Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Комерційно-правовий коментар основних умов договору постачання



Дата укладення договору. У договорі вказується рік, місяць і число, тоб­то точна дата його укладення.

Сторони. Необхідно визначити точне і повне найменування сторін, а та­кож указати посади, прізвища, імена і по батькові представників сторін, що підписали договір, і зробити посилання на їх повноваження (статут або дові­реність).

Кількість товару, що підлягає постачанню. У договорі повинна бути пе­редбачена кількість товару на весь термін його дії.

Кількість товарів, що підлягають постачанню, встановлюється за уго­дою сторін. У деяких випадках кількість товарів може визначатися виділе­ним лімітом (фондом), наприклад, при постачанні товарів, виготовлених на державне замовлення.

Як правило, кількість товарів вказується в договорі в натуральному ви­раженні (тобто у відповідних одиницях вимірювання - шт., т, м і т.п.) і в гро­шовому вираженні, за винятком товарів складного асортименту (наприклад, галантерея), для яких обсяг постачання може бути встановлений тільки в гро­шовому вираженні (в сумі).

При визначенні кількості товару у ваговому вираженні в договорі вка­зується вага нетто, тобто вага тари в цю кількість не включається, якщо для даного товару не встановлений інший порядок.

Асортимент товарів. Вказується в тексті договору (якщо асортимент на­раховує незначну кількість видів або різновидів) або в прикладеній до нього специфікації, що є невід'ємною частиною договору (по товарах складного асортименту). У специфікації асортимент розписується по родах, видах, сор­тах, артикулах, фасонах, моделях, розмірах, кольорах, малюнках, розфасу­ванню і т.п. Розгорнений асортимент товарів може встановлюватися на рік, квартал. Коли розгорнений асортимент встановлюється на рік, він може уто­чнюватися покупцем по узгодженню з постачальником з урахуванням попи­ту населення, що змінився в терміни, встановлені в договорі. Наприклад, рі­чна специфікація може уточнюватися щоквартально за 30-45 днів до настання кварталу.

Якщо в специфікації асортимент товарів визначений на квартал, то пос­тачальник (покупець) висилає стороні специфікацію в двох примірниках на ' подальший квартал для узгодження у встановленому порядку.

70


Узгодження асортименту товарів, що поставляються, і усунення розбіж­ностей по асортименту вимагає від комерційних працівників великої напо­легливості і послідовності в роботі з постачальниками з метою розширення і поліпшення асортименту і якості товарів з урахуванням попиту населення.

Терміни виконання. У договорі повинен бути вказаний загальний термін його дії, тобто термін, на який догбвір укладений, а також приватні терміни (періоди) постачання товарів. Терміни постачання можуть встановлюватися квартальні, місячні, декадні та інші з урахуванням властивостей товарів, умов їх зберігання, споживання та інших чинників, а також необхідності безпере­бійного забезпечення покупців товарами по кількості і асортименту. Для де­яких видів товарів (непродовольчі товари складного асортименту) рівномір­ність постачання досягається завезенням квартального обсягу постачання щомісяця рівними партіями. Для інших товарів, головним чином продоволь­чих, в договорах потрібно передбачати і внутрішньомісячні терміни поста­чання (декадні, п'ятиденні і щоденні). Наприклад, щоденного завезення (за добовим графіком) вимагають хліб та хлібобулочні вироби, молочні товари, м'ясопродукти та інш. У комерційній практиці застосовується й метод, коли в договорі вказується загальний термін його дії і загальна сума постачання товарів, а завезення товарів від постачальника здійснюється відповідно до поданої заявки покупця по мірі реалізації даного товару і розрахунку за ньо­го.

Істотне значення в організації постачання товарів має питання про по­рядок компенсації недогрузів (недопостачань) товарів постачальниками і отримання покупцями невибраних (недоотриманих за договором) товарів.

В адміністративно-правових документах, що діяли раніше (Положенні про постачання товарів народного споживання, Особливих умовах постача­ння та інш.) передбачався порядок поповнення недогрузів і розмір санкцій за порушення цих зобов'язань. Наприклад, за прострочення постачання або недопостачання товарів постачальник сплачував покупцеві неустойку в роз­мірі 14% вартості непоставлених в термін товарів по окремим найменуван­ням асортименту; розмір неустойки знижувався на 50%, якщо в наступному здавальному періоді недопостачання компенсувалося. Тепер же ці питання господарюючі суб'єкти повинні чітко оговорювати в договорах постачання. У зв'язку з цим в договорах постачання в необхідних випадках потрібно пе­редбачати порядок і терміни компенсації постачальником недопостачань товарів і отримання покупцем невибраної кількості товарів в наступному періоді постачання.

Порядок постачання товарів. У договорі потрібно передбачити, в якому порядку постачальник зобов'язаний постачати товари: здавати їх одномісь-кому покупцеві, що знаходиться в одному населеному пункті з постачальни-

71


ком, або відвантажувати на адресу покупця, якщо він знаходиться в іншому населеному пункті, або в адреси інших організацій за рознарядкою покупця. В останньому випадку в договорі потрібно вказувати терміни видачі розна­рядок та їх зміст.

За невчасне надання рознарядок на відвантаження товарів в договорі можуть бути передбачені санкції до покупця (штраф). Порядок постачання передбачає такі умови, як вид транспорту, що використовується для переве­зення товарів (залізничний, водний, повітряний, автомобільний), а також вид відправки іногороднім та місцевим одержувачам, організацію централізова­ної доставки товарів автомобільним транспортом, ким і за чий рахунок здій­снюється завантаження і вивантаження товарів (поворотної тари), відшко­дування транспортних витрат, мінімальні норми відвантаження та інш.

Якість, комплектність, упаковка і маркірування товарів. Вказані елемен­ти товару відносяться до числа істотних умов договору постачання. Товари, що поставляються, повинні відповідати за якістю встановленим сертифіка­там, стандартам, технічним умовам, іншій документації, що визначає вимо­ги до якості товарів, зразкам (еталонам). У договорі повинні вказуватися номери та індекси сертифікатів, стандартів, технічних умов, іншої докумен­тації, що встановлює якість товарів.

Постачання товарів, що не*відповідають вказаним документам, спричи­няє майнову відповідальність постачальника (виробника) у вигляді штрафів, передбачених договором або іншим регулюючим правовим документом. Важливим правовим документом, регулюючим питання якості товарів, що реалізовуються, безпека життя і здоров'я споживачів, отримання необхідної інформації про товари, є Закон «Про захист прав споживачів», відповідні положення якого щодо якості товарів повинні враховуватися в договорах постачання товарів.

Деякі товари повинні постачатися в комплектному вигляді. Під компле­ктом мається на увазі сукупність окремих предметів, що забезпечують мож­ливість нормального використання товару в його загальному вигляді (нап­риклад, меблевий гарнітур, чайний сервіз, лижі та лижне обладнання, радіотовари і т.д.). Комплектність таких товарів встановлюється стандарта­ми, прейскурантами, технічними умовами або договором. У договорі може бути передбачене постачання товарів з додатковими до комплекту вироба­ми (частинами) або без окремих непотрібних покупцеві виробів (частин), що входять в комплект. Якщо комплектність товарів не визначена стандартами, технічними умовами або прейскурантами, вона може визначатися в догово­рі. У разі доставки некомплектних товарів виробник (постачальник) зобо­в'язаний на вимогу покупця доукомплектувати товари або замінити їх комп- ' лектними товарами в зумовлений термін. До укомплектування товарів або їх

72


заміни комплектними покупець має право відмовитися від їх оплати, а якщо товари вже оплачені, зажадати у встановленому порядку повернення сплаче­них сум.

Якщо виробник (постачальник) у встановлений термін не укомплектує товари або не замінить їх комплектними, покупець має право відмовитися від товару.

У договорі необхідно передбачити, в якій тарі товар повинен бути пос­тавлений, а також вигляд упаковки всередині тари (в коробках, пачці, обгорт­ці або перекладений папером, соломою, стружкою і т.п.). Якщо стандартом або технічними умовами передбачені зовнішній вигляд тари і спосіб упаков­ки товару, то в договорі робиться посилання на стандарт або технічні умови. Обов'язок надати тару лежить на постачальникові, якщо інша умова не пе­редбачена договором. Вартість упаковки товарів відноситься на рахунок постачальника, тобто вартість упаковки, як правило, входить в ціну товару. Вартість тари в більшості випадків оплачується покупцем, якщо договором або регулюючим документом (прейскурантом) передбачено, що вона підля­гає оплаті зверх ціни на товари.

Тара та пакувальні матеріали багаторазового використання, засоби па­кетування, спеціалізовані контейнери і тара-обладнання підлягають повер­ненню виробнику (постачальнику), іншому підприємству - тароотримувачу або здається тарозбиральним організаціям. Порядок здачі і розрахунків за тару, що здається, визначається в договорі або регулюється спеціальними нормативними документами.

Товари, що постачаються, підлягають маркіруванню відповідно до ви­мог стандартів або технічних умов. Однак, сторони мають право передбачи­ти в договорі й інші вимоги до маркірування. Разом з тим обов'язковою умо­вою є наявність на товарах або упаковці товарних знаків, зареєстрованих у встановленому порядку, за винятком тих товарів, які у відповідності зі стан­дартами або технічними умовами не підлягають маркіруванню.

При постачанні немаркірованих або неналежно маркірованих товарів покупець (одержувач) має право, якщо інше не передбачене договором, за-маркірувати їх (змінити маркірування) за рахунок виробника (постачальни­ка) або зажадати, щоб перемаркірування (зміну маркірування) зробив ви­робник (постачальник) або відмовитися від прийняття товарів.

Порядок і терміни приймання товарів за якістю передбачаються догово­ром або спеціальними нормативними документами.

Ціни і порядок розрахунків. У договорі постачання повинні передбача­тися ціни і порядок розрахунків за товари.

Ціни на товари встановлюються угодою сторін. У передбачених зако­ном випадках застосовуються ціни (тарифи, розцінки, ставки і т.п.), що вста-

73


новлюються або регулюються уповноваженими на те державними органа­ми. Зміна ціни після укладення договору допускається у випадках і на умо­вах, передбачених договором або у встановленому законом порядку.

Порядок і форми оплати (розрахунків) за товари, що реалізовуються, визначаються в договорі по угоді сторін. До переходу до ринкових відносин оплата за товар постачальникам проводилася, як правило, після його отри­мання покупцем (акцептна форма розрахунків).

У початковий період перебудови в основному практикувалася поперед­ня оплата постачальнику покупцем товару, надалі найбільше поширення отримала часткова попередня оплата за поставлений товар, коли покупець оплачує заздалегідь не менше 50% суми постачання, іншу суму - після отри­мання або реалізації товару. Вказані форми розрахунків пояснюються взаєм­ною фінансовою неплатоспроможністю оптових, роздрібних і промислових підприємств. Більш же зручною і переважною в фінансовому відношенні фо­рмою розрахунків за товар, що поставляється, для покупців є оплата після реалізації товару. У цьому випадку сторонами в договорі може бути обумо­влений термін реалізації, після закінчення якого покупець зобов'язаний роз­платитися з постачальником.

Майнова відповідальність

Договір, як відмічалося, - основний документ партнерських відносин. Тому підприємства повинні робити все необхідне для виконання договорів. Якщо ж зобов'язання, передбачені договором і законодавством, порушені, сторони мають право застосовувати майнові санкції.

Майнова відповідальність (санкція) застосовується як засіб впливу на винну сторону з метою спонукати її до належного, тобто повного і своєчас­ного виконання зобов'язань. Санкції встановлюються в формі штрафу, неус­тойки, пені, відшкодування збитків.

Штраф встановлюється в процентному вираженні або певній грошовій сумі за невиконання або неналежне виконання того або іншого договірного зобов'язання.

Неустойка (одноразовий платіж) стягається з постачальника за простро­чення постачання або недопостачання товарів у процентному вираженні до вартості непоставлених в термін товарів по окремих найменуваннях асорти­менту. Пеня - неустойка, що нараховується за прострочення виконання зо­бов'язань (наприклад, пеня в розмірі 0,03% за кожний день прострочення оплати рахунку).

Крім стягнення санкцій кожна із сторін має право вимагати від іншої сторони відшкодування заподіяних порушенням договору збитків в частині,

74


що не покривається цими санкціями. Наприклад, збитки, понесені покупцем (одержувачем) у зв'язку з постачанням йому неналежної якості або некомп­лектних товарів, відшкодовуються постачальником зверх штрафу.

У передбачених законодавством випадках невиконання умов договору може спричинити право вимагати від сторони, що не виконала зобов'язання, відшкодування втраченої вигоди.

Сплата пені, неустойки, штрафу і відшкодування збитків не звільняє сто­рони від виконання зобов'язань за договором.

Зміна і розірвання договору постачання

Згідно з ЦК зміна і розірвання договору можливі за угодою сторін, якщо інше не передбачене даним Кодексом, іншими законами або договором.

На вимогу однієї з сторін договір може бути змінений або розірваний за рішенням суду тільки:

? при істотному порушенні договору іншою стороною;

? в інших випадках, передбачених ЦК, іншими законами або догово­ром.

Істотним визнається порушення договору однієї з сторін, яке спричиняє для іншої сторони такий збиток, внаслідок якого вона значною мірою поз­бавляється того, на що мала право розраховувати при укладенні договору (наприклад, при постачанні товарів зі значним відступом від якості, перед­баченої сертифікатом, стандартом або технічними умовами).

Основою для зміни або розірвання договору є також істотна зміна обс­тавин, з яких сторони виходили при укладенні договору, якщо інше не пере­дбачене договором або не витікає з його суті.

Зміна обставин визнається істотною, коли вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачувати, договір взагалі не був би укладений або укладений на зовсім інших умовах (наприклад, оголошення однієї із сто­рін за договором банкротом або неплатоспроможним підприємством).

Одностороння відмова від виконання договору постачання (повністю або частково) або одностороння його зміна допускається у разі істотного порушення договору однієї із сторін.

Порушення договору постачання постачальником вважається істотним у випадках:

? постачання товарів неналежної якості з недоліками, які не можуть бути усунені в прийнятний для покупця термін;

? неодноразового порушення термінів постачання товарів.

75


Порушення договору постачання покупцем вважається істотним у випа­дках:

? неодноразового порушення термінів оплати товарів;

? неодноразового неотримання товарів.

Договір постачання вважається зміненим або розірваним з моменту от­римання однією стороною повідомлення іншої сторони про односторонню відмову від виконання договору повністю або частково, якщо інший термін розірвання або зміни договору не передбачений в повідомленні або не визна­чений угодою сторін.

Зміна, розірвання або продовження терміну дії договору оформляється додатковою угодою, що підписується сторонами або шляхом обміну листа­ми, теле-, телетайпо-, телефоно- та радіограмами.

Сторона, що отримала пропозицію про зміну або про розірвання дого­вору або про продовження терміну договору зобов'язана дати відповідь ін­шій стороні.

Вимога про зміну або про розірвання договору може бути заявлена сто­роною в суд тільки після отримання відмови іншої сторони на пропозицію змінити або розірвати договір або неотримання відповіді в термін, вказаний в пропозиції або встановлений законом або договором, а при відсутності визначення такого терміну - протягом ЗО днів.

Якщо основою для зміни або розірвання договору послужило істотне порушення договору однієї з сторін, інша сторона має право вимагати відш­кодування збитків, заподіяних зміною або розірванням договору.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-22; Просмотров: 222; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.043 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь