Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Етапи процесу вирішення проблеми



Для вирішення проблеми потрібне не одиничне рішення, а сукупність виборів (альтернатив). Тому процес вирішення проблеми зазвичай розглядається як послідовність наступних етапів: виникнення проблеми; діагностика проблеми; формулювання обмежень і критеріїв для прийняття рішення і виявлення альтернатив; вибір найкращого варіанту рішення; реалізація рішення;оцінка результатів і зворотний зв'язок.Постановка та формулювання проблеми. Початкові умови для даного етапу – проблема визначена чи ні. Цільові групи і групи в підрозділах працюють з чітко визначеною проблемою. Саме виникла проблема є причиною для початку роботи такої групи і для її формування. Далі слід чітко сформулювати визначення проблеми. Інколи це буває непотрібним (оскільки конкретне формулювання проблеми вже визначене). Якщо ж проблема тільки виявлена в процесі обговорення, то формулювання необхідно провести обов'язково, оскільки неправильне розуміння проблеми не приведе до ефективних результатів її вирішення.

Аналіз проблеми. Це обов'язковий етап в процесі вирішення проблем для будь-яких варіантів попередньої постановки і формулювання проблеми. Аналіз передбачає пошук основи виникнення проблеми, розгляд всіх причин, що викликають її появу.

Збір інформації. При аналізі проблеми виявляється велика кількість причин її появи. Потрібно визначитися з тим, які з причин найсильніше впливають на проблему. Якщо визначення цих причин піддається кількісному виміру (тобто можна зібрати статистичні дані про те, як часто ці причини виявляються або можна визначити матеріальні витрати (або збитки), що спричиняються причиною і т. д.), то необхідно зібрати додаткові відомості, щоб краще уявляти картину того, що відбувається.

Інтерпретація даних. Найчастіше необхідно провести аналіз зібраних даних, щоб зробити певні висновки. Цей етап може бути послідовним в межах всього процесу вирішення проблем так і початковою стадією (постановкою проблеми). Такий варіант може бути на тих підприємствах, де застосовуються методи управлінського обліку або працює система менеджменту якості.

Пошук рішень. На даному етапі важливо знайти і розглянути всі можливі варіанти вирішення проблеми. Чим більше цих варіантів буде розглянуто, тим краще. Одночасно слід визначити обмеження для реалізації рішення на даному підприємстві (матеріальні можливості, наявність кваліфікованих кадрів, наявність гострої конкуренції, закони і етичні міркування і т. д.).

Аналіз ефективності рішень. На цьому етапі необхідно пам'ятати про те, що головний принцип успішного вирішення проблеми – це опора на факти, а не на припущення. Слід оцінити результати обговорення на попередньому етапі, застосувавши до них однакові, найбільш важливі критерії.

Реалізація рішення. Залежно від значущості і обсягу рішення може бути реалізоване або окремими фахівцями або спеціально створеною проектною групою. Особливість даного етапу полягає в тому, що до роботи по реалізації рішення можуть притягуватися фахівці, що не входять до складу групи.

Моніторинг і оцінка результатів. В процесі реалізації проекту слід постійно контролювати хід результатів даного процесу на предмет його відповідності запланованим показникам. Слід визначити показники (вимірники), на підставі яких можна судити про результативність рішення, що реалізовується, і при необхідності коректувати хід процесу. Необхідно коректувати процес по будь-яких і значним, і незначним відхиленням, таким, як неправильне визначення завдання, причини або рішення.

46.              Методи колективного прийняття рішень Всі відомі методи колективного прийняття рішень, використовувані при постановці і формулюванні проблем, обробці і аналізі інформації, а також пошуку і аналізі рішень, можна умовно розділити на групи:

-Метод проб і помилок. Суть даного методу полягає в безсистемному переборі різних варіантів, як правило, в звичному для людини, яка вирішує проблему, напрямі. Застосовується такий метод, як правило, для вирішення нескладних завдань і є економічно недоцільний, оскільки на вирішення проблеми витрачається багато часу та коштів.

-Методи психологічної активізації творчості. Ці методи активізують процес висунення нових ідей і пошук рішень. При використанні даних методів надається перевага кількості ідей, що висуваються, перед їх якістю на етапі генерування, який відокремлений від процесу оцінки.

-Методи систематизованого пошуку. Дані методи дозволяють упорядкувати перебір варіантів і збільшувати їх число. Вони засновані на використанні різних аналітичних підходів (системного і функціонального) у поєднанні з прийомами боротьби із психологічною інерцією. Дані методи яскраво відображають суть технології вирішення творчих завдань, але їх важко використовувати при вирішенні складних завдань і вони не гарантують отримання оптимального рішення, тому що немає критеріїв оцінки отриманого результату.

-Методи направленого пошуку. Це алгоритмічні методи, при використанні яких процес мислення не хаотичний, а чітко організований і керований. Найбільш поширена методика теорії вирішення винахідницьких завдань, що передбачає вироблення діалектичного мислення і зниження психологічного бар'єру, розвиток творчої уяви тощо. Але у зазначеної теорії є деякі недоліки: труднощі в освоєнні методу і необхідність постійного тренінгу, відсутність постановки завдання, отримання ідеї без доведення до конструктивного рішення, недостатня ефективність у вирішенні деякого класу завдань.Індивідуально кожен може вирішувати проблеми, інтуїтивно вибираючи різні варіанти своїх дій. Для того, щоб вирішувати проблеми в групі, потрібні спеціальні методи, що дозволяють учасникам працювати конструктивно, без чого група не може досягти бажаних результатів.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 228; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь