Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Договір роздрібної купівлі-продажу



За договором роздрібної купівлі-продажу продавець, що здійснює підп­риємницьку діяльність з продажу товарів у роздріб, зобов'язується передати покупцеві товар, призначений для особистого, сімейного, домашнього або іншого використання, не пов'язаного з підприємницькою діяльністю.

Договір роздрібної купівлі-продажу є публічним договором, тобто обов'язки по продажу товарів продавець повинен здійснювати відносно кож­ного, хто до нього звернувся.

Комерційна організація не має право надавати перевагу одній особі пе­ред іншою відносно укладення публічного договору, крім випадків, передба­чених законом та іншими правовими актами.

Договір роздрібної купівлі-продажу вважається укладеним в належній формі з моменту видачі продавцем покупцеві касового або товарного чека або іншого документа, що підтверджує оплату товару. Відсутність у покупця вказаних документів не позбавляє його можливості посилатися на показан­ня свідків у підтвердження укладення договору та його умов.

Оферта, тобто пропозиція укласти договір при роздрібній купівлі-про­дажу товарів на основі їх реклами, каталогів, описів і т.д., звернених до неви-значеного кола осіб, визнається публічною офертою, якщо вона містить всі головні умови договору роздрібної купівлі-продажу.

Виставлення в місці продажу (на прилавках, у вітринах і т.п.) товарів, демонстрація їх зразків або надання відомостей про товари (описів, що про­даються, каталогів, фотознімків товарів і т.п.) в місці їх продажу признаєть­ся публічної офертою незалежно від того, чи вказані ціна та інші головні умови договору роздрібної купівлі-продажу, за винятком випадку, коли про­давець явно визначив, що відповідні товари не призначені для продажу.

Важливою умовою договору роздрібної купівлі-продажу є надання по­купцеві інформації про товар. Продавець зобов'язаний надати покупцеві не­обхідну і достовірну інформацію про товар, що пропонується до продажу (сорт, місце виробництва, найменування виробника, гарантійний термін ко­ристування та інш.). Покупець має право до укладення договору роздрібної купівлі-продажу оглянути товар, зажадати проведення в його присутності перевірки властивостей або демонстрації роботи товару, якщо це не виклю­чене у зв'язку з характером товару і не суперечить правилам, прийнятим в роздрібній торгівлі. Продавець, що не надав покупцеві можливість отрима­ти відповідну інформацію про товар, несе відповідальність і за недоліки то­вару, що виникли після його передачі покупцеві, відносно яких покупець до­веде, що вони виникли у зв'язку з відсутністю у нього такої інформації. ЦК передбачає правові основи передачі товарів за зразками.


 


64


65


Договір роздрібної купівлі-продажу може бути укладений на основі оз­найомлення покупця із зразками товару (його описом, каталогом товарів і т.п.), запропонованими продавцем. У цьому випадку договір роздрібної купів­лі-продажу вважається виконаним з моменту доставки товару в місце, вказа­не в договорі, а якщо місце передачі товару договором не визначене, -з момен­ту доставки товару покупцеві по місцю проживання громадянина або місцю знаходження юридичної особи. Покупець до передачі товару має право від­мовитися від виконання договору роздрібної купівлі-продажу (оплати това­ру) при умові відшкодування продавцеві необхідних витрат, понесених ним у зв'язку із здійсненням дій по виконанню договору (наприклад, витрат по збиранню, монтажу виробів).

ЦК регулює взаємовідносини між продавцем і покупцем по продажу товарів з використанням автоматів. Власник автоматів зобов'язаний довес­ти до покупців інформацію про продавця товарів шляхом розміщення на ав­томаті або надання покупцям іншим способом відомостей про найменуван­ня (фірми) продавця, місця його знаходження, режиму роботи, а також про дії, які необхідно здійснювати покупцеві для отримання товару. Договір роз­дрібної купівлі-продажу з використанням автоматів вважається укладеним з моменту здійснення покупцем дій, необхідних для отримання товару. Якщо покупцеві не подається оплачений товар, продавець зобов'язаний на вимогу покупця негайно надати покупцеві товар або повернути сплачену суму. У випадках, коли автомат використовується для розміну грошей, придбання знаків оплати або обміну валюти, застосовуються загальні правила про роз­дрібну купівлю-продаж.

Якщо договір роздрібної купівлі-продажу укладений з умовою про дос­тавку товару покупцеві, продавець зобов'язаний у встановлений договором термін доставити товар в місце, вказане покупцем, а якщо місце доставки товару покупцем не вказане, за місцем проживання громадянина або місцем знаходження юридичної особи, що є покупцем.

Договір роздрібної купівлі-продажу з доставкою товару вважається ви­конаним з моменту вручення товару покупцеві, а за його відсутності будь-якій особі, що пред'явила квитанцію або інший документ, що свідчить про укладення договору або про оформлення доставки товару, якщо інше не пе­редбачене законом або договором. У випадку, коли договором не визначе­ний час доставки товару для вручення його покупцеві, товар повинен бути доставлений в розумний термін після отримання вимоги покупця.

Покупець зобов'язаний оплатити товар по ціні, оголошеній продавцем в момент укладення договору роздрібної купівлі-продажу, якщо інше не пе­редбачене законом, іншими правовими актами або не витікає із суті зобов'я­зання.


У випадку, коли договором роздрібної купівлі-продажу передбачена попередня оплата товару, неоплата покупцем товару у встановлений дого­вором термін визнається його відмовою від виконання договору, якщо інше не передбачене угодою сторін.

Договір роздрібної купівлі-продажу товарів у кредит, в тому числі з умо­вою оплати покупцем товарів на виплату, зобов'язує покупця провести оп­лату в термін, передбачений договором. Покупець має право оплатити то­вар в будь-який час в межах встановленого договором періоду розстрочки оплати товару.

4.4. Договір постачання товарів

Договір постачання - важлива форма господарських зв 'язків оптових пос­ тачальників і покупців товарів. Він по суті є основним документом, що визна­чає права і обоє язки сторін по організації оптового постачання товарів.

За договором постачання постачальник-продавець, що здійснює підп­риємницьку діяльність, зобов'язується передати в зумовлений термін або те­рміни, товари, що виробляються або закуплені ним, покупцеві для викорис­тання в підприємницькій діяльності або інших цілях, не пов'язаній з особистим, сімейним, домашнім та іншим подібним використанням.

Договір постачання, як і інші договори купівлі-продажу, укладається за допомогою направлення оферти (пропозиції укласти договір) однієї з сторін та її акцепту (прийняття пропозиції) іншою стороною.

Договір набирає чинності і стає обов'язковим для сторін з моменту його укладення. Договір вважається укладеним, якщо між сторонами в необхід­ній в належних випадках формі, досягнута угода за всіма головними умова­ми договору. Якщо оферта містить головні умови договору, то договір виз­нається укладеним в момент отримання особою, що направила оферту, її акцепту.

Комерційні працівники повинні забезпечувати своєчасне і правильне укладення договорів з постачальниками і покупцями товарів, встановлення раціональних прямих договірних зв'язків по постачанню товарів, як прави­ло, на тривалий період (понад 1 рік) і постійний контроль за їх виконанням.

Договір постачання товарів укладається в письмовій формі шляхом скла­дання одного документа, підписаного сторонами, а також шляхом обміну документами за допомогою поштового, телеграфного, телетайпного, теле­фонного, електронного або іншого зв'язку, що дозволяє достовірно встано­вити, що документ походить від сторони за договором.

Договори можуть укладатися на п'ять, три, два, один рік або інший пе­ріод. Зокрема, можуть бути укладені короткострокові, сезонні договори, а


 


66


67


також договори на разове постачання (одноразова закупівля партії товарів). Для полегшення і прискорення оформлення договірних відносин застосовує­ться так звана пролонгація, тобто продовження договору. Однак, в цьому випадку обов'язкове узгодження асортименту товарів, що поставляються (спе­цифікації).

У споживчій кооперації набули поширення пайові договори, коли крім основного покупця в договорах беруть участь і нижчестоящі організації і пі­дприємства, що входять в систему основного покупця на правах пайовиків (оптові бази, великі магазини). Така організація договірних зв'язків виправ­дана при умові, що покупці-пайовики виступають перед постачальником на рівних правах з основним покупцем і несуть самостійну матеріальну відпові­дальність за виконання договору. Участь пайовика в розробці умов догово­ру обов'язкова. Пайовий договір підписується всіма пайовиками (пайовик може видати довіреність основному покупцеві на оформлення і підписання договору від його імені).

Велике практичне значення мають внутрішньосистемні договори, що ук­ладаються між торговими організаціями і підприємствами споживчої коопе­рації на постачання товарів. Наприклад, договори між споживчими товари­ствами та райспоживспілками, оптовими базами і споживчими товариствами, облспоживспілками і торговими управліннями республіканської (або іншої) споживспілки. Ці договори дають можливість забезпечити надходження не­обхідних товарів в кооперативні організації (підприємства) і товаропостача-ння роздрібної торгової мережі.

Найбільш поширеним є такий порядок укладення договору, при якому одна сторона за договором (постачальник або покупець) направляє іншій стороні проект договору в двох примірниках з прикладеною до нього специ­фікацією, тобто асортиментною відомістю на постачання товарів. Сторона, що отримала проект договору, має право письмово повідомити іншу про ві­дмову від його укладення або не пізніше встановленого терміну після отри­мання проекту договору підписує його і один примірник повертає іншій сто­роні. Якщо при отриманні проекту договору на постачання товарів у сторони виникнуть заперечення по його умовах, то вона в той же термін складає про­токол розбіжностей і направляє його в двох примірниках іншій стороні ра­зом з підписаним договором, оговоривши в ньому наявність розбіжностей. У протоколі розбіжностей вказують формулювання (редакцію) договір­них умов сторони, що представила договір, і сторони, яка не згідна з ними. Сторона, що отримала протокол розбіжностей, зобов'язана у встанов­лений термін розглянути його, включити в договір всі прийняті пропозиції, а спірні питання передати в той же термін на вирішення в арбітраж, а у випад- < ках, передбачених законодавством, - в суд. Однак, у всіх випадках рекомен-

68


дується до передачі переддоговірної суперечки на рішення арбітражу або суду постаратися вирішити спірні питання з іншою стороною шляхом взаємних узгоджень. З цією метою складається протокол узгодження спірних пропози­цій, який після його підписання сторонами додається до договору.

Сторона, що отримала пропозицію за відповідними умовами договору, але не прийняла заходів по узгодженню умов договору постачання і не пові­домила іншу сторону про відмову від укладення договору протягом тридця­ти днів, зобов'язана відшкодувати збитки, викликані ухилянням від узгодже­ння умов договору.

Договори на постачання товарів, крім безпосереднього звернення однієї сторони до іншої з офертою, можуть укладатися на товарних або товарно-сировинних біржах, оптових ярмарках. У цьому випадку порядок укладення договорів постачання має деякі відмінності від позабіржової або позаярмар-кової форми укладення договорів, які будуть розглянуті в наступних розді­лах посібника.

Зміст договору постачання

Сторонам, що укладають договір постачання, необхідно передбачити в ньому наступні обов'язкові умови:

? дата укладення договору;

? повне найменування сторін, що уклали договір;

? кількість та асортимент товарів, що підлягають постачанню;

? терміни виконання;

? порядок постачання товарів;

? якість, комплектність, упаковка і маркірування товарів;

? ціни і порядок розрахунків;

? майнова відповідальність.

При відсутності в договорі умов про предмет постачання (найменуван­ня, кількість, асортимент і якість товарів), термінів постачання, ціни на това­ри, договір вважається неукладеним.

Правильне і вигідне для сторін узгодження в договорі вказаних вище умов є важливою і в той же час складною комерційною задачею, що вимагає хороших знань конкретної практики і організації постачання товарів, особ­ливостей постачання окремих видів товарів, пов'язаних з їх фізико-хімічни-ми властивостями, а також знань цивільно-правових норм господарських взаємовідносин постачальників і покупців. У процесі узгодження сторонам необхідно прагнути до максимально можливого усунення невигідних для себе організаційних, фінансових та інших умов. До цієї роботи крім досвідчених

69


комерційних працівників повинні притягуватися юристи, фінансисти, еко­номісти.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-22; Просмотров: 233; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.027 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь