Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Формування доходу і грошових надходжень



Фінансовий результат діяльності господарського товариства (прибуток або збиток) формують доходи і витрати діяльності.

За загальним визначенням, дохід в грошовій формі – це одержані підприємством гроші або виставлені ним вимоги на отримання грошей за результатами своєї діяльності. Визначення дає можливість відповісти на такі питання:

1) за якої умови у продавця виникає дохід?

Дохід виникає тільки після того, як підприємство-продавець відвантажив продукцію покупцеві (надав йому певні послуги, виконав роботи);

2) коли в часі виникає дохід?

Існує два моменти виникнення доходу:

(а) - момент надходження грошей на поточний рахунок продавця чи в його касу після відвантаження продукції, товарів, виконання робіт, надання послуг;

(б) - момент виникнення вимоги на отримання грошей, що співпадає з моментом підписання акту про відвантаження продукції, виконання робіт, надання послуг незалежно від того, оплачені вони заздалегідь чи ще не є такими.

За другою ознакою існує два методи визначення доходу: касовий (момент а) та метод нарахування (момент б). За касовим методом  дохід звітного періоду співпадає з грошовими надходженнями (вхідним грошовим потоком) господарського товариства у цьому періоді. Відповідно до Закону «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» домінуючим в економіці держави є метод нарахування. Його використовують і підприємства автомобільному транспорту, за винятком пасажирських перевезень, які сплачуються готівкою, тобто використовується касовий метод.

За основною діяльністю дохід (виручка) звітного періоду господарського товариства дорівнює вартості відвантаженої продукції, виконаних робіт чи наданих послуг у звітному періоді як оплачених, так і неоплачених споживачами у цьому періоді.

Доходи підприємству приносять також інші види діяльності:

- інша операційна - інші операційні доходи – доходи від реалізації надлишків виробничих запасів, доходи від операційної оренди майна та інше.

- інвестиційна – (а) дохід від участі в капіталі – представляє собою частку підприємства-інвестора в чистому прибутку об’єкта інвестування (асоційованого, спільного або дочірнього підприємства); (б) інші фінансові доходи включають отримані дивіденди, відсотки за строковими депозитами, борговими цінними паперами тощо; (в) до інших доходів звітного періоду відноситься виручка від реалізації фінансових інвестицій, майнових комплексів, дохід від безоплатно одержаних активів та інше.

Що стосується фінансової діяльності, то сама вона безпосередньо не приносить вигоди, а лише створює передумови заробляння доходів у результаті операційної та інвестиційної діяльності.

Дохід тісно пов’язаний з непрямими податками – податком на додану вартість та акцизним збором.

ПДВ сплачують більшість підприємств, в т.ч. і підприємства автомобільного транспорту за винятком тих, що здійснюють міські та приміські перевезення пасажирів.

Платниками акцизного збору є виробники та імпортери підакцизних товарів, а саме: тютюнових виробів, алкогольних напоїв, пива, легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, бензину, дизельного палива.

Якщо акцизний збір в повному обсязі включається в ціну продавця, то ПДВ – лише в частині податкового зобов’язання. Як відомо, ПДВ визначає різниця між податковим зобов’язання і податковим кредитом. Податкове зобов’язання виникає при реалізації продукції, товарів, робіт, послуг, а податковий кредит – при придбанні матеріалів, робіт, послуг.

Дохід, звільнений від податкового зобов’язання з ПДВ, що міститься в цьому доході, акцизного збору, інших вирахувань називається чистим доходом і є джерелом відшкодування витрат, які понесло підприємство, щоб заробити цей дохід. Податкове ж зобов’язання є джерелом відшкодування податкового кредиту. Отриманий у результаті цього відшкодування залишок зобов’язання спрямовується до бюджету у вигляді податку на додану вартість.

Порядок визначення доходу, чистого доходу, грошових надходжень ілюструє наступний приклад.

Приклад 2.1. За нижченаведеними господарськими операціями визначити дохід, чистий дохід і грошові надходження АТП за січень:

- 20.12 підписали акт про надані послуги на суму 42 тис. грн. Грошові кошти надійшли 10.01 в повному обсязі;

- 25.12 отримали аванс від замовника у сумі 84 тис. грн. Перевезення за ним виконані 5.01 на суму 84 тис. грн.;

- 09.01 підписали акт про надані послуги на суму 12 тис. грн. 15.01 послуги оплачені частково у сумі 10 тис. грн. 2 тис. грн. (12-10) отримані у лютому;

- 12.01 отримали аванс від замовника у сумі 36 тис. грн. Послуги за авансом виконані 20.01 у сумі 48 тис. грн. Остаточний розрахунок здійснено у лютому;

- 26.01 отримали аванс від замовника у сумі 50 тис. грн. Перевезення за ним виконані 01.02 у повному обсязі;

- 28.01 підписали акт про надані послуги на суму 120 тис. грн. Грошові кошти надійшли 10.02 у сумі 120 тис. грн.

Підписаний акт 20.12 свідчить про надання послуг, а отже, про виникнення доходу і дебіторської заборгованості – вимоги до замовника оплатити послуги АТП. Одначе, сума 42 тис. грн. включається до доходу за грудень. В січні вона в повному обсязі відноситься до грошових надходжень цього місяця, в результаті чого дебіторська заборгованість замовника анулюється.

Отриманий аванс від замовника 25.12 є грошовими надходженнями грудня. При цьому одночасно виникає кредиторська заборгованість АТП перед замовником - зобов’язання надати послуги. Послуги надані 05.01, що призводить до погашення кредиторської заборгованості і збільшення доходу січня на 84 тис. грн.

Сума 12 тис. грн. 09.01 рахується як дохід січня. 15.01 відбувається часткове погашення заборгованості замовника, в результаті чого 10 тис. грн. включаються у грошові надходження січня. Дебіторська заборгованість у сумі 2 тис. грн. погашена у лютому і є грошовими надходженнями цього місяця.

Отриманий аванс від замовника 12.01 збільшує грошові надходження січня на 36 тис. грн. і кредиторську заборгованість АТП, яка анулюється 20.01 і АТП заробляє дохід у сумі 48 тис. грн. Одночасно виникає дебіторська заборгованість замовника на суму 12 тис. грн. (48-36), яка погашена ним у лютому.

26.01 на АТП мали місце грошові надходження у сумі 50 тис. грн., яка до кінця січня залишалася кредиторською заборгованістю. Погашення її відбулося 01.02, що збільшило дохід лютого на 50 тис. грн.

І, насамкінець, 28.01 дохід АТП і дебіторська заборгованість замовника зросли на 120 тис. грн. До складу грошових надходжень ця сума включена 10.02, в результаті чого замовник погасив свій борг перед АТП.

Таким чином, дохід АТП за січень становив 264 тис. грн. (84+12+48+120), податкове зобов’язання з ПДВ 44 тис. грн. (264/6), чистий дохід – 220 тис. грн. (264-44), а грошові надходження 138 тис. грн. (42+10+36+50).

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 259; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь