Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Станції швидкої медичної допомоги. 1. Загальні положення



 

1. Загальні положення

1.1.Оперативний відділ (диспетчерська) станції швидкої медичної допомоги (далі - Відділ), утворюється на станції швидкої медичної допомоги (далі - Станція) починаючи з 3 категорії ( на Станціях інших категорій – утворюється диспетчерська).

1.2.Відділ Станції утворюється для реєстрації та обробки звернень громадян щодо надання екстреної медичної допомоги за єдиними правилами виклику для населення, передачі викликів на виконання виїзним бригадам швидкої медичної допомоги (далі – Бригади), підтримки та контролю за оперативним виконанням викликів, своєчасністю госпіталізації пацієнтів та раціональним використання бригад та санітарного автотранспорту.

1.3.До структури Відділу входять: центральна диспетчерська, виїзна медична бригада лінійного контролю, консультативно-інформаційна служба.

На станціях (відділеннях) де штатним розписом не передбачені такі підрозділи, виділяються робочі місця для виконання покладених на Відділ функцій.

Відділу в оперативній роботі підпорядковуються диспетчерські підстанцій та Бригади Станції.

1.4.Для виконання покладених на Відділ завдань, центральна та диспетчерські підстанцій, відділ госпіталізації та інші підрозділи технічно обладнуються низкою пристроїв і терміналів для відображення інформації, оснащуються усіма видами оперативного зв’язку.

Відділ забезпечується єдиною базою даних: кадрового забезпечення, карти території з оперативною інформацією про місце розташування рухомих і нерухомих об’єктів, станом ресурсів (служб, лікарень, травмпунктів, диспансерів), санітарних та спеціальних автомобілів, гелікоптерів, човнів, з характеристикою об’єктів (споруд). Засобами трансляції оперативної інформації за допомогою цифрового телефонного, радіо, стільникового, електронного, телекомунікативного зв’язку, приладами автоматичного визначення телефонних номерів абонентів та реєстрації мовної інформації.

1.5.Відділ підпорядкований заступникові головного лікаря Станції з оперативної роботи, медицини катастроф та цивільного захисту населення.

1.6.Очолює Відділ – завідувач.

1.7.Завідувач Відділом (далі – Завідувач) повинен мати вищу медичну освіту зі спеціальності “медицина невідкладних станів”, досвід роботи з організації управління охороною здоров’я не менше трьох років в тому числі не менше одного року на Станції, призначається на посаду та звільняється з неї головним лікарем, відповідно до трудового законодавства.

1.8.Працівники Відділу у своїй роботі керуються законодавством України та іншими нормативно-правовими актами, Статутом і наказами головного лікаря Станції, цим Положенням, спеціальними інструкціями на випадок виникнення надзвичайної ситуації та оголошенням режиму надзвичайного стану.

1.9.Планування діяльності Відділу, визначення штатної структури, забезпечення кадрами, технічними засобами, інвентарем, спеціальною довідковою і медичною літературою тощо, здійснюється Станцією згідно з діючими нормативними документами.

1.10.Відділ працює згідно з планом, який формується щорічно, та корегується щоквартально відповідно до поставлених завдань і затверджується головним лікарем Станції.

Обов`язки та взаємодія у процесі роботи між підрозділами та працівниками Відділу розподіляється завідуючим згідно посадових інструкцій.

 

2. Завдання Відділу

Основними завданнями відділу є:

2.1.Реєстрація та обробка звернень громадян щодо надання екстреної медичної допомоги за єдиними правилами виклику.

2.2.Максимальне скорочення в часі приймання вхідної інформації.

2.3.Забезпечення аналізу ситуації, прийняття управлінських рішень.

2.4.Своєчасне направлення на виклик бригад швидкої медичної допомоги.

2.5.Контроль за оперативною роботою бригад ШМД на викликах та своєчасною госпіталізацією пацієнтів до лікарень.

2.6.Оперативні заходи з ліквідації медико-санітарних наслідків надзвичайної ситуації.

2.9.Облік постраждалих на місці виклику та госпіталізованих до медичних закладів, оперативне інформування відповідно до регламенту.

2.13.Облік та контроль за роботою транспортних засобів Станції.

 

3. Функції

З метою покладених завдань Відділ виконує функції:

3.1.Забезпечення цілодобового прийому та реєстрації викликів від громадян чи посадових осіб.

3.2.Автоматичне визначення місця знаходження абонента та номера його телефону.

3.3.Реєстрація мовної інформації (переговорів) абонента з диспетчером.

3.4.Передача викликів на виконання на підстанції чи безпосередньо бригадам швидкої медичної допомоги (далі – бригада) для виконання.

3.4.Цілодобовий контроль за оперативною роботою структурних підрозділів (підстанцій) та бригад.

3.3.Координація роботи медичних закладів та медичних бригад з питань надання екстреної медичної допомоги.

3.4.Забезпечення роботи в умовах НС щодо:

3.4.1.Своєчасного реагування сил і закладів на які покладено виконання пошукових робіт.

3.4.2.Ліквідації медичних наслідків надзвичайних ситуацій.

3.4.3.Надання екстреної медичної допомоги постраждалим та рятувальникам.

3.4.4.Регулювання потоків постраждалих на госпіталізацію до лікарень.

3.4.5.Формування банку інформаційних та статистичних даних.

3.5.Оперативне реагування на завдання органів цивільного захисту населення при оголошенні надзвичайного режиму роботи.

3.6.Ведення затвердженої облікової статистичної документації, надання звітів про діяльність та подання їх у встановлені строки.

3.7.Надання населенню по телефону довідок медико-інформаційного характеру (про окремі лікарські препарати їх вживання і дію, години роботи медичних закладів з надання невідкладної спеціалізованої медичної допомоги вузького профілю, інші рекомендації медичного характеру тощо).      

3.8.Забезпечення контролю за роботою бригад на лінії, приймальних відділень лікарень бригадою лінійного. Інші функції цієї бригади визначаються місцевим органом управління охорони здоров’я.

3.9.При виникненні надзвичайної ситуації бригада лінійного контрою виїздить до межі осередку ураження і:

- координує роботу бригад з ліквідації медико-санітарних наслідків надзвичайної ситуації;

- підтримує зв’язок між штабом з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру, бригадами, станцією, медичними закладами іншими учасниками ліквідації наслідків надзвичайно ситуації. 

    Бригада лінійного контролю забезпечується усіма видами оперативного зв’язку, портативним електронним обладнанням з необхідними базами даних, цифровою аудіо та відеотехнікою.

 

4. Права

Відділ має право:

4.1.Отримувати від абонента точні відповіді на запитання диспетчера: привід до виклику, точну адресу виклику, телефон на місці виклику, прізвище пацієнта, своє прізвище (якщо викликає інша особа) і, при потребі, маршрут під’їзду, орієнтири адреси виклику.

Диспетчер має право, при потребі, ставити вимогу абоненту зустрічати бригаду в обумовленому місці.

4.2.Перенаправляти виклики, які не підлягають виконанню, до:

-  пунктів невідкладної медичної допомоги для дорослого та дитячого населення з приводу гострих та хронічних захворювань громадян в помешканнях;

-  інших лікувальних закладів;

- оперативних служб міста відповідно до їх компетенції.

При реєстрації виклику диспетчер повідомляє громадянину назву та телефон надавача медичних послуг, якому був переданий виклик для виконання.

4.3.У випадках звернень громадян на Станцію з приводів, що не підлягають виконанню, диспетчер має право надати інформацію куди необхідно звернутися за медичною допомогою, повідомити телефон та адресу лікувально-профілактичного закладу.

4.4.Відділ не приймає виклики та не направляє бригади для проведення експертиз алкогольного чи наркотичного сп’яніння, судово-медичних експертиз; виконання призначень медичних працівників інших лікувальних закладів; виконання консультативних обстежень; перевезення пацієнтів, які не потребують екстреної медичної допомоги; перевезення трупів.

4.5.Оперативно, з метою рятування життя пацієнта, вирішувати питання щодо вибору найближчого стаціонарного медичного закладу для його госпіталізації.

4.7.Реєструвати заяви громадян.

4.8.Розробляти та подавати пропозиції щодо удосконалення і покращання організації надання екстреної медичної допомоги, госпіталізації пацієнтів, перепрофілювання ліжкового фонду медичних закладів тощо.

 

5.Відповідальність.

5.1.Всю відповідальність за своєчасність та якість виконання Відділом визначених цим Положенням завдань і функцій покладено на завідуючого Відділом.

5.2.Ступінь відповідальності інших працівників Відділу визначається чинним законодавством та посадовими інструкціями.

 

Директор Департаменту


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-09; Просмотров: 162; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.017 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь