Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Перша допомога при деяких хворобливих станах



Гіпоксія (кисневе голодування). Причини – зниження напруги кисню у крові. Виникає в усіх випадках, коли є зниження парціального тиску у дихальному середовищі, а також під час запалення легень, інших порушень легеневої тканини, редукції гемоглобіну внаслідок отруєння чадним газом. Гостра гіпоксія може виникнути внаслідок тривалої затримки дихання під час пірнання, внаслідок інтенсивного фізичного навантаження.

Ознаки проявляються залежно від швидкості падіння парціального тиску кисню у дихальній суміші.

Розрізняють чотири стадії:

1. Збільшення легеневої вентиляції, прискорення пульсу, легке запаморочення, підвищення артеріального тиску.

2. Послаблення мислення, дихання і пульс часті, стук у скронях, запаморочення. Інколи настає періодичне дихання.

3. Посиніння шкірних покривів, сплутаність мислення, нудота, блювання, клінічні судоми, непритомність.

4. Знепритомнення, можливе зупинення дихання, після чого ще деякий час серце продовжує скорочуватися. Відсутність чітких ознак кисневого голодування робить його особливо небезпечним.

Допомога. Максимально швидко забезпечують умови для нормального дихання атмосферним повітрям, по можливості дають вдихати чистий кисень. Якщо гіпоксія супроводжується знепритомненням і зупиненням дихання, роблять штучне дихання, непрямий масаж серця. Після успішного здійснення реанімаційних заходів створюють спокій, зігрівають потерпілого.

Стенокардія (грудна жаба) – найбільш поширена форма ішемічної хвороби серця. Причини – тимчасова невідповідність між припливом крові до серця по коронарних артеріях і потребами серцевого м'яза, тобто гостра недостатність коронарного кровообігу. Приступи болю при стенокардії найчастіше виникають під час швидкої ходьби, фізичної праці, перегріванні та в інших випадках, коли зростає потреба серцевого м'яза в поживних речовинах.

Ознаки – раптові приступи (напади) сильних стискувальних болів у ділянці серця. Іноді біль відчувається в центрі грудної клітки або у лівому плечі та руці. Приступ болю має чітко виражений початок і кінець, триває від кількох хвилин до півгодини. Якщо ж він триває довше, слід запідозрити розвиток такого тяжкого захворювання, як інфаркт міокарда.

Допомога. До прибуття лікаря допомога хворому на стенокардію у разі приступу болю полягає в якнайшвидшому його припиненні та запобіганні повторним приступам. При легких приступах хворому кладуть під язик для смоктання таблетку валідолу, при сильному болю – таблетку нітрогліцерину. Потрібно знати, що в деяких людей після приймання нітрогліцерину з'являється відчуття розпирання голови внаслідок розширення судин головного мозку та інших органів. Можна випити настоянку валеріани (10-15 крапель) або корвалол, поставити гірчичник на ділянку серця. Усі ці ліки при необхідності вживають кілька разів підряд. Якщо біль продовжується, хворого треба доставити в лікарню санітарним транспортом у присутності медпрацівника.

Епілепсія – вроджене чи набуте захворювання, що проявляється приступами (нападами) судом із втратою свідомості.

Ознаки епілепсії різноманітні. Найбільш типовим для цього захворювання є великий судомний напад – падіння з раптовою непритомністю та судомами всього тіла (м'язи багаторазово то напружуються, то розслаблюються).

Допомога. При виникненні у хворого на епілепсію приступу необхідно підкласти під нього м'яку підстилку, щоб він не забився під час судом. Під голову також слід покласти щось м'яке. Хворого треба повернути набік, розстебнувши йому комір і ремінь. Щоб уникнути прикусу язика під час приступу, в рот потрібно вставити ложку або паличку, загорнуту в чисту тканину (бинт) або носову хусточку. При цьому необхідно забезпечити вільний доступ до хворого повітря.

Під час приступу судом хворого треба притримувати, оберігати голову. Її слід тримати так, щоб вона рухалась разом із тулубом при судомах. Жорстка фіксація голови нерідко призводить до вивихів у шийній ділянці хребта.

Після приступу хворому треба полежати, відпочити, заснути. Будити його, торсати, намагатися привести до тями, особливо даючи понюхати розчин аміаку, ні в якому разі не можна, бо це може викликати новий приступ. Іноді після приступу хворий стає неспокійним. У цьому випадку не можна лишати його самого, треба за ним встановити нагляд до повного прояснення у нього свідомості.

При дуже частих приступах у хворого на епілепсію слід негайно викликати до нього медичного працівника.

 

Таким чином, описані причини, ознаки і дії щодо надання першої допомоги потерпілим в умовах боротьби за виживання, відіграють свою позитивну роль у складних та екстремальних ситуаціях виробничої сфери, а також у побуті. Але слід пам'ятати, що важливо точно визначити симптоми, прийняти рішення щодо дії і, не втрачаючи часу, починати надавати допомогу, чітко додержуючись основних принципів: правильність і доцільність, швидкість, продуманість, рішучість і спокій.

Контрольні запитання

1. Які дві основні процедури входять до оживлення?

2. Як зробити штучне дихання?

3. Як улаштований і діє апарат штучного дихання?

4. Як зробити непрямий масаж серця?

5. Яка допомога надається в стані шоку?

6. Яка допомога надається в стані непритомності?

7. Яка допомога надається в стані струсу мозку?

8. Яка допомога надається при втраті свідомості?

9. Яка допомога надається під час кровотечі?

10.Яка допомога надається при ушкодженні опорно-рухової системи?

11.Яка допомога надається в стані термічних впливів?

12.Яка допомога надається в стані хімічних опіків?

13.Яка допомога надається в стані ураження електричним струмом та блискавкою?

14.Яка допомога надається при утопленні?

15.Яка допомога надається в стані отруєння?

16.Яка допомога надається при наступних хворобливих станах: гіпоксія, стенокардія, епілепсія?

Тести для самоконтролю

1. До догоспітальних видів медичної допомоги належать:

1. Кваліфікована, спеціалізована, долікарська, перша медична.

2. Долікарська, лікарська, перша медична.

3. Спеціалізована, долікарська, перша медична.

4. Перша медична.

2. Реанімаційні заходи (у загальних випадках) проводять не менше:

1. 5-6 хвилин.

2. 10 хвилин.

3. 20 хвилин.

4. 60 хвилин.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 234; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.013 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь