Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Автономна Республіка Крим. Україні», а також окреме регулювання питань місцевого самовряду­вання у Конституції




 


Україні», а також окреме регулювання питань місцевого самовряду­вання у Конституції Автономної Республіки Крим, певною мірою «усікають» межі такого розуміння.

Наприклад, як і у системі органів місцевого самоврядування, у відносинах між органами автономії не діє принцип поділу влади, згідно з яким побудована система органів державної влади. Принаймні поділу влади між представницькими і виконавчими органами авто­номії формально не зафіксовано. Згідно з п. 4 ст. 1 Конституції Авто­номної Республіки Крим організація і діяльність Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Рес­публіки Крим грунтуються на поділі повноважень між ними; підкон-трольності, підзвітності і відповідальності перед Верховною Радою Автономної Республіки Крим як представницьким органом, що оби­рається безпосередньо громадянами, органів, що утворюються або формуються нею, посадових осіб, які обираються, призначаються або затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим.

Верховна Рада Автономної Республіки Крим не входить до систе­ ми органів державної влади — вона не підпорядковується будь-яким органам державної влади, не призначається ними; жоден чинний нормативно-правовий документ не називає Верховну Раду Автоном­ної Республіки Крим органом державної влади. Верховна Рада — орган тільки представницької влади Автономної Республіки Крим, тобто адміністративно-територіальної одиниці з особливим статусом. Це властиво для місцевого самоврядування в Україні. Але ж чинне за­конодавство відокремлює Верховну Раду Автономної Республіки Крим і від місцевого самоврядування шляхом невключення її до сис­теми суб'єктів місцевого самоврядування.

Формально будучи не включеною до системи органів місцевого самоврядування, вона за своєю природою має багато спільного з представницькими органами територіальних громад. Але на відміну від них Верховна Рада Автономної Республіки Крим має особливі ри­си, які чітко відокремлюють її від системи органів місцевого самовря­дування — вона приймає Конституцію Автономної Республіки Крим, якою керується в своїй діяльності; вона самостійно призначає вибори до Верховної Ради Автономної Республіки Крим; нормативно-пра­вові акти автономії мають особливий статус і не можуть бути скасо­вані у тому порядку, у якому скасовуються акти органів місцевого самоврядування. Законами України автономії делеговані важливі по-

664


вноваження та функції по вирішенню особливого кола питань, які суттєво відрізняються від кола питань органів місцевого самовряду­вання. Це де-факто свідчить про її належність до органів державної влади. Але Верховна Рада Автономної Республіки Крим функціонально та організаційно не підпорядковується ніяким орга­нам державної влади, не формується та не призначається ними, формально не називається органом державної влади.

Таким чином, у статусі Верховної Ради Автономної Республіки Крим абсолютно справедливо виділяються суттєві суперечності щодо місця, яке вона займає у системі органів публічної влади. Думається, немає сенсу намагатися віднести Верховну Раду Автономної Рес­публіки Крим до системи органів державної влади України. Верховна Рада Автономної Республіки Крим є органом, який посідає особливе місце в українському суспільстві, її статус породжений особливостя­ми регіону та особливими завданнями, що зумовлені практичними реаліями життя. Це регіональний орган самоврядної (муніципальної) влади.

Значними особливостями порівняно з іншими органами влади характе­ ризується й Рада міністрів Автономної Республіки Крим. Цей орган є виконавчим органом Автономної Республіки Крим, який здійснює виконавчі функції та повноваження в межах своєї компетенції. Відра­зу постає запитання: яка конституційно-правова природа цього органу влади? Адже використання у ст. 136 Конституції України термінів «уряд», «виконавчий орган», а також наявність певних статус-них характеристик можуть підштовхнути до розуміння цього органу як органу виконавчої влади. Нормативно незавершене визначення стату­су Ради міністрів Автономної Республіки Крим, а саме відсутність окремого закону про Раду міністрів Автономної Республіки Крим та наявність особливостей її правосуб'єктності, передбаченої Консти­туцією України та Конституцією Автономної Республіки Крим, при­зводять або до фактичного ігнорування сучасними дослідниками цієї теми, або до суперечливого ставлення до неї.

Так, одні з них лише вказують на певну специфіку відносин Ради міністрів Автономної Республіки Крим з органами державної влади України, наприклад, Кабінетом Міністрів України1. Другі — у статусі

1 Органи державної влади України / За ред. В. Ф. Погорілка: Монографія. — К., 2002. — С. 266.

665


Розділ 25


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 223; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.008 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь