Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Перша допомога при розтягуваннях і розривах зв ’ язок, вивихах та при переломах кісток



Ушкодження опорно-рухової системи. Причини – виконання фізичної роботи, занять спортом, побутової діяльності, при падінні, дорожньо-транспортних пригодах тощо.

При розтягах та ударах м'язи і зв'язки перерозтягуються. Окремі волокна сухожиль і м'язів можуть розриватися. Розтягування та розривання зв’язок найчастіше буває в ділянці гомілкостопного суглоба.

Ознаки – різкий, гострий біль у суглобі в місці закріплення ушкодженої зв’язки; рухомість в цьому місці обмежена і супроводжується значними болями; припухлість в ділянці суглоба.

Допомога. Треба негайно прикласти до ушкодженого місця холод, наприклад, мішечок з льодом чи снігом, тканину, змочену холодною водою, потім щільно забинтувати суглоб (в разі необхідності – накладання транспортної шини на кінцівку) і звернутися до травматологічного пункту.

Вивих. Причини – вихід суглобової головки із суглобової западини, що супроводжується розривом суглобової сумки, розтягами зв'язок та м'язів внаслідок різких, надмірних рухів у суглобі, падіння з висоти на витягнуту кінцівку, в результаті сильного удару в ділянку суглоба. Часто вивихи супроводжуються переломами.

Ознаки – біль в ділянці ушкодженого суглоба, втрата звичайної рухливості в суглобі, вимушене положення кінцівки, зміна форми кінцівки в ділянці суглоба.

Допомога. Потерпілого необхідно якнайшвидше доставити до медичного закладу, де йому вправлять суглоб. Ні в якому разі не слід вправляти суглоб самостійно. Це може спричинити розрив судин і нервових волокон.

На час транспортування потерпілого до медичного закладу на ушкоджений суглоб потрібно накласти транспортну шину чи пов’язку, що надійно фіксує кінцівку.

Перелом кісток. Причини – порушення цілісності кісток внаслідок сильної механічної дії (удар, падіння, защемлення, згин тощо). Найчастіше бувають переломи кісток кінцівок. Рідше – кісток черепа, ключиці, тазового поясу. Переломи бувають закриті і відкриті. Закриті переломи інколи складно діагностувати.

Ознаки. Загальний стан потерпілого залежить від характеру перелому і може бути досить важким, часто підвищується температура тіла.

При закритих переломах кінцівок відчувається сильний біль, ушкоджене місце набрякає. Інколи спостерігається зміна форми кінцівки внаслідок зміщення зламаної кістки.

При відкритих переломах гострі кінці зламаної кістки розривають м'язи, кровоносні судини, нервові волокна, шкіру. Виникають кровотечі.

Слід пам’ятати, що деякі з перелічених ознак іноді можуть бути відсутні. Тому, коли є підозра на перелом, пошкодження слід розцінювати як перелом і надавати потерпілому відповідну допомогу.

Допомога. При закритих переломах кінцівок необхідно забезпечити нерухомість ушкодженої кістки. Це потрібно, щоб під час рухів запобігти розриву кровоносних, нервових волокон її уламками. Для цього накладають шину з різних твердих предметів (дошки, палиці тощо). Щоб шина не тиснула на місце перелому, під неї підкладають м'яку тканину. Фіксувати потрібно два суглоби (для плеча фіксують плечовий, ліктьовий і променево-зап'ястний, а для стегна – кульковий, колінний і голіностопний суглоби). Приклади накладання шини при переломі представлені на рис.14.

 

Рис. 14. Приклади накладання шини при переломі:

а) передпліччя; б) гомілки; в) стегна.

 

Якщо шини немає, поламану руку прибинтовують до тулуба чи підвішують на хустині до шиї або на полі піджака (рис. 15), а поламану ногу прибинтовують до здорової ноги.

 

в

Рис. 15. Способи фіксування ушкодженої руки за допомогою:

а) пов'язки; б) хустини; в) поли піджака

 

При відкритих переломах передусім необхідно зупинити кровотечу, закрити рану чистою пов'язкою, а вже потім накласти шину.

Переломи деяких кісток вимагають особливого підходу до надання першої допомоги.

При переломі ключиці в пахвову ямку кладуть великий жмут щільно скрученої вати, руки згинають у лікті під прямим кутом і щільно прибинтовують до тулуба, передпліччя підвішують на косинці до шиї.

При переломах ребер грудну клітку туго перев'язують, щоб обмежити рухи ребер при диханні.

Переломи черепа і хребта дуже небезпечні. У таких випадках краще викликати «швидку допомогу» і не рухати потерпілого. Якщо ж це неможливо, потерпілого з переломом хребта треба обережно покласти на живіт на тверду рівну поверхню, наприклад дошку. Під голову і плечі підкласти що-небудь м'яке, щоб їх підняти. З переломом черепа потерпілого переносять на ношах, фіксуючи при цьому голову, якнайобережніше транспортують до лікарні.

При переломі шийної частини хребта голову у потерпілого, який лежить долі, фіксують ватною пов’язкою у вигляді нашийника або великої підкови довкола голови, а потім кладуть його на ноші.

При переломах щелепи треба прикрити рот, після чого зафіксувати щелепу пращеподібною пов’язкою.

При переломі кісток тазу потерпілого потрібно укласти на спину, зігнути ноги в колінах і покласти під колінні суглоби згорнуте пальто, подушку тощо, щоб зменшити напруженість м’язів живота.

При переломі плечової кістки передпліччя потрібно зігнути під прямим кутом у ліктьовому суглобі, а на зламану кістку плеча накласти по можливості дві шини: одну – із зовнішнього боку плеча так, щоб один її кінець був вище плечового суглоба, другу – трохи нижче ліктьового, а третю – від пахвової западини до ліктьового суглоба. Потім обидві шини прибинтовують до плеча. Зігнуте передпліччя підвішують на ремінь або косинку.

При переломі стегна для накладення шинної пов’язки необхідно мати принаймні дві великі шини. Одну шину слід накласти по зовнішній поверхні ушкодженої кінцівки. При цьому шина має бути такої довжини, щоб один її кінець був під пахвою, а другий трохи виступав за стопу. Другу шину накладають по внутрішній поверхні ноги з таким розрахунком, щоб один кінець її досягав місця промежини, а другий – трохи виступав за край стопи (підошви). У такому положенні шини прибинтовуються. Верхня частина зовнішньої шини широким бинтом, поясним ременем або рушником має прикріплюватися до тулуба.

При переломі гомілки перша допомога надається так само, як і при переломі стегна.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 282; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.015 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь