Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Методика “ЕКЗАМЕНАТОР” (ОЦІНКА ПРИСЛІВ’ЇВ, ПРИКАЗОК)
[Костів В., 1996, 102-104]
В основі методики лежить робота над глибинними смислами висловлювань, розшифрування яких безпосеред-ньо пов’язане з ціннісними орієнтаціями опитуваного. Ці індивідуальні особливості пізніше проявляються в громадянській поведінці, взаєминах з іншими людьми.
Пропонується нижче подані судження оцінити за 5-бальною шкалою відповідно до міри своєї згоди із ними.
У процесі оцінювання необхідно попередньо роз’яс-нити значення окремих, незрозумілих для дітей висловлю-вань. Наприклад: Правда – це справедливість, порядок, який ґрунтується на справедливості (протилежне – кривда). Додатки 335
Правдивий – той, хто говорить правду; чесний, спра-ведливий. Стояти за правду – відстоювати справедливість. Справедливий – заснований на правильному, об’єктивному ставленні до кого-, чого-небудь.
Обробка результатів проводиться за сумою балів (окремо за кожною групою питань):
Орієнтовний зразок інструкції. Якщо зміст оцінюва-
ного висловлювання особисто Тебе не задовольняє, Ти не згідний з ним, оціни його одиницею чи двійкою. Якщо спо-добалось чи збігається з Твоєю особистою думкою, то по-клади четвірку і навіть п’ятірку, якщо абсолютно згідний з ним. Трійки в оцінюванні використовувати не можна.
Твердження: 1. Бога взивай, а рук прикладай. 2. Хто чисте сумління має, – той спокійно спати лягає. 3. Добре діло твори сміло. 4. Правду кожний хвалить, та не кожний любить. 5. Брехня панує – правду гальмує.
6. “Боже поможи!” – “А ти, небоже, не лежи!” або “Боже помагай!” – “Казали Боги, щоб Ви помогли”.
7. Часто так буває: один вину свою на іншого звертає. 8. Доброго не бійся, а поганого не роби. 9. За правду не сердися, здійми шапку й поклонися. 10. Брехун бреше, а дурень віри йме. 11. В кого гроші, за того й Бог. 12. Совість гризе без зубів. 13. Робиш добро – не кайся, робиш зло – сповідайся. 14. Добре діло правду говорити сміло.
15. Одна брехала, друга не розібрала, а третя по-своєму перебрехала.
16. Бог то Бог, та не будь і сам плох. 17. Інших не суди, на себе гляди. Н. ДЕРЕВ’ЯНКО, В. КОСТІВ 336 Формування громадянської культури особистості школяра
18. Добро треба шукати, а зло само прийде. 19. З неправдою світ пройдеш, та назад не вернешся. 20. Як маєш збрехати, то краще змовчати. 21. На Бога покладайся, а розуму тримайся. 22. Хто знав стид, той має й совість. 23. Добрий не чинить лихого, та не боїться нічого. 24. Хто з правдою зрідниться, той і грому не боїться.
25. Брехливий чоловік, як вугіль: хоч не спалить, то очорнить.
26. Боже поможи, а сам не лежи! 27. Сумління – найкращий порадник. 28. Коли до тебе чоловік добрий, будь до нього ще кращий. 29. Хто кривдить людей, той кривдить своїх дітей. 30. Побрехеньок багато, а правда одна. 31. Богу молиться, а в чорта вірує. 32. Комусь ніяково, а йому однаково! 33. Добрий доброго научає, а злий на зле наставляє. 34. Не шукай правди в інших, коли в тебе її немає! 35. Хто бреше, тому легше, а хто правдує, той бідує. 36. Коли не прийде до церкви, то все паски святять. 37. Стид хоч і не дим, а очі виїсть. 38. Хто людям добра бажає, той і собі має. 39. Де сила панує, там правда мовчить. 40. Брехнею світ перейдеш, а назад не вернешся.
Додатки 337
Методика: “ГОТОВНІСТЬ ДО МІЖНАЦІОНАЛЬНИХ КОНТАКТІВ”
(Борисов В., 2000, 38–42)
Мета: з’ясувати наявність стереотипів та усвідомлення готовності до міжнаціональних контактів.
Методика розрахована на осіб віком від 14 років.
Хід проведення: Пропонується дати відповіді на пи-тання шляхом заповнення матриці. Якщо Ви згодні, то в клітинку, яка утворена перетином строки (назва етносу) і стовпчика (номер питання) поставте позначку “+”, якщо ні – то “–”, якщо вагаєтесь, то залишайте без відповіді. Підкресліть у першому стовпчику назву етнічної групи, до якої Ви належите.
Питання: Я нічого не маю проти, щоб представники інших національностей
1) мешкали в нашому місті; 2) були моїми сусідами; 3) були моїми друзями; 4) були моїми родичами; 5) були членами моєї сім’ї.
Н. ДЕРЕВ’ЯНКО, В. КОСТІВ 338 Формування громадянської культури особистості школяра
Німці
Поляки
Прибалти
Румуни
Росіяни
Словаки
Татари
Турки
Угорці
Узбеки
Українці
Цигани
Чехи
Обробка результатів: підраховується кількість пози-тивних відповідей для кожної етнічної групи. Чим більше позитивних відповідей, тим більше імовірність, що саме з цією етнічною групою наш респондент готовий вступити у міжнаціональні контакти. Негативні відповіді (більше 2) вказують на наявність упередженого ставлення до пред-ставників даної етнічної групи.
Наприклад:
У даному випадку людина вважає себе росіянином. Негативно ставиться до арабів, африканців-негрів,
в’єтнамців, вірменів, киргизів, китайців, турок, бо навіть не бажає, щоб ці люди мешкали разом із ним в одному місті, мова навіть не йде про ближчі контакти (всі відповіді негативні).
Має упереджене ставлення до азербайджанців, грузин, циган (більше трьох негативних відповідей).
Готова до міжнаціональних контактів із білорусами, євреями, молдаванами, поляками, прибалтами, росіянами, словаками, угорцями, українцями та чехами.
Можна прогнозувати, що найкращі стосунки у цієї людини будуть складатися із представниками білорусів, поляків, прибалтів, словаків, українців. Н. ДЕРЕВ’ЯНКО, В. КОСТІВ 340 Формування громадянської культури особистості школяра
ДОДАТОК Д
Таблиця первинних оцінок для знаходження коефіцієнта самооцінки громадянських якостей особистості
Додатки 341
ДОДАТОК Ж
|
Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 381; Нарушение авторского права страницы