Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Аналіз доходів і витрар підприємства.



  Аналіз доходів та витрат підприємства має велике значення в системі загальної оцінки роботи суб'єкта господарювання. Це пов'язано з тим, що доходи та витрати мають безпосередній вплив на загальний фінансовий результат діяльності підприємства, який може мати як позитивний, так і негативний характер.

  Значення аналізу доходів та витрат підприємства полягає в обґрунтуванні шляхів збільшення доходів та скорочення витрат підприємства.

  Завданнями аналізу доходів і витрат підприємства є:

- оцінка виконання плану, динаміки та структури доходів та витрат підприємства;

- оцінка впливу факторів на доходи підприємства;

- оцінка впливу факторів на витрати підприємства;

- визначення впливу факторів на прибуток підприємства від фінансової, інвестиційної та надзвичайної діяльності;

- пошук резервів збільшення доходів та зменшення витрат підприємства;

- обґрунтування та розробка заходів щодо використання виявлених резервів.

   На підприємстві використовуються такі показники доходів і витрат підприємства: доходи від реалізації продукції; доходи від інших операцій; доходи від надзвичайних операцій; адміністративні витрати; витрати на збут; фінансові витрати; витрати від участі в капіталі.

   Аналіз отриманих доходів та здійснених витрат у динаміці передбачає їх вивчення протягом аналізованих років з метою виявлення певних тенденцій та закономірностей.

Таблиця 5.4.

Роки

Доходи п-ва, грн.

Темпи росту, %

Базисні Ланцюгові
2009 42173,9 100 100
2010 53415,6 126,7 126,7
2011 45193,7 107,2 84,6
2012 97757,4 231,8 216,3
2013 95411,3 226,2 97,6

Висновок: дані таблиці свідчать, що доходи підприємства з кожним роком невпинно зростали, за винятком 2011 року доходи якого майже дорівнювали доходам 2009 року. Такі дані свідчаь про те, що підприємство є досить продуктивним і з кожним роком вдосконалює свою роботу, що і впливає на збільшення доходів.

Показ- ники

Величина, грн.

Питома вага, %

Відхилення, %

Звітний Поперед Звітний Поперед. у грн. у %
1.Мат. витрати 48694,9 51747,3 51,4 53,1 -3052,4 -1,7
2.Витрати на оплату праці 6075,9 5221,1 6,4 5,4 +854,8 +1,0
3. Відрах. на соц. заходи 2270,2 1904,4 2,4 2,0 +365,8 +0,4
4.Амортизація 5759,6 6173,9 6,1 6,3 -414,3 -0,2
5.Інші витрати 31881,4 32433,1 33,7 33,3 -551,7 +0,4
6.Всього витрат 94682,0 97479,8 100 100 -2797,8  

              

Висновок: виходячи з даних структури витрат підприємства, можна зробити висновок, що майже всі витрати у звітному періоді зменшились по відношенню до витрат попереднього періоду. Також по даних таблиці можна побачити, що матеріальні витрати становлять близько половини від всіх витрат, витрати на оплату праці близько 6%, відрахування на соціальне страхування близько 2%, амортизація приблизно 6% і інші витрати становлять близько 33% по відношенню до всіх витрат разом.

 

6.8 Аналіз фінансових результатів та фінансового стану підприємства.

Під фінансовим станом розуміють сукупність показників, які відображають здатність (спроможність) підприємства розраховуватися за борговими зобов’язаннями. Він характеризується забезпеченістю фінансовими ресурсами, які необхідні для нормального функціонування підприємства, доцільністю їх розміщення та ефективністю використання, фінансовими взаємовідносинами з іншими юридичними та фізичними особами, платоспроможністю та фінансовою стійкістю.

Фінансовий стан визначає конкретно спроможність підприємства, його імідж, потенціал у діловому співробітництві.

Оскільки в умовах ринку підприємства несуть повну економічну відповідальність за результати своєї діяльності, за недопущення банкрутства, значно зростає роль і значення аналізу фінансового стану суб’єкта господарювання різноманітних форм власності, оцінки їх ліквідності, платоспроможності та фінансової стійкості.

Таким чином, проаналізуємо фінансовий стан ТОВ "Галицька Аграрна Компанія», етапом нашого аналізу буде оцінка фінансової стабільності та платоспроможності підприємства. Під платоспроможністю розуміють наявність у підприємства коштів для погашення ним у встановлений термін і в повному обсязі боргових зобов’язань, які випливають із кредитних та інших операцій грошового характеру, тобто це здатність підприємства виконувати свої зобов’язання. Платоспроможність є обов’язковою передумовою фінансової стабільності та стійкості підприємства, яка в свою чергу характеризує такий стан фінансових ресурсів, їх розподілу та використання, який забезпечує діяльність підприємства на основі збільшення прибутку, платоспроможність та кредитоспроможність підприємства в умовах допустимого рівня розвитку.

 Фінансовий стан підприємства характеризується системою показників, що відбивають реальні і потенційні фінансові можливості фірми як об'єкта по бізнесі, об'єкта інвестування капіталу, платника податків. Аналіз порівняльного аналітичного балансу ТОВ « Галицька Аграрна Компанія »  починається з визначення зміни суми валюти балансу, а також побудови балансу в агрегованому вигляді, тобто побудови балансу за основними розділами і деякими важливими групами статей. Порівнюючи валюту балансу на кінець звітного періоду з початком періоду, бачимо, що вона зросла на 9641,80 (15212,1 -5570,3) тис. грн. Таке зіставлення дає змогу визначити загальний напрям зміни руху суми балансу. Збільшення суми балансу - явище позитивне.

 Проаналізувавши показники діяльності ТОВ «Галицька Аграрна Компанія » можна запропонувати пропозиції щодо покращення його фінансового стану:

- перш за все підприємство повинно реалізувати всю продукцію, що є на складах.

- зниження собівартості продукції дозволить підприємству бути конкуренто спроможним на ринку збуту. Це можливе за рахунок впровадження нової техніки, технологій, більш раціонального використання як матеріальних так і трудових ресурсів, зменшення питомої ваги постійних затрат в собівартості продукції, адже зниження собівартості продукції прямо пропорційно впливає на збільшення прибутку підприємства.

- збільшення грошових коштів на розрахунковому рахунку підприємства призведе до збільшення коефіцієнта абсолютної ліквідності і дозволить підприємству брати довго і короткострокові позики в банку для фінансування поточної діяльності, які видаються лише платоспроможним підприємствам, в яких коефіцієнт абсолютної ліквідності відповідає нормі. Збільшення грошових коштів можна забезпечити за рахунок реалізації зайвих виробничих і невиробничих фондів.

- виробництво і розробка нових видів продукції, яка зацікавить споживачів дозволить стабілізувати і покращити фінансовий стан підприємства.

      Для зростання прибутку ТОВ повинне:

- нарощувати обсяги виробництва, тобто збільшувати реалізацію своєї продукції;

- впроваджувати заходи щодо підвищення продуктивності праці своїх працівників, мотивувати їх;

- орієнтуватися на ринок та захопити якомога більшу його частку протягом 2років;

- розширювати асортимент продукції і підвищувати її якість;

- зменшувати витрати на виробництво продукції, що відповідно знизить собівартість продукції;

- з максимальною віддачею використовувати потенціал, що є у його розпорядженні, включаючи і фінансові ресурси;

- грамотно будувати договірні відносини з постачальниками та покупцями;

- зі знанням справи вести цінову політику;

- вміти найдоцільніше розміщувати одержаний раніше прибуток задля досягнення оптимального ефекту.

      Шляхами зростання рентабельності є:

- величина прибутку. Чим більший прибуток, тим вищий рівень рентабельності;

- величина вартості основних фондів і нормованих оборотних коштів.

Чим більша сума авансових коштів на виробництво продукції, тим нижчий рівень рентабельності;

- величина собівартості продукції впливає обернено пропорційно на рівень рентабельності: менша собівартість дає вищу рентабельність конкретного виду продукції.

 

     Нестабільність економіки обумовлює необхідність для кожного суб’єкта господарювання постійно шукати шляхи підвищення ефективності своєї діяльності. Значна кількість підприємств в Україні має незадовільну структуру капіталу та відчуває нестачу оборотних коштів. За своєчасної розробки та впровадження заходів, спрямованих на поліпшення фінансового стану в довгостроковому періоді, такі підприємства можуть збільшити свій майновий потенціал, відновити платоспроможність та прибутковість. Попередження розвитку негативних кризових явищ на підприємстві є можливим тільки за систематичного забезпечення управлінського персоналу інформацією про поточний рівень фінансової стійкості та здатність підприємства до подальшого розвитку. Така фінансово-аналітична інформація повинна отримуватися за результатами оцінювання фінансового стану підприємства . Фінансовий стан підприємства залежить від результатів його виробничої, комерційної та фінансово-господарської діяльності . Головне завдання оцінки фінансового стану підприємства - своєчасно виявити й усунути недоліки у фінансовій діяльності, знайти управлінські рішення для поліпшення фінансового стану підприємства та уникнути його банкрутства.

  Основним способом зниження собівартості є економія усіх видів ресурсів, що споживаються у виробництві. Зниження трудомісткості продукції, збільшення продуктивності праці можна досягнути різними шляхами. Найбільш важливі з них - механізація та автоматизація виробництва, розробка та застосування прогресивних, високопродуктивних технологій, заміна та модернізація застарілого обладнання. Важливим є підвищення вимог та застосування вхідного контролю за якістю сировини, яка надходить від постачальників та матеріалів, комплектуючих виробів .

  В умовах конкурентного середовища актуальності набуває оптимізація збутової політики підприємства. Стимулювати збут можна різними методами. Для оптимізації обсягів дебіторської заборгованості потрібно вибрати найбільш доцільні строки платежів та форми розрахунків із споживачами (попередня оплата, з відстрочкою платежу, за фактом відвантаження продукції). Незважаючи на значні обсяги дебіторської заборгованості, на мою думку, доцільним є надання відстрочки платежу споживачам, адже за рахунок цього збільшується обсяг реалізації, а разом з тим і прибуток (для стимулювання збуту в умовах високої конкуренції).

6.9 Аналіз фінансових результатів підприємства.

    Головною метою аналізу фінансових результатів діяльності підприємства є отримання невеликої кількості ключових параметрів, що дають об'єктивну і точну картину фінансового стану підприємства, його прибутків і збитків, змін у структурі активів і пасивів, у розрахунках з дебіторами і кредиторами.    

       Основними завданнями аналізу фінансових результатів є:

- оцінка рівня і динаміки абсолютних і відносних показників фінансових результатів (прибутку і рентабельності);

- вивчення структури прибутку за видами фінансових результатів;

- визначення впливу різних факторів на суму прибутку і рівень рентабельності;

- вивчення розподілу та використання прибутку підприємства;

- аналіз відносних показників прибутковості (аналіз порога рентабельності);

- визначення можливих резервів збільшення прибутку і рентабельності, а також шляхів їх мобілізації.

     Для забезпечення виробництва здійснюватись процес постачання необхідними предметами праці. За виробництвом продукції відбувається процес реалізації. Всі три процеси взаємопов’язані, постійно змінюють один одного і на підприємстві відбувається безперервний кругообіг засобів, на останньому етапі якого натуральна їхня форма набуває характеру грошової. Отже, прибуток, створений у процесі виробництва, набуває грошової форми у процесі реалізації. Інакше кажучи, фінансовий результат – це кінцевий економічний підсумок господарської діяльності підприємства, виражений у формі прибутку (збитків).

    Об'єктом розподілу є прибуток підприємства. Під його розподілом розуміють направлення прибутку в бюджет і використання на підприємстві та за його межами. Законодавчо розподіл прибутку регулюється в тій його частині, яка надходить до бюджетів різних рівнів у вигляді податків та інших обов'язкових платежів. Визначення напрямків витрачання прибутку, що залишається у розпорядженні підприємства, структури статей його використання знаходиться в компетенції підприємства. Принципи розподілу прибутку можна сформулювати так:

- прибуток, отриманий підприємством у результаті здійснення виробничо-господарської та фінансової діяльності, розподіляється між державою і підприємством як господарюючим суб'єктом;

- прибуток для держави надходить у відповідні бюджети у вигляді податків, обов'язкових платежів, ставки яких не можуть бути довільно змінені. Склад і ставки податків, порядок їх нарахування і внесення до бюджетів встановлюються законодавчо;

- величина прибутку підприємства, що залишилася в його розпорядженні після сплати податків, не повинна знижувати його зацікавленості у зростанні обсягів виробництва та поліпшенні результатів виробничо-господарської і фінансової діяльності;

- прибуток, що залишається в розпорядженні підприємства, насамперед направляється на заощадження, забезпечення його подальшого розвитку, і тільки в іншій частині — на потреби споживання.

     На ТОВ « Галицька Аграрна Компанія» розподілу підлягає чистий прибуток, тобто прибуток, що залишився в розпорядженні підприємства після сплати податків та інших обов'язкових платежів. Розподіл чистого прибутку — один із напрямів внутрішньо-фірмового планування, значення якого в ринкових умовах зростає. Порядок розподілу і використання чистого прибутку на підприємстві фіксується в статуті підприємства.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-19; Просмотров: 274; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.019 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь