Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Культура Стародавньої Індії.



Найдавніша індійська цивілізація відома під назвою Індійська (Хараппська) створена прадавнім населенням Північної Індії. З початку 4 тис. до н.е. тут виникають поселення сільського типу, а з середини 3 тис. до н.е. з'являються та розвива­ються міста. Вважають, що держава мала дві столиці - Хараппу (за цім ім'ям названо всю ци­вілізацію) і Мохенджодаро (Мохенджо-Даро). її культура мала замкнений, однорідний і напрочуд самобутній характер. Міста Стародавньої Індії - це дивовижно і чітко організовані геометричні побудови. Центр міста був розташований на пагорбі разом із храмами, а довкола квартали житлових будинків з широкими (до 10м) вулицями, що перетиналися під прямим кутом. Міста були обладнані досконалою (навіть за сучасним поняттями) водопостачальною системою і каналізацією. В Мохенджодаро археологи розкопали навіть громадську лазню. В Хараппську цивілізацію набули розвитку такі ремесла: гончарне, з кількома видами кераміки, металургійне (мідь, бронза, золото, свинець, срібло), ювелірне, судово будівниче. Також існу­вала своя писемність - понад 400 знаків, які писалися справа наліво. Ця письменність і досі не розшифрована, хоча встановлено дравідський характер мови.

Індійська держава вела активну внутрішню та зовнішню торгівлю. Донині не з'ясовано, якими були форма влади (монархічна, теократична чи інша) і державний устрій Індської цивілізації: за розмірами вона могла бути імперією (понад 1100 км з півночі на південь і понад 1600 км із заходу на схід), але вчені допускають, що голову держави міг тут обирати народ.

Близько 1800-1700 рр. до н.е. Хараппська цивілізація починає занепадати.Причини називають різні: захоплення держави арміями, зміна кліматичних умов, стихійні лиха, явища економічного характеру. Хараппська цивілізація стала основою індійської культури.

Високого розвитку давньоіндійська цивілізація досягла в епоху культури „Рігведі,, - велико­го зібрання релігійних гімнів, магічних заклинань і ритуальних приписів, створеного жерцями арійських племен, які з'явились в Індії у 2 тис. до н.е. після так званого великого переселення народів.

У „ Рігведі „ вперше теоретично обгрунтовані мораль-правові мотиви поділу індійського суспільства на чотири основні стани: брахманів (жерців), кшатріїв (воїнів), вайш'їв (просто-людинів-землеробів) і шудрів (слуг). Була вироблена ціла розгалужена система регламентації життя і поведінки людини залежно від суспільного стану, до якого вона належала. Згідно з нею, законним вважався шлюб лише в межах одного стану. Це також стосувалося професії, побутових стосунків. Завдяки цьому пізніше наступив розподіл станів на дрібніші касти. Остаточна кастова система поділу індійського суспільства склалась у період раннього Серед­ньовіччя, зберігаючись із незначними змінами до наших днів.

Своєрідною реакцією небрахамських верств населення давньоіндійського суспільства, що Виступало проти нерівності каст, був буддизм (вчення Будди-Сіддхартхи Гаутама аоб Шак'я-Муні, який, за легендою, проповідував у 6 ст. до н.е.). Особливого розвитку буддизм досяг за правління Ашоки (середина 3 ст. до н.е.). За допомогою цього віровчення Ашока намагався духовно об'єднати поділене на касти суспільство.

Давня індійська космологія визначала вік Сонячної системи в мільярдах років, як і сучасна наука, У старовинній книзі «Сур'я Сиддханта» діаметр Землі та відстань до Місяця визначені з похибкою не більше 1%.

Особливо глибокий вплив на архітектурне та образотворче мистецтво мали індуїзм, буддизм і джайнізм, які залишили для нащадків високохудожньо створені з металу або каменю веле­тенські статуї Будди, Брахми, Вішну, Шиви , що й досі дивують колосальними розмірами.

В окремих деталях цих унікальних пам'ток простежується й вплив мистецтва інших старо­давніх східних цивілізації -Месопотамії, Персії та Китаю. І це не дивно, адже Індія знаходилась на Великому шовковому шляху, яким рухалися каравани з товарами ,а й відбував­ся жвавий культурний обмін.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 232; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.009 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь