Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


ТЕМА 5. ОСВІТА В УКРАЇНІ X – XVIII СТ.



   

Освіта Києво-Руської держави. Важливими ознаками цивілізованості народу є власна писемність і освіта. Свідчень про поширення освіти на Русі в дохристиянські часи не має. Але відомостей про те, що в ті часи були писемні люди є чимало.

Писемність у дохристиянські часи вживається у різних сферах суспільного життя, передусім зовнішньополітичній, економічній, торгівельній, язичницькому культі. З договору Ігоря з греками 944р. відомо, що повноваження руських послів і купців підтверджували письмові грамоти, замість золотих і срібних печаток, як було раніше. Імператор Візантії Констянтин VII Багрянородний у своєму творі " Про церемонії візантійського двору" повідомляє, що княгиню Ольгу під час її перебування на чолі посольства Русі у Константинополі супроводжували 12 перекладачів.

Про застосування писемності у язичницьких культах наводять приклади у своїх творах арабські мандрівники, письменники, німецькі єпископи.

Сучасні лінгвістичні дослідження містять незаперечні докази високого культурного розвитку слов’ян. Зокрема, доведено, що слова " писати", " читати", " письмо", " книга" спільні для всіх слов’янських мов і виникли ще до поділу загальнослов’янської мови (середина I тис.). Давні слов’яни використовували термін " урок" у значенні " усний договір" або " трудове навчання".

Розвиток освіти у Києво-руській державі ґрунтується на власних традиціях та використанні античного і болгаро-візантійського досвіду шкільного навчання. Поширенню грамотності сприяло прийняття християнства у його східному, православному варіанті, що давало можливість проводити богослужіння рідною мовою, а шкільна освіта за князювання Володимира Великого та Ярослава Мудрого стало частиною загальнодержавної і церковної політики Київської Русі.

Проникнення християнської культури, ускладнення політичного життя, розвиток торгівлі, удосконалення техніки вимагали більшої кількості освічених людей. Цього ж вимагали й завдання релігійно-просвітницького характеру. В Київській Русі утворюються три типи шкіл: палацова школа, яка утримувалась за кошти князя; школа " книжного вчення" для підготовки священників; світська (приватна) школа для домашнього навчання для купецького й ремісничого населення міст.

Школи організовувались за грецьким зразком. Програма античної елементарної (початкової) школи поєднувала інтелектуальне, музичне й фізичне навчання. Джерела не дають чіткої та повної інформації про зміст давньоруської шкільної освіти. Разом з тим відомо, що першим і головним ступенем навчання було читання. Більшість учнів приватних та церковних шкіл проходили лише цей клас. Другий ступінь освіти включав письмо й лічбу. Подальшим етапом було вивчення іноземних мов. Вивчали грецьку, яка була необхідна з огляду на тісні контакти з Візантією у політичній, церковній, культурній та торгівельній сферах.

Відносини з Західною Європою вимагали знання латинської мови, а у західних регіонах через контакти галицько-волинських володарів з Германською імперією – вивчали – німецьку.

Вступивши в склад Литовської держави Україна в загальнокультурному відношенні значно перевищувала Литву й Білорусь. Мова Києво-руської держави стала мовою державного діловодства, дипломатії та приватного листування на території Великого князівства Литовського. Нею був складений " Литовський статут" та інші законодавчі акти. У 1347 році польський король Казимир Великий видав " руською мовою" " Вислицький статут" (привілеї для польської шляхти). Королева Ядвига з походження угорська княжна, дружина короля Ягайла, любили читати " слов’янську біблію", а польський король Казимир Ягайлович більше вмів по-руські, ніж по-польськи. У бібліотеці короля Сігізмунда I (передостаннього у Ягайловичів) були 22 книги руською мовою і тільки одна польською.

Фундаторками шкіл в ті часи були багаті жінки, які опікувались освітою. В школах вивчали абетку, склади, потім переходили до читання богослужбових книг. Читання залишалось найголовнішим предметом навчання. В залежності від того, яку книгу читали, учні поділялись на групи: ті, що студіювали буквар – перша ступінь освіти, друга – Часослов, третя – Псалтир. Вчили також церковному співу, писання каліграфічним письмом (великими літерами). Це вміння було необхідно для переписування книг. З кінця XV ст. почали вчитись писати скорописом. Але навіть, коли вже з’явилось друкарське мистецтво по селах дяки ще переписували власноручно богослужбові книги. Скоропису вчилися ті, хто мали намір стати урядовцями в канцеляріях, де вже вимагалось скорого писання. 

Освіта мала виключно церковно-релігійний характер. Більшість шкіл функціонували при церквах. Вчителі (дяки) мали назви магістр, бакалавр, дидаскал – молода людина, яка мала відпрацювавши декілька років при школі, стати священиком. Освіта давалася важко, навіть дозволялися фізичні покарання за небажання вчитися (див. Додатки).

Боротьба між православ’єм та католицтвом призвели й до конфронтації в освіті. З’явились католицькі школи, де вчилися на католиків. Центрами освіти залишались Львів та Київ. Закінчивши початкову школу випускники повинні були продовжувати освіту самостійно.

Розвиток освіти сприяв поширенню ренесансної культури в українських землях. Засновниками гуманістичної культури XV-XVI ст. вважаються Ю.Дрогобич, П.Русин, С.Оріховський, які набули освіту за кордоном і стали провідниками загальноєвропейського ренесансу.

Юрій Дрогобич, або Котермак походив з родини ремісника Михайла Котермака. На честь рідного міста взяв псевдонім Юрій з Дрогобича. Вчився в Краківському та Болонському університетах. Був першим українцем, який здобув ступінь доктора філософії та медицини. В 1481-1482 рр. був ректором Болонського Університету – на той час центру передових, гуманістичних течій у природознавстві та філософії. Повернувшись до Краківського університету читає лекції з медицини та астрономії. Серед його слухачів був знаменитий астроном Микола Коперник. Він перший з українців почав робити розтин людського тіла, щоб відкрити причини хвороб і віднайти засоби їх лікування. Деякі дослідники порівнюють Дрогобича з великим землепрохідцем Х.Колумбом. Як Колумб відкрив Америку, так Дрогобич відкрив українцям шлях в науку.

Павло Русин вчився в Краківському університеті, де одночасно викладав курс античної літератури. Він є першим поетом-гуманістом в українській літературі, засновником гуманістичної латинської поезії в Польщі.

Станіслав Оріховський вчився в Краківському, Віденському, Падуанському, Болонському університетах. В своїх публіцистичних творах піднімав питання про згуртування європейських народів проти турецької експансії. Оріховський – є одним з перших полемістів, які виступали проти папства, догматів католицизму. Відстоював примат королівської та світської влади, яка повинна працювати на благо суспільства, громадянина, освіти і виховання народу. В Західній Європі його вважали " русинським Цицероном".

Поширенню освіти за національною, православною ознакою сприяли братські школи, навчання в яких проводилося рідною мовою. Перша братська школа було відкрита у Львові у 1585 році. На кошти Галшки Гулевичівни була відкрита братська школа у Києві 1615 року. У 1631 – Лаврська Петра Могили, які у 1632 році об’єднали в колегію. На початок XVII ст. братських шкіл налічувалося близько 30. Утримувалися школи коштом братств. Братські школи були народними. Вони відрізнялися від решти шкіл насамперед демократичними засадами, головною з яких була все становість – навчалися діти всіх станів й сироти.

Братський закон рівності й братолюбія братчики поширили й на школи. Бідність не була підставою для зневажливого або байдужого ставлення до школярів. " Багатії над убогими в школі нічим вищим не можуть бути, - стверджували Шкільні статути, - лише самою наукою, плоттю ж всі рівні". Вчителі зобов’язувалися " навчати й любити всіх дітей однаково, як синів багатих, так і сиріт убогих, і тих, котрі ходять по вулицях, просячи милостиню".

Великої ваги надавалося особистості учителя, під безпосереднім впливом якого, моральним і духовним, перебували учні. Учитель за вимогами Шкільних статутів мусив бути " благочестивим, розсудливим, смиренномудрим, лагідним, витриманим, на п’яницею, не блудником, не злостивим, не заздрісним, не сміхотворцем, не сріблолюбивим, не лихословом, не чародійником, не базікою, не посібником єресі. Турботливо навчати дітей корисним наукам і всьому являти собою взірець благих справ".

До моральних настанов, якими повинен був керуватися учитель, належало також виховувати в учнів повагу до батьків, свого народу, його історії, мови, традиції, віри, Церкви. Тобто, за задумом фундаторів, братські школи мусили протистояти духовній іновірній асиміляції української молоді, її полонізації.

 За типом освіти школи були слов’яно-греко-латинськими. Після заяви полеміста Петра Скарги про те, що українська культура не має майбутнього, бо ґрунтується на слов’янській мові, а істинні знання й справжню культуру треба здобувати латиною, культурно-освітні діячі України стають на захист церковнослов’янської (слов’яно-руської) мови. Вона залучається до мови освіти й науки. Обов’язковому вивченню слов’янської мови зобов’язували Шкільні статути.

Одночасно поряд із слов’янською формується українська розмовна, як українська літературна (книжна). Залишається грецька та частково латинська.

У XVII ст. на українських землях відкривались козацькі школи, на кошти козацьких гетьманів та старшин, які повернули традицію Києво-руських князів опікуватись освітою. Чужинці, що відвідували українські землі свідчили, що українці " люди вчені", кохаються в науках та законах, гарні знавці риторики, логіки, всякої філософії. Всі козаки, за малим винятком грамотні, навіть більшість їхніх жінок та дочок вміють читати, знають порядок служб церковних та церковні співи; священики навчають сиріт.

Організація вищої освіти. До XVI ст. на українських землях вищих шкіл не було, тому діти заможних родин продовжували освіту за кордоном. Для відродження української культури на засадах православ’я у 1576 році був створений культурно-освітній осередок в Острозі з ініціативи князя Констянтина Острозького, який не пізніше 1578 року заснував школу, по типу високих шкіл, на зразок західноєвропейських університетів. Велику суму коштів на розбудову академії надала племінниця острозького – княжна Галшка Гулевичівна. Програма школи передбачала початкову, середню освіту з елементами вищої. Згодом школа отримала назву - Острозька академія. Вивчали " сім вільних наук" : граматику, риторику, діалектику, арифметику, геометрію, музику та астрономію, а також філософію, богослов’я, медицину. Унікальність та оригінальність цього вищого закладу освіти виявилися у тому, що тут уперше поєдналися два типи культур: візантійська і західноєвропейська.

Першим ректором був відомий громадський діяч, письменник-полеміст, поет Герасим Смотрицький. Викладачами були відомі в ті часи освітяни: Кирило Лукаріс грецький вчений та релігійний діяч, випускник Падуанської академії, згодом патріарх Константинопольський; математик та астроном – Ян Лятош.

 Острозька школа виховала відомих діячів того часу: Мелетія та Степана Смотрицьких, Гавриїла Дорофеєвича, активного діяча осередку київських учених при Києво-Печерській лаврі, Петра Конашевича-Сагайдачного – гетьмана, полководця й політика, ймовірно, Іова Борецького – першого ректора Києво-Могилянської Академії. Після смерті князя Острозького у 1608 році Академія занепадає, за його наступників її перетворили на єзуїтську колегію.

XVII ст. репрезентує Києво-Могилянська академія. Виникненню Києво-Могилянської академії передував культурно-національний рух. Свідомі громадяни об’єдналися до справи захисту духовних та національних інтересів українських земель. Центром освітянського руху стає Київ. До Києва потягнулись освітні діячі з різних земель, де польсько-католицький гніт став нестерпним. Серед них були письменники, поети, педагоги, перекладачі, вчені, богослови, гравери, книговидавці, художники. Просвітники гуртувались навколо друкарні Києво-Печерського монастиря під покровом архімандрита Єлисея Плетенецького. Серед активістів освітнього руху була й знатна киянка із шляхетного роду Волині Галшка Гулевичівна, яка 15 жовтня 1615 року віддарувала дарчу на свій дім з землею під Київську школу.

Велику підтримку школа отримала від гетьмана Війська Запорізького Петра Конашевича Сагайдачного. В 1620 році він вступає до Київського братства з всім військом. Помираючи в Києві від ран, заподіяних в Хотинській битві, Сагайдачний все своє майно й гроші заповів Київській, а також Львівський та Луцькій школам. Кияни поховали його на території школи, вшанували пам’ять віршами, складеними спільно з ректором Касіяном Саковичем. На честь гетьмана у глибині двора стоїть дерев’яний хрест, зведений як дань пам’яті.

Митрополит Петро Могила, об’єднавши київську та Лаврську школи у 1632 році заснував колегію, яка пізніше отримала статус академії. На честь Петра Могили стала іменуватися Києво-Могилянською.

Петро Могила (літературний псевдонім Євсевій Пімен) народився в сім’ї молдавського господаря Симеона і угорської князівни Маргарет. Здобув освіту у Львівській братській школі, слухав лекції в різних західноєвропейських університетах. З 1627 року Києво-Печерський архімандрит, а з 1632 – митрополит Київський та Галицький. Понад двадцять років стояв на чолі видавничої справи на українських землях. Високий літературний рівень творів самого Могили, в яких посідали гуманістичні ідеї – розкріпачення людського розуму, зацікавленість до самої людини, ставить його в ряд з найвизначнішими письменниками першої половини XVII ст. Унікальною пам’яткою є " Великий Требник" Петра Могили. Це енциклопедія обрядовості, пов’язаної не тільки з релігійним життям українців, а й своєрідна система обрядової культури, як обрядова психологія.

П.Могила намагався пробудити й підтримувати в народі інтерес до свого історичного минулого. Цьому сприяло друкування історичних праць, археологічні розкопки й реставрація древніх храмів. Так була розкопана Десятинна церква, повернена Софія православній митрополії. Своїм найбільшим здобутком вважав створення та підтримку Київської колегії. Помираючи у 1647 році, заповів колегії все своє майно, кошти й цінності, бібліотеку, свій митрополичий одяг, тканини для одягу студентів, просив берегти колегію.

 Першими ректорами були Іов Борецький, Мелетій Смотрицький, Касіян Сакович.

Іов Борецький, родом із села Бірча (Галичина), навчався в Острозькій, Краківській, Замойській академіях, викладав у Львівській братській школі. Був гарячим прихильником поширення освіти серед народу. Вважав, що саме від освіти залежить суспільний прогрес. Свою педагогічну, просвітницьку, письменницьку діяльність він підпорядкував вирішенню найголовнішої проблеми – пробудженню національної свідомості українців, захисту православної церкви, визволенню від іноземного гніту. Ректорував у 1615-1619 роках. З 1619 року Борецький-настоятель Михайлівського Золотоверхого монастиря, у 1620 році обраний митрополитом Київським.

Мелетій Смотрицький ректорував у 1619-1620 роках. Родом з с. Смотрич (Поділля), син першого ректора Острозької школи Герасима Смотрицького. Навчався в Острозі й Волинській Академії. Слухав лекції в Лейпцизькому, Нюрнберзькому університетах. Мав ступінь доктора філософії й медицини. Письменник-полеміст, автор знаменитого " Треноса", автор " Граматики словенської", яку Ломоносов називав " вратами ученості".

Касіян Сакович походив із с. Потеличі на Галичині. Навчався в Краківській та Замойській академіях. Знав багато мов, володів поетичною майстерністю. Його " Вірші на жалостний потреб… Сагайдачного" є взірцем поетичного мистецтва того часу. Відомий Сакович і як автор підручників з філософії для братських шкіл.

Повний курс навчання тривав 12 років. Вивчали " сім вільних наук", згодом додаючи інші дисципліни. Курс навчання поділявся на вісім класів. Вищим ступенем навчання була школа риторики й поетики (цикл гуманітарних наук), дворічна школа філософії, чотирирічна школа богослов’я.

 Вивчали книжну українську мову, церковно-слов’янську, грецьку, латинську й польську мови. З поглибленням дипломатичних, економічних і культурних зв’язків з Західною Європою почали вивчати німецьку, французьку, староєврейську мови. (Про методи заохочення до освіти в академії див. Додатки).

В академії навчалися переважно вихідці з Лівобережжя, але й були студенти з Правобережної України, Закарпаття, Білорусії, Росії, південнослов’янських країн, Молдавії. Академія була світським демократичним всестановим навчальним закладом. У ній навчалися діти духовенства, козаків, селян, міщан. Для бідних студентів при академії існувала бурса (див. Додатки). В академії також зародився український театр (шкільні драми). Академія мала свої філії в Ніжині, Білгороді, Вінниці, Кременці, Чернігові, Переяславі.

Києво-Могилянська академія поступово стає також й центром науки. Викладачі проводили публічні наукові виступи, самостійно розробляли проблеми логіки, психології, семіотики, медицини. Бібліотека академії у XVII ст. налічувала 12 тис. томів. Наукові зв’язки підтримувалися з науково-освітніми центрами Кракова, Магдебурга, Константинополя. Деякі студенти одночасно навчалися в Польщі, Франції, Італії, Англії, Німеччині.

Вихованці Києво-Могилянської академії поширювали освіту й на російські землі, у яких за свідоцтвом чужинців, навіть серед вищої верстви-боярства траплялися люди неписьменні. Вони засідали в Боярській думі, в найвищий установі, що вирішувала державні справи. На науку дивились як на " породження ворога людського – д’явола". Західної науки й культури боялись, навіть склалося прислів’я: " Кто по латыни научился, тот с правого пути совратился".

Освіченій людині в Московії було дуже важко. Наприклад, Максим Грек, людина високої західної освіти через свою освіченість просидів 20 років у в’язниці. Не дивно, що після того, як Борис Годунов послав 30 молодих хлопців навчатися за кордон, повернувся лише один. Навіть Петро I скаржився, що священики в писемності мало вміють, їх треба посилати до Києва, в школи. Але для того, щоб не витрачати часу, Петро I, почавши реформаторську діяльність, призначив велику грошову допомогу викладачам та студентам Києво-Могилянської академії за допомогу щодо розповсюдження освіти на московських землях. Тому поширюється таке явище, як культурні емігранти. Серед них 21 з 23 ректорів Московської слов’яно-греко-латинської академії. 30 українських вчених, художників, музикантів переїхали працювати учителями, редакторами, перекладачами, єпископами, митрополитами, дорадниками Петра I. Серед культурних емігрантів були: Е. Славінецький, С. Полоцький, Д. Туптало, С. Яворський, Ф. Прокопович.

  Епіфаній Славінецький – один з найбільших учених того часу. Автор греко-слов’яно-латинського Лексикону, автор словника малозрозумілих слів у Св. Письмі, став викладачем у патріаршій школі.

Симеон Полоцький – вихованець і діяч Києво-Могилянської Академії. Думка виховання сильно захоплювала С.Полоцького і він багато разів повертався до неї у своїх проповідях. Якості батьків, на його думку, не переходять на дітей по крові, все залежить від перших освітніх звичок. Але чому, ставив у проповідях він запитання, у безсумнівно добрих і чесних батьків бувають погані діти? Симеон приписував це надмірності батьківської любові і відповідав що, якщо добрі батьки не дають своїм чадам належного покарання, а пускають їх поводити себе за забаганками їхньої юності, якщо не ображають їх пояснювальними словами, не завдають їм болю, то від благих батьків з’явиться злий плід. Тому він погрожував позбавленням царствія Божого тим батькам, які не завдають ран на плечі непутящих дітей своїх. Полоцький закликав не шкодувати жезлів, пригощати дітей морально виправним биттям.

Про себе С.Полоцький писав: " Ума излишком, аже негде девати - купи кто хочет! А я рад продати! ". Покупцем став цар Олексій Михайлович, який призначив його учителем царських дітей (Олексія, Федора, царівни Софії). У 1664 році Полоцький переїхав до Москви. Став засновником Слов’яно-греко-латинської Академії.

Дмитро Туптало – визначався проповідницьким хистом, автор " Четій і Міней" - збірки життєописів святих. Став ростовським митрополитом. По смерті московський Синод визнав його святим.

Степан Яворський – вихованець і вчитель Київської Академії, спеціалізувався в теології і філософії. Його освіченість, ораторське мистецтво й великі організаційні здібності зацікавили царя Петра I, який у 1700 році призначає його єпископом рязанським. Трактат Славінецького " Про душу" вважався найбільш оригінальним курсом психології, який коли-небудь читався в Києво-Могилянській Академії.

Феофан Прокопович – син київського купця, викладач поетики, ректор Києво-Могилянської Академії, автор історичної драми " Володимир", у 1717 році став дорадником Петра I.

Після Полтавської битви (1709) академія зазнала репресій. За законодавчим актом 1720 року була започаткована цензура і фактично заборонялась українська мова. Почалася доба русифікації. Був виданий наказ про переведення викладання в Києво-Могилянській Академії  російською мовою: " 1. Усмотря, что в Академии Киевской не только студенты, но и ученики не наблюдают правил правописания, росийскому языку свойственного, но и сами учителя исполнению сией должности, которая во всех языках и науках, во всем ученом свете поставляется первым основанием, служащих к познанию оных не соответствуют.

2. Многие студенты, учившиеся богословию и философии, во время производства их в священне чины являються вовче неисправными в чтении по церковным книгам.

Указом предписано ректору и префектам, дабы они неусыпное возимели попечение о непременном и неупустительном наблюдении как учителями, так и учащимися правил российского правописания. Наконец, внушить учащимся, что если они и за сим подтверждением не будут наблюдать всего того, что выше предписано, то имеют быть исключены из духовного ведомства и отошлются в светскую команду, дабы бесплодно времени им данного на приобретение просвещения не теряли".

Українське друкарство зазнало переслідувань. На західноукраїнських землях освіту перевели на німецьку мову, на Правобережжі освітою керував єзуїтський орден. Влада уніфікувала московську мову у виданнях, призначених для України. Києво-Могилянська Академія втратила свій статус, а у 1817 році припинила своє існування.

Університет " Києво-Могилянська Академія " (УКМА) було відновлено у 1991 році розпорядженням Голови Верховної Ради України " Про відродження Києво-Могилянської Академії на її історичній території як незалежного вищого навчального закладу України". Гаслом відкриття був афоризм: " Народ, який думає вперед на один рік, вирощує хліб; народ, який думає вперед на десять років, вирощує сад; народ, який думає вперед на сто років, вирощує молоде покоління".

 (Більш детально про Києво-Могилянську академію та її вихованців див.: Хижняк З.І., Маньківський В.К. Історія Києво-Могилянської академії. – К., 2003. – 184с.). 

Таким чином, розвиток освіти на українських землях сприяв збереженню національних рис в культурі, української православної традиції, етнонаціональній консолідації, становленні громадянського суспільства.

 

 

ДОДАТКИ

 

В ті часи про навчання в початкових школах був популярним вірш:  

          

     Ой, як мене мати дала до школи,

     Ой, дізнав я тяжкої неволі.

     Казав мені бакаляр: говори " аз",

     А як я не вимовив, гоп мене раз.

     Крикнув же він другий раз: говори " буки",

     Іще я не вимовив, вже впав в його руки.

     Крикнув потім третій раз: говори " віде",

     Уже його рука по чуприні їде.

     А як казав знову: говори " живіте".

     Тепер його, хлопці, на лавку кладіте.

     Ой, просив я і молився,

     Ні випроситися мені, ні вимолитися.

     Ах, ти мій учителю, ах, ти мій крілю,

     Опусти мене цей раз, бо вже я млію!

     Тридцять раз я омлів і тридцять ожив.

     А він щораз лучше руки доложив.

     Пішов я додому та й татові кажу:

     Так мене учитель збив, що я ледве лажу.

     Ще я собі гіршого лиха набавив,

     Що учитель не добив, то тато доправив…

 

(З книги: Історія української культури/ За загал. ред. Крип’якевича./-К., 1994.- С. 121.)

 

           Про методи заохочення до освіти в Києво-Могилянській академії

Петро Могила провів основну реформу в школі. Перш за все як мову навчання завів латинську мову. Чому це треба було зробити, він пояснював такими словами: " Латинська мова нам на те потрібна, щоб бідну Русь не називали глупою Руссю. Обманець говорить: вчіться по-грецьки, не по-латині. Це добра рада, але корисна в Греції, не у Польщі, де латинська мова має найбільший успіх. Не треба нас підганяти під грека. Дасть Бог, грека буде на свята, латина на життя".

 Але вивчати мову було дуже складно, тому Могила зобов’язав говорити латиною і в школі, і дома. Це йшло дуже важко. Початкуючі учні створили власну латину, до українських слів додавали латинське закінчення. Зразок цього подав Котляревський:

                          Енус, ностер магнус панус

                          І славний троянорум князь,

                          Шмигляв по морю, як циганус…

Так само й " Гриць премудрий, родом з Коломиї" до батьківських свиней промовляв:

" Еантес свитятес гризантес травантес…"

Щоб присилувати учнів говорити по-латині заводили калькулюс. Це був зшиток, у якому записували учня, що смів заговорити " простою" мовою. Винуватець мав носити цей зшиток доти, доки не зловить іншого студента на тій самій провині. Тоді він записує його ім’я і віддає йому зшиток. Всіх тих, що були записані, чекала кара. Найнетямущим одягали шапку з ослячими вухами і садовили на останній, " ослячій" лаві.

Щоб заохотити до науки були придумані локації – чергування місць у класі. Пильний учень посувався вище в локаціях і доходив до першої лавки, де сиділи найкращі учні. Серед них обирався імператор і мав право сидіти на окремому місці з учителем. На перших лавках сидів сенат і складався з сенаторів. Коли імператор чи хтось із сенаторів допускав помилки, то поступався місцем іншому.

  Клас ділили на дві частини: греки та римляни. Сторони влаштовували змагання за успіхами в науках. Вчителю допомагали аудитори – старші студенти, яки опитували  молодших учнів.

  За шкільні провини карали різками. Називали це – шкільна чаша або березова каша. Екзекутором був найсильніший учень – цензор. Він мочив різки у бочці з водою. Для того, щоб покарання було найменш болюче, учні вибирали цензора з незаможних студентів, для того, щоб його перекупити.

                                            Про бурсацьке життя.

В бурсі жили студенти, що приїздили до школи з дальніх околиць. Життя було просте й невибагливе. Звичайною бурсацькою їжею були – пшоно, крупи, горох, сухарі.

Жили за статутом. Заводилися бурсацькі уряди. Так, студент- будильник, мав за обов’язок вставати досвіта – у будень о четвертій, у свято – о третій, для того, щоб всі йшли на ранішнє богослужіння. Вікноохоронець мав ранком повитирати ганчіркою вікна, столи й пильнувати, щоб бурсаки не писали й не рисували на стінах, щоб не побили вікон. Смиренноділець слідкував, щоб сміття виносили за хвіртку. Служитель хворих допомагав хворим. Філякс мав дбати, щоб усі казанки, тарелі та миски були чисті, щоб їжу ділили пристойно. Читець читав Псалтир. Дзвінники дзвонили на церковній вежі.

На свята батьки привозили солодощі, які збирали у мішок. Студента висаджували на дерево, і звідти він розкидав між молоддю солодощі.

 

( З книги: Історія української культури / За загал. ред. Крип’якевича. – С.126-129/.

 

            Лазар Баранович про складність здобуття мудрості:  

 

Так, мудрий у дурня пошани не має,

Йому докучає, що ніс задирає,

Постійно заздрить, досаджує Богу,

А мудрий зна в небо дорогу.

Так, дурень дурнем, бо глузду не має:

Хоч сам не вчився, а мудрого лає.

Чи винен мудрий, що дурень у руки

Не хтів належно узяти науки?

Той гідний шани, хто через трудність –

Потів не мало – узяв-таки мудрість!

Чи ж має вартість дурного глупота,

                                     Здобути мудрість – непроста робота!

 

Лазар Баранович, як викладач Києво-Могилянської Академії пояснював студентам, що мудрого треба поважати хоча б тому, що освічена людина не дозволяє собі того, що властиве для некультурної людини – злостивості, заздрості, надокучливості й грубості.

( З книги А.Макарова Світло українського бароко. – С.58-59.)

 

                                    Контрольні питання та завдання


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 325; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.096 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь