запобіжника; 15 — штепсельне рознімання; 16 — вилка штепсельного рознімання; 17 — кришка якоря; 18 - гвинти кришки; 19 — пружина запобіжника; 20 — запобіжник; 21 — пружина великого важеля, 22 — штифт великого важеля; 23— котушка електромагніта; 24— направляючі виступи

Малюнок 34 - Електроспуск

 

 

а – кулемета ПК (загальний вигляді); б-кулемета ПКМ (загальний вигляді); в-кулемета ПК (у розрізі) ; 1— наскрізний виріз; 2 — маслянка; 3 — кришка маслянки; 4 — йоржик; 5— пружина; 6 — пенал; 7 — металевий затильник; 8 — кришка гнізда для пеналу; 9 — наплічник

Малюнок 35 - Приклад:

1 — виріз для проходу тяги рукоятки перезарядження; 2 — направляючі виступи; 3—пружинна засувка; 4 — антабка; 5—виступ для напрямку ствола ; 6 і 7 — кільцева проточка і виріз для кріплення основи сошки; 8 — отвір для виходу порохових газів

Малюнок 36 - Трубка газового поршня

Газовий поршень служить для приведення в дію затворної рами при стрільбі. Він має на задньому кінці стовщення для з'єднання з затворною рамою, а на передньому кінці - кільцеві виточення для поліпшення обтюрації газів у патрубку газової камери і ведучий поясок для напрямку руху поршня в трубці газового поршня.

 

1 — основа; 2 — хомутик: 3 — ноги; 4 — полозки ніг, 5 — пружина для розведення ніг; 6 — пружинна застібка; 7 — пересувний хомутик; 8 — фіксатор пересувного хомутика

Малюнок 37 - Сошка

 

а — у складеному вигляді; б - у розібраному вигляді; 1 — канал для зворотно-бойової пружини; 2 — фігурний виріз; 3 — зріз для проходу гільз, що викидаються; 4 - похила грань для взаємодії з роликом подавача; 5 - виступи для взаємодії зі штовхальником щитка; 6 і 7-похила грань і паз для взаємодії з виступом подавача; 8 - уступ для виступу рукоятки перезарядження; 9- гніздо для з'єднання з газовим поршнем; 10 -стояк; 11 — витягач із зачепами; 12 — наскрізний канал для переміщення затвора; 13 — подовжні пази; 14— стовщення для з'єднання з затворною рамою; 15 — кільцеві виточення; 16 — ведучий пас

Малюнок 38 - Затворна рама з газовим поршнем

23. Затвор (мал. 39) служить для досилання патрона в патронник, закривання каналу ствола, розбиття капсуля і витягування з патронника гільзи (патрона). Він складається з кістяка, ударника, викидача з пружиною, осі і шпильки.

Кістяк затвора має: на передньому зрізі - два циліндричних вирізи для дна гільзи і для викидача з пружиною; з боків - два бойових виступи, що при запиранні затвора заходять за бойові упори ствольної коробки; зверху - виступ (досилач) для досилання патрона в патронник; знизу - ведучий виступ для з'єднання затвора з затворною рамою і повороту затвора при запиранні і відмиканні; із правої сторони - подовжній паз для проходу відбивного виступу ствольної коробки (паз наприкінці розширений для забезпечення повороту затвора при запиранні); у стовщеній частині— отвір для осі викидача і шпильки;

усередині кістяк затвора має канал для переміщення ударника.

Ударник має бойок, виступ для взаємодії з затворною рамою і хвіст.

Викидач із пружиною служить для витягування гільзи (патрона) з патронника й утримання її на затворі до зустрічі з відбивним виступом ствольної коробки. Викидач має зачіп для захоплення виступу гільзи, гніздо для пружини і виріз для осі.

Шпилька служить для закріплення осі викидача.

 

а — у складеному вигляді; б- у розібраному вигляді; 1— кістяк затвора; 2 — ударник; 3 — викидач; 4 — пружина викидача; 5-вісь викидача; 6 — шпилька осі; 7 — циліндричний виріз для дна гільзи; 8 — циліндричний виріз для викидача з пружиною; 9 — бойові виступи; 10 — виступ (досилач) для досилання патрона в патронник; 11 — ведучий виступ; 12 — подовжній паз для проходу відбивного виступу; 13 — отвір для осі викидача; 14 — канал для переміщення ударника; 15— виступ ударника

Малюнок 39 -  Затвор

24. Зворотно-бойова пружина з направляючим стержнем (мал. 40) служить для повернення затворної рами з затвором у переднє положення і для передавання ударнику енергії, необхідної для розбивання капсуля патрона.

Направляючий стержень складається з двох частин, шарнірно з'єднаних між собою штифтом. Задня частина стержня з'єднується з обмежником затворної рами і має кільцевий уступ (у кулемета ПКМ—опорну втулку з фіксатором) для упора зворотно-бойової пружини.

Обмежник затворної рами (у кулемета ПКМ він пластмасовий) сприймає удари затворної рами в крайнім заднім положенні. Він має виступ для з'єднання з задньою стінкою ствольної коробки.

а — зворотно-бойова пружина; б - направляючий стержень кулемета ПК;                   в - направляючий стерженя кулемета ПКМ; 1 і 2 — задня і передня частини направляючого стержнь; 3 — обмежник затворної рами; 4 — кільцевий уступ; 5 — виступ для з'єднання з задньою стінкою ствольної коробки; 6 - опорна втулка; 7 — фіксатор

Малюнок 40 - Зворотно-бойова пружина з направляючим стержнем

 

25. Приймач (мал. 41) служить для пересування стрічки з патронами і подачі патронів у процесі стрільби зі стрічки в прийомне вікно основи приймача. Приймач складається з основи, кришки ствольної коробки і подавача.

1-основа приймача; 2-кришка ствольної коробки; 3-подавач; 4-палець подачі; 5-верхні пальці; 6-щиток; 7-щиток подавача

Малюнок 41 -  Приймач

 

Основа приймача (мал. 42) служить для напрямку руху стрічки з патронами і напрямку патрона при досиланні його в патронник. Вона має: направляючі й обмежувальні виступи, що забезпечують правильну подачу чергового патрона для захоплення його зачепами витягача; поперечне вікно для пальця подачі подавача; фігурні вирізи для проходу зачепа витягача; виступ для виступів гільзи при захопленні патрона зачепами витягача; прийомне вікно з вирізами для проходу виступів гільзи і похилих виступів для напрямку патрона при досиланні його в патронник.

Спереду основа приймача має вушко для його кріплення до ствольної коробки і фіксатор із пружиною для утримання основи приймача в закритому і відкритому положеннях.

Кришка ствольної коробки (мал. 43) служить для закривання приймача і ствольної коробки. Вона має: направляючі виступи, що забезпечують разом з направляючими виступами основи приймача правильну подачу чергового патрона для захоплення його зачепами витягача; верхні пальці з пружиною для утримання стрічки з патронами в приймачі; важіль подачі з пружиною і гребінь подачі для опускання патрона в прийомне вікно основи приймача; два щитки з пружинами для закривання приймача; засувку з пружиною.

 

1- направляючі виступи; 2 — обмежувальні виступи; 3 — поперечне вікно; 4 — фігурні вирізи; 5 — виступ для упора виступів гільзи ; 6 — виріз для виступів гільзи; 7 — похилий виступ для напрямку патрона; 8— вушко, 9 — фіксатор

Малюнок 42 - Основа приймача

 

Зверху на кришці ствольної коробки є приціл і запобіжник цілика, а також нанесений номер кулемета. В кулемета ПКТ приціл відсутній.

Подавач (мал. 44) служить для подачі стрічки з патронами в приймач кулемета. Подавач із щитком і пружиною щитка віссю кріпиться праворуч у вушку ствольної коробки.

1 — направляючі виступи; 2 — верхні пальці; 3 — пружина верхніх пальців; 4 — важіль подачі; 5 — пружина важеля подачі; 6 — гребінь подачі; 7 і 8 — щитки; 9 — засувка кришки; 10 — пружина засувки; 11 — вушко

Малюнок 43 - Кришка ствольної коробки

 

Подавач має ролик і виступ для взаємодії з похилими гранями затворної рами. Зверху до подавача приєднаний палець подачі з пружиною.

 

1 — подавач; 2 — щиток; 3 — пружина щитка; 4 - вісь подавача і щитка; 5 - ролик подавача; 6 — виступ подавача;  7 — палець подачі; 8 — пружина пальця подачі

Малюнок 44 – Подавач

26. Прицільний пристрій служить для наведення кулемета при стрільбі по цілях на різні дальності. Він складається з прицілу і мушки.

Приціл (мал. 45) складається з колодки прицілу, прицільної планки, пластинчастої пружини, цілка і хомутика.

Колодка прицілу має два сектори для додання прицільній планці визначеної висоти і вушко для кріплення прицільної планки.

Прицільна планка має гніздо для цілика і вирізи для утримання хомутика у встановленому положенні. На верхній стороні прицільної планки нанесена шкала з поділками, позначеними цифрами від 1 до 15 і буквою П, а на стінці гнізда цілика - шкала з десятьма поділками. Цифри шкали прицілу позначають дальність стрільби в сотнях метрів, а кожна поділка шкали цілика відповідає 2 тисячним дальності стрільби; установка прицілу П (постійна установка прицілу) відповідає прицілу 4.

1— колодка прицілу; 2 — прицільна планка; 3 — пластинчаста пружина; 4 — цілик; 5 — хомутик; 6 - сектор колодки; 7 - вушко; 8 — засувка хомутика; 9 — маховичок гвинта цілика; 10 — запобіжник цілика

Малюнок 45 - Приціл

 

Пластинчаста пружина міститься в гнізді колодки прицілу і служить для утримання прицільної планки в заданому положенні.

Хомутик надітий на прицільну планку й утримується у встановленому положенні засувкою. Засувка має зуб, яким вона під дією пружини заскакує у виріз прицільної планки. Цілик має гривку з прорізом для прицілювання, гвинт із маховичком і пружиною.

При введенні виправлень на бічний вітер і на бічний рух цілі гривка цілика переміщається вправо чи вліво за допомогою маховичка.

Мушка (мал. 25) угвинчена в полозок, що закріплений у основі мушки. На полозку і на основі мушки нанесені поділки, що визначають правильність положення мушки.

 

 

в

а - на бронетранспортері; б - на гусеничному транспортері; в - на самохідній артилерійській установці, інженерній і деяких інших машинах (цифри дальностей зазначені на шильдику)

Малюнок 46 - Шкала бокових прицілів для кулемета ПКТ

Наведення спареного кулемета ПКТ у ціль здійснюється за допомогою штатного прицілу танка, бойової машини піхоти, бронетранспортера, гусеничного транспортера і т.д. Наведення неспареного кулемета ПКТ звичайно виконується за допомогою приладу спостереження-прицілу машини. Значення поділок (дальностей) приладу вказується в таблиці (шильдику), прикріпленій в машині поблизу прицілу. Шкали деяких прицілів для кулемета ПКТ показані на мал. 46.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 296; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.129 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь