Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Автономна Республіка Крим. Вирішення питань про відповідність нормативно-правових актів якого здійснюється. Вирішення питань про відповідність нормативно-правових актів якого здійснюється




 


вирішення питань про відповідність нормативно-правових актів якого здійснюється відповідно до Конституції України Конституційним Судом України. Так, згідно з частиною другою ст. 5 Конституції Авто­номної Республіки Крим з мотивів невідповідності нормативно-правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим Конституції України та законам України Президент України може зупинити дію цих нормативно-правових актів Верховної Ради Авто­номної Республіки Крим з одночасним зверненням до Консти­туційного Суду України щодо їх конституцій пості. На відміну від цього акти Ради міністрів Автономної Республіки Крим скасовують­ся Президентом України.

Керуючись лише функціональним підходом, у характеристиці Верховної Ради Автономної Республіки Крим Конституція Автоном­ної Республіки Крим (ст. 21) деталізує характер і суб'єктний («інтере­си громадян, спільні інтереси населення, територіальних громад, місцевого самоврядування, Автономної Республіки Крим у цілому») та об'єктний склад такого представництва («сприяння і забезпечення реалізації їх прав і законних інтересів, а також вирішення питань зба­лансованого соціально-економічного, культурного та іншого розвит­ку Автономної Республіки Крим»).

Важливим моментом, який привертає увагу при характеристиці конституційно-правової природи цього органу та випливає з означе­ного суб'єктно-об'єктного складу представництва, є чітко виражений самоврядний характер. Враховуючи, що Автономна Республіка Крим є регіоном, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, по суті, набуває рис самоврядування, що здійснюється на рівні регіону або так званого регіонального самоврядування.

Наступною кваліфікуючою ознакою Верховної Ради Автономної Республіки Крим є її однопалатний характер. Згідно зі ст. 22 Консти­туції Автономної Республіки Крим, яка встановлює склад і термін по­вноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, вона складається з 100 депутатів, які обираються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Враховуючи специфічну правову природу, а також існуючий поря­док прийняття нормативно-правових актів Верховної Ради Автоном­ної Республіки Крим, цей орган можна кваліфікувати як колективний орган влади. Адже згідно зі ст. 27 Конституції Автономної Республіки Крим Верховна Рада Автономної Республіки Крим більшістю голосів депутатів від їх загального складу приймає Конституцію Автономної


Республіки Крим, зміни і доповнення до неї, які набирають чинності після затвердження їх Верховною Радою України та опублікування. Верховна Рада Автономної Республіки Крим щодо питань, які мають нормативно-правовий характер, приймає постанови. З питань організаційно-розпорядчого характеру Верховна Рада Автономної Республіки Крим приймає рішення.

Таким чином, Верховна Рада Автономної Республіки Крим це єдиний локальний, представницький, колективний, однопалатний орган самоврядування на регіональному рівні, який представляє інтереси жи­телів Автономної Республіки Крим, вирішує від їхнього імені питання місцевого та регіонального значення та під свою відповідальність у рамках Конституції, законів України та Конституції Автономної Республіки Крим.

Це формулювання відображає основоположні моменти в розумінні правової природи, місця у конституційному механізмі та функціонального призначення Верховної Ради Автономної Республіки Крим. По-перше, воно демонструє інституціональні ха­рактеристики цього органу як суб'єкта публічної влади та політичної системи України. По-друге, орієнтує цей орган на досягнення єдиної мети локальної демократії — вирішення питань місцевого та регіонального значення, забезпечує поєднання інтересів загально­державних з інтересами певної території та реалізацію функцій місце­вого та регіонального самоврядування. По-третє, є ключовою кате­горією, яка дає змогу сконструювати теоретичну модель консти­туційно-правового статусу Верховної Ради Автономної Республіки Крим, виявити його складові елементи1.

Думається, що найбільш актуальним моментом у розумінні кон­ституційно-правового статусу Верховної Ради Автономної Рес­публіки Крим є з'ясування місця цього органу серед органів публічної влади України. За своїми сутнісними, змістовними, функціональними характеристиками Верховна Рада Автономної Республіки Крим знач­ною мірою нагадує представницький орган місцевого самоврядуван­ня, зокрема обласну раду. Водночас відсутність цього суб'єкта у пе­реліку суб'єктів системи місцевого самоврядування, встановленого Конституцією України та Законом «Про місцеве самоврядування в

1 Абасов Г. Г. Конституційно-правовий статус Верховної Ради Автономної Республіки Крим: актуальні проблеми теорії // Часопис Київського університету права. — 2003. — № 4. — С. 22.


 


662


і


663










Розділ 25


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 209; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.014 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь