Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Перша допомога при отруєнні



 

При отруєнні, особливо невідомими хімічними речовинами, необхідно негайно викликати лікаря. Але ще до його прибуття слід правильно подати потерпілому допомогу.

До прибуття лікаря перша допомога при будь-якому отруєнні полягає в якнайшвидшому припиненні контакту потерпілого з токсичною речовиною та у видаленні отрути з організму або у нейтралізації її в організмі.

Отрути можуть потрапляти в організм трьома шляхами – через шлунково-кишковий тракт, органи дихання та шкіру або слизові оболонки. Цим і визначатиметься характер першої допомоги.

Якщо отрута (за винятком кислот чи лугів) потрапила у шлунково-кишковий тракт, потерпілому негайно кілька разів промивають шлунок до появи чистих промивних вод. Для цього його примушують випити 1,5-2,0 л води ледь підфарбованої марганцевокислим калієм або води з питною содою, а потім викликають блювання подразненням кореня язика. Потім дають чай, каву, але не їжу.

Потрібно постійно стежити за хворим для запобігання зупиненню дихання та кровообігу.

У разі потрапляння отруйних газів або випарів у дихальні шляхи потерпілому необхідно забезпечити приплив свіжого повітря, звільнити його від одягу, який ускладнює дихання, дати понюхати нашатирний спирт (при запамороченні чи непритомності). У разі припинення дихання треба робити штучне дихання.

При потраплянні отруйних речовин на шкіру необхідно вимити ділянку тіла водою з милом. Якщо ці речовини мають до того ж агресивну дію, необхідно діяти як зазначено при хімічних опіках.

Отруєння харчовими продуктами. Причина – вживання несвіжих, неякісних або заражених хвороботворними бактеріями продуктів. Захворювання, як правило, починається через 1-2 год після вживання заражених продуктів, інколи через 20-26 год.

Ознаки – нездужання, нудота, блювання (неодноразове), біль у животі, часте рідке випорожнення, блідість, підвищення температури до 38-40°С, частий слабкий пульс, судоми. Блювання і пронос зневоднюють організм, сприяють втраті солей.

Допомога. Діяти як при потраплянні отрути у шлунково-кишковий тракт.

Отруєння кислотами та лугами. Причини – ненавмисне потрапляння хімічних речовин в організм.

Ознаки – різкі болі в ротовій порожнині, стравоході та в шлунку, опік (набряк) слизових, блювання з домішкою крові, труднощі під час ковтання. Іноді характерний запах з рота. Потерпілі часто збуджені, можливий набряк гортані з розвитком асфіксії, непритомність.

Допомога. Негайно видалити слину та слиз з рота потерпілого, протерти ротову порожнину. Промивати шлунок водою не можна, оскільки це може викликати блювання і призвести до потрапляння отрути у дихальні шляхи. Можна лише дати потерпілому 2-3 склянки води, щоб розбавити кислоту чи луг і зменшити тим самим їх агресивну дію. Не можна також нейтралізувати кислоту, що потрапила у шлунок, лугом і навпаки, оскільки при цьому утворюється велика кількість вуглекислого газу, що призводить до розтягування шлунка, посилення болю та кровотечі. Якщо виникли ознаки задухи, проводять штучне дихання. Краще способом «з рота в ніс», оскільки слизова оболонка рота потерпілого обпечена.

Отруєння окисом вуглецю. Причини – вдихання чадного газу, генераторного газу, продуктів згоряння, диму, внаслідок чого в крові блокується зв'язок гемоглобіну з киснем і обмежуються умови для його перенесення кров'ю від легень до тканин.

Ознаки. При легкому отруєнні шкіра яскраво-рожева, запаморочення, шум у вухах, загальна слабкість, нудота, блювання, слабкий пульс, непритомність.

При тяжкому отруєнні – нерухомість, судоми, порушення зору, дихання, роботи серця, втрата свідомості протягом години і навіть діб.

Допомога. Діяти як при потраплянні отрути у дихальні шляхи.

Отруєння технічними рідинами . Причини – використання бензину, керосину, розчинників фарб.

Ознаки – головний біль, нудота, блювання, послаблення дихання, із ротової порожнини йде запах бензину або іншої отрути. Отруєння розчинниками викликає почуття сп’яніння, запаморочення, блювання з подальшою втратою свідомості.

Допомога. Потерпілого необхідно вивести та покласти на свіжому повітрі і викликати у нього блювання. При такому отруєнні дають багато чаю (1-2 л) та сечогінних засобів, які сприяють виведенню отрути.

Отруєння нікотином. Причини – викурювання великої кількості цигарок та у початківців.

Ознаки – нудота, блювання, звуження зіниць, сповільнення пульсу.

Допомога. Потерпілого необхідно вивести на свіже повітря, заставити глибоко дихати та дати випити чорної кави.

Отруєння ліками, алкогольними та наркотичними речовинами. Особливість першої допомоги полягає в тому, що потерпілого ні в якому разі не можна залишати самого, оскільки в нього можуть спостерігатися порушення роботи центральної нервової системи – гальмування або збудження її, параліч дихання, непритомність, клінічна смерть.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 333; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь