Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Культура доісторичної Греції та класичної Еллади. Архітектура, образотворче мистецтво, пластика



На початку ІІ тис. до н.е. на острові Крит будували багато палаців. Кожний з них являв собою велику групу споруд, зведених навколо внутрішнього подвір’я в призначених як для релігійних (сакральних), так і світських потреб. Палац міг виконувати роль резиденції правителя міста і центром управління всією областю. Він був одночасно і містом, і фортецею, а існував за рахунок сільської округи та праці ремісників, що мешкали в палаці.

В першій половині ІІ тис. до н.е. палаци та складні будови палацового типу існували на Криті в п’яти містах: Каноссі, Фесті, Гурії, Маллії, Като-Закро. Всі ці комплекси різні, але їх єднає прямокутна форма внутрішнього подвір’я, розміри якого однакові повсюди: 52 метри довжиною і 28 метри шириною. Крім того, майже всі палаци орієнтовані за сторонами світу і їх внутрішнє подвір’я витягнуте з півночі на південь. І нарешті, вченими встановлено, що палаци були зв’язані із гірськими святилищами, влаштованих у печерах. Кожен палац орієнтований на „священну гору”. Так, Каносський палац поєднаний з горою Юкта, у Фесті – із легендарною горою Іда, де, за міфами, народився бог Зевс.

Найбільшим за площею є Каносський палац. Він займає 16 тисяч квадратних метрів. Його тронна зала була прикрашена емблемою у вигляді двосторонньої сокири – Лабриса, священної на Криті, тому палац отримав назву Лабіринт. В центрі його знаходився велике прямокутне подвір’я, до нього з усіх боків приєднувалися приміщення з верандами, галереями, басейнами, колонадами, сходами і пандусами. В побудові палацових інтер’єрів важливу роль відігравали дерев’яні колони, названі ірраціональними. Вони були покриті зигзагоподібним мереживом.

Стіни Кносського палацу були заповнені розписами у вигляді фризів та панелей, виконаних по сирій штукатурці. Тут зображувалася життя його мешканців, створювався світ релігійних та міфологічних образів: святкові процесії, ритуальні танці напівоголених жінок та юнаків, люди, які збирають яскраві квіти, кішки, що полюють на фазанів. В приміщенні цариці зустрічаються зображення ошатних, у відкритих мереживних сукнях жінок із розкішними зачісками, прикрашених перлами, – „Дами у блакитному”. Живим і запальним поданий образ темнокосої дівчини в профіль (так звана „Парижанка”).  

Видатні пам’ятки егейської культури (період розквіту ХVІІ–ХІV ст. до н.е.) були знайдені на території материкової Греції в Мікенах і Тірінфі – найдавніших фортецях Європи.

Художня культура материкової Греції відрізнялася від критської більшою суворістю та міцністю, хоча мала з нею багато спільного. Найбільш яскраво її самобутність виявилася у монументальній архітектурі. На крутих скелястих пагорбах зводилися палаци та поселення (пізніше отримали назву „акрополь”, що значить „верхнє місто”), призначення яких – оборона від ворогів. Із величезного грубо тесаного каменю складали оборонні стіни, товщина яких сягала 10 метрів, висота – до 18–20 метрів. Давнім грекам здавалося, що тільки легендарні одноокі велетні-циклопи могли їх збудувати. Вчені назвали ці стіни „циклопічними”. Акрополь в Тірінфі дає повну уяву про планування палацу. Акрополь оточували могутні стіни, вхід перекритий трьома воротами. Центр акрополя – палац з великим подвір’ям. В композиції палацу головну роль відіграє прямокутне в плані приміщення з вогнищем посередині – так званий мегарон. Тут відбувалися святкові зібрання чоловіків. Мегарон пізніше став основою для формування традиційного типу грецького храму.

Особливу увагу в мікенській архітектурі приділяли укріпленню воріт. Центральні ворота багатоярусної фортеці Мікен „Левові ворота” (ХІV–ХІІІ ст. до н.е.) – велична споруда, яка символізувала могутність мікенських царів. Вони складені із колосальних, вертикально встановлених плит, перекритих монолітом. Над проходом – трикутна вапнякова плита, прикрашена єдиним в Егейськім мистецтві монументальним рельєфом: два леви стоять з обох боків колони, яка розширяється догори.

До числа найбільших проявів мікенського духу належать пам’ятники поховального мистецтва. Поряд з мікенським палацом знаходився царський некрополь (гробниця). В ньому зберігалися багатющі скарби мікенських царів. В ХІV ст. до н.е. були побудовані величні толоси – круглі в плані купольні гробниці. Склепіння було прикрашене срібними золоченими розетками, які імітували небо. До гробниці вів довгий вузький коридор-дромос і високий, красиво оформлений портал, напівколони якого були багато розписані довгими зигзагами. Вище колон йшов аттик – стінка над карнизом, на якому зображена сцена ловів дикого бика. В середині, справа від входу, перекрита великим „циклопічним” каменем, була влаштована окрема поховальна камера.

Склепінчасті гробниці відомі на Криті. Але такий тип поховальних споруд з довгим хромосом на Балканах не відомий. Він з’явився у Північному Причорномор’ї у V ст. до н.е. Царський курган біля Керчі (Україна) є прямим спадкоємцем мікенського толоса.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 223; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь