Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Тема 8. Діагностика економічної культури підприємства



Питання, що розглядаються:

Поняття, елементи та функції економічної культури підприємства. Типи економічної культури підприємства. Методи діагностики економічної культури.

 

Під економічною культурою розуміється притаманна підприємству система матеріальних та духовних цінностей, еталонів поведінки, настроїв, символів, методів управління, що зумовлює індивідуальність підприємства.

Економічна культура підприємства включає в себе наступні елементи: культуру засобів праці та трудового процесу, умов праці, управління, міжособових стосунків, працівника, комунікацій та фірмовий стиль.

Економічна культура на рівні підприємства виконує певні функції:

- оціночно-нормативну (порівняння реальної поведінки індивідуума, групи, підприємства з нормами культурної поведінки);

- регулюючу (індикатор та регулятор поведінки);

- пізнавальну (засвоєння індивідуумом норм існуючої економічної культури дозволяє йому швидше адаптуватись у колективі);

- комунікаційну (через елементи економічної культури забезпечується взаєморозуміння та взаємодія співробітників);

- змістоутворюючу функція (економічна культура впливає на світогляд особистості);

- функцію суспільної пам'яті, збереження та нагромадження досвіду підприємства.

Розрізняють чотири типи економічної культури підприємств:

- залежно від потреб в змінах напрямків розвитку - адаптивну та стратегічну;

- залежно від спрямування стратегії розвитку підприємства - кланову та бюрократичну.

Адаптивний тип економічної культури підприємства віддає перевагу ініціативі, творчому підходу та діловитості працівників, їх вмінню ризикувати та наполягати на своїх ідеях. Доцільне формування такого типу економічної культури у випадку, коли велике значення має здатність підприємства пристосуватись до змін зовнішнього середовища.

Стратегічний тип економічної культури формується в тому випадку, якщо на певному відрізку часу не виникає потреба в радикальних змінах, а стратегічні цілі чітко визначені, і саме за ступенем наближення до цих цілей оцінюються результати праці працівників підприємства. Такими цілями може бути забезпечення стандартів якості транспортних послуг або зростання обсягів перевезень, або збільшення частки постійних клієнтів тощо.

За умов необхідності інтегрування працівників в процеси прийняття управлінських рішень, збільшення їх відповідальності за свою діяльність може бути сформований клановий тип економічної культури, який передбачає заохочення відданості працівників підприємству, творчому підходу до вирішенню проблем, прояв ініціативи, удосконалення системи мотивації праці.

Економічна культура бюрократичного типу передбачає, що значну роль у підтримці соціально-психологічного клімату в колективі та досягненні успіхів підприємства відіграють традиції, звичаї, церемонії, системність у виконанні завдань. Заохочується чітке дотримання правил, високий ступінь узгодженості дій, що дозволяє працівникам відчувати стабільність та надійність їх стану в межах даного підприємства.

На підприємстві, за звичай, переважає один тип економічної культури, але він не є єдиним, оскільки для окремих підрозділів підприємства може бути характерна культура іншого типу, ніж в цілому для суб’єкта господарювання.

В дослідженнях економічної культури підприємств застосовуються евристичні прийоми, які ґрунтуються на інтуїції та попередньому досвіді фахівця. Для діагностики економічної культури підприємств широко використовують метод експертних оцінок, сутність якого полягає у збиранні думок спеціалістів щодо поставленої проблеми, їх подальше опрацювання і використання результатів обробки інформації в аналітичній роботі.

Для аналізу поведінки людини в колективі існують різні моделі, які представлені у вигляді тестів та анкет. Для вивчення соціально-психологічного клімату в колективі широко застосовуються тести (анкети, опитувальники), основані на бальній оцінці якостей персоналу.

Питання до самоконтролю знань.

1. Розкрийте сутність поняття «економічна культура підприємства».

2. Визначте основні елементи економічної культури підприємства.

3. Що таке фірмовий стиль підприємства?

4. Які складові визначають культуру працівника?

5. Який зв’язок між економічною культурою та соціально-психологічними кліматом в колективі?

6. Які функції виконує на підприємстві економічна культура?

7. Які типи економічних культур підприємства Ви знаєте?

8. В чому переваги та недоліки адаптивного, стратегічного, кланового, бюрократичного типів економічних культур підприємства?

9. Як оцінити рівень економічної культури підприємства?

10. Які методи використовуються при проведенні діагностики економічної культури підприємства?

Літературні джерела: [1, с. 263-272; 2, с. 159-176; 3, с.80-87].


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-19; Просмотров: 169; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь